SR: Bratislavský hrad – majestátní legenda nad Dunajem – VIDEO

Bratislavský hrad je relativně rozsáhlý soubor budov na vrcholu návrší na jihozápadním ostrohu malokarpatského hřebene na levém břehu Dunaje. Nejznámější a nejmajestátnější z nich je bývalý královský palác. To bychom ale lehce předbíhali...
Návrší totiž díky své strategické poloze na břehu Dunaje hraje důležitou roli už několik tisíc let. Stopy nejstaršího stálého osídlení, které se zde našly, jsou staré téměř 5 tisíc let. Pravděpodobně zde žili i Keltové a je téměř jisté, že v období 2. a 3. století zde sídlila římská vojenská posádka. Při prohledávání základů zaniklých sakrálních staveb z 9. a 11. století se totiž objevil poměrně početný stavební materiál pocházející z římských dob, mimo jiné i fragmenty nápisů a zbytky cihel označených kolky XIV. římské legie.
Zhruba v 5. a 6. století se pak v oblasti Bratislavy začali usazovat Slované. Právě návrší dnešního hradu také sloužilo jako opevněná základna. Od první poloviny 9. století zde existovalo dobře opevněné středisko s palácem, bazilikou, pohřebištěm i mnoha obytnými a hospodářskými budovami. Na počátku 11. století byl postaven trojlodní kostel Nejsvětějšího Spasitele a tou dobou také začala pevnost sloužit nově vzniklému uherskému státu na ochranu hranice.
Rozsáhlou přestavbu podstoupil hrad v 15. století, kdy si ho uherský král Zikmund Lucemburský určil za své sídlo. Zároveň bylo potřeba bránit hranice před hrozícími husitskými nájezdy. Z té doby pochází nejen gotická Zikmundova brána, ale i základy dnešního královského paláce.
Největšího rozkvětu se však hrad dočkal v průběhu renesance a baroka, často zde pobývala například i panovnice Marie Terezie. Po nástupu Josefa II. byly ale uherské zemské úřady přesunuty zpět do Budína (dnešní část Budapešti) a Bratislavský hrad byl tím pádem opuštěn. Na konci 18. století se v rámci školské reformy stal z hradu generální seminář, což vyžadovalo rozsáhlé přestavby, které byly provedeny bez trochy respektu k historickému významu a cenným výzdobám exteriéru.
Na začátku 19. století byl hrad předán vojákům a z kdysi honosných síní paláce se tak staly kasárny, o několik let později se pak stal terčem francouzského dělostřelectva v rámci napoleonských válek. Aby toho nebylo málo, v roce 1811 jej zachvátil rozsáhlý požár. Od té doby až do konce druhé světové války hrad dále chátral a nikdo moc nevěděl, co s ním.
V 50. letech 20. století se ale rozhodlo o rekonstrukci celého hradu do podoby, jak vypadal v dobách Marie Terezie. Do roku 1968 se podařilo dokončit hradní palác. Další práce pak pokračovaly až do osmdesátých let, tou dobou už ale opět bylo možné hrad označovat za chloubu Bratislavy.
Co tedy dnes v hradě najdete? Nejdůležitější část rekonstrukce se zaměřila na prostory pro Historické oddělení Slovenského národního muzea. Můžete zde tedy navštívit rozsáhlé sbírky, které vám přiblíží dějiny regionu od prehistorických dob až po 20. století. Kromě toho zde fungují reprezentační prostory slovenského státu, krátce po vzniku samostatné Slovenské republiky zde dokonce sídlil i její prezident. Právě na hradě byla v roce 1992 podepsána i nová Ústava Slovenské republiky.
Na hrad se pravděpodobně vydáte po uměleckými obchody lemované Zámecké ulici, která vás dovede k hlavní Vídeňské bráně, případně můžete po ulici Zámecké schody dojít ke zmiňované nejstarší Zikmundově bráně. Po cestě ke královskému paláci se nejprve dostanete na Leopoldovo nádvoří a jen o pár kroků dále na Čestné nádvoří, kde je hlavní vstup do paláce.
Čestné nádvoří nechala postavit právě Marie Terezie, můžeme si na něm všimnout dvou majestátních barokních vítězných bran a přísné symetrie. Je odsud také krásný výhled na údolí Dunaje. Mezi budovami strážnice pak projdete na nádvoří, odkud se mimo jiné vstupuje i do muzea.
Určitě ale doporučujeme si areál hradu prohlédnout důkladněji, můžete si tak všimnout například zrekonstruovaných základů zmíněné baziliky z 9. století a o dvě století mladšího kostela Nejsvětějšího Spasitele. Po cestě do podhradí projděte Mikulášskou brankou, po levé straně si tam můžete v opevnění všimnout bašty Luginsland s výrazným arkýřem.
Bratislavský hrad a jeho okolí slouží i jako oblíbené místo pro vycházky obyvatel města, a pokud je hezky, není problém se zde zdržet celé odpoledne. Můžete se zastavit například v hradní vinárně a následně si užívat krásný výhled na téměř celou Bratislavu…
GPS: 48°08'31.3"N 17°06'00.7"E
Text, foto a video: Matouš Vinš
Hudba: State Shirt
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

SR, Výlety s dětmi na hrady a zámky

Bratislava: Nová turistická a běžecká trasa

SR, Výlety s dětmi – poznávejte hrady i okolí Trnavy

SR: Bratislava – únik do přírody

SR: Bratislava – malé velké město – VIDEO

SR, Bratislava – městská pláž a Sad Janka Krále

SR, Poznávejte slovenské hrady pěšky a na kole

SR: Bratislava - Stará radnice opět krásná jako zamlada

SR, Bratislava – kostel Panny Marie Sněžné
Souvisejicí fotogalerie

SR, Bratislava: Medická zahrada – oáza pokoje uprostřed města

SR: Arboretum versus zoologická zahrada

SR: Léto v botanické zahradě
Souvisejicí videa

SR, Bratislava - kouzelné vánoční trhy

SR, Bratislavský hrad – majestátní legenda nad Dunajem
Lokace:
