www.infoglobe.cz » SR: Bratislavský hrad – majestátní legenda nad Dunajem – VIDEO

SR: Bratislavský hrad – majestátní legenda nad Dunajem – VIDEO

Publikováno: 19.1.2016
Čtyřvěžový hrad nad Bratislavou rozhodně nelze přehlédnout. A také by byla škoda se na něj nevypravit – už jen kvůli krásnému výhledu na město. Po rozsáhlé rekonstrukci v roce 2010 dnes dělá čest svému městu a nabízí v interiérech hodnotné historické expozice. Pojďme se nyní společně na pahorek s hradem podívat a přiblížit si jeho zajímavou historii.

Bratislavský hrad je relativně rozsáhlý soubor budov na vrcholu návrší na jihozápadním ostrohu malokarpatského hřebene na levém břehu Dunaje. Nejznámější a nejmajestátnější z nich je bývalý královský palác. To bychom ale lehce předbíhali...

Návrší totiž díky své strategické poloze na břehu Dunaje hraje důležitou roli už několik tisíc let. Stopy nejstaršího stálého osídlení, které se zde našly, jsou staré téměř 5 tisíc let. Pravděpodobně zde žili i Keltové a je téměř jisté, že v období 2. a 3. století zde sídlila římská vojenská posádka. Při prohledávání základů zaniklých sakrálních staveb z 9. a 11. století se totiž objevil poměrně početný stavební materiál pocházející z římských dob, mimo jiné i fragmenty nápisů a zbytky cihel označených kolky XIV. římské legie.

Bratislavský hrad

Zhruba v 5. a 6. století se pak v oblasti Bratislavy začali usazovat Slované. Právě návrší dnešního hradu také sloužilo jako opevněná základna. Od první poloviny 9. století zde existovalo dobře opevněné středisko s palácem, bazilikou, pohřebištěm i mnoha obytnými a hospodářskými budovami. Na počátku 11. století byl postaven trojlodní kostel Nejsvětějšího Spasitele a tou dobou také začala pevnost sloužit nově vzniklému uherskému státu na ochranu hranice.

Rozsáhlou přestavbu podstoupil hrad v 15. století, kdy si ho uherský král Zikmund Lucemburský určil za své sídlo. Zároveň bylo potřeba bránit hranice před hrozícími husitskými nájezdy. Z té doby pochází nejen gotická Zikmundova brána, ale i základy dnešního královského paláce.

cestou na Bratislavský hrad si vychutnejte krásný výhled   Čestné nádvoří s jezdeckou sochou knížete Svatopluka

Největšího rozkvětu se však hrad dočkal v průběhu renesance a baroka, často zde pobývala například i panovnice Marie Terezie. Po nástupu Josefa II. byly ale uherské zemské úřady přesunuty zpět do Budína (dnešní část Budapešti) a Bratislavský hrad byl tím pádem opuštěn. Na konci 18. století se v rámci školské reformy stal z hradu generální seminář, což vyžadovalo rozsáhlé přestavby, které byly provedeny bez trochy respektu k historickému významu a cenným výzdobám exteriéru.

Na začátku 19. století byl hrad předán vojákům a z kdysi honosných síní paláce se tak staly kasárny, o několik let později se pak stal terčem francouzského dělostřelectva v rámci napoleonských válek. Aby toho nebylo málo, v roce 1811 jej zachvátil rozsáhlý požár. Od té doby až do konce druhé světové války hrad dále chátral a nikdo moc nevěděl, co s ním.

Bratislavský hrad

V 50. letech 20. století se ale rozhodlo o rekonstrukci celého hradu do podoby, jak vypadal v dobách Marie Terezie. Do roku 1968 se podařilo dokončit hradní palác. Další práce pak pokračovaly až do osmdesátých let, tou dobou už ale opět bylo možné hrad označovat za chloubu Bratislavy.

Co tedy dnes v hradě najdete? Nejdůležitější část rekonstrukce se zaměřila na prostory pro Historické oddělení Slovenského národního muzea. Můžete zde tedy navštívit rozsáhlé sbírky, které vám přiblíží dějiny regionu od prehistorických dob až po 20. století. Kromě toho zde fungují reprezentační prostory slovenského státu, krátce po vzniku samostatné Slovenské republiky zde dokonce sídlil i její prezident. Právě na hradě byla v roce 1992 podepsána i nová Ústava Slovenské republiky.

jezdecká socha knížete Svatopluka   Bratislavský hrad

Na hrad se pravděpodobně vydáte po uměleckými obchody lemované Zámecké ulici, která vás dovede k hlavní Vídeňské bráně, případně můžete po ulici Zámecké schody dojít ke zmiňované nejstarší Zikmundově bráně. Po cestě ke královskému paláci se nejprve dostanete na Leopoldovo nádvoří a jen o pár kroků dále na Čestné nádvoří, kde je hlavní vstup do paláce.

podhradí   vstup do paláce

Čestné nádvoří nechala postavit právě Marie Terezie, můžeme si na něm všimnout dvou majestátních barokních vítězných bran a přísné symetrie. Je odsud také krásný výhled na údolí Dunaje. Mezi budovami strážnice pak projdete na nádvoří, odkud se mimo jiné vstupuje i do muzea.

bratislavský hrad   bratislavský hrad

Určitě ale doporučujeme si areál hradu prohlédnout důkladněji, můžete si tak všimnout například zrekonstruovaných základů zmíněné baziliky z 9. století a o dvě století mladšího kostela Nejsvětějšího Spasitele. Po cestě do podhradí projděte Mikulášskou brankou, po levé straně si tam můžete v opevnění všimnout bašty Luginsland s výrazným arkýřem.

výhled z hradu

Bratislavský hrad a jeho okolí slouží i jako oblíbené místo pro vycházky obyvatel města, a pokud je hezky, není problém se zde zdržet celé odpoledne. Můžete se zastavit například v hradní vinárně a následně si užívat krásný výhled na téměř celou Bratislavu…

GPS: 48°08'31.3"N 17°06'00.7"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: State ShirtDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Poznávejte slovenské hrady pěšky a na kole
Publikováno: 29.7.2018
Léto je v plném proudu a s ním i ideální čas na rodinné výlety. Jedním z nejatraktivnějších lákadel dovolenkové sezony na Slovensku jsou středověké hrady. Na své si tu přijdou děti i dospělí. I z tohoto důvodu nás zaujala nová kniha, která láká k návštěvám těchto kamenných klenotů.

SR: Bratislava – únik do přírody
Publikováno: 3.5.2012
Jaro je v plném proudu, všechno kolem se začíná pěkně zelenat. Lidé žijící v hlavním městě stále častěji opouštějí své příbytky, utíkají dříve z kanceláří nebo místo sáhodlouhých toulek po nákupních centrech, které častokrát navštívili bezdůvodně, hledají útočiště v probouzející se přírodě.

SR: Bratislava – malé velké město – VIDEO
Publikováno: 12.1.2016
Hlavní město Slovenska vidí většina lidí jen z okna vlaku, autobusu nebo auta při cestě mezi Českou republikou a Maďarskem. Přitom je velká škoda se v téměř půlmilionové metropoli na březích Dunaje alespoň na chvíli nezastavit. Bratislava se změnila, její pověst zašlého nudného města už dávno neplatí. Pomalu, ale jistě se daří napravit to, co na památkách napáchali komunisté. S novou generací se do Bratislavy vrací život.

SR: Slovenské národní muzeum v číslech
Publikováno: 29.4.2016
Slovenské národní muzeum (SNM) jako vrcholná státní sbírkotvorná, vědeckovýzkumná a kulturně-vzdělávací instituce v oblasti muzejní činnosti na Slovensku zveřejnila v těchto dnech statistické výsledky za rok 2015.

SR, Bratislava – městská pláž a Sad Janka Krále
Publikováno: 17.8.2016
Přešli jsme nový Starý most (článek z minulého týdne) a ocitli se na pravé straně Dunaje v městské části Petržalka. Hned po nádherném mostě nás upoutaly další dvě věci. První byla vodárenská věž a druhou hluk jdoucí z nábřeží.

SR: Bratislava - Stará radnice opět krásná jako zamlada
Publikováno: 4.8.2011
Od začátku července 2011 se všem znovu otevřela brána bratislavské Staré radnice, která v posledních letech procházela kompletní rekonstrukcí. Radnice a její prostory jsou veřejnosti otevřeny každý den kromě pondělí.

SR, Bratislava – kostel Panny Marie Sněžné
Publikováno: 1.1.2015
Teprve nedávno jsme zavítali do klidné části Bratislavy, která sice leží jen na skok od historického jádra města, ale rozhodně nepatří k turisticky hojně navštěvovaným. Bratislavané však na tuto lokalitu nedají dopustit. Dnes se po Hluboké cestě vydáme dál. Navštívíme kostel Panny Marie Sněžné, který je situován hned nad Lurdskou jeskyní.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Léto v botanické zahradě
Horké letní dny si tentokrát ozvláštníme návštěvou Botanické zahrady UK Bratislava, která je neje...


Souvisejicí videa

SR, Bratislavský hrad –  majestátní legenda nad Dunajem
Bratislavský hrad prošel v r. 2010 rozsáhlou rekonstrukcí a od té doby dělá čest svému městu. Sto...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Mezi květy

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Kniha Krkonoše zámé i neznámé z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Putování českou přírodou z Knižního klubu
Cena redakce:
Víkendový pobyt pro 2 osoby se snídaní a neomezeným vstupem do wellness v hotelu Zlatý Lev**** v Žatci!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

6.4.2020
V těchto dnech byla předána společná nominace tradice spojené s chovem koní plemene lipicán na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. To by mělo být i ochranou jednoho z nejstarších kulturních plemen koní chovaných v Evropě.
5.4.2020
Před pár dny jsme vám přinesli informace o virtuálních procházkách po muzeích nebo galeriích a dnes budeme v tomto trendu pokračovat. Tentokrát vám představíme vizuálně i poslechově úžasnou virtuální turistiku po amerických národních parcích.

4.4.2020
Přinášíme vám pár tipů, kam se vydat v Jihočeském kraji do přírody, když památky, muzea a galerie zůstávají zavřené. Rozlohou druhý největší kraj České republiky pokrývají šumavské lesy, vodní plochy, vyhlídky a naučné stezky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - BRAZÍLIE a SALVADOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVADORU:

 

BRAZÍLIE:

Paraty – bez aut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásné pláže (I., II.)

Amazonie – cesta do pralesa

Manaus: Paříž Jižní Ameriky

Z Uruguaye do Porto Alegre

 

SALVADOR:

Alegría – cesta k laguně

Joya de Cerén a San Salvador

 

Vše důležité, co byste o Brazílii měli vědět, najdete zde a o Salvadoru zde.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 6. 4. 2020
svátek:Vendula
dnes:
pondělí 6.4.
20 °C
zítra:
úterý 7.4.
18 °C