Beroun

Publikováno: 29.8.2007
Královské město Beroun ležící na soutoku řek Berounky a Litavky láká k návštěvě nejen svými historickými památkami a bohatou kulturní a sportovní nabídkou, nýbrž i svým překrásným okolím!

Beroun je svým strategickým umístěním na spojnici Prahy, od které je vzdálen necelých 40km a Plzně (60km) již od středověku významnou křižovatkou, místem obchodu i výroby. Po zavedení rychlého spojení s Prahou po dálnici D5 se čím dále tím více stává i satelitním městem české Beroun městský úřadmetropole, odkud lidé dojíždějí pracovat do Prahy.

Beroun je umístěn v překrásné kopcovité krajině na hranici Českého krasu a Křivoklátska. Spolu s jeho historickými památkami (jejichž četnost vedla k vyhlášení historického jádra města městskou památkovou zónou v roce 1992) to z něj činí i významné východisko turistických cest do nedalekých Křivoklátských lesů, Koněpruských jeskynní či k prohlídkách hradů Karlštejn a Točník. Městem také protéká řeka Berounka, která je každoročně vyhledávaným místem vodáků a kempařů trávících léto u berounského jezu v blízkosti rozlehlého kempu na levém břehu řeky. Beroun je i městem sportu, působí zde několik fotbalových klubů a především hokejový klub HC Berounští Medvědi, dlouholetý účastník 1.ligy LH. Celostátní význam mají také každoročně pořádané hrnčířské trhy, které letos svým X.ročníkem zaplní náměstí 8.-9.září. Známý je i mezinárodní hudební festival Tallichův Beroun.                      

             
Historie města

První zmínka o královském městě Beroun je z roku 1265, i když místo bylo osídleno již dřív. Název Beroun je odvozen z latinského pojmenování Verona podle severoitalského města tohoto jména.
Město, založené pravděpodobně v době vrcholně středověké vlny zakládání měst v Česku, bylo však brzy bezmála opuštěno a muselo být znovu vybudováno za doby Václava II.. Jeho význam však opět poklesl po třicetileté válce. V šedesátých letech 19. století se zde začal těžit vápenec Beroun Zábranský kostela rozvinuly se postupně i další druhy průmyslu (textilní, železárenský). Město tím opět nabylo na významu. Za komunismu došlo k masivní výstavbě sídlišť a průmyslových závodů (např. Železárny a válcovny a velká cementárna v Králově Dvoře). K městu byly připojeny některé okolní obce (např. Králův Dvůr). Toto období se do tváře města negativně zapsalo bouráním některých historických památek a výstavbou právě těch megalomanských panelových sídlišť a dálnice skoro až v historickém jádru města.
Po roce 1989 došlo k osamostatnění obce Králův Dvůr. Význam průmyslu byl potlačen. Průmyslová výroba byla přeorientována z těžkého průmyslu na lehký a střední (výstavba průmyslové zóny). Tradiční těžba vápence v okolí města ale příliš utlumena nebyla. Historické jádro města je dnes nádherně opraveno a celé město působí relativně úpravným dojmem.

Významné památky

Významné jsou zbytky berounského hradebního opevnění: Dvě brány (Pražská a Plzeňská) a zbytky hradeb. Domimantou půvabného náměstí je gotický farní kostel sv. Jakuba st.
Zajímavé jsou i některé další domy na náměstí a v jeho blízkém okolí a filiální - původně hřbitovní - kostel Zvěstování Páně. Novorenesanční Duslova vila z konce 19. století (architekt Antonín Wiehl) dnes slouží jako městská galerie.Beroun hradby

Příroda

Město je prakticky ze všech stran obklopeno kopci a lesy. Krajinou prochází řada značených turistických stezek (blízké výletní cíle jsou například Karlštejn, Svatý Jan pod Skalou, Koněprusy, Tetín, Hudlice, Nižbor).
Nedaleko centra se nachází zalesněný kopec Městská hora s rozhlednou. Na tomto kopci se také nachází výběh, v němž město chová tři medvědy, původně medvíďata známá z televizních večerníčků. (Medvěd je ve znaku Berouna, proto město sponzoruje chov těchto zvířat.)
Městem protékají dva vodní toky, řeka Berounka a říčka Litavka. Město je proto vystaveno občasným povodním (poslední velká povodeň zde byla v létě roku 2002). Voda v Berounce nad městem je poměrně kvalitní, takže méně citlivým osobám umožňuje koupání. Řeku taktéž využívají vodáci (pozor na nebezpečný berounský jez, kde již došlo k tragickým nehodám plavců a vodáků).

Beroun

Text: Jan Chaloupka 

Foto: Wikimedia Commons: Aktron, č.2, ŠJů, č.2, Martin Kozák

 

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Nej železniční tunely
Publikováno: 3.10.2010
České země mají mnohá NEJ a jedním z nich je železniční síť, která se svou hustotou pokrytí řadí k nejvyspělejším na světě. V každé druhé vesnici najdete nádraží a zahlédnout projíždějící motorák v krajině, také patří ke kouzelným okamžikům výletu.

Koněpruské jeskyně: krása v podzemí
Publikováno: 15.10.2010
Při návštěvě města Berouna jistě stojí za prohlídku i nedaleko ležící Koněpruské jeskyně, které se nachází v chráněném území Českého krasu.

Třebaně na Karlštejnsku - VIDEO
Publikováno: 23.11.2010
Řeka Berounka není pro vodáky tolik zajímavá – říká se o ní, že by uspala i prince, co jde vysvobodit Šípkovou Růženku. Moc adrenalinu si na ní prostě neužijete. Ale krásná, krásná tedy je. Kroutí se v táhlých záhybech a je jen naprosto logickým vyústěním jejího tajuplného vlnění, že je přímo obsypána rybáři, kteří u ní čekají na svou šanci.


Souvisejicí videa

ČR: Hlásná a Zadní Třebaň
Video: Zuzana Dastychová


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 17. 8. 2022
svátek:Petra
dnes:
středa 17.8.
18 °C
zítra:
čtvrtek 18.8.
22 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X