www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Brandýs n/L. - sv. Václav nebo Habsburkové? - VIDEO

Brandýs n/L. - sv. Václav nebo Habsburkové? - VIDEO

Publikováno: 22.2.2010
Podle oficiálního názvu Brandýs nad Labem - Stará Boleslav je jasné, že jde o město ležící na Labi. Podle názvu je jasné i to, že delší jméno žádné jiné české město nenese.

_DSC0397_1Co ale jasné není, proč jeden název jsou vlastně názvy dva. Lidé neznalí většinou prostě  jedou do Brandýsa a fakt, že se zároveň ocitli i ve Staré Boleslavi, je mírně znepokojí. Ve městě navíc už druhým rokem probíhá rozsáhlá rekonstrukce, která je místo do Brandýsa vede do Staré Boleslavi, abyste se nakonec zase ocitli na náměstí v Brandýse nad Labem.

kostel sv. Václava

 

Dvě v jednom – „tahanice“ o kulturní památky

Jako všechno, co se zdá složité mívá jednoduché vysvětlení. Historicky totiž existovala dvě města, která se roku 1960 administrativně sloučila. Roku 1998 se obyvatelé Staré Boleslavi pokusili referendem znovu osamostatnit, přišlo ale málo lidí a tak se radní se dál scházejí na úřadu v Brandýse. Ten najdete na Masarykově náměstí hned vedle Informací – pro turisty důležitějším bodem, než jakákoliv radnice. Kousek dál najdete i muzeum se stálou výstavou, která dokumentuje komunistické represe vůči „nespolehlivým občanům“.  Historická jádra obou měst se roku 1992 stala městskými památkovými zónami.

 

Stará Boleslav a svatý Václav – dvě jména, která k sobě neodmyslitelně patří. Patron českých zemí byl zavražděn právě v Boleslavi. Psal se rok 935. Nedaleko brandýského náměstí stojí románský kostel sv. Václava, připomínající místo jeho umučení a prvního hrobu knížete Václava. V těsné blízkosti stojí románský kostel sv. Klimenta s dochovanými freskami z poloviny 12. století, které patří k nejstarším v Čechách.

Oba kostelíky patří do Staré Boleslavi, stejně jako městská brána nebo Poutní chrám na Nebevzetí Panny Marie.  Brandýs nad Labem, je pak spojován hlavně se slavnou érou rodu Habsburků, kteří si oblíbili místní zámek. Zdi renesančního zámku nechali vyzdobit sgrafity. Na Brandýský zámek pravidelně odjížděl třeba císař Rudolf II.

kříž na mostě u brandýského zámku

 

brandýský zámek

 

Sportcentrum – nesmazaná stopa komunismu

Čím se ale město na svých propagačních letácích nechlubí, to je místní Sportcentrum a hotel. Monstrózní stavba z dob komunismu mezi panelovými bytovkami a vilkami z předválečné doby, jednoznačně dominuje architektonickému chaosu tří sousedících ulic. Noc v jednolůžkovém pokoji přijde nyní na 800 korun. Budovu spravuje ČSTV. Když procházíte okolo, musíte mít pocit jako by se za posledních dvacet let nic nezměnilo. Ani zvenku ani zevnitř. Jedině snad to, že prostory haly ke svým tréninkům využívá česká reprezentace v Taekwondu. Dřív se tam nejspíš nacvičovala spartakiáda.

 

Pohoda malého města, kromě směru na Prahu žádný spěch

V bezmála osmnáctitisícovém městě funguje vše, co k městu patří – městská doprava, kino, divadlo. Židovský hřbitov, stejně jako místní zámek a další turisticky zajímavá místa, bohužel fungují až v turistické sezóně.

I tak je ale zajímavé nahlédnout do všedního života místních obyvatel. Teplota se pohybuje nad nulou a hasiči shazují ze střechy nedaleko náměstí sníh. „Pomáhej pán bůh! Nezajeli byste i pak tam k nám?“ naprosto pomíjí byrokratické kolečko jeden z místních, který zírá nahoru na visutou rampu a v poslední chvíli uskakuje padajícímu sněhu. Hasič pokyvuje. Možná souhlasně, možná odmítavě -  kdo ví?

 

Text: Klára Svobodová

Video, foto: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Ovčáry - ráj vodomilů - VIDEO
Publikováno: 4.1.2011
Kde je voda, tam je život. To platilo nejen před dlouhými staletími, ale platí to vlastně i dnes, i když to v současné době asi každý už vnímá trochu jinak. Zatímco dříve se u vody stavěla sídliště a osady jen proto, aby byl zaručen dostatek tekutin pro jejich obyvatele, dnes se dá voda koupit v supermarketu a nikdo si s tím hlavu neláme. Ovšem i tak nás tento živel mocně přitahuje.

ČR, Škvorec: známá neznámá obec - VIDEO
Publikováno: 3.12.2013
Cestu k zámečku Škvorec, ve stejnojmenné obci na Kolínsku, najdete jednoduše. Prostě se zeptáte místních nebo se jen slepě necháte vést hlavní silnicí.

ČR: Kostelec nad Labem - vzpomínky na budoucnost - VIDEO
Publikováno: 31.1.2012
Kostelců byste v Česku našli asi dvacet, na východ od Prahy pak hned Kostelce dva – jeden nad Černými Lesy a ten druhý se jmenuje Kostelec nad Labem. Zdá se, že v tomhle městě se zastavil čas. Píše se sice rok 2012, ale Kostelec nad Labem se ne a ne přizpůsobit.

ČR: Dřevčice - zastavte se ve vsi plné historie!
Publikováno: 21.10.2011
Místní by řekli, je to ještě Praha, ti co bydlí v centrální části hlavního města, by Dřevčice považovali za vesnici. A měli by pravdu.

ČR: Káraný - jak to, že Jizera proudí Prahou? - VIDEO
Publikováno: 14.2.2012
Obec, ke které by Pražané měli vzhlížet s respektem. Tamní vodárna totiž zásobuje Prahu zdravou, pitnou vodou.

ČR: Zápy - kopec v polabské rovině
Publikováno: 14.10.2011
Městys ležící asi dvacet kilometrů od Prahy a jen pět od jejího severovýchodního okraje. V Zápech žije jen několik stovek lidí, ale přesto je tohle místo rušné. Jezdí tam spousta aut, o to míň jsou tam vidět lidé.

ČR: Jenštejn - černé ruiny hradní věže
Publikováno: 7.10.2011
Karlštejn, Landštejn a Jenštejn. Co mají tato tři místa, kromě koncovky štejn, společného? Kdo by tipoval, že je to hrad, nemýlil by se. Jen těžko by se ale dal Jenštejn srovnávat s dvěma prvně jmenovanými.

ČR: Zeleneč - oblíbené místo k bydlení
Publikováno: 16.9.2011
Obec nedaleko Prahy, kam se dá z hlavního města celkem pohodlně dojet i na kole.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Brandýs nad Labem
Foto: Klára Svobodová


Souvisejicí videa

ČR, Dřevčice - středověká tvrz
Pojďte se s námi podívat do krásné středověké tvrze, která se pro její romantickou atmosféru čast...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Dárkový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Dárkový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

4.12.2020
Už 6. prosince k vám přijde Mikuláš v podobě dětského festivalu, který vám přinese on-line koncerty a vystoupení Spievankova, Fíha Tralala, Smejka a Tanculienky, Paci Pac, Dúhalky i Tárajka a Popletajka nebo Majka Spirita.
2.12.2020
Nově vydaná fotopublikace představuje kouzlo Turčianské kotliny a jejího nezaměnitelného okolí. Úchvatné záběry zachycují krásu tohoto kousku ráje, ve kterém se v minulosti přelévaly vlny prehistorického moře.
30.11.2020
Horská střediska Jasná a Vysoké Tatry odstartovala nedávno předprodej jedno- a vícedenních skipasů na zimní sezonu 2020/21. Také začal předprodej skipasů do horských středisek u nás (Špindlerův Mlýn), v Polsku (Szczyrk) a sezonní nabídka se rozšířila i na 6 zajímavých středisek v Rakousku a Itálii.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - OMÁN, JORDÁNSKO, PALESTINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 5. 12. 2020
svátek:Jitka
dnes:
sobota 5.12.
5 °C
zítra:
neděle 6.12.
9 °C