www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Kamýk nad Vltavou - předchůdce Karlštejna - VIDEO

ČR: Kamýk nad Vltavou - předchůdce Karlštejna - VIDEO

Publikováno: 24.4.2012
Nedaleko od přehrady Orlík, na další významné české vodní nádrži Kamýk, můžete podniknout výpravu do středověku a navštívit zříceninu hradu Kamýk nad Vltavou – Vrškamýk nebo také Hunec.

Krajina, která se rozprostírá kolem řeky Vltavy, dovede zvlášť na jaře kouzlit všemi možnými způsoby. Od koryta řeky se zvedá výš do kopců, ze kterých pak na Vltavu nabízí krásné výhledy. Jedním takovým místem býval i hrad Vrškamýk, ze kterého se kdysi panstvo dívalo, jak jim místní přívoz pěkně vydělává, kdykoliv se někdo chce dostat na druhý břeh, nebo jezdilo na hony a žilo pohodlný panský život. Dnes tam stojí jen trosky, ze kterých na řeku, přes kterou vede 110 metrů dlouhý moderní most, vidět není, takže by stejně nebylo co kontrolovat.

Historie vs. moderno

Příjemná, nedávno zbudovaná cesta, kde nemusíte podávat žádné extra výkony, vás z nenápadné, ale moderní obce Kamýk dovede k hradní zřícenině – dávnému letnímu sídlu slavného rodu Přemyslovců.  O hradu Vrškamýku se hovoří také jako o Kamýku nebo Hunci.

Kamýk nad Vltavou

Kamýk nad Vltavou  Kamýk nad Vltavou  Kamýk nad Vltavou

Hrad a stezka k němu jsou nově osazeny infotabulemi s texty a fotografiemi, které vás seznámí s dávnými osudy místa. V předhradí je malé hřiště, vyhlídková věž, bludiště. A z části nová je nakonec i samotná hradní zřícenina – nedávno zpevněná. Místo je plnohodnotným výletním cílem, kde se bude líbit dospělým i dětem. Chybí jen parkoviště, parkuje se zatím na trávě podél silnice.

Kamýk nad Vltavou

Kamýk nad Vltavou  Kamýk nad Vltavou  Kamýk nad Vltavou

Cesta k hradu je sjízdná i pro kočárky a kola. Cestou je třešňový sad.

Než stál Karlštejn…

Zkuste si představit, jak na stejné místo právě dorazil kníže Bedřich se svou loveckou družinou, jehož pobyt na Kamýku se váže už k roku 1186. Tehdy tam ale zatím žádný kamenný hrad nestál, historici spekulují o dřevěné tvrzi. Kamennou podobu hradu začal stavět až Václav I., který se tam mezi lety 1236–1247 rád vracel. O dostavbu se ale nejspíš postaral až jeho syn Přemysl Otakar II.

Kamýk nad Vltavou

Pak bylo na Kamýku pěkně živo, vyrostlo podhradní městečko Nový Kamýk, a hradu se říkávalo Starý Kamýk. Ve 14. století ale přišel konec zlatých kamýckých časů, který by dnes ekonomové nazvali úpadkem. Jan Lucemburský nechal Kamýk zastavit, jeho syn Karel IV. ho vykoupil a královské peníze převedl pod Karlštejn a Dobříš.

Dodnes se spekuluje o tom, co Kamýk postihlo. Mluví se o „nějaké“ pohromě, což není příliš objasňující teze, ale také o tom, že při stavbě hradu byla špatně založena obvodová zeď, proto nebyl tak pevný a zbyly z něj trosky. Už jako opuštěný a ve stínu již slavného Karlštejna, který byl přece jen blíž k Praze, se pak znovu prodával roku 1569.  

GPS: 49°38'23.2"N 14°14'17.0"E

 

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Karlštejn
Publikováno: 21.4.2008
Tento gotický hrad založil v roce 1348 český král a římský císař Karel IV. původně proto, aby sem uložil říšské korunovační klenoty, královské poklady a svaté relikvie. Karlštejn patří k nejproslulejším a nejmalebnějším českým hradům a právem se stal symbolem české státnosti.

ČR: Dobříš - místo pod rakouskou nadvládou - VIDEO
Publikováno: 13.9.2011
Ta Dobříš, ne ten Dobříš, jak se mnozí mylně domnívají, je město bezmála 50 kilometrů vzdálené od Prahy. V Dobříši se lidé stavují hlavně, aby viděli místní Chateau.

ČR, Konopiště: sonda do života F. F. d´Este - VIDEO
Publikováno: 21.8.2012
Navštěvovanější je takový, který stojí blíž ku Praze. To platí o každém hradu a zámku. Konopiště je jedním z míst, po kterém Pražáci přímo prahnou. Nevěsty a ženichové tam říkají svá něžná ano jako na běžícím páse a prachobyčejný turista má problém udělat pořádnou fotku. Na Konopišti to prostě žije.

ČR, Nižbor: Barokní zámek a sklárna v srdci křivoklátských lesů – VIDEO
Publikováno: 8.4.2022
Křivoklátsko patří podle mě k jedněm z nejkrásnějších koutů naší země. Zdaleka však nejde jen o samotný hrad Křivoklát, největší kouzlo mají zdejší listnaté lesy, údolí Berounky a pamětihodnosti, které oblast ukrývá. Jedním z míst, které stojí za návštěvu, je díky zámku a okolí i obec Nižbor. Pojďme se do ní společně vypravit.

Třebaně na Karlštejnsku - VIDEO
Publikováno: 23.11.2010
Řeka Berounka není pro vodáky tolik zajímavá – říká se o ní, že by uspala i prince, co jde vysvobodit Šípkovou Růženku. Moc adrenalinu si na ní prostě neužijete. Ale krásná, krásná tedy je. Kroutí se v táhlých záhybech a je jen naprosto logickým vyústěním jejího tajuplného vlnění, že je přímo obsypána rybáři, kteří u ní čekají na svou šanci.

ČR: Drbákov – Albertovy skály, výlet pro zdatné turisty
Publikováno: 29.3.2018
Dnes vás zveme na výlet, který není pro každého. Úzká pěšina na úbočí skal je velmi obtížně schůdná, některá místa překonáte jen za pomoci řetězového zábradlí, neustále stoupáte, pak klesáte o desítky metrů, abyste vzápětí znovu šplhali do kopce. Cesta je dlouhá asi 6,5 km a nelze ji nijak zkrátit, navíc cestou nejsou ani stánky s občerstvením, natož hospoda. Tak co? Ještě si troufáte? Výborně! Čeká vás adrenalinový výlet s nádherným výhledem na vltavský meandr a okolní divočinu.

Karlštejn: rekonstrukce hradu
Publikováno: 9.7.2019
Od letošního září je plánována rekonstrukce nejnavštěvovanější památky v Čechách. Hrad Karlštejn zůstane pro návštěvníky otevřen, lidé by ale měli počítat s krátkodobými uzavírkami. Práce potrvají do října 2022. Počítá se s obnovou Císařského paláce či hradního purkrabství, vzniknou i nové expozice a moderní návštěvnické centrum.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Stará Huť – naučná stezka Karla Čapka
Zvolte si podle délky jednu ze tří tras a vydejte se na okružní stezku Karla Čapka. Od parkoviště...

ČR: cestou ze Srbska na Karlštejn
Jedny z posledních zimních dnů letoška. Proč se je neužít procházkou na Karlštejn? Dá se jít nudn...


Souvisejicí videa

Nižbor: Barokní zámek a sklárna v srdci křivoklátských lesů
Dnes navštívíme Křivoklátsko, nezamíříme však na Křivoklát, ale nahlédneme do obce Nižbor. Doporu...

ČR, Karlštejn: notoricky známý hrad
Hrad Karlštejn – kdo by ho neznal? Jde o bezkonkurenčně nejobdivovanější a zároveň také nejvýznam...

ČR, Svatý Jan pod Skalou: poutníci vítejte
Svatý Jan pod Skalou – vesnička, jíž mnozí považují za nejkrásnější ve středních Čechách. Toto ro...

ČR, zřícenina Kamýk: předchůdce Karlštejna
Nedaleko od přehrady Orlík, na další významné české vodní nádrži Kamýk, jsme podnikli výpravu do ...

ČR: Hrad Žebrák - dávné sídlo Lucemburků
Na úpatí křivoklátských lesů, ve vlnící se krajině, stojí zbytky jednoho z nejstarších hradů v Če...

ČR: Praha - Karlův most - vidět ho se probouzet
Asi není slavnější pražské a snad i české památky než Karlova mostu, s jehož stavbou v samotném s...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
28.6.2022
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.
25.6.2022
V pořadí 67. ročník folklorního festivalu Východná se uskuteční od 29. června do 3. července 2022 v obci Východná. Lákadlem letošního festivalu budou nejen vítězové celostátních soutěží, ale i originální celovečerní programy, profesionální soubor z Budapešti, prezentace dudácké tradice a bohaté interaktívní a vzdělávací programy pro děti a dospělé.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 30. 6. 2022
svátek:Šárka
dnes:
čtvrtek 30.6.
19 °C
zítra:
pátek 1.7.
20 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X