www.infoglobe.cz » ČR, Rožmitál pod Třemšínem – nejen za Jakubem Janem Rybou

ČR, Rožmitál pod Třemšínem – nejen za Jakubem Janem Rybou

Publikováno: 29.11.2018
Malebné městečko je ideálním výchozím místem pro výlety do jižní části Brd, ale pyšní se také zajímavou historií a je spjato s působením mnoha zajímavých osobností.

Něco málo z historie

Počátky města jsou spojeny s rodem Buziců, který svůj původ odvozoval od bájného Bivoje a pyšnil se černou kančí hlavou ve znaku. Později začali Buzicové používat přídomek Lvové z Rožmitálu. Mezi nejvýznamnější příslušníky tohoto rodu patřil Jaroslav Lev, který vykonal ve službách českého krále Jiřího z Poděbrad slavnou mírovou cestu po Evropě, Jaroslavova sestra Johanka, která se stala druhou ženou Jiřího z Poděbrad, a Zdeněk Lev. Ten se ovšem zadlužil natolik, že byl nucen panství prodat Gryspekům, kterým bylo v roce 1622 zkonfiskováno.

zámek   zámecký park

Historické památky

Dominantou města je zámek, který vznikl renesanční úpravou gotického hradu. V současnosti je bohužel ve špatném stavu a veřejnosti nepřístupný. Po letech chátrání, kdy byl objekt ve správě Arcibiskupství pražského, se snad konečně převážně díky zásluhám organizace Czech National Trust začíná zámku blýskat na lepší časy. V zámecké zahradě a v okolí mostu už v roce 2018 proběhlo několik brigádnických akcí, další se plánují.

Náměstí zdobí barokní kostel sv. Jana Nepomuckého, nedaleko odtud v Rybově ulici se nacházela stará škola, na které učil Jakub Jan Ryba. Na budově je osazena pamětní deska a medailon. Z dalších významných osobností působil ve městě například spisovatel Rudoulf Hosmeister nebo Josef Toman, v Rožmitálu se také narodil houslový virtuos Václav Hudeček.

kostel sv. Jana Nepomuckého

Nejen Podbrdské muzeum

V objektu bývalé textilní továrny na dohled od radnice se nachází Podbrdské muzeum. To se původně dělilo o prostory s místní ZUŠ Jakuba Jana Ryby. Do nového objektu se mohlo přestěhovat nejenom Podbrdské muzeum, ale také Muzeum veteránů a Podzámecká galerie, která byla dříve umístěna v budově naproti Podzámecké restauraci. Tam dnes najdete Muzeum hasičstva. V Podbrdském muzeu na návštěvníky čekají expozice zaměřené převážně na historii města a jeho známé osobnosti. Ta nejznámější – Jakub Jan Ryba – tu má pro sebe vyhrazené celé patro. Aby muzeí v Rožmitálu nebylo málo, samostatné muzeum je věnováno i cvočkářství. Nachází se ve Starém Rožmitálu na konci aleje královny Johanky.

alej královny Johanky

Starý Rožmitál

S působením Jakuba Jana Ryby je spjat především Starý Rožmitál. Do této části města se nejsnáze dostanete z aleje Johanky z Rožmitálu. Slavný český hudební skladatel zde působil jako regenschori a právě ve zdejším kostele Povýšení svatého Kříže zazněla poprvé jeho nejslavnější skladba Česká mše vánoční. Život se s ním ale příliš nemazlil, prakticky celý ho prožil v bídě a jako venkovský učitel se také zrovna netěšil velké autoritě. Jeho problémy nakonec vyústily v sebevraždu. Naposledy vydechl nad nedalekou vsí Voltuš na úpatí kopce Štěrbina, kde dnes stojí kamenná mohyla. Ryba je pohřben na místním hřbitově. Na stejném hřbitově odpočívá také lesmistr Karel Gangloff. Tato osobnost je autorem řady vynálezů a s jeho činností je spojeno mnoho míst v Brdech, například Gangloffův náhon.

Podzámecký rybník a Starý Rožmitál   Rybův hrob

Další tipy

Z Rožmitálu je to blízko na bájný vrch Třemšín, ostatně se to značí už přímo v názvu města. Blízko je to také k Rybově mohyle pod kopcem Štěrbina, město také leží na poutní stezce Via Nova. Kromě toho se tu během roku koná mnoho zajímavých kulturních akcí, z nichž nejvýznamnější je květnový Festival dechových orchestrů a červnové Slavnosti královny Johanky z Rožmitálu.

GPS: 49°36'07.1"N 13°51'54.7"E

 

Text a foto: Eliška GregorováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Brdy – poslední nepoznaný ráj I  – Valdek
Publikováno: 10.12.2015
Na začátku roku 2016 budou mít turisté zřejmě poslední možnost, jak se v Čechách projít po rozlehlém zalesněném území, kde nikdy nebyli a v němž nebudou zpočátku rušit ani turistické značky. Otevře se totiž veřejnosti dosud nepřístupný vojenský prostor Brdy. Zároveň tím vznikne fantastická možnost putovat pěšky nějakých 90 km z jižního okraje Prahy až někam za Rožmitál lesem, aniž by poutník narazil na aglomeraci nebo musel přecházet frekventované silnice!

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodní nádrž – oázy klidu uprostřed lesů
Publikováno: 11.10.2018
Brdské přehrady ležící na řece Litavce byly původně založeny pro potřeby příbramských dolů. Dnes zásobují pitnou vodou Příbram a přilehlé obce.

ČR, Brdy: Padrťské rybníky – procházka zaniklými osadami
Publikováno: 15.11.2018
Největší rybník Plzeňského kraje najdete uprostřed brdských lesů a nedaleko pozůstatků mnoha zaniklých míst.

ČR: Brdy – základní informace a charakteristika oblasti
Publikováno: 28.9.2017
Protože se v příštích týdnech vydáme na pár krásných míst v Brdech, nejdříve si o nich něco řekneme. CHKO Brdy je jednou z našich nejmladších chráněných krajinných oblastí vůbec. Vyhlášena byla v lednu 2016 a turistům se tak otevřely i oblasti dříve nepřístupné.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikováno: 12.10.2017
Plešivec, výrazný protáhlý kopec v blízkosti Jinec, není možné přehlédnout. Místo patří k těm nejtajemnějším, jaká můžeme v Brdech najít. Váže se k němu mnoho pověstí.

ČR, Třemšín: Pověstmi opředený vrch u Rožmitálu
Publikováno: 5.10.2017
Bájný brdský vrch Třemšín obklopují krásné brdské lesy a také se objevuje v mnoha místních pověstech.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

7.6.2023
Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism ve spolupráci s kraji sestavila přehled nejnavštěvovanějších turistických cílů po celé České republice, vycházejíc ze statistických dat z minulého roku Jejich přehled se dozvíte v následujících řádcích.
6.6.2023
V sobotu 10. června 2023 se v prostorách Akademie Policejního sboru na Sklabinské ulici v Bratislavě uskuteční Den Ministerstva vnitra Slovenské republiky i pro nejmenší odkud si odnesete skvělé zážitky i hodně nových informací.
2.6.2023
Nenechte si ujít akci,  která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 10. 6. 2023
svátek:Gita
dnes:
sobota 10.6.
16 °C
zítra:
neděle 11.6.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X