ČR, Rožmitál pod Třemšínem – nejen za Jakubem Janem Rybou

Něco málo z historie
Počátky města jsou spojeny s rodem Buziců, který svůj původ odvozoval od bájného Bivoje a pyšnil se černou kančí hlavou ve znaku. Později začali Buzicové používat přídomek Lvové z Rožmitálu. Mezi nejvýznamnější příslušníky tohoto rodu patřil Jaroslav Lev, který vykonal ve službách českého krále Jiřího z Poděbrad slavnou mírovou cestu po Evropě, Jaroslavova sestra Johanka, která se stala druhou ženou Jiřího z Poděbrad, a Zdeněk Lev. Ten se ovšem zadlužil natolik, že byl nucen panství prodat Gryspekům, kterým bylo v roce 1622 zkonfiskováno.
Historické památky
Dominantou města je zámek, který vznikl renesanční úpravou gotického hradu. V současnosti je bohužel ve špatném stavu a veřejnosti nepřístupný. Po letech chátrání, kdy byl objekt ve správě Arcibiskupství pražského, se snad konečně převážně díky zásluhám organizace Czech National Trust začíná zámku blýskat na lepší časy. V zámecké zahradě a v okolí mostu už v roce 2018 proběhlo několik brigádnických akcí, další se plánují.
Náměstí zdobí barokní kostel sv. Jana Nepomuckého, nedaleko odtud v Rybově ulici se nacházela stará škola, na které učil Jakub Jan Ryba. Na budově je osazena pamětní deska a medailon. Z dalších významných osobností působil ve městě například spisovatel Rudoulf Hosmeister nebo Josef Toman, v Rožmitálu se také narodil houslový virtuos Václav Hudeček.
Nejen Podbrdské muzeum
V objektu bývalé textilní továrny na dohled od radnice se nachází Podbrdské muzeum. To se původně dělilo o prostory s místní ZUŠ Jakuba Jana Ryby. Do nového objektu se mohlo přestěhovat nejenom Podbrdské muzeum, ale také Muzeum veteránů a Podzámecká galerie, která byla dříve umístěna v budově naproti Podzámecké restauraci. Tam dnes najdete Muzeum hasičstva. V Podbrdském muzeu na návštěvníky čekají expozice zaměřené převážně na historii města a jeho známé osobnosti. Ta nejznámější – Jakub Jan Ryba – tu má pro sebe vyhrazené celé patro. Aby muzeí v Rožmitálu nebylo málo, samostatné muzeum je věnováno i cvočkářství. Nachází se ve Starém Rožmitálu na konci aleje královny Johanky.
Starý Rožmitál
S působením Jakuba Jana Ryby je spjat především Starý Rožmitál. Do této části města se nejsnáze dostanete z aleje Johanky z Rožmitálu. Slavný český hudební skladatel zde působil jako regenschori a právě ve zdejším kostele Povýšení svatého Kříže zazněla poprvé jeho nejslavnější skladba Česká mše vánoční. Život se s ním ale příliš nemazlil, prakticky celý ho prožil v bídě a jako venkovský učitel se také zrovna netěšil velké autoritě. Jeho problémy nakonec vyústily v sebevraždu. Naposledy vydechl nad nedalekou vsí Voltuš na úpatí kopce Štěrbina, kde dnes stojí kamenná mohyla. Ryba je pohřben na místním hřbitově. Na stejném hřbitově odpočívá také lesmistr Karel Gangloff. Tato osobnost je autorem řady vynálezů a s jeho činností je spojeno mnoho míst v Brdech, například Gangloffův náhon.
Další tipy
Z Rožmitálu je to blízko na bájný vrch Třemšín, ostatně se to značí už přímo v názvu města. Blízko je to také k Rybově mohyle pod kopcem Štěrbina, město také leží na poutní stezce Via Nova. Kromě toho se tu během roku koná mnoho zajímavých kulturních akcí, z nichž nejvýznamnější je květnový Festival dechových orchestrů a červnové Slavnosti královny Johanky z Rožmitálu.
GPS: 49°36'07.1"N 13°51'54.7"E
Text a foto: Eliška Gregorová
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

ČR, Brdy – poslední nepoznaný ráj I – Valdek

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodní nádrž – oázy klidu uprostřed lesů

ČR, Brdy: Padrťské rybníky – procházka zaniklými osadami

ČR: Brdy – základní informace a charakteristika oblasti

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp

ČR, Třemšín: Pověstmi opředený vrch u Rožmitálu
Lokace:
