www.infoglobe.cz » ČR, Svojkov – tipy na výlety v okolí

ČR, Svojkov – tipy na výlety v okolí

Publikováno: 2.8.2018
Svojkov je malá obec v okrese Česká Lípa, na trase mezi Novým Borem a Zákupy. V krajině na severu obce najdete dva vrcholy – Tisový vrch (540 m n. m.) a Slavíček (535 m n. m.). Obec také na severu obklopují Svojkovské skály (pískovcové skály), které protínají dvě turistické trasy: červená (dálková) trasa a zelená (místní) turistická.

Pokud pojedete od obce Sloup v Čechách, po příjezdu do Svojkova na vás po pravé straně čeká neplacené parkoviště. To je ideálním výchozím bodem k nejvýznamnějšímu turistickému bodu v okolí – Modlivému dolu. Od parkoviště se vydejte jihovýchodně, kde po pár metrech stojí roubený Kiosek u Modlivého dolu, kde začíná cesta do lesa po červené a zelené turistické značce. Ta vás dovede do zalesněné rokle pískovcových skal, kde již dlouhá léta hledá každý poutník klid k modlení. Je to zajímavé místo v duchovních dějinách této oblasti. Údolí původně neslo název Smolný důl, a to podle uhlířů, kteří v tomto místě pálili dřevěné uhlí, měli zde smolárny a dehtářské pece. K místu se váže mnoho historek. Jedna z nich vypráví o nálezu mrtvého těla zabitého mladíka. Na místo neštěstí byl v roce 1750 zavěšen na strom první obrázek Panny Marie.

skalní kaple Panny Marie Lurdské

Později postavili hluboko v lese dřevěnou kapli. Již od roku 1772 směřovala do Modlivého dolu procesí. Lidé se modlili za odvrácení hladomoru a epidemie cholery. Roku 1836 byla dřevěná kaple nahrazena kaplí přírodní, kterou vytesal do skály sloupský sochař Antonín Wagner. Je ozdobena gotickými oblouky. Oltář nyní zdobí socha Panny Marie, vysvěcená v roce 2001. Před kaplí se nachází několik řad laviček, takže se můžete posadit a rozjímat. Od roku 1996 se zde každoročně 1. května koná mše, kterou se zahajuje mariánský měsíc. Skalní kaple je chráněna jako kulturní památka České Republiky.

pramen U Strážce   křížová cesta Modlivý důl

Dříve sem vedla křížová cesta, podél které bylo mnoho svatých obrázků. Ta byla v druhé polovině 20. století přemístěna do nedaleké svojkovské kaple sv. Václava. Dnešní křížová cesta, která turistu dovede ke kapli, je kopií původních obrazů, které byly podél cesty zasazeny v roce 2016. Křížovou cestu také lemují lavičky a nachází se zde pramen U Strážce.

jeskyně Poustevna

Cesta pokračuje po turistické cestě vzhůru severovýchodně, podél Hlídkové jeskyně. Pokud půjdete po stezce dál, dojdete k sedlu pod horou Slavíček, kde se turistické cesty rozdělují. Kousek za Hlídkovou jeskyní je však odbočka vpravo na dobrodružnou cestičku, které vás vrátí po cca 35 minutách chůze zpět na začátek křížové cesty. Vede přes vyhlídkový bod Tisový vrch, který je označen popisnou tabulí, avšak místo je dost zarostlé. Cesta pokračuje skrz kapradiny podél malé jeskyně s dveřmi a okénkem – jeskyně Poustevna. Určitě zajděte i na velmi hezkou slepou stezku podél vysokých skal, která nabízí krásné výhledy na okolní skály, obec Svojkov a okolí. 

jedna ze třech skalních vyhlídek na obec Svojkov   vyhlídka Dědovy kameny

Pokud se od parkoviště u Kiosku u Modlivého dolu podíváte na druhou stranu, tedy doprava, spatříte oplocenou svojkovskou zahradu, do které můžete na vlastní nebezpečí vejít. V ní se na skalním masivu nachází zřícenina hradu Svojkov, který byl postaven zřejmě počátkem 14. století. Ke stavbě hradu bylo využito skalní podloží, rovněž některé části byly vytesány přímo do skály. Hrad byl vystavěn ve třech patrech, kde schody vedly po vnějších stěnách. V hustém lese nedaleko pod zříceninou najdete dvě přírodní kaple. Zahrada je také dobré místo k relaxaci.

skalní kaple pod zříceninou hradu Svojkov   zřícenina hradu Svojkov

Pokud máte rádi procházky přírodou, je okolí Svojkova ideálním místem. 

GPS: 50°43'37.0"N 14°36'09.2"E

 

Text a foto: Martina KefurtováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR – skalní hrad Sloup
Publikováno: 19.7.2018
Česká republika nabízí mnoho krásných zřícenin, hradů a zámků. Jednou z památek je hrad Sloup, kterým vás dnes provedu. Nachází se na severu Čech, nedaleko Nového Boru. Okolí vesnice je protkané mnoha turistickými stezkami, které vás provedou především kolem skalních masivů a věží, které jsou pro tuto oblast velmi typické. Z tohoto důvodu asi nikoho nepřekvapí, že hrad Sloup se nachází na skále. Projíždíte-li z Nového Boru do Zákup po hlavní silnici, v obci Sloup v Čechách si nemůžete nevšimnout skalního bloku po pravé straně. Právě na tomto pískovcovém bloku se strmými stěnami se nachází hrad.

Česká Lípa: ideální stanoviště při toulkách po českém severu - VIDEO
Publikováno: 16.7.2013
Další ze skoro povinných zastavení při putování Máchovým krajem je Česká Lípa. Její historické jádro leží na pravém břehu řeky Ploučnice, která městem protéká.

ČR, České Švýcarsko: Jetřichovice a Mariina vyhlídka – VIDEO
Publikováno: 17.7.2018
Nenápadná obec na Děčínsku má o návštěvníky postaráno. Jetřichovice totiž patří mezi jedno z center národního parku České Švýcarsko a nedaleké Jetřichovické stěny lákají výletníky všech typů. Od rodin s malými dětmi až po milovníky lezení.

ČR, České Švýcarsko: Výlet do soutěsek Kamenice – VIDEO
Publikováno: 3.7.2018
Pokud vyrazíte na výlet do národního parku České Švýcarsko, rozhodně byste neměli minout jednu z nejoblíbenějších částí – soutěsky řeky Kamenice nedaleko Hřenska, kde vás mimo jiné čeká plavba na lodičkách a spousta majestátních skalních útvarů.

ČR: Pravčická brána – dominanta Českého Švýcarska – VIDEO
Publikováno: 26.6.2018
S rozpětím 26,5 m a výškou 16 m jde o největší pískovcovou skalní bránu v celé Evropě. Právě její majestátnost proslavila České Švýcarsko nejen u nás, ale i ve světě, proto když do našeho nejmladšího národního parku vyrazíte na výlet, určitě byste Pravčickou bránu neměli minout.

ČR, Tiské stěny – pískovcové skalní město z Letopisů Narnie – VIDEO
Publikováno: 10.7.2018
Nedaleko Děčína najdete rozlehlé skalní město Tiské stěny, které patří k nejzápadnější části oblasti Labských pískovců. Desítky majestátních pískovcových věží se zde tyčí do výšky až 70 metrů, a pokud znáte filmové zpracování Letopisů Narnie, právě zde se natáčely některé scény na začátku filmu Lev, čarodějnice a skříň.


Souvisejicí videa

ČR, České Švýcarsko: Jetřichovice a Mariina vyhlídka
Nenápadná obec na Děčínsku je jedním z center národního parku České Švýcarsko. Vesnice vznikla ja...

ČR, České Švýcarsko: Výlet do soutěsek Kamenice
Navštívíte-li národní park České Švýcarsko, soutěsky řeky Kamenice nesmíte minout. Čeká vás tu tř...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.11.2019
Blíží se konec listopadu. Podzimní trhy střídají trhy vánoční a jedno z nejoblíbenějších období v roce je za dveřmi. Mají ho rádi dospělí, děti i obchodníci. V centrech měst a obcí po celé republice se připravují prodejní místa s vánoční tematikou, vůní svařeného vína a staročeských pochutin. Vánoční trhy začínají již příští víkend.
20.11.2019
Vydejte se s Jakubem Frankem trekovat po Nepálu a neutraťe ani korunu. Poutavá přednáška vás čeká už 24. listopadu v cestovatelské kavárně na Vajnorské 3 v Bratislavě.
19.11.2019
Dopravní podnik hlavního města Prahy připravil v rámci programu „Zážitková turistika pro příznivce historie městské hromadné dopravy“ na sobotu 23. listopadu jízdu historickou soupravou metra za poznáním zajímavých míst na trase B s průvodcem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 21. 11. 2019
svátek:Albert
dnes:
čtvrtek 21.11.
9 °C
zítra:
pátek 22.11.
8 °C