www.infoglobe.cz » SR, Námestovo – město spjaté s vodou

SR, Námestovo – město spjaté s vodou

Publikováno: 29.5.2014
Na břehu Oravské přehrady leží okresní město Námestovo, které obklopují nádherné vrchy Oravské Magury a podbeskydské vrchoviny. Díky své poloze a malebné okolní přírodě, která patří do chráněné krajinné oblasti Horní Orava, se toto město stalo centrem místní kultury a turistického ruchu.

Námestovo je více než osmitisícové městečko, které díky přehradě zná snad každý z nás. Relativní blízkost polských hranic, unikátní ostrov umění, nevšední Hviezdoslavova hájovna nebo majestátní Babí hora z něj dělají ideální výchozí bod výletů. Ale pokud se vydáme po cestě turistů, řekněme si něco málo z jeho historie.

Námestovo (centrum)
Historie města

Území Oravy spolu s Oravským hradem bylo majetkem krále Ferdinanda I. Habsburského a využívali ho zejména královští úředníci, a to až do poloviny 16. století, přesněji do roku 1556, kdy ho do zálohy dostal bývalý nitranský biskup František Turzo. To byl začátek poměrně hustého osidlování Oravy spojeného se zakládáním vesnic, mezi které patřilo i Námestovo. Již o rok později, tedy v roce 1557, vydal na základě valašského práva tento oravský župan šoltýskou listinu Ondřejovi Randovi a 11 sedlákům osady Námestovo. Postupně se malá osada rozrůstala. Díky své poloze, která byla zároveň důležitou obchodní cestou do polských tržních středisek, se hospodářsky rozvíjela natolik, že jí v roce 1776 byla udělena tržní privilegie (od Marie Terezie).

Námestovo (erb)  Námestovo (kostel)
Námestovo (fontána)   Námestovo (centrum)
Za zmínku stojí i 19. století, kdy se Námestovo stává střediskem plátenictví a od začátku 20. století i centrem společenského a politického života na horní Oravě. Smutný osud města nastal na konci 2. světové války, přesněji 2. dubna 1945, kdy bylo město zničeno a zahynulo zde 64 jeho obyvatel. Navzdory této tragédii se opět dokázalo postavit na nohy. Snad nejvýraznější změnou, která je patrná dodnes, byla pro město výstavba Oravské přehrady. Od jejího dokončení v roce 1953 se stala nedílnou součástí tohoto města. Výstavba vodní přehrady si vyžádala zatopení pěti obcí a větší části města Námestovo s historickým centrem. Obyvatelstvo bylo vystěhováno na „Dolní zem“. Avšak již za pár let nastal ve městě převážně průmyslový rozvoj spolu s bytovou výstavbou, která vyústila do současné podoby města. Od roku 1996 je Námestovo okresním městem regionu horní Oravy.

Památky a zajímavosti

Oravská přehrada dala Námestovu i širokému okolí skvělý předpoklad pro rozvoj turistického ruchu. Ročně přiláká množství sportovních nadšenců, kteří si zde mohou naplno užívat rybolov, plavání, surfing, jachting a množství jiných aktivit. Stala se jakýmsi společenským centrem a místem pořádání kulturních akcí. Na jejím nábřeží se setkáte s bohatou nabídkou ubytovacích, ale i restauračních služeb. Přitažlivou atrakcí přehrady jsou ostrovy. První z nich – Ptačí ostrov je sice pro běžné lidi nepřístupný, ale pohled na kroužící vodní ptactvo kolem něj je doslova fascinující. Druhým ostrovem je Slanický ostrov umění, na kterém dominuje někdejší dominanta obce Slanica (název obec dostala podle slaných pramenů vyvěrajících pod Babí horou) – kalvárie s kostelem a hřbitovem. Interiér kostela tvoří výstavní síň slovenské tradiční lidové plastiky a malby. Kaple zas nabízí náhled do minulosti zatopených obcí spolu s informacemi o významných rodácích. Před kaplí stojí socha prvního kodifikátora spisovné slovenštiny (rodáka ze Slanice) Antona Bernoláka a aby toho nebylo málo, ještě se na ostrově nachází i volná expozice lapidária oravské kamenické tvorby. Na ostrov se lze dostat pouze lodí.

Námestovo (centrum)     Námestovo (centrum)
Pokud se vydáte do centra města,tak se zastavte u u prodejců z Polska, kteří na parkovišti v blízkosti pěší zóny nabízejí vždy čerstvou sezonní zeleninu, ovoce či jiné spotřební zboží. Samotné centrum je poměrně moderní, protože vznikalo přibližně v sedmdesátých letech. Nachází se zde socha Pavla Országha Hviezdoslava, fontána či pamětní stěna připomínající významné rodáky jako například Antona Bernoláka, Mila Urbana, Jana Vojtaššáka, Martina Hamuliaka nebo 21 let zde působícího básníka P. O. Hviezdoslava.

Námestovo (památeční zeď)

Námestovo (autobusové nádraží)   Námestovo (parkoviště s tržištěm)
Námestovo (turistický směrovník)Jak jsme již výše zmínili, Námestovo je vynikajícím výchozím bodem i pro návštěvu oravských památek nebo přírodních zajímavostí. Jmenujme například poměrně novou dominantu sousední obce Klin, kterou je 9 a půl metru vysoká socha Ježíše Krista – kopie té brazilské v Rio de Janeiru. Dále je to Oravský hrad v Oravském Podzámku, dřevěný gotický kostelík v Tvrdošíně (zapsaný v seznamu UNESCO), lesní úvraťová železnička v Oravské Lesné nebo přírodní rezervace Babí hora a Pilsko s původními jehličnatými pralesy a mnohými chráněnými rašeliništi. Na skok je to i do Západních Tater, do jejich nejkrásnější „roháčské“ části. Proto pokud plánujete výlet na Oravu, určitě nezapomeňte navštívit i její centrum – městečko Námestovo.

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Námestovo – Slanický ostrov umění
Publikováno: 17.11.2019
Severní Slovensko nabízí mnoho přírodních i architektonických krás. My vás dnes zavedeme na jedno výjimečné místo, které navzdory plánovanému zániku dalo prostor umění. Naším cílem bude rázovitý oravský region, přesněji město spjaté s vodou – Námestovo.

SR: Bílá Orava dostane světový unikát
Publikováno: 3.3.2021
Okouzlující region, jakým je Bílá Orava, v současnosti nemá možnost navštívit každý. Pokud nejste z okresu Námestovo, dostanete se sem jen těžko. Ale díky 360° technologii virtuální reality sem můžete zavítat kdykoliv.

Orava: Podívejte se na letecké fotografie Tvrdošína a Trstenej
Publikováno: 19.3.2021
V Tvrdošíně a v Trstenej vzniká fotopublikace, která představí nejen ta nejkrásnější místa regionu Horní Oravy, ale i tu nejmenší neobyčejnou vesničku.

SR, Orava: Dolný Kubín – město poetické krásy IV.
Publikováno: 3.10.2021
Dnes naši procházku po Dolním Kubíně ukončíme návštěvou památek, atrakcí nebo sportovišť situovaných jen kousek od historického centra. Od radnice jsme se vydali zpět ke Kohútovému sadu, kde se nachází kromě parkoviště s příjemnou kavárničkou i oku lahodící budova fary se zahradou.

Námestovo: Turistická sezóna na Slanickém ostrově umění OTEVŘENÁ!
Publikováno: 10.5.2022
Oravská galerie v Dolním Kubíně vám už 49. sezónu nabízí nezapomenutelnou vyhlídkovou plavbu po Oravské přehradě a prohlídku expozicí tradičního lidového umění na Slanickém ostrově umění.

SR, Trstená – procházka po pamětihodnostech města II
Publikováno: 15.5.2019
Dnes si v obci Trstená prohlédneme dominanty náměstí Milana Rastislava Štefánika. Začneme františkánským klášterem, který byl vybudován v letech 1776–1780. Do současnosti byl několikrát architektonicky pozměněn, což mu však z krásy neubírá.

SR, Trstená – sakrální kulturní dědictví
Publikováno: 10.4.2019
Minulý týden jsme se seznámili s historií privilegovaného oravského městečka Trstená, dnes se vydáme na procházku po památkách. Navštívíme sakrální stavby, architektonické skvosty i novodobé pamětihodnosti. Dokonce vás zavedeme na jedno krásné poutní místo.

SR, Trstená – privilegované oravské městečko
Publikováno: 3.4.2019
Nedávno jsme navštívili kouzelné oravské městečko u hranic s Polskem. V horní části Oravské kotliny, v údolí říčky Oravice, se rozprostírá obec Trstená, která nás mile překvapila množstvím unikátních památek, zajímavou historií, pozoruhodnými osobnostmi a jakousi povznášející atmosférou.

SR, Krušetnica – oravská vesnička s vůní kávy
Publikováno: 10.10.2018
Dnes se vydáme do okresu Námestovo, kde se na soutoku řeky Bílé Oravy a potoka Klinianka rozprostírá malebná obec Krušetnica. Vesnička obklopená podbeskydskou vrchovinou nabízí návštěvníkovi prohlídku tradiční domovní zástavby, nádherný barokní kostel, a dokonce i lyžařský areál. Ale my vás zavedeme do jednoho unikátního muzea, kde voní káva.

SR: Orava – sedlo Príslop, Vajcôfka a krásné louky
Publikováno: 23.8.2017
Jednoho slunečného dne jsme se rozhodli, že letních veder máme už dost, sbalili jsme si pár věcí a vydali jsme se z Bratislavy na sever země, konkrétně na Oravu. Jelikož nemáme zrovna skvělou fyzičku a nechtěli jsme potkávat davy turistů, vydali jsme se do sedla Príslop.

SR, Orava: Puchmajerové jezírko – přírodní klenot mezi stromy
Publikováno: 15.5.2014
Naše kroky dnes namíříme do oblasti Horní Oravy, konkrétně k jednomu malému rašelinovému jezírku, které má velký přírodní i kulturní význam.

SR, Klin – obec pod náručí Krista – VIDEO
Publikováno: 8.12.2015
Dnes zavítáme na Oravu (konkrétně jen pár kilometrů od okresního města Námestovo) do obce Klin, jejíž název byl odvozen od výběžku hory, který rozdělovaly dva potoky. Tato svérázná vesnička nabízí ideální výchozí bod pro výlety, ale i jednu velkou atrakci.

SR, Orava – Hruštínská převodovka
Publikováno: 22.8.2013
Před pár týdny se konala v malebné oravské obci Hruštín zajímavá akce pod názvem Hruštínska převodovka, kterou jsme si jako redakce nenechali ujít. Co jsme zažili a viděli, o tom vám povíme v následujících řádcích.

SR, Orava – obec Hruštín
Publikováno: 25.4.2013
V dnešním článku vás zavedeme do malebné oravské obce Hruštín, která v sobě skrývá jedinečnou architekturu, zajímavé nářečí, množství sportovních atrakcí a v neposlední řadě krásnou okolní přírodu oblasti Středních Beskyd.

SR: Orava, Kubínska hoľa – skvělá rodinná lyžovačka
Publikováno: 30.1.2014
I vy patříte k milovníkům zimních sportů? Také si neumíte představit zimní dovolenou bez pořádné sněhové nadílky a dobře upravených sjezdovek? I když musím přiznat, že v posledních letech jezdíme s partou na týdenní lyžování především do zahraničí, ale na slovenské hory jsme nezanevřeli. Mými srdcovkami jsou již dlouhá léta regiony Orava a Kysuce.

SR, Region Orava: Víkend plný zážitků
Publikováno: 4.3.2013
Lyžařská sezóna je v plném proudu. Letošní zima je štědrá nejen co se týče sněhové nadílky, ale i pěkných slunečných dní. A tak, jakmile jsme měli volný víkend, vyběhli jsme aspoň na pár dní do přírody. Tentokrát naše kroky vedly na Oravu, která patří k nejkrásnějším regionům Slovenska.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Orava – výlet na Slanický ostrov umění
Dnes vás zavedeme na jedno výjimečné místo, které navzdory plánovanému zániku dalo prostor umění....

SR, Orava – pozoruhodné městečko Trstená
V následující fotogalerii vás zavedeme do obce Trstená, která se nachází v horní části Oravské ko...

SR, Krušetnica – muzeum kávy
V malebné oravské obci Krušetnica najdete vedle tradiční domovní zástavby, nádherného barokního k...

SR, Klin – nevšední turistická atrakce
Pokud se vydáte na Oravu, určitě nevynechte obec Klin, která se chlubí nevídanou památkou – socho...

SR, Oravská Magura – zimní procházka
Při našich toulkách Slovenskem jsme se zastavili i na Oravě. Při pohledu na krásné zasněžené svah...

SR: Hruštín, Orava žila Off Roadem
V pořadí již druhý ročník soutěže podomácku vyrobených traktorů a Off Road aut se uskutečnil prvn...

SR: Orava, Kysuce – černobílá symfonie
V nejsevernějších částech Slovenska se rozprostírají dva rázovité regiony Orava a Kysuce. Díky ko...

SR: Babí hora – zimní královna
Majestátní Oravský vrch Babí hora (Babia hora), který leží na slovensko-polské státní hranici, je...


Souvisejicí videa

SR, Klin – obec s brazilskou atrakcí
Svérázná severoslovenská obec Klin (nedaleko okresního města Námestovo) nabízí nejen ideální vých...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hra barev

1. 9. – 31. 10. 2022
1. cena:
Podzimní balíček plný barev
2. cena:
Podzimní balíček plný barev
3. cena:
Podzimní balíček plný barev
1. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.9.2022
Oslavy sběru úrody a vína probíhají už v plném proudu. V následujících řádcích vám přinášíme přehled hodových slavností i vinobraní, které by jste si určitě neměli nechat ujít.
20.9.2022
Slavnosti jídla a pití z darů země jsou v plném proudu. V následujících řádcích vám přinášíme přehled hodů, které by jste si určitě neměli nechat ujít.
16.9.2022
Největší festival současného umění na Slovensku – Bílá noc se tento rok uskuteční od 16. do 18. září v Bratislavě a od 23. do 25. září 2022 v Košicích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 26. 9. 2022
svátek:Andrea
dnes:
pondělí 26.9.
8 °C
zítra:
úterý 27.9.
9 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X