www.infoglobe.cz » Rakousko, zámek Schloss Hof: barokní klenot - VIDEO

Rakousko, zámek Schloss Hof: barokní klenot - VIDEO

Publikováno: 10.7.2022
Jen kousek od hranic s Rakouskem a pár desítek minut od Bratislavy se nachází půvabný zámecký areál Schloss Hof. Jedná se o největší a nejhezčí barokní komplex v zemi, který je zdobený velkolepou terasovitou zahradou s fontánami, krami, stromořadími a tisíci různobarebnými květy. Přijměte pozvání na rodinný výlet, který vás určitě okouzlí.

Velmi dobrá dostupnost zámku Hof z něj dělá ideální cíl pro výlet. Ale než vás začneme provázet po dech beroucích zámeckých kulisách, řekneme si něco o jeho historii. 

Schloss Hof - cesta k zámku od Marcheggu

Schloss Hof - vstup do zámku Schloss Hof - vstupní brána od Děvínské Nové Vsi

Zámek dal postavit vévoda rakousko-uherské monarchie princ Eugen Savojský a jeho architektem byl Johann von Hildebrandt. Schloss Hof byl výletním i mysliveckým sídlem, jakož i místem velkolepých zábav a mezi prominentními hosty nechyběla ani samotná císařovna Marie Terezie, která po smrti grófa Savojského zámek přestavěla a rozšířila. Později však upadl zámek do zapomenutí a koncem 19. století ho císař František Josef věnoval armádě. Ta v něm zřídila výcvikové středisko včetně jezdecké školy. V armádních rukou zámek zůstal až do 50. let 20. století, kdy se v něm po druhé světové válce (do r. 1955) ubytovala Červená armáda. Po jejím odchodu sice vznikly snahy navrátit značně zdevastovaný zámek do bývalého lesku šlechtického sídla, avšak trvalo několik desetiletí, než se našly finanční prostředky na jeho postupnou obnovu.

Schloss Hof

Naštěstí v současnosti vypadá tak jako v časech největší slávy, proto pokud se sem vydáte, nebudete litovat. Ideálním východiskovým bodem je Bratislava, odkud se po železnici přesunete do stanice Marchegg a odtud můžete na zámek Schloss Hof využít veřejnou dopravu. Nejpohodlnější je však jet autem přes hraniční přechod Petržalka / Berg následně přes Hainburg an der Donau a za  městem odbočit na kruhovém objezdu k mostu Donaubrücke a pokračovat po státní silnici B49. U zámku Niederweiden odbočte doprava a o několik minut jste u zámku Schloss Hof. O parkování se bát nemusíte, protože na „přírodním“ parkovišti v blízkosti zámku je k dispozici více než 500 míst.

Schloss Hof - jezírko

Pokud sa řadíte mezi cyklonadšence, tak určitě využijte cyklotrasu vedoucí z bratislavské městské části Děvínská Nová Ves po Cyklomostu svobody k zámku nebo okružní cyklotrasu vedoucí z Vysoké u Moravy přes nový cyklomost Vysomarch do Marcheggu a následně do Schloss Hofu.

Schloss Hof

Co je možné obdivovat ve velkolepém komplexu, který se nachází na ploše 70 hektarů? Tak například císařské apartmány, každoročně se obmeňující speciální výstavu nebo přilehlý barokní park na ploše neuvěřitelných 15 hektarů s nádherně zdobenými terasovitými zahradami. Nechybějí zde tajemná zákoutí, množství laviček, fontány, ze kterých vyniká tzv. Velká kaskáda, která se uměleckou hodnotou přibližuje fontánám ve slavném Versailles.

Schloss Hof - Velká kaskáda

Vaše ratolesti se určitě nejvíc potěší v zámeckému statku, kde se úspěšně daří vzácným druhům staro-rakouskych domácich zvířat, jako jsou bílí oslíci, čtyřrohé kozy, ale najdete tu i exotické velbloudy, lamy nebo alpaky. Zvěřinec s menšími zvířátky umožňuje přímý kontakt se zámeckými tvory, které netrpělivě vyčkávají na pohlazení. 

Schloss Hof - statek

Schloss Hof - statek Schloss Hof - informační tabule

Zámecký areál Schloss Hof nabízí dětem množství zážitkových okruhů, dětskou zoo, skvělé hřiště, dětské divadlo i dětský a rodinný svět v Pekárském dvoře (Bäckenhof). Na dospělé čekají romantické procházky, které si můžete zpříjemnit posezením u

voňavé kávy nebo na zmrzlině.

Schloss Hof - restaurace

Navíc v průběhu celé sezony t. j. od dubna do listopadu je pro návštevníky připravený bohatý doprovodný program, od letních slavností až po čtvrtroční trhy. Svěží zeleň, pestré barvy, krásné vůně a zvuky přírody přímo lákají na návštěvu zámeckého komplexu. Dopřát si tu můžete piknik ve stínu kaštanů, na chvíli uniknout a zapomenout na hektický puls dnešní doby a přitom  se nechat okouzlit přepychem impozantních zámeckých interiérů i exteriérů s bohatou uměleckou výzdobou, které reprezentují pojetí životního stylu v období baroka

Schloss Hof - zahrady

Schloss Hof - zahrady Schloss Hof - vození v kočáru

Na závěr výletu si ve zdejším obchůdku můžete koupit suvenýry z ručně vyrobeného porcelánu, umělecky zpracovaného skla, nebo si vybrat něco ze vzácných dizajnérských kousků, knih a hraček nebo originálního zahradního nářadí. Vyjímečnost tohoto zámku je prezentovaná nejen svou architekturou nebo zážitky, ale i přístupem správců, kteří nabízejí prohlídky i programy i ve slovenském jazyce, což nebývá u našich suousedů pravidlem.

Schloss Hof - okolí 

GPS: 48°12'56.8"N 16°55'46.6"E

Text, foto a video: Pavol Jemala, Slovensko zdola, Oskár Mažgút (3)

Hudba: Pixabay.com; Battle of the dragons - 8037Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Dolní Rakousko: Vánoční trhy na zámku Schloss Hof
Publikováno: 15.11.2022
Když se největší barokní venkovské sídlo Rakouska oděje do zimních šatů, jeho nádvoří rozzáří tisíce světélek, vzduchem se šíří vůně pražených mandlí nebo lahodných punčových variací a scéna na zámeckém nádvoří patří tradičním tónům vánočních písní, můžete se těšit na nezapomenutelný (před)vánoční zážitek.

Cyklovýlet: Hainburg - Schloss Hof
Publikováno: 6.8.2013
Středověké městečko Hainburg bylo zajímavou zastávkou v našem putování na kolech. Dnes budeme pokračovat přes dlouhý most, dvě rakouské obce, až po největší barokní zámecký komplex v Rakousku - Schloss Hof.

SR, Vysomarch: cyklomost spojující národy – VIDEO
Publikováno: 26.6.2022
Když v minulosti bylo na rakousko-slovenské hranici až 12 míst (mostů a brodů), kudy se dalo přejít přes řeku Moravu, tak v období tzv. železné opony nepřežil ani jeden cestní most. Výjimkou byl jen železniční most mezi Děvínskou Novou Vsí a městem Marchegg, ale i ten fungoval jen v omezeném režimu.

Cyklovýlet: Schloss Hof - Bratislava
Publikováno: 14.8.2013
V závěrečné části našeho cyklovýletu se vydáme z největšího barokního zámeckého komplexu v Rakousku - Schloss Hof, přes nově postavený Cyklomost svobody, až do městských částí hlavního města Slovenska - Bratislavy.

Rakousko: zámek Schloss Hof
Publikováno: 9.5.2011
Jen na dohled od předměstí Bratislavy leží rozsáhlý areál zámku Schloss Hof, jehož historie je spojena s císařskou habsburskou rodinou. Rozsáhlý park, přilehlý velkostatek s chovem zvířat, ale i bohatý kulturní program od jara do podzimu z něho udělaly atraktivní cíl na výlet.

SR, Bratislava: Cyklomost svobody
Publikováno: 27.9.2012
Cyklisté hlavního města Slovenska, a ne jen ti, se těší z nedávno otevřeného cyklomostu mezi městskou částí Děvínska Nová Ves a rakouskou obcí Schlosshof. Most je postaven na místě, kde za dob Marie Terezie stával jeho předchůdce. Jeho slavnostního otevření se zúčastnil i náš portál Infoglobe.

Cyklovýlet: Petržalka - Wolfsthal
Publikováno: 24.7.2013
Kolo - jednoduchý stroj na dvou kolech jsme se rozhodli využít během naší letní dovolené v rámci poznávání krás přírody, seznamování s historií míst a v neposlední řadě na zlepšení osobní kondice. Vydejte se spolu s námi na nevšední cyklotúru, kterou dnes začneme v největším sídlišti na Slovensku - Petržalce a ukončíme v malebné rakouské vesničce Wolfstahal.

Cyklovýlet: Petržalka – Kittsee
Publikováno: 28.9.2014
Začátkem září jsme se na kole vydali za poznáváním Slovensko-rakousko-maďarského pohraničí. Za začátek cyklotúry jsme si zvolili, tak jako loni, Petržalku - největší sídliště nejen na Slovensku, ale i v celé střední Evropě.

Cyklovýlet: Wolfsthal - Hainburg
Publikováno: 31.7.2013
V předchozí části našeho cyklovýletu jsme překročili hranici Rakouska a po nevšední zastávce v malebné a květinami obsypané obci Wolfsthal jsme se vydali po cyklostezce dále k našemu dalšímu výletním bodu - k městečku Hainburg.


Souvisejicí fotogalerie

Rakousko: zámecký komplex Schloss Hof
Přeneste se spolu s námi do období baroka, které můžete obdivovat během návštěvy největšího barok...


Souvisejicí videa

Rakousko: barokní zámecký komplex Schloss Hof
Jen pár kilometrů od Bratislavy se nachází půvabný zámecký areál Schloss Hof. Tento největší a ne...

SR, Vysomarch - hraniční cyklomost
Spojení rakouského Marcheggu s obcí Vysoká u Moravy se obnovilo po více jak sto letech. Nový most...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Velká Vánoční soutěž

27. 11. – 15. 1. 2023
1. cena:
Vánoční balíček plný překvapení
2. cena:
Vánoční balíček plný překvapení
3. cena:
Vánoční balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Vánoční balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Vánoční balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Vánoční balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

3.12.2022
Vespa Klub, společnost Faber Moto a Nadace Dětem s rakovinou vás zvou na charitativní jízdu městem na skútru v santa oblečení. Po minuloročním úspěchu se Vespisti opět vydávají na Vánoční Santa jízdu v Bratislavě a v Košicích, aby dětem darovali sváteční balíčky.
30.11.2022
Portál Infoglobe a společnost Viago organizuje v pořadí pátý ročník mezinárodního cestovatelského festivalu infofest, který se i tento rok uskuteční jen ve virtuální podobě. Současně se po více 6. leté přestávce vrací festival umělecké tvorby o horách Horalfest.
29.11.2022
Pomalu již zimní číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s odborníkem  z oblasti obnovy památek a ochrany nehnutelného kulturního dědictví Ing. arch. Pavlem Ižvoltem, PhD., pozve vás do fascinujícího světa mechu, představí filmový Žitný ostrov i nahlédnete na pozoruhodný jev v Občasné vyvíračce.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 4. 12. 2022
svátek:Barbora
dnes:
neděle 4.12.
3 °C
zítra:
pondělí 5.12.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X