www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » SR: Bojnice - krásy města

SR: Bojnice - krásy města

Publikováno: 23.12.2010
Město Bojnice je známé nejen obyvatelům Slovenska, ale i okolním zemím. Zasloužilo se o to svou lázeňskou tradicí, nejkrásnějším slovenským zámkem i nejstarší a nejnavštěvovanější zoologickou zahradou na Slovensku. Bohatá kultura města a krása okolní přírody každý rok přiláká množství turistů.

Město BojniceBojnice se nacházejí na středním Slovensku v Trenčínském kraji, nedaleko Prievidze. Město leží v Hornonitranské kotlině, na úpatí Strážovských vrchů, na pravém břehu řeky Nitry. Nadmořská výška města je 291 m.n.m., rozlohou (necelých 20 km²) a počtem obyvatel (okolo 5000) se řadí mezi malá slovenská města. Bojnice mají 3 městské časti: Bojnice-Kúpele, Dubnici a Kúty. 

Historie

Maketa zámkuHistorie Bojnic sahá až do období paleolitu a patří k nejdéle osídleným oblastem Slovenska. První lidé se usidlovali na území dnešního zámku, o němž první písemná zmínka pochází z roku 1113, jako o opevněném hradišti. Z tohoto období pocházejí i první záznamy o léčivých pramenech. V 17. století se Bojnice staly centrem obchodu, kdy přes Horní Nitru procházela poštovní a obchodní cesta z Vídně do Sedmihradska. Následujícím rozvojem řemeslné výroby se povýšily k předním obcím Nitranské župy. V novodobých dějinách byl Bojnicím přidělen statut města v roce 1966.

Bojnický zámek

Patří k nejromantičtějším a nejnavštěvovanějším zámkům ve střední Evropě. Poslední přestavby, inspirované středověkou architekturou z Itálie a Francie, mu daly současnou podobu. Prvky barokního stylu byly v interiéru zachovány. V roce 1970 byl zámek vyhlášen za národní kulturní památku a stal se součástí Slovenského národního muzea. V 50. letech minulého století byla v podzemí zámku objevena jeskyně. V současné době se zde konají svatební obřady a její prostory jsou využívány k natáčení mnohých pohádek (Fantaghiró, Šíleně smutná princezna či Pán a hvězdář).

Bojnický zámekZámecká věžInteriér zámku

Bojnický zámek je návštěvníkům otevřen každý den mimo pondělí (v měsících červen až září denně). Kromě denní prohlídky mají návštěvníci možnost vidět zámek v noci, občas jen za světla svíček nebo pochodní. Zámek nabízí i další atrakce: Valentinský víkend na zámku, Mezinárodní festival duchů a strašidel, Pohádkový (Rozprávkový) zámek nebo Rytířské dny. Během vánočního období je připravena akce Šlechtické Vánoce a Tři králové na zámku s vánoční výzdobou a ukázkou stolování a tradičních vánočních zvyků.

Bojnická zoo

Expozice vodního ptactvaV zámeckém areálu se nachází nejstarší zoologická zahrada na Slovensku, s více než 350 druhy zvířat. Návštěvníci mohou obdivovat 82 druhů savců, 140 druhů ptáků, 90 druhů ryb, 44 druhů plazů a obojživelníků a 17 druhů bezobratlých živočichů. V zoo se nachází množství expozic: dětská zoo, expozice sov a dravců, expozice kopytníků, Pavilon opicexpozice vodního ptactva, vědecký chodník karpatské fauny, pavilony opic, slonů, šelem, ptáků a vivárium (včetně expozice žab).

Za svou více než padesátiletou historii se zde podařilo odchovat bezpočet mláďat a zoologická zahrada je zapojena do různých světových ochranářských projektů. Mezi nejvýznamnější chované druhy zvířat patří například antilopa bongo, dikdik Kirkův, jelen sika Dybowského, kočkodan Rolowayův, orangutan bornejský, zebra Hartmannova či slon africký. Zároveň nabízí možnost adopce vybraného zvířete za roční příspěvek na krmivo.

Lázně (Kúpele)  Bojnice

Léčivé účinky vody v Bojnicích byly známy od počátku 12. století. Lázně Bojnice se zaměřují na léčbu nemocí pohybového aparátu a nervových chorob. Devět pramenů (28 - 52°C), a více než 2 000 slunečních hodin v roce, vytvářejí ideální podmínky pro léčebné procesy, regeneraci a relaxaci. K ozdravným procedurám patří: balneoterapie, léčebná tělesná výchova, reflexní léčba, termoléčba, elektroléčba, světloléčba a kyslíková terapie. Kromě toho si hosté mohou dopřát fitness, solnou jeskyni, vodní aerobik, nordic walking, cvičení s fitbalem, whirpool či sauny a masáže.

Léčebný dům LysecRelax v lázníchNordic walking

Ubytování je zajištěno v hlavních léčebných domech Baník, Mier a Lysec, poskytujících i stravování a procedury. Nabídka pobytů je skutečně široká – týdenní a víkendové lázeňské pobyty, redukčně ozdravné pobyty, ambulantní léčba, lázeňská léčba pacientů zdravotních pojišťoven, komplexní balneoterapie s využitím termální vody a klasických procedur a wellness.

Mnohem více ...

Bojnice svým návštěvníkům nabízejí i mnohé další zajímavosti. Pro aktivní dovolenou je jako stvořené koupaliště Čajka, se třemi bazény. Zhlédnout můžete také skupinu historického šermu Bojník a sokolníky Aquila. Pokud máte zájem o načerpání nových vědomostí, kromě zmíněného muzea v zámku, se ve městě nachází ještě Mineralogické a hornické muzeum Jakuba Drevennáka a Muzeum pravěku Slovenska – Prepoštská jeskyně.

Z dalších zajímavostí města je k vidění Kostel sv. Martina s barokním interiérem, renesanční a barokní měšťanské domy na náměstí a Kaple sv. Jana Nepomuckého z 18. století. Součástí historie Bojnic je i folklorní „Bojnická kapela“.

Autor: K. Csongárová

Překlad: Jiří Výborný

Foto: Anita Bogdanovičová, Kúpele Bojnice, a.s.Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Trenčínský kraj – Matoušovo království III
Publikováno: 8.7.2020
Po minulé návštěvě hradů a přírodních zákoutí Trenčínského kraje se dnes vydáme za památkami a zajímavými místy.

Handlová: Pochod vděku SNP
Publikováno: 16.1.2019
Zveme vás na 44. pochod vděku SNP na trase Cigeľ–Handlová, který se uskuteční v sobotu 19. ledna.

SR, Čičmany – nádherný zámek s atraktivním okolím
Publikováno: 19.8.2018
Zažijte atraktivní dovolenou i na konci léta. Prožít ji můžete v barokně-klasicistním zámku Čičmany z konce 18. století, který nedávno prošel kompletní rekonstrukcí a nabízí návštěvníkům fantastické služby i úchvatné výlety do okolí.

Prievidza: Kde štěstí a radost se rodí...
Publikováno: 14.9.2014
Zveme vás na autorskou výstavu fotografa Karla Kobella, která bude probíhat od 18. září 2014 v prostorách Regionálního kulturního centra v Prievidzi.

SR, Malebná obec Čavoj – ráj pro milovníky vycházek do přírody
Publikováno: 4.7.2013
Obec Čavoj leží v lůně krásné přírody, a tak je ideálním výchozím bodem kratších vycházek, ale také náročnějších turistických výstupů. Co všechno obec nabízí, proč stojí za to ji navštívit a jaké zajímavé výlety do okolí se zde dají podniknout? Pokud vás zajímají odpovědi na tyto otázky, neváhejte a pusťte se do čtení dnešního článku.

SR: Prievidza – město uprostřed Hornonitranské kotliny
Publikováno: 5.5.2011
Území regionu Horná Nitra je v podstatě totožné s územím okresu Prievidza, do kterého kromě okresního města patří ještě další tři městečka. První z nich jsou Bojnice, proslavené svým pohádkově krásným zámkem, lázněmi a nejstarší ZOO na Slovensku. Dalším městem jsou Nováky, v současnosti nejvýznamnější průmyslové město regionu a posledním Handlová, známá těžbou hnědého uhlí.

Bojnice: Expozice mučících nástrojů
Publikováno: 20.3.2015
Výstava pod názvem "Expozice mučících nástrojů" přináší dechberoucí pohled na útrpné právo a inkviziční praktiky.

Bojnice: Tajemný přízrak na zámku
Publikováno: 29.2.2016
Slovenské národní muzeum – Muzeum Bojnice přinese milovníkům napětí a tajemných historických příběhů další ročník návštěvnicky atraktivního Mezinárodního festivalu duchů a strašidel.

SR, Horní Nitra – naučné stezky a nejen přírodní zajímavosti
Publikováno: 24.9.2015
Svérázný region Horní Nitra nabízí nespočet atrakcí, míst a výletů do přírody. My vás dnes provedeme turisticky atraktivními lokalitami, jejichž návštěvou určitě neprohloupíte.

Horní Nitra: Zchlaďte se v horkých dnech II.
Publikováno: 9.8.2015
Také dnes se vydáme na návštěvu Horní Nitry a jejích vodních atrakcí. Současně vás pozveme i do dvou zajímavých středoslovenských měst.

Horní Nitra: Zchlaďte se v horkých dnech I.
Publikováno: 7.8.2015
Horké léto můžete příjemně strávit u vody v regionu Horní Nitra, který nabízí termální koupaliště v Bojnicích a Bystričanech, plavecké bazény a plážové koupaliště v Prievidzi, koupaliště na Rematě, vodní nádrž Nitranské Rudno a další vodní plochy vhodné k rekreaci.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
13.1.2021
Agentura Henley & Partners i letos sestavila žebříček nejsilnějších pasů světa na základě počtu zemí, které může navštívit držitel pasu bez nutnosti vyřizování povolení a placení víz. V roce 2021 bude nejspíš nutné prokázaní vakcinace.
11.1.2021
Světoznámé vydavatelství turistických průvodců – Lonely Planet – představilo druhé vydání těch nejzajímavějších míst na naší planetě, která bychom měli určitě navštívit.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 16. 1. 2021
svátek:Ctirad
dnes:
sobota 16.1.
-6 °C
zítra:
neděle 17.1.
-6 °C