www.infoglobe.cz » Historie Spojených států III.

Historie Spojených států III.

Publikováno: 14.8.2010
Dnes si přečtete o francouzské koloniální expanzi v Novém světě.

Bitva na Abrahámových pláníchFrancouzi v Novém světě

Za začátek francouzského osídlení v Severní Americe lze považovat založení Québecu v Port Royal v dnešním Novém Skotsku (Kanada). Francouzští dobrodruzi pokračovali v objevování země dále na jih od Velkých jezer, přičemž roku 1682 došli až k Mexickému zálivu a území nazvali na počest Ludvíka XIV. Louisianou, kterou začali od 18. století osidlovat. William Pitt starší, britský ministerský předseda v době sedmileté války

Patrně nejvýznamnějším francouzským městem té doby v této oblasti Ameriky bylo New Orleans (1718). V porovnání s Brity nebyla francouzská kolonizace tak rozsáhlá, protože jednak nebyl dostatek lidí schopných se utkat s novým, nebezpečným a neznámým prostředím a také francouzská vláda nedovolovala francouzským protestantům přesídlení, protože se rozhodla, že Nová Francie zůstane římskokatolickou.

Mezi oběma říšemi měly však v nejbližších letech vypuknout koloniální války. Po tzv. slavné revoluci, která proběhla v Anglii na konci 17. století pod vedením Olivera Cromwella, se na anglický trůn dostal holandský Vilém III, který protestoval proti nárokům Ludvíka XIV. vMontcalm vedoucí své oddíly Nizozemí a Svaté říši římské. Kolonie zasáhly, i když především marginálně, další velké konflikty, které se odehrávaly i ve Starém světě – válka o španělské dědictví (1701–1713), válka o rakouské dědictví (1740–1748) nebo sedmiletá válka (1754–1763).

V posledním řečeném konfliktu, který vypukl po tom, co Francouzi začali budovat pevnosti v blízkosti území, o které se měla rozšířit Virginie. Od tohoto úmyslu je měl odradit tehdy mladý důstojník George Washington, budoucí hrdina války za nezávislost a první prezident Spojených států, avšak spolu s indiánskými spojenci se střetl s Francouzi a byl nakonec nucen ustoupit. Důležité je, že Ludvík XV.během války se zrodila myšlenka vytvoření jakéhosi federálního orgánu zvaného Velká rada, jenž by dohlížel na obranu, vztahy s Indiány, na obchod a osidlování západního území a pro realizaci svých plánů by mohl vybírat daně. Za tímto plánem stál další budoucí velký státník – Benjamin Franklin. Ovšem britský sněm tento nápad zamítl.

Z počátku stála válečná štěstěna spíše na francouzské straně, ale britské námořnictvo se zasadilo o to, aby do Severní AmerikyMontcalmovo vítězství přestali proudit francouzští vojáci a zásoby. To mělo rozhodující účinek, protože britské síly v Novém světě postupně začínaly kolem roku 1758 získávat navrch. Dobyly několik francouzských pevností a roku 1759 došlo k rozhodující bitvě u Québecu, která nakonec znamenala zmaření francouzských mocenských plánů v Americe. Konec sedmileté války byl završen mírem podepsaným v Paříži v roce 1763 – Británie získala všechny francouzské državy na východ od řeky Mississippi, Kanadu, východní i západní španělskou Floridu a další menší zisky.   

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.orgDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Neznámá Amerika I.
Publikováno: 8.4.2012
Zajisté existují místa, o kterých ve spojení s USA příliš často neslýcháme a přitom se jedná o území svou rozlohou pokrývající plochu západní a střední Evropy. Nekonečné pláně amerického středozápadu, domov původních indiánských obyvatel, ale i země hor a nehostinných míst se jmény jako Badlands či Black Hills. Slušný námět našeho dalšího seriálu!

Víte, že? Neznámá Amerika II.
Publikováno: 15.4.2012
Nad nekonečnou zelení Velkých plání se tyčí pozoruhodné pohoří, které bylo po staletí domovem indiánských kmenů. Dnes se sem valí dva miliony turistů ročně, kterým indiáni prodávají pohlednice s hlavami amerických prezidentů - vítejte v Black Hills.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.1.2021
Letecký tým fotografů a pilotů ze skupiny Slovensko z nebe připravuje dosud největší letecké snímkování Slovenska. Snímky plánují bezplatně zpřístupnit i veřejnosti.

25.1.2021
Momentální situace stále neumožňuje volně cestovat, zažívat dobrodružství či poznávat různé kouty naší planety. A proto je ideálním řešením posadit se v pohodlí domova k počítači a prohlédnout si on-line cestovatelské besedy v podání úžasných přednášejících.
22.1.2021
Fotopublikace Slovenské hrady a zámky z nebe z autorského pera Milana Paprčky byla zpracována jako audiokniha pro seniory. Na konci minulého roku byla darovaná domovům důchodců ve formě DVD a v současnosti je již dostupná i široké veřejnosti.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 27. 1. 2021
svátek:Ingrid
dnes:
středa 27.1.
-2 °C
zítra:
čtvrtek 28.1.
2 °C