www.infoglobe.cz » Historie Spojených států III.

Historie Spojených států III.

Publikováno: 14.8.2010
Dnes si přečtete o francouzské koloniální expanzi v Novém světě.

Bitva na Abrahámových pláníchFrancouzi v Novém světě

Za začátek francouzského osídlení v Severní Americe lze považovat založení Québecu v Port Royal v dnešním Novém Skotsku (Kanada). Francouzští dobrodruzi pokračovali v objevování země dále na jih od Velkých jezer, přičemž roku 1682 došli až k Mexickému zálivu a území nazvali na počest Ludvíka XIV. Louisianou, kterou začali od 18. století osidlovat. William Pitt starší, britský ministerský předseda v době sedmileté války

Patrně nejvýznamnějším francouzským městem té doby v této oblasti Ameriky bylo New Orleans (1718). V porovnání s Brity nebyla francouzská kolonizace tak rozsáhlá, protože jednak nebyl dostatek lidí schopných se utkat s novým, nebezpečným a neznámým prostředím a také francouzská vláda nedovolovala francouzským protestantům přesídlení, protože se rozhodla, že Nová Francie zůstane římskokatolickou.

Mezi oběma říšemi měly však v nejbližších letech vypuknout koloniální války. Po tzv. slavné revoluci, která proběhla v Anglii na konci 17. století pod vedením Olivera Cromwella, se na anglický trůn dostal holandský Vilém III, který protestoval proti nárokům Ludvíka XIV. vMontcalm vedoucí své oddíly Nizozemí a Svaté říši římské. Kolonie zasáhly, i když především marginálně, další velké konflikty, které se odehrávaly i ve Starém světě – válka o španělské dědictví (1701–1713), válka o rakouské dědictví (1740–1748) nebo sedmiletá válka (1754–1763).

V posledním řečeném konfliktu, který vypukl po tom, co Francouzi začali budovat pevnosti v blízkosti území, o které se měla rozšířit Virginie. Od tohoto úmyslu je měl odradit tehdy mladý důstojník George Washington, budoucí hrdina války za nezávislost a první prezident Spojených států, avšak spolu s indiánskými spojenci se střetl s Francouzi a byl nakonec nucen ustoupit. Důležité je, že Ludvík XV.během války se zrodila myšlenka vytvoření jakéhosi federálního orgánu zvaného Velká rada, jenž by dohlížel na obranu, vztahy s Indiány, na obchod a osidlování západního území a pro realizaci svých plánů by mohl vybírat daně. Za tímto plánem stál další budoucí velký státník – Benjamin Franklin. Ovšem britský sněm tento nápad zamítl.

Z počátku stála válečná štěstěna spíše na francouzské straně, ale britské námořnictvo se zasadilo o to, aby do Severní AmerikyMontcalmovo vítězství přestali proudit francouzští vojáci a zásoby. To mělo rozhodující účinek, protože britské síly v Novém světě postupně začínaly kolem roku 1758 získávat navrch. Dobyly několik francouzských pevností a roku 1759 došlo k rozhodující bitvě u Québecu, která nakonec znamenala zmaření francouzských mocenských plánů v Americe. Konec sedmileté války byl završen mírem podepsaným v Paříži v roce 1763 – Británie získala všechny francouzské državy na východ od řeky Mississippi, Kanadu, východní i západní španělskou Floridu a další menší zisky.   

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.orgDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Neznámá Amerika I.
Publikováno: 8.4.2012
Zajisté existují místa, o kterých ve spojení s USA příliš často neslýcháme a přitom se jedná o území svou rozlohou pokrývající plochu západní a střední Evropy. Nekonečné pláně amerického středozápadu, domov původních indiánských obyvatel, ale i země hor a nehostinných míst se jmény jako Badlands či Black Hills. Slušný námět našeho dalšího seriálu!

Víte, že? Neznámá Amerika II.
Publikováno: 15.4.2012
Nad nekonečnou zelení Velkých plání se tyčí pozoruhodné pohoří, které bylo po staletí domovem indiánských kmenů. Dnes se sem valí dva miliony turistů ročně, kterým indiáni prodávají pohlednice s hlavami amerických prezidentů - vítejte v Black Hills.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.1.2020
Národní zemědělské muzeum v Praze spojilo dvě tradiční zimní akce. V sobotu 25. ledna se uskuteční 13. ročník akce Letenské prase aneb zabijačka v muzeu spolu se sedmým ročníkem akce Letenský masopust.
20.1.2020
Pokud chcete zažít dotek s blízkými i vzdálenými zeměmi, jedinečnou atmosféru cestovatelského dobrodružství či závan volnosti, navštivte mezinárodní veletrh cestovního ruchu ITF SLOVAKIATOUR, který se uskuteční od 23. do 26. ledna na výstavišti Incheba.

19.1.2020
Jeden z nejznámějších cestovatelských průvodců světa sestavil doporučující žebříček deseti měst, která byste měli v roce 2020 určitě navštívit.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 21. 1. 2020
svátek:Běla
dnes:
úterý 21.1.
-2 °C
zítra:
středa 22.1.
3 °C