www.infoglobe.cz » Víte, že? NEJ dopravní letadlo světa

Víte, že? NEJ dopravní letadlo světa

Publikováno: 3.7.2011
Nároky na moderní leteckou dopravu stále rostou. Dříve preferovanou rychlost vystřídala přepravní kapacita a komfort a my se dnes podíváme, které ze současných letadel tyto parametry splňuje téměř bez výhrad.

Dnes už si málokdo dovede představit dovolenou bez cesty na letiště, procedury a let, který bývá spíš skromným transportem než něčím, co si člověk nějak zvlášť užije. Bohužel, na našich letištích, evropských linkách či charterových letech se potkáme se stroji výhradně starší generace a navíc upravenými tak, aby do svého trupu pojaly co nejvíce natěšených turistů, kteří více než po pohodlí touží konečně být někde na pláži, a tak otlačená kolena od sedačky před vámi tolik nevadí. V mezikontinentálních letech měl po dlouhá desetiletí na komfortní přepravu monopol Boeing se svým Jumbo Jetem, tedy dnes již legendární  747čkou, jejíž první let se uskutečnil již v roce 1969 a na značné části dlouhých tratí stále dobře slouží. Celkově jich bylo vyrobeno 1418 kusů a to v různých modifikacích, velikostech a úpravách. Pro své mimořádné kvality a spolehlivost ho využívá i americká vláda jako své Air Force One… Ale i tomuto gigantu v posledních letech zvoní umíráček, jelikož se na trhu objevují letadla o několik generací novější, komfortnější a svou výbavou i pohodlím více než konkurence schopná této létající legendě. A právě jejímu nástupci z produkce evropského Airbusu se v tomto článku budeme věnovat. Souputníkem Boeingu 747 byl od počátku devadesátých let Airbus A340 – dlouhotrupý čtyřmotorový letoun, s kapacitou max 350-380 cestujících, který si svou popularitu získal především pod vlajkou Lufthansy, Air France a španělské Iberia Airlines. Ale i ten začal rychle zastarávat. Krátkodobá spolupráce největších rivalů příliš úspěchu nepřinesla. Boeing modernizoval svá letadla a Airbus začal rokem 2000 pracovat na úplně nové koncepci dvoupatrového stroje, který měl být nejmodernějším a zároveň největším letadlem pro první dvě dekády 21.století.  Po A340 tak nevznikl A350, ale osmička se stala symbolem dvounásobku řady 340 – symbolem druhého plnohodnotného patra…         

Airbus A380 je na nebi skutečným benjamínkem, jelikož jeho první let se uskutečnil až v roce 2005 a i přes prvotní problémy se stal rychle populárním strojem u předních světových přepravců, jako jsou Emirates, Air France, australské Quantas či Korean Air. Prvním uživatelem však byly Singapure Airlines. Éra Boeingu 747 tak pomalu od roku října 2007 končí, tehdy byla totiž A380 zařazena do pravidelného provozu. V současnosti je skutečně největším dopravním letadlem, jaké lze spatřit. Jeho rozměry překonává pouze ruský obr Antonov 225 a v historii snad jen vzducholoď Hindenburg a experimentální obří hydroplán Hughes H4, známý z filmu Letec. Rozměry A380 jsou (v závorce údaje o B 747-8): délka – 73m (76m), rozpětí – 80m (68m) , max.kapacita – 880 pasaž. (467), max rychlost – 1062 km/h (918 km/h), dolet – až 15 100 km (14 tis).  Maximální vzletová hmotnost – 600 tun – vůbec nejtěžší letadlo historie!

Svou přepravní kapacitu neskutečných 880 pasažérů získal Airbus nástavbou druhé paluby, čímž překonala největší Boeing 747 téměř dvojnásobně.  A380 existuje však i v exkluzivní verzi, na jejíž palubě mají cestující k dispozici vlastní kajuty s postelí, společenskou místnost, bar či tělocvičnu…

Nový Airbus bude také znatelně tišší a ekonomičtější než jeho americký konkurent. Airbusy jsou také známé svým unikátním systémem řízení tzv. Fly by Wire – tedy tak, že zastarávající systém hydrauliky, táhel a lanek nahradil plně elektronický systém řízení letu. Obří letoun se tak ovládá pomocí malého joysticku na místo klasického kniplu.   

Proces uvedení do provozu se však neobešel bez nemalých zpoždění. Finální testy a předání prvních kusů letadel provázelo mnoho komplikací, ale i tak se Airbusu zakázky jen hrnuly. Nedávný červnový letecký festival v Berlíně přinesl Airbusu další kontrakty na desítky dalších strojů A380, především pro přepravce z Asie a bohatého arabského světa, pozadu nezůstala ani německá Lufthansa s celkově objednanými 15 kusy (v porovnání s Emirates a jeho zakázkou na 90 letadel…)  

Krom nejmodernější elektroniky a pohodlí v několika přepravních třídách je vnitřek trupu koncipován tak, že v dolní – hlavní přepravní palubě je celkem 356 míst pro hlavní turistickou (334 míst) a 1.třídu (22 míst) a v horní pak 199 míst (II.třída 96 míst a turistická 103 míst), dále jsou zde kuchyňky, 2 výtahy, odpočinková místa pro posádku, 17 toalet a další potřebné prostory činící z A380 nepřekonatelný stroj co do obejmu a rozměrů.

Na kratších tratích se o své místo na nebi stále dělí s menšími konkurenty od Boeingu (ver. 777 a svým A330), na dlouhých tratích se ale stává letadlem číslo 1.         

V půlce letošního června se měl A380 představit i v Praze, ale nakonec byl tento let zrušen. Stále se však počítá, že v nejbližší době bude dán nový termín, a tak se budou moci  na vlastní oči pokochat i čeští příznivci letectví!   

 

text: Jan Chaloupka

foto: wikipedia commons: Ingo Green , Imre Solt , WoSt01 , S. Solberg J. a IlookitDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Čím létáme - Boeing 737
Publikováno: 10.2.2008
Pakliže se rozhodnete cestovat do vzálenějších destinací, ať už za účelem rekreace či práce, vaše kroky povedou nejspíš na letiště. Letadlo, které tam na Vás již čeká, má svoje specifika, typické vlastnosti a především své technické a konstrukční limity, které by mohly zajímat i cestujícího, který se v jeho útrobách bude mnoho desítek minut těšit na zdárný konec letu. Jaký je Boeing 737?

Čím létáme - Airbus A320
Publikováno: 26.2.2008
Dnešní vzduchoplavecké povídání nám přiblíží historii a současnost prvního typu z řady nejčasteji využívaných letadel osobní přepravy z produkce evropské letecké korporace Airbus, konkrétně model A320, se kterým se nejčastěji setkáváme na kratkých a středních tratích.

Víte, že? Největší loď světa
Publikováno: 27.2.2011
Královna všech moří, plovoucí letovisko či impozantní stroj. Tak nějak by se mohl jmenovat dnešní článek našeho NEJ seriálu a řeč nebude o ničem menším, než největší lodi světa, která snad ani nesnese přízvisko rekreační. Dnešek tedy strávíme na palubě Oasis of the Seas – impozantní lodi, jejíž podstatná část vznikala i v České republice.

Víte, že? Výš, dál a rychleji I.
Publikováno: 6.11.2011
Překonávání limitů v přepravě osob není jen otázkou několika posledních dekád, ale spíše celého století, kterému jednoznačně v tomto odvětví dominovala letecká přeprava. A kdo byl na svých cestách vůbec nejrychlejší?


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
28.6.2022
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.
25.6.2022
V pořadí 67. ročník folklorního festivalu Východná se uskuteční od 29. června do 3. července 2022 v obci Východná. Lákadlem letošního festivalu budou nejen vítězové celostátních soutěží, ale i originální celovečerní programy, profesionální soubor z Budapešti, prezentace dudácké tradice a bohaté interaktívní a vzdělávací programy pro děti a dospělé.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 1. 7. 2022
svátek:Jaroslava
dnes:
pátek 1.7.
20 °C
zítra:
sobota 2.7.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X