www.infoglobe.cz » Víte, že? Slovenská Nej I.

Víte, že? Slovenská Nej I.

Publikováno: 17.10.2010
V dnešním putování za NEJzajímavějšími unikáty navštívíme Slovensko, jehož země oplývá nejedním světovým unikátem, ať už přírodním, geografickým, historickým či kulturním. Je opravdu Praha středem Evropy? A jak je to s největším hradem, obstojí Spišská dominanta?

O Praze se hovoří jako o srdci Evropy, ale kde skutečně leží ten pravý střed? Na Slovensku to vědí! Za geografický střed Evropy je považován Svatojánský kostel - sv. Jana, ležící v oblasti Kremnických vrchů, asi 30km západně od Banské Bystrice. Samotný kostel pochází z 13. století a je postaven při obci Kremnické Bane. Proč tento kostel stojí uprostřed luk, není dones přesně známo, tato pozoruhodná stavba je však opředena mnoha pověstmi. Prý byl postaven na tomto místě proto, aby žádná z okolních 6 obcí nebyla znevýhodněna, protože měl sloužit nejen věřícím jedné obce. Symbolický Střed Evropy, v podobě balvanu, se nachází při západní zdi kostela. Na památníku jsou osazeny tabulky, připomínající historické mezníky Slovenska: přijetí Ústavy SR, Prohlášení Slovenské republiky dne 1. ledna 1993. 

Samotné město Kremnica patřilo k vůbec nejstarším a nejvýznamnějším hornickým městům středověku. Těžba zlata a stříbra přinesla městu slávu, význam a především prostředky k vybudování několika kostelů, honosných renesančních a gotických staveb v centru a především hradního komplexu, který je dodnes nejvýznamnější dominantou města, obklopeného malebnou přírodou Kremnických vrchů.

 

Největší hrad?

Když se řekne největší hrad na Slovensku, nedostane se nám asi jiná odpověď než: „Přeci ten Spišský!“ Impozantní hradní komplex usazený na skále, převyšující o 200m okolní terén, musí učarovat každého návštěvníka, ale co do velikosti ho přeci jen jeden „nedávno“ předběhl…

Kopec a přilehlý lesopark nad Zvolenem byl až donedávna všedním místem nedělních procházek. Vede tudy nejedna cyklostezka a ještě před deseti lety by málokdo tušil, že se pod nánosy půdy a bujnou vegetací ukrývá jeden ze světových unikátů. Místo, nazývané Pustý hrad, nebylo skutečně až donedávna považováno za něco jakkoliv výjimečného. Zbytky zdiva, rozeseté po hřebeni a na úbočích městské hory, by asi nikdo nepovažoval za něco extra zajímavého. Nebýt postupných archeologických prací, které postupem času odhalily obrysy obřího hradního komplexu, který po celkovém sečtení zabírá plochu více než 7,6 hektarů, čemuž se žádný z hradů Slovenska a téměř ani Evropy nemůže rovnat. Ve srovnání ten Spišský má „jen“ 5,3 ha. Představit si původní impozantnost celého areálu, bránícího oblast Zvolena před drancujícími Turky, dnes již není možné, jelikož z původní podoby se do dnešních dnů uchovaly jen zbytky obvodových zdí staveb, věží a především mocných hradeb. Dlouholetý vedoucí archeologických prací Václav Hanuliak prohlásil, že Pustý hrad je zároveň po syrském Krak des Chevaliers druhým největším hradem na světě! Po roce 1172 vyrostl nad soutokem Hronu a Slatiny hrad, který ve své době musel působit jako mrakodrap, jehož věže měly 6 až 8 pater. Původně byl postaven na obranu dvou kupeckých cest z Dolního Rakouska a Jadransko-Baltické obchodní cesty, vedoucí tímto krajem. Jak bojů a obléhání přibývalo, rozrůstal se i hrad a jeho hradby, ale i tento růst měl jednou skončit a laická veřejnost se může jen dohadovat, co stálo za zánikem takovýchto staveb. Nasnadě jsou teorie o všemožných epidemiích, moru, vypálení a se zánikem obchodních cest i další úpravy a především opravy chátrajících staveb. Stále však nevíme, co všechno Pustý hrad skutečně ukrývá a jaká bude jeho celková rozloha a svědectví po odkrytí dalších tajů dávné minulosti…              

Text: Jan Chaloupka

foto: wikipedia commonsDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Spišský hrad
Publikováno: 6.5.2010
Na travertinové kupě s názvem Spišský hradní vrch začal před více než 800 lety vyrůstat mohutný kamenný hrad. V roce 1780 ho zničil požár, ale k jeho poškození přispěli i samotní majitelé. Přesto to dnes není jen obyčejná hradní ruina, ale turisty často vyhledávaná románsko-gotická architektura.

Víte, že? Pražská NEJ
Publikováno: 12.9.2010
V prvním díle článků "Víte že?" s tématikou NEJ míst zavítáme do hlavního města, abychom zjistili, které stavby Prahy se tímto ohodnocením můžou chlubit.

Víte, že? Nejvýše a nejníže v ČR
Publikováno: 19.9.2010
V dalším pokračování našeho seriálu „Víte že?“ se opět podíváme na místa, která jsou v rámci České republiky něčím výjimečná, něčím NEJ! Jak je to vůbec s nejvýše a nejníže položeným místem naší republiky?

Víte, že? Nej mosty ČR
Publikováno: 26.9.2010
V dalším pokračování cyklu NEJ České republiky se budeme věnovat tématice mostů, které tvoří nedílnou součást přepravy všeho druhu a tak je nelze opomenout ani v našem seriálu.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.11.2019
Už v pondělí 18. listopadu si můžete přijít poslechnout, co zažil Martin Krasňanský při své výpravě za polární kruh, následovat bude filmové pásmo Reel Rock.
16.11.2019
Letiště Václava Havla Praha získalo již šestou Zlatou medaili v soutěži Český med za svůj letošní květový med. Soutěž každoročně vyhlašuje Výzkumný ústav včelařství v Dole. Letos se soutěže zúčastnilo 360 vzorků. Opět se potvrdilo, že med produkovaný včelstvy chovanými v areálu Letiště Praha splňuje nejvyšší kvalitu.
15.11.2019
Celoslovenský informační portál v rámci 11. ročníku soutěže o nejkrásnější město a obec Slovenska zveřejnil v těchto dnech výsledky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 17. 11. 2019
svátek:Mahulena - Státní svátek - Den boje za svobodu a demokracii
dnes:
neděle 17.11.
11 °C
zítra:
pondělí 18.11.
4 °C