www.infoglobe.cz » Itálie, Milán – Parco Sempione a Castello Sforzesco

Itálie, Milán – Parco Sempione a Castello Sforzesco

Publikováno: 11.7.2018
Nejen rušné módní ulice velkoměsta, ale i prostor k odpočinku v chládku městských parků nabídne svým návštěvníkům Milán. Z množství parků určitě nevynechejte alespoň ten přímo v centru města. A to nejen proto, že se zde nachází hrad Castello Sforzesco.

V takovém velkoměstě nesmí chybět parky, kde si na chvíli sednete a budete jen tak koukat do zeleně. Je jich tu hned několik. Nejblíže centru je menší park Giardini della Guastalla, situován u milánské univerzity. Jeho rozloha stačí jen na přítomnost dětského hřiště a malého prostoru pro psy, ale patří mezi nejstarší veřejné parky ve městě. Nachází se zde i několik architektonicky přitažlivých prvků kolem rybníka ze 17. století, a tím vytváří příjemnou atmosféru k odpočinku.

hradby Castello Sforzesco (Milán)

I park Giardini Pubblici Indro Montanelli vyrostl nedaleko centra města. Tento významný a historický městský park byl založen v roce 1784 a v roce 2002 byl pojmenován po novináři a spisovateli Indro Montanellim. Můžete ho navštívit nejen kvůli odpočinku, ale nachází se zde i Přírodovědecké muzeum nebo planetárium.

nádvoří Castello Sforzesco (Milán)

V historickém centru podél cesty od dómu vaše kroky určitě zamíří do opravdu impozantního parku – Parco Sempione. Založený byl v roce 1893 na místě starobylého náměstí Piazza d'armi a zabírá plochu až 386 000 m². Je to park romantického anglického stylu, celý oplocený, s bohatou flórou, rybníkem s mostem Ponte delle Sirenetta (Francesco Tettamanzi) a fontánou. Pro veřejnost je otevřen vždy od 6.30 hod. Nechybí zde množství sportovních a volnočasových prostranství pro děti i dospělé. Nachází se zde i několik barů, takže si můžete posedět nejen na lavičce, ale například i u kávy.

detail fontány na pití – Castello Sforzesco (Milán)

Na jeho okrajích jsou důležité historické budovy a instituce Milána. V severovýchodní části parku je neoklasicistní Arena Civica – Arena Gianni Brera (Luigi Canonica, 1805), postavená z trosek hradu s kapacitou 18 000 – 30 000 lidí. Byla určena na slavnosti, koncerty a podobné akce. Od roku 2010 je zde stadion hráčů ragby a každoročně se zde koná atletické setkání Notturno di Milano.

nádvoří Castello Sforzesco (Milán)

Pro milovníky panoramatických výhledů je tu zas 108,61 m vysoká věž Torre Branca (Giò Ponti, 1933). Další významnou památkou parku je Palác umění – Palazzo dell'Arte (Giovanni Muzio, 1933). Sídlí zde mezinárodní kulturní instituce Triennale di Milano, která uskutečňuje národní i mezinárodní výstavy a konference z oblasti současného umění, architektury a designu.

V parku najdete i veřejnou knihovnu – Biblioteca del Parco, akvárium či sochy. Mezi ty nejznámější patří například Historie země (A. Paradiso), Tajemné lázně (Giorgio De Chirico, 1973) či jezdecká socha Napoleona III. (Francesco Barzaghi, 1873). Architekt park koncipoval s cílem vytvořit panoramatické výhledy na nejvýznamnější památky města, kterými jsou na jedné straně neoklasicistní Vítězný oblouk – Arco della Pace a na druhé hrad Castello Sforzesco.

Vítězný oblouk v Parco Sempione (Milán)

Dlouhé hradby z červených cihel chrání hradní komplex Castello Sforzesco a jeho muzea. Proto neváhejte a vydejte se za hradby rezidence Sforzovců a vstupte na první ze dvou nádvoří komplexu stojícího v historické části centra.

Město v předchozích stoletích proslavily rody Viscontiovců a Sforzovců, které jsou spojeny právě s tímto místem. Rod Visconti zde nechal postavit obrannou pevnost (1360–1370), která byla v roce 1447 zničena. Jelikož Viscontiové vymřeli po meči, vlády ve městě se ujímá nový rod – Sforzové. V roce 1450 byl vybudován současný hrad. Stěny Sala del Tesoro vyzdobil freskami v roce 1490 Bramante. Na interiérových dekoracích pracovali i Leonardo da Vinci, Filarete a Cesario Cesariano. Komplex hradu spolu s věží obnovili v historickém stylu architekta Luca Beltramiho (1890–1905).

Torre del Filarete (Milán)

V jednotlivých částech hradu dnes sídlí muzea a obrazárny. Můžete zde navštívit například Museo d'Arte Antica, Museo della Preistoria a další muzea zaměřená například na užitkové umění, nábytek, hudební nástroje či příležitostné výstavy.

Torre del Filarete (Milán)Nejznámější místnost je Sala delle Asse, kde jsou stropní malby od Leonarda Da Vinciho, který několik let působil ve službách pánů hradu. Muzeum Pinacoteca del Castello Sforzesco prezentuje Da Vinciho písemnosti i sbírku soch, z nichž nejhodnotnější je nedokončená Pieta Rondanini od Michelangela Buonarottiho. Socha je jeho posledním nedokončeným dílem. Michelangelo na ní údajně pracoval šest dní před smrtí.

Torre del Filarete je vstupní věž nad hlavním vchodem hradu. Za své jméno vděčí renesančnímu architektovi A. Averulinovi, známému jako Filarete. 70 m vysoká věž s hodinami v horní části, jejíž okolí dotváří Fontana di Piazza Castello, je dalším ze symbolů Milána.


GPS: 45°28'15.0"N 9°10'44.8"E (Castello Sforzesco)

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie: Cremona – památky historického centra
Publikováno: 19.9.2018
Když se ocitnete v italském regionu Lombardie, určitě zavítáte do Milána, ale tento region ukrývá i další místa a městečka, která stojí za návštěvu. My jsme se vydali do města s nejvyšší středověkou věží v Itálii. Pojďte i vy s námi do historického centra malebné Cremony.

Itálie: Piacenza II – úchvatné sakrální stavby
Publikováno: 12.9.2018
V následujících řádcích nahlédneme do některých významných chrámů Piacenzy, které poskytnou prostor na tiché rozjímání, pohled na krásná umělecká díla i útočiště před horkými slunečními paprsky. Historické paláce zároveň reprezentují bohatství a slávu města, jakož i jeho výjimečného ducha.

Itálie: Piacenza I – historické budovy a paláce
Publikováno: 5.9.2018
Ačkoli je město obchodním a industriálním centrem, sídlem plynárenských a ropných rafinerií a 2. světová válka zasáhla do jeho srdce, stále nabízí řadu krásných historických památek. V následujících řádcích nakoukneme do jeho centra a budeme se kochat místními architektonickými skvosty.

Itálie, Milán – Duomo
Publikováno: 18.7.2018
Milán je také město s církevní historií, o čemž svědčí množství světců, kteří zde působili během svého života. Ale jeho největší chloubou je nepochybně centrum s katedrálou. Il Duomo di Milano najdete na všech vyobrazeních města, proto při návštěvě Milána nesmíte tento architektonický skvost vynechat. V následujících řádcích se projdeme nejen jejím interiérem, ale navštívíme i střechu.

Itálie, Milán –  Leonardo da Vinci a Poslední večeře
Publikováno: 4.7.2018
Itálie nabízí svým návštěvníkům umělecké skvosty světoznámých výtvarných umělců. Milán je spojen s jedním z nejznámějších renesančních malířů, jehož dílo jen tak jednoduše nepřevezou do některé ze světových galerií. Jedná se o slavnou Poslední večeři Leonadra da Vinci.

Itálie, Milán – významný i méně známý
Publikováno: 20.6.2018
Milán patří mezi města, kde můžete strávit několik dní a stále objevujete něco nového. Město se od dob Keltů rozvinulo na moderní ekonomické centrum Itálie. Ve spleti uliček přeplněných auty občas natrefíte na něco zajímavého z historie, což sice nepatří mezi top lákadla Milána, ale když jsme už tady, proč se na chvilku nezastavit.

Itálie, Milán – centrum módy a designu
Publikováno: 27.6.2018
Město módy a designu, financí, sportu a čilého nočního života. Právě to do Milána láká mnohé. A když se sem už jednou dostanete, i když váš prvotní cíl byly památky, nemůžete vynechat ani tuto jeho stránku, která z něj dělá nejbohatší město země.

Itálie, Milán – po stopách Verdiho: místo posledního odpočinku
Publikováno: 6.6.2018
Milán je druhé největší město Itálie a je známé jako město módy, sportu, umění a obchodu. My sem přicházíme, abychom doplnili a zároveň završili skládačku života jednoho z nejslavnějších hudebních skladatelů – Giuseppe Verdiho.

Itálie, Milán – po stopách Verdiho: chrám hudby La Scala
Publikováno: 13.6.2018
Když navštívíte Itálii, musíte ochutnat něco z místní vynikající kuchyně. Ale k této zemi patří i umění. Italové žijí hudbou a návštěva Apeninského poloostrova se neobešla bez hudebního vystoupení. A co je víc než světoznámý operní dům La Scala?

Itálie, Brescia – zajímavé město mezi Benátkami a Milánem
Publikováno: 23.2.2018
Brescia patří ke skrytým klenotům severní Itálie a je snadné ji přehlédnout, protože v okolí je mnoho jiných měst, která jsou turistickými průvodci protěžována. Jmenujme například Milán nebo nedaleká jezera Gardo a Como. Přitom v Brescii je toho k vidění poměrně hodně. Navíc považte, že město leželo na důležité římské obchodní stezce.

Itálie, Busseto – po stopách Verdiho
Publikováno: 23.5.2018
Z rodiště slavného hudebního skladatele Giuseppe Verdiho – Le Roncole – přejedeme do pár kilometrů vzdáleného městečka Busseto. To sehrálo významnou roli nejen v hudebním, ale i osobním životě slavného skladatele.

Itálie, Busseto a Sant'Agata – po stopách Verdiho
Publikováno: 30.5.2018
Z Busseta jsme zcela neodešli, přesunuli jsme se jen z jeho centra na okraj a do tří kilometrů vzdálené usedlosti v Sant'Agata, abychom doplnili chybějící kousky skládačky Verdiho života.

Itálie, Le Roncole – po stopách Verdiho
Publikováno: 16.5.2018
V Itálii můžete obdivovat mnoho turistických zajímavostí z oblasti módy, přírody, gastronomie a umění. Tato země je neodmyslitelně spojena i s hudbou. Dnes navštívíme malou vesnici Le Roncole, kde světlo světa poprvé spatřil jeden ze světově nejznámějších hudebních skladatelů – Giuseppe Verdi.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Kouzelná města i městečka
Když se řekne Itálie, každý si představí módu, umění, hudbu, nádherné památky, výjimečnou gastron...

Itálie, Bibione – moře na dosah
Pokud nechcete dlouho cestovat, ale máte rádi přímořskou atmosféru, tak ideálním místem pro vás j...

Itálie: Benátky – město na vodě
Hlavní město severoitalského regionu Benátsko nabízí turistům během celého roku nezapomenutelné z...

Itálie, Benátky: Jeden večer v Benátkách
Letní večer v Benátkách... Foto: Jan Chaloupka, červenec 2012

Itálie: Pompeje
Vítejte v Pompejích, ve městě, ktěré bylo chloubou římské říše a zaniklo živelnou katastrofou... ...

Itálie: Maják v Bibione
Málokdo z návštěvníků jadranského letoviska Bibione na Benátské riviéře viděl zblízka maják Al Fa...

Itálie: Benátky – rozhled ze zvonice
Campanilla (zvonice) naproti chrámu svatého Marka patří ke stavbám, vytvářejí typickou benátskou ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Svět zvířat

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Nejkrásnější výlety lanovkou, kniha tipů na výlety pro rodiny s dětmi z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu
1. cena redakce:
Pobyt pro dvě osoby na dvě noci se snídaní v hotelu Agnes Bohdaneč a prohlídka palírny.
2. cena redakce:
Roční předplatné tištěné verze časopisu Koktejl

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.9.2018
Přijďte se pobavit na 1. ročník Záhoráckého folklorního festivalu, který bude plný jedinečného slovenského folkloru, jakož i regionálních gurmánských specialit od tradičních pochoutek po kvalitní street food.
18.9.2018
V roce 2019 by měla být dokončena cesta pro cyklisty vedoucí vedle hráze mezi velkým a malým Lipnem. Hráz zde roztíná hladinu lipenského jezera na dvě části a cyklostezka povede asi půl metru nad hladinou. Tento propojovací úsek celého Lipencka přinese úlevu cyklistům, turistům, rybářům i zdejším kempům.
17.9.2018
Čas vinobraní přichází a s ním i bohatá nabídka společenských akcí. Malebné obce Pezinok a Modra vás zvou na ochutnávku dobrého vína, jídla a zábavy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BULHARSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 19. 9. 2018
svátek:Zita
dnes:
středa 19.9.
28 °C
zítra:
čtvrtek 20.9.
29 °C