www.infoglobe.cz » Itálie: Piacenza II – úchvatné sakrální stavby

Itálie: Piacenza II – úchvatné sakrální stavby

Publikováno: 12.9.2018
V následujících řádcích nahlédneme do některých významných chrámů Piacenzy, které poskytnou prostor na tiché rozjímání, pohled na krásná umělecká díla i útočiště před horkými slunečními paprsky. Historické paláce zároveň reprezentují bohatství a slávu města, jakož i jeho výjimečného ducha.

Za zvuku heligonky, vedle sochy Giana Domenica Romagnosi (právník a filozof, zabýval se vztahem elektřiny a magnetismu), se z hlavního náměstí Piazza Cavalli blížíme k portálu románsko-gotického kostela San Francesco (12. století). Fasádu z hnědých cihliček se třemi věžičkami obohacuje velká růžice a nad portálem luneta s vyobrazením stigmat sv. Františka (15. století).

kostel sv. Františka (Piacenza)

Po vstupu do chrámu zvuk heligonky nahrazuje chvalozpěv věřících za doprovodu varhan. Právě se koná nedělní mše. V tichosti procházíme hlavní lodí a dvěma uličkami, které dělí zděné pilíře podporující vysoké gotické oblouky. Zamířili jsme k bočnímu oltáři kaple Neposkvrněného početí Panny Marie, který je osvětlen světlem pronikajícím z kupole. Krásná malířská výzdoba této kupole se odráží v zrcadle umístěném na zemi. Nemusíte ani zvedat hlavu. Kromě modliteb zažil chrám i jeden historický mezník. Právě zde byla vyhlášena anexe Piacenzy k Sardinskému království (1848).

kostel sv. Františka (Piacenza)  kostel sv. Františka (Piacenza) – interiér

Pomalu slábne zvuk heligonky a my se vzdalujeme ulicí Via XX. Settembre na Piazza Duomo zakončené lombardsko-románskou katedrálou Duomo di Piacenza (1122–1233). Katedrála Santa Maria Assunata a Santa Justina s fasádou z veronského růžového mramoru a kamene je jedním z nejcennějších příkladů románské katedrály v severní Itálii. Vedou do ní tři brány, levý portál se nazývá brána ráje, vynášeli jí mrtvé na nedaleký hřbitov. Všechny tři portály jsou zdobeny románskými sochami, které představují náboženské příběhy. Nádherné sochařské práce kolem portálů zobrazují například i sochu Telamóna, představujícího moudrost a filozofii.

Duomo (Piacenza)

Vstoupili jsme do 85 m dlouhé a 32 m vysoké lodi chrámu. Dvacet pět pilířů ji dělí na dvě uličky. Za povšimnutí stojí lombardsko-románské fresky v kupoli (14.–16. století), nebo ty středověké v apsidě a v příčné lodi. Původní katedrálu zasvěcenou patronce města – sv. Justině – zničilo zemětřesení (1117). V současnosti jsou její ostatky uloženy v kryptě katedrály, kterou tvoří 108 románských sloupů. Součástí katedrály je i muzeum, které prezentuje liturgické předměty a roucha z chrámů místní diecéze. Po chvilce obdivování sakrálních krás nás světlo pronikající velkou růžicí pomalu vyvedlo zpět na náměstí.

Duomo (Piacenza)   Duomo (Piacenza)

V ulicích města vládne nedělní klid, pár lidí posedává na letní terase u kávy a na tuto atmosféru dohlíží socha Panny Marie uprostřed náměstí. My se postupně přesouváme uličkou Via Chiapponi k románské bazilice Sant'Antonino, které dominuje osmiboká věž. Známá je díky basreliéfům na hlavních dveřích (12. století). Chrám dal postavit první biskup města, sv. Viktor. Interiér zaujme uměleckými díly i ostatky biskupa a světce v urnách pod oltářem.

Santa Maria della Pace (Piacenza)

Podle tradice byl sv. Antonín římský legionář, který konvertoval na křesťanství a byl umučen 4. 7. 303 ve městě Travo (nedaleko Piacenzy). Jeho pozůstatky objevil koncem 4. století druhý biskup Piacenzy – Savino. Pozůstatky z podzemí, kde byl později postaven kostel Santa Maria in Cortina, byly převezeny do viktoriánského kostela. Ten byl následně po tomto světci pojmenován, stal se i patronem města.

V Piacenze se drží dva svátky na jeho počest. Vždy 4. července si připomínají jeho mučednickou smrt a 13. listopadu objevení relikvií. Toto místo je významné i z historické stránky, protože právě zde se setkali delegáti při jednání o míru v Kostnici (1183).

San Fermo (Piacenza)

Když se vzdálíme z centra města na náměstí Piazzale delle Croce, objevíme kostel Santa Maria in Campagna (1522–1528). Stojí na místě svatyně Santa Maria di Campagnola, kde se uctívala zázračná dřevěná socha – Madonna della Campagnola (14. století). Chrám je mistrovským dílem renesančního architekta Alessia Tramella zvaného Il Pordenone. Výjimečné kvality je i cyklus fresek v kupoli a kaplích. V zadní části oltáře je pamětní deska připomínající Isabellu Farnese († 1718) a jejího bratra Františka, který chtěl, aby jeho srdce bylo u sestry († 1727). Na tomto místě papež Urban II. během synody v roce 1095 vyhlásil záměr uskutečnit první křižáckou výpravu do Svaté země.

Na opačném konci města – na Via Alberoni – stojí bazilika San Savino, pojmenovaná po druhém biskupovi města. Začala se stavět v roce 903 a nejprve byla zasvěcena sv. apoštolům. Kostel kompletně zničila invaze barbarů a spolu s přilehlým klášterem byl v 11. století přestavěn. Presbytář a krypta ukrývají mozaiky zobrazující znamení zvěrokruhu a měsíce (12. století). Interiér v lombardsko-gotickém slohu zdobí sloupy se zajímavou výzdobou hlavic. Oltář je z černého mramoru a bronzové urny s ostatky svatého Savina.

kostel sv. Františka (Piacenza) – detail

S pohledem do přilehlých uliček objevíte další a další kostelíky. V Piacenze je jich opravdu mnoho, některé jsou velkolepé, některé nenápadné a mnohé z nich už změnily svou původní sakrální funkci. Ale i když neslouží k náboženským účelům a odehrávají se zde kulturní akce, zachovaly si svou typickou architekturu a výzdobu. Takový osud měl například i kostel Santa Maria della Pace (16. století) s freskami od Luciana Ricchettiho, který v současnosti slouží jako auditorium.

Piacenza je městečko, ve kterém si každý milovník umění a historie bude připadat jako v ráji. A pokud jste také milovníky zmrzliny, určitě ochutnejte tu pravou z Piacenzy – je vynikající.

GPS: 45°03'06.5"N 9°41'37.9"E

 

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie: Salsomaggiore Terme I – od malé vesničky až po lázeňské město
Publikováno: 11.11.2018
Při cestování lze spojit příjemné s ještě příjemnějším, proto vás dnes zavedeme do lázní. Mezi množstvím italských lázeňských městeček, kde si můžete zregenerovat svou duši i tělo, jsme si vybrali Salsomaggiore Terme, nacházející se na úpatí Apenin v oblasti Emilia-Romagna.

Itálie: Piacenza I – historické budovy a paláce
Publikováno: 5.9.2018
Ačkoli je město obchodním a industriálním centrem, sídlem plynárenských a ropných rafinerií a 2. světová válka zasáhla do jeho srdce, stále nabízí řadu krásných historických památek. V následujících řádcích nakoukneme do jeho centra a budeme se kochat místními architektonickými skvosty.

Itálie: Cremona – památky historického centra
Publikováno: 19.9.2018
Když se ocitnete v italském regionu Lombardie, určitě zavítáte do Milána, ale tento region ukrývá i další místa a městečka, která stojí za návštěvu. My jsme se vydali do města s nejvyšší středověkou věží v Itálii. Pojďte i vy s námi do historického centra malebné Cremony.

Itálie: Cremona – město houslí
Publikováno: 26.9.2018
Kdo miluje hudbu, určitě toto město zná. Dnes se vydáme za slavnou houslařskou minulostí Cremony. Navštívíme několik památníků a představíme si některé osobnosti v čele se slavným básníkem Vergiliem, který zde studoval.

Itálie: Cremona – oddechněte si a ochutnejte speciality města
Publikováno: 3.10.2018
Cremona je místem, které omámí všechny vaše smysly. Viděli i dotkli jsme se nádherných architektonických skvostů, zaposlouchali se do nenahraditelných zvuků houslí, a tak nadešel čas podráždit i naše chuťové buňky. Ve městě totiž necítite jen vůni dřeva a barev z houslařských dílen, ale šiří se také ze stánků nabízejících místní speciality.

Itálie: Grazzano Visconti I – historie jednoho nevšedního místa
Publikováno: 24.10.2018
Itálie nabízí mnoho architektonických skvostů, které vás provedou do různých období historie – od antiky až po současnost. Slyšeli jste už o městečku, které vypadá celé jako ze středověku?

Itálie: Grazzano Visconti II – procházka středověkými uličkami
Publikováno: 31.10.2018
Už jste někdy toužili vrátit se v čase, například do dob „temného“ středověku? Tak pojďte s námi a nahlédněte za brány pitoreskního městečka ukrytého mezi poli italského regionu Emilia-Romagna. Možná jste o městečku s názvem Grazzano Visconti nikdy neslyšeli, ale právě zde můžete nahlédnout do dob středověku a přesvědčit se, zda byl skutečně tak temný, jak o něm píší dějiny.

Itálie, Milán – po stopách Verdiho: místo posledního odpočinku
Publikováno: 6.6.2018
Milán je druhé největší město Itálie a je známé jako město módy, sportu, umění a obchodu. My sem přicházíme, abychom doplnili a zároveň završili skládačku života jednoho z nejslavnějších hudebních skladatelů – Giuseppe Verdiho.

Itálie, Milán – Duomo
Publikováno: 18.7.2018
Milán je také město s církevní historií, o čemž svědčí množství světců, kteří zde působili během svého života. Ale jeho největší chloubou je nepochybně centrum s katedrálou. Il Duomo di Milano najdete na všech vyobrazeních města, proto při návštěvě Milána nesmíte tento architektonický skvost vynechat. V následujících řádcích se projdeme nejen jejím interiérem, ale navštívíme i střechu.

Itálie, Milán – centrum módy a designu
Publikováno: 27.6.2018
Město módy a designu, financí, sportu a čilého nočního života. Právě to do Milána láká mnohé. A když se sem už jednou dostanete, i když váš prvotní cíl byly památky, nemůžete vynechat ani tuto jeho stránku, která z něj dělá nejbohatší město země.

Itálie, Milán –  Leonardo da Vinci a Poslední večeře
Publikováno: 4.7.2018
Itálie nabízí svým návštěvníkům umělecké skvosty světoznámých výtvarných umělců. Milán je spojen s jedním z nejznámějších renesančních malířů, jehož dílo jen tak jednoduše nepřevezou do některé ze světových galerií. Jedná se o slavnou Poslední večeři Leonadra da Vinci.

Itálie, Milán – významný i méně známý
Publikováno: 20.6.2018
Milán patří mezi města, kde můžete strávit několik dní a stále objevujete něco nového. Město se od dob Keltů rozvinulo na moderní ekonomické centrum Itálie. Ve spleti uliček přeplněných auty občas natrefíte na něco zajímavého z historie, což sice nepatří mezi top lákadla Milána, ale když jsme už tady, proč se na chvilku nezastavit.

Itálie, Milán – Parco Sempione a Castello Sforzesco
Publikováno: 11.7.2018
Nejen rušné módní ulice velkoměsta, ale i prostor k odpočinku v chládku městských parků nabídne svým návštěvníkům Milán. Z množství parků určitě nevynechejte alespoň ten přímo v centru města. A to nejen proto, že se zde nachází hrad Castello Sforzesco.

Itálie, Florencie – San Lorenzo
Publikováno: 27.7.2018
Bazilika San Lorenzo ve Florencii je jedním z nejvýznačnějších děl západní architektury. Patří k ní také Nová zákristie, Stará zákristie, Knížecí kaple a Medicejská knihovna. Kromě architektonické důležitosti tyto stavby také schraňují význačné umělecké poklady.

Itálie, Livorno – jako v Benátkách
Publikováno: 11.5.2018
Na pobřeží severozápadní Itálie (přibližně 90 kilometrů západně od Florencie) se rozkládá město Livorno. Domov 160 tis. lidí je opravdu zajímavým místem, kam se vydat na dovolenou.

Itálie, Palermo I. - Lesk a bída sicilské metropole
Publikováno: 10.8.2012
Itálie je oblíbenou prázdninovou destinací a její jih, Sicílie, je fascinující směsí kultur, která si zaslouží být spoznána.

Itálie, Pisa – okolo slavné věže
Publikováno: 27.10.2017
Ve starověku byla Pisa významným římským přístavem. Ovšem řeka Arno se od té doby zanesla bahnem a mezi Pisou a mořem tak vznikla desetikilometrová mezera. Určitě Pisu znáte jako domov slavné šikmé věže, ale možná už nevíte, že kromě ní se mezi hlavní památky řadí také hřbitov Campo Santo nebo místní katedrála.

Itálie, Le Roncole – po stopách Verdiho
Publikováno: 16.5.2018
V Itálii můžete obdivovat mnoho turistických zajímavostí z oblasti módy, přírody, gastronomie a umění. Tato země je neodmyslitelně spojena i s hudbou. Dnes navštívíme malou vesnici Le Roncole, kde světlo světa poprvé spatřil jeden ze světově nejznámějších hudebních skladatelů – Giuseppe Verdi.

Itálie, Milán – po stopách Verdiho: chrám hudby La Scala
Publikováno: 13.6.2018
Když navštívíte Itálii, musíte ochutnat něco z místní vynikající kuchyně. Ale k této zemi patří i umění. Italové žijí hudbou a návštěva Apeninského poloostrova se neobešla bez hudebního vystoupení. A co je víc než světoznámý operní dům La Scala?

Itálie, Busseto a Sant'Agata – po stopách Verdiho
Publikováno: 30.5.2018
Z Busseta jsme zcela neodešli, přesunuli jsme se jen z jeho centra na okraj a do tří kilometrů vzdálené usedlosti v Sant'Agata, abychom doplnili chybějící kousky skládačky Verdiho života.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Kouzelná města i městečka
Když se řekne Itálie, každý si představí módu, umění, hudbu, nádherné památky, výjimečnou gastron...

Itálie: Starověká kráska – Řím
Pojďte se s námi podívat do srdce Itálie a vychutnejte si všechny známé stavby. Nezapomenutelná a...

Itálie: Benátky – město na vodě
Hlavní město severoitalského regionu Benátsko nabízí turistům během celého roku nezapomenutelné z...

Itálie: Pompeje
Vítejte v Pompejích, ve městě, ktěré bylo chloubou římské říše a zaniklo živelnou katastrofou... ...

Itálie: Maják v Bibione
Málokdo z návštěvníků jadranského letoviska Bibione na Benátské riviéře viděl zblízka maják Al Fa...

Itálie: Benátky – rozhled ze zvonice
Campanilla (zvonice) naproti chrámu svatého Marka patří ke stavbám, vytvářejí typickou benátskou ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Opuštěné světy

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
Výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
2. cena:
1. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Naše příroda
3. cena redakce:
Výpravná publikace Černá země? Mýtus a realita 1918–1938 Galerie výtvarného umění v Ostravě

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.11.2018
Projekt „Česko-polská Hřebenovka – východní část“ je zaměřen na obnovení historické hřebenové trasy v česko-polském pohraničí. Trasa z velké části kopíruje hranici a v několika místech přechází do druhého státu. Na nejvyšším vrcholu Wlodzické vrchoviny (Vladzická hora, 758 m n. m.) v Polsku byla koncem října otevřena nová rozhledna, jako první z jedenácti plánovaných.
16.11.2018
Nenechte si ujít možnost přiblížit si různé jazyky světa, naučit se slovíčka, setkat se s rodilými mluvčími z různých jazykových škol, ochutnat tradiční jídla a dozvědět se mnoho o zvycích typických pro země, jejichž jazyky se budou prezentovat na jedinečném Vánočním festivalu jazyků.
15.11.2018
Od roku 2013, kdy se Česká republika zapojila do mezinárodního projektu European Theatre Night, je každoročně třetí listopadovou sobotu veřejnosti prezentováno divadlo v netradiční formě. Noci divadel se letos 17. listopadu zúčastní téměř stovka divadel.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – URUGUAY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 17. 11. 2018
svátek:Mahulena - Státní svátek - Den boje za svobodu a demokracii
dnes:
sobota 17.11.
6 °C
zítra:
neděle 18.11.
4 °C