www.infoglobe.cz » Kypr: Ostrov dvou světů VI – Pafos a krátký výlet do hor

Kypr: Ostrov dvou světů VI – Pafos a krátký výlet do hor

Publikováno: 22.4.2017
Cestou do města Pafos ještě odbočím z dálnice na panoramatickou vyhlídku Petra tou Romiou – římský kámen… Tady prý vystoupila Afrodita poprvé na pevninu. Ve vodě je obří skála, která je pozoruhodná tím, že je ze stejného materiálu jako pohoří Bes Parmak, které je odtud vzdálené 3 hodiny cesty. Legenda praví, že byzantský voják Dienis Arkitas, co tu hlídal pobřeží před nájezdy Arabů, odjel na sever k Bes Parmak a z dálky uviděl, jak sem míří arabské lodě. A tak vzal kus skály a mrštil jím až sem, aby je odehnal…

Afroditina skála

A za chvilku jsem už u kostelíka Jeroskypos, kde jsou velmi krásné fresky. Tyto ortodoxní kostely jsou malinké, ale mají osobitou, přátelskou a rodinnou atmosféru. Dále se jedu podívat ke Královským hrobkám. Je zajímavé, že tu žádní králové nikdy nebyli pohřbeni, ale jelikož vypadají honosně, byly tak pojmenovány. Tehdy tu vládli Ptolemaiovci z Egypta a lidé převzali jejich víru, že po smrti se žije stejně jako v životě. Proto by se měli i po smrti cítit jako doma. A tak tu mají tyto obří hrobky připomínající domy se sloupy a atriem uprostřed. Pomalu si procházím jeden hrob za druhým a vychutnávám si pokojnou atmosféru, kterou umocňuje vzdálený šum moře.

Královské hrobky

Královské hrobky   Královské hrobky

Přijíždím do přístavu se širokou promenádou a vydávám se přes vodní příkop k hradu Pafos. Bývala tu pevnost Lusignanů a později tu Osmané měli vězení. Název města Pafos pochází od jména místního krále, syna Pygmaliona.

Nedaleko se pak nachází archeologický park, kde si můžete prohlédnout krásné mozaiky. Mířím do slavného Dionýsova domu. Je tu velká mozaika představující triumf boha vína Dionýsa, který se zrovna vrací z daleké pouti do Indie. Také je tu zobrazena na mozaice Skylla, krásná dívka, kterou zlá čarodějnice zaklela – z krásky se tak stala příšera. Mozaiky najdete jak uvnitř domů, tak i venku. Autoři jsou neznámí umělci, kteří si dali velmi záležet.

mozaiky   mozaiky

Po prohlídce města se vydávám do hor, jedu rovnou do vyhlášeného údolí Omodos. Toulám se krásnou přírodou, rostou tu bílé a rudé vlčí máky – bílé symbolizují slzy Afrodity a ty rudé krev Adonise. Ten zemřel bohyni v náručí. Vybrala jsem si výšlap na Afroditinu a Persefoninu stezku. Podle básníka Straba tady také stával Afroditin chrám, který byl ženám neviditelný. Pro poutníky, kteří přinášeli do chrámu hojné dary, tu byly k dispozici kněžky. A jako kněžky byly vybírány ty nejkrásnější z krasavic.

A tímto můj pobyt na Kypru končí. Celá země mě však natolik okouzlila, že to určitě není má poslední návštěva.

GPS: (Královské hrobky) 34°46'31.4"N 32°24'20.9"E

 

Text: Sylvie Halouzková

Foto: Sylvie Halouzková, Wikimedia Commons: Anna Anichkova, Wojciech BiegunDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kypr – Země zasvěcená bohyni Afroditě I
Publikováno: 13.3.2016
Kypr je po italských ostrovech třetím největším ostrovem Středozemního moře. Nachází se jižně od Turecka. Od roku 1974 je rozdělen na dvě části, a to tzv. Zelenou linií. Na severní části ostrova se rozkládá Severokyperská turecká republika a na jihozápadě Kyperská republika, která je členem EU.

Kypr – Země zasvěcená bohyni Afroditě II
Publikováno: 20.3.2016
Na pláži zasvěcené bohyni lásky a krásy Afroditě jsme si dokonale odpočinuli a můžeme pokračovat v objevování památek a přírodních krás Kyperské republiky.

Kypr: Ostrov dvou světů I – Nikósie
Publikováno: 18.3.2017
Jestli jste ještě nebyli na Kypru, měli byste se sem vydat, zaručeně vás okouzlí – možná svými horami, starobylostí či půvabem měst. Ať je to jak chce, takovou rozmanitost zážitků hned tak všude nezískáte.

Kypr: Ostrov dvou světů II – Kyrenia
Publikováno: 25.3.2017
Z hlavního města Nikósie vyrážím směr Kyrenia (Girne). Míříme do hor, které přejedeme a už je vidět moře a severní pobřeží Kypru. Pod námi je přívětivé město Kyrenia s malebným přístavem a působivým hradem.

Kypr: Ostrov dvou světů III – Famagusta
Publikováno: 1.4.2017
Famagusta neboli Gazimagusa se kdysi dávno nazývala Ammochostos, což znamená „pohřbený v písku“. Krajina je tu celkem rovinatá, ale s úrodnými poli, kde jsou vidět zelená potrubí. Ta přivádějí vodu z Turecka podmořským potrubím, které je funkční teprve od minulého roku. Tady na Kypru je totiž vody nedostatek.

Kypr: Ostrov dvou světů IV – Salamína
Publikováno: 8.4.2017
Z Famagusty se tentokrát vydávám do asi 10 kilometrů vzdálené Salamíny (Salamis). Jedná se o zbytky starověkého města. Už od hlavní brány vidím krásné antické sloupy a budovy. Po levé straně oblévá ruiny města moře a já se procházím kolem krásné fontány se sochami až na agoru. Na druhé straně je zachovalý bazének a vedle luxusní lázně s mozaikami a freskami.

Kypr: Ostrov dvou světů V – poloostrov Karpaz
Publikováno: 15.4.2017
Karpaz je odpočinkovou zastávkou tažných ptáků a nachází se tu 40 druhů orchidejí. Vyskytuje se tady také 7 druhů hadů, ale jen 3 druhy jsou jedovaté. Karpaz je také vyhlášené místo želv a divokých oslů.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj kraj

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Kniha Brdy známé i neznámé z knihkupectví bux.cz
2. cena:
Nepostradatelný průvodce na cestách Cestovní deník
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
Kniha tipů na výlety Výlety podél Sázavy
3. cena redakce:
Kost, brožura z řady vlastivědných průvodců nakladatelství Putujme

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.6.2018
Filmový svátek strávený v prostředí lázeňského města, kde soutěží filmy z celého světa v několika kategoriích, to je Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Letos potrvá od 29. června do 7. července. Filmy hodnotí nejen porota, ale i diváci. Hlavní cena festivalu je Křišťálový glóbus.
22.6.2018
Jediný slovenský multimediální festival Fest Anča, který je zaměřený na animovaný film především pro dospělého diváka, se i letos uskuteční v lokalitě Stanice Žilina-Záriečie, a to od 28. června do 1. července.
21.6.2018
Zahájení nové turistické sezony v Kutné Hoře bude opět ve znamení velkolepé slávy. Víkendový program gotického festivalu začíná v sobotu 23. 7. dopoledne před chrámem sv. Barbory a v nedělní podvečer bude ukončen.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – SRÍ LANKA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 23. 6. 2018
svátek:Zdeňka
dnes:
sobota 23.6.
16 °C
zítra:
neděle 24.6.
17 °C