www.infoglobe.cz » Austrálie, Melbourne – Opravdu nejlepší město na světě? – VIDEO

Austrálie, Melbourne – Opravdu nejlepší město na světě? – VIDEO

Publikováno: 29.11.2016
Pokud bych měl své cestovatelské řemeslo pověsit na hřebík a vybrat si místo, kde se usadit, vyberu si australský Melbourne. Proč? Je to totiž město stavěné a rozvíjené pro lidi. Ne pro budovy, ne pro průmysl, ne pro developery, dokonce ani ne pro turisty. Pro obyčejné lidi, kteří v něm žijí. Také se dlouhodobě umísťuje na první příčce žebříčku nejlepšího města pro život na světě. Ale nebojte – i jako návštěvníci si ho můžete naplno užít a odjet s nezapomenutelnými zážitky. Ukážu vám jak.

Pokud se kohokoliv, kdo se do Melbourne zamiloval stejně jako já, zeptáte, proč je město tak super, vytáhne některou z těchto pěti věcí:

  •  kultura a život
  •  káva
  •  jídlo
  •  pláže a podnebí
  •  Melbourňané

Většinou zmíní všechny. Důvodů je ale mnohem víc a já vám ve dvou dílech tohoto australského miniseriálu alespoň některé ukážu. Začněme v samotném centru města, kterému nikdo neřekne jinak než CBD.

Melbourne   Melbourne

Ještě než se vrhneme na všemožné festivaly, festiválky, koncerty a netradiční umělecká vystoupení, vezmu vás do knihovny. Knihovna státu Victoria totiž stojí doslova v centru dění a na její největší síň se staletými svazky a se zelenými čtecími lampičkami jen tak nezapomenete. Součástí knihovny je i malá galerie a několik uměleckých instalací, vše je přitom přístupné zcela zdarma.

knihovna

knihovna   knihovna

Pár slov ke zmíněným festivalům: je jich spousta. Vlastně se pořád něco děje. Knihy, divadlo, film, komedie, hudba, jak je libo… Kdykoliv do Melbourne přiletíte, bude co dělat.

Pokud vás zajímá výtvarné umění, neměli byste minout National Gallery of Victoria a Australian Centre for Contemporary Art. Ale jak uvidíte v druhém díle – celé město je jedna velká galerie. I v samotném centru najdete v úzkých uličkách mezi mrakodrapy mnoho úžasných graffiti a všemožné umělecké instalace.

ulice Melbourne   ve stínu mrakodrapů

Když už jsme v těch malých uličkách, pojďme na kávu a případně i na něco k snědku. Zapomeňte na gastronomické průvodce (pokud vás neláká vyloženě fine-dinig), v Melbourne se totiž nemůžete seknout. Je to jednoduché – vyhněte se všem podnikům na hlavních třídách, hledejte naopak v těch nejzapadlejších uličkách. Jděte po čuchu a tam, kde mají narváno. Což je v podobných podnicích skoro všude – v čase oběda se nezřídka čeká na místo. Objednejte si flat white – zdejší vynález, který se tváří jako cappuccino, ale v hrnku máte dvakrát tolik kávy a méně mléka. A k obědu si klidně dejte snídani, „brunch” – tedy něco mezi snídaní a obědem – k Austrálii dnes patří snad ještě víc než klokani.

okružní tramvaj

Najedení? Odpočatí? Tak pojďme objevovat zdejší skryté krásy koloniální architektury. Využijte tramvají zdarma v rámci „free tram zone” a vystupte tam, kde se vám zrovna líbí. Ve stínu mrakodrapů tu nenápadně čeká spousta krásných kostelíků a viktoriánských domků. Nejhezčí z nich jsou asi na Collins Street.

Melbourne   Melbourne

Večer můžete zajít například do některého z divadel, na stand-up comedy nebo na jeden z mnoha koncertů – hledat můžete přímo na stránkách města. Případně vlezte do některého z mnoha útulných barů, objednejte si sklenku místního vína a užívejte zdejší bezstarostný život.

GPS: 37°48'57.2"S 144°58'02.6"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: KetsaDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Austrálie, Tasmánie – země, kde překvapení čeká za každou zatáčkou – VIDEO
Publikováno: 8.11.2016
Myslel jsem si, že divnější a rozmanitější země než Skotsko a Island už jen tak nenajdu. Mýlil jsem se. Tasmánie – ostrov na jihu Austrálie o téměř stejné velikosti jako Česká republika – překvapuje snad na každém kroku. Chvíli se tváří jako již zmíněné Skotsko, chvíli jako Portugalsko, chvíli jako Nový Zéland a do toho tu pobíhají všemožná zvířátka, která znáte z dokumentů o přírodě.

Austrálie, Melbourne – svobodný život mimo centrum – VIDEO
Publikováno: 6.12.2016
Melbourne je prý už pátým rokem nejlepším místem pro život. V minulém díle jsem vás vzal do jeho moderního a docela rušného centra. Jenže v centru žije jen minimum lidí – většina z nich tam jezdí jen za prací a za kulturou. Pojďme se nyní podívat, jak to vypadá ve čtvrtích, kde se reálně bydlí a žije.

Austrálie: 12 apoštolů a Great Ocean Road – VIDEO
Publikováno: 8.5.2018
Jeden z nejznámějších výletů z Melbourne je cesta po Great Ocean Road po pobřeží směrem na východ. Asi 275 km od Melbourne najdete jedno z ikonických míst celé Austrálie – pískovcové útvary zvané 12 apoštolů.

Austrálie, Tasmánie: Hobart – poklidné hlavní město – VIDEO
Publikováno: 15.11.2016
Je 9 hodin večer a na ulici sotva potkáte člověka. Přitom jste uprostřed největšího města v Tasmánii, kde bydlí téměř čtvrt milionu lidí. Důvod je prostý – město je natolik rozlehlé, že v centru večer téměř nikdo nezůstává. Ve dne to tu naopak žije, i když v poklidném tempu přístavního města, kde není za čím se hnát. Krom turismu totiž město asi žádné světlé zítřky nečekají.

Austrálie, Tasmánie: Launceston – ospalé město uprostřed Tasmánie – VIDEO
Publikováno: 22.11.2016
Jestli jsem měl v tasmánském Hobartu pocit, že tam chcípl pes, v Launcestonu to bylo na první pohled ještě horší. Ale vzápětí jsem zjistil, že ospalé městečko se spoustou neobvyklých zákoutí má něco do sebe. Roztomilé domečky, cihlové továrny a kostely, pivovar, řeka s pelikány a velký městský park s japonskými makaky. A vinařská oblast Tamar Valley téměř za rohem.


Souvisejicí fotogalerie

Austrálie, Melbourne
Po Sydney je Melbourne druhé největší město Austrálie, žijí v něm bezmála čtyři miliony lidí. Mez...


Souvisejicí videa

Austrálie: 12 apoštolů a Great Ocean Road
Výlet k pískovcovým útvarům 12 apoštolů patří k těm nejznámějším z Melbourne. Představte si obrov...

Austrálie, Melbourne – život mimo centrum
V centru Melbourne žije minimum lidí, většina sem jezdí jen za prací a kulturou. V dnešním videu ...

Austrálie, Melbourne – opravdu nejlepší město na světě?
Melbourne se dlouhodobě umísťuje na první příčce žebříčku nejlepšího města pro život na světě – r...

Austrálie, Tasmánie: Hobart – poklidné hlavní město
Není hlavní město jako hlavní město… Třeba v tom tasmánském v 9 hodin večer sotva potkáte člověka...

Austrálie, Tasmánie – ostrov plný překvapení
Tasmánie je ostrov na jihu Austrálie o téměř stejné velikosti jako Česká republika a o překvapení...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.6.2019
Již tento víkend se veřejnosti představí více než 20 ústavů a vědeckých center Slovenské akademie věd se zajímavými výsledky své práce. Přijďte tedy na Primaciální náměstí.

18.6.2019
Muzeum východních Čech prošlo od loňského května důkladnou opravou. K obnově se přidaly také dvě sedmimetrové sochy z průčelí Eliščina nábřeží a kašna. Pro veřejnost bude muzeum otevřeno na podzim.
17.6.2019
Nenechte si ujít kouzelný festival s kvalitní hudbou a doprovodným programem, který se uskuteční první srpnový víkend na louce za městem.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 19. 6. 2019
svátek:Leoš