www.infoglobe.cz » Austrálie, Tasmánie: Hobart – poklidné hlavní město – VIDEO

Austrálie, Tasmánie: Hobart – poklidné hlavní město – VIDEO

Publikováno: 15.11.2016
Je 9 hodin večer a na ulici sotva potkáte člověka. Přitom jste uprostřed největšího města v Tasmánii, kde bydlí téměř čtvrt milionu lidí. Důvod je prostý – město je natolik rozlehlé, že v centru večer téměř nikdo nezůstává. Ve dne to tu naopak žije, i když v poklidném tempu přístavního města, kde není za čím se hnát. Krom turismu totiž město asi žádné světlé zítřky nečekají.

Jenže co se turistů týče, tak se tady opravdu snaží. A podle neustále rostoucího počtu návštěvníků se jim to hodně daří. Spousta akcí, zajímavá muzea, útulné hotely a hostely i perfektně organizované výlety do okolí. Galerie moderního a historického umění MONA je pak úžasnou třešničkou na dortu – ještě se k ní dostaneme.

Hobart   Hobart

Hobart je největším městem Tasmánie a slouží jako hlavní základna pro výlety po celém ostrově, na zdejším letišti každou chvíli přistávají letadla z Melbourne a Sydney. Krom turistů ale Hobart poskytuje se svým přístavem útočiště i výpravám na Antarktidu – své antarktické výzkumné centrum tu mají nejen Australané, ale i Francouzi.

V centru města se snoubí typická britská koloniální architektura s moderními budovami, čím dále se ale dostanete, tím více si budete připadat jako na venkově. Malé útulné domečky, tak akorát upravené zahrádky, poklidné ulice a usměvaví lidé. Pohodu ve městě přitom stráží majestátní hora Mt. Wellington, která se do výšky přes 1 200 metrů tyčí jen o několik kilometrů dál. I díky ní původní britská osada vznikla – z hory totiž teče malá řeka, o pitnou vodu je jinak v okolí nouze.

ulice Hobartu   ulice Hobartu

Většinu zajímavých míst najdete v okolí přístavu, přičemž první z nich je určitě přístav samotný. Několik barevných rybářských loděk, pár menších jachet, občas některá z antarktických expedičních lodí a dvě nádherné dřevěné plachetnice. Jednou z nich se dokonce můžete o víkendu svézt. Zastavte se na kávu, sklenku vína nebo několik vynikajících čerstvých ústřic v jednom ze zdejších útulných podniků – nikde jinde nebudete mít tak krásný výhled na okolní dění.

přístav

Hned vedle přístavu projdete skrz Salamanku – místo zdejších sobotních trhů. Máte-li štěstí na správný den, koupíte tu vše od ručně pletených svetrů z místní vlny a vyřezávaných misek přes domácí med a arašídové máslo až po německé bratwursty. Přilehlé stejnojmenné náměstí opět poskytne útočiště v několika restauracích a kavárnách, případně malých obchůdkách, které stojí za to prozkoumat.

Na kopci nad Salamankou vás pak čeká Battery Point – jedna z nejstarších částí Hobartu, kde jako by se čas zastavil před dvěma sty lety. Máte-li chuť, zastavte se v Narryna Heritage muzeu a vraťte se skrz Saint Davids Park do centra. Můžete se podívat do Vojenského muzea Tasmánie nebo Tasmánského muzea a galerie. Případně rovnou vyrazte na Mt. Wellington.

galerie MONA   galerie MONA

galerie MONA   galerie MONA

Ale to nejzajímavější? Určitě galerie MONA asi 12 kilometrů od centra. Místní miliardář, který pohádkově zbohatl díky gamblingu, nechal postavit unikátní budovu (částečně vytesanou do skály), aby v ní mohl vystavit svou soukromou sbírku umění. Hobart tak díky němu hostí druhou největší veřejně vystavenou soukromou sbírku na světě. Několik exponátů pochází ze starověku, naprostá většina galerie ale představuje umění 20. a 21. století. Přičemž čím bizarnější, tím lépe. Desítky modelů dámských přirození na stěně, tlusté červené ferrari, stroj, který mění jídlo ve výkaly, a mnoho dalších podivností. Nečekejte příliš vysokou estetickou kvalitu, ale primárně umění, které vás donutí se zamyslet. Návštěvu pak můžete zakončit v restauraci s výhledem na záliv či ochutnávkou vín ze zdejších vinic.

podzim v Tasmánii

krásný výhled   vinice

GPS: 42°52'53.0"S 147°19'37.5"E

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: James Joshua OttoDiskuze u článku (1)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Austrálie, Tasmánie – země, kde překvapení čeká za každou zatáčkou – VIDEO
Publikováno: 8.11.2016
Myslel jsem si, že divnější a rozmanitější země než Skotsko a Island už jen tak nenajdu. Mýlil jsem se. Tasmánie – ostrov na jihu Austrálie o téměř stejné velikosti jako Česká republika – překvapuje snad na každém kroku. Chvíli se tváří jako již zmíněné Skotsko, chvíli jako Portugalsko, chvíli jako Nový Zéland a do toho tu pobíhají všemožná zvířátka, která znáte z dokumentů o přírodě.

Austrálie, Melbourne – Opravdu nejlepší město na světě? – VIDEO
Publikováno: 29.11.2016
Pokud bych měl své cestovatelské řemeslo pověsit na hřebík a vybrat si místo, kde se usadit, vyberu si australský Melbourne. Proč? Je to totiž město stavěné a rozvíjené pro lidi. Ne pro budovy, ne pro průmysl, ne pro developery, dokonce ani ne pro turisty. Pro obyčejné lidi, kteří v něm žijí. Také se dlouhodobě umísťuje na první příčce žebříčku nejlepšího města pro život na světě. Ale nebojte – i jako návštěvníci si ho můžete naplno užít a odjet s nezapomenutelnými zážitky. Ukážu vám jak.

Austrálie, Melbourne – svobodný život mimo centrum – VIDEO
Publikováno: 6.12.2016
Melbourne je prý už pátým rokem nejlepším místem pro život. V minulém díle jsem vás vzal do jeho moderního a docela rušného centra. Jenže v centru žije jen minimum lidí – většina z nich tam jezdí jen za prací a za kulturou. Pojďme se nyní podívat, jak to vypadá ve čtvrtích, kde se reálně bydlí a žije.

Austrálie: 12 apoštolů a Great Ocean Road – VIDEO
Publikováno: 8.5.2018
Jeden z nejznámějších výletů z Melbourne je cesta po Great Ocean Road po pobřeží směrem na východ. Asi 275 km od Melbourne najdete jedno z ikonických míst celé Austrálie – pískovcové útvary zvané 12 apoštolů.

Austrálie, Tasmánie: Launceston – ospalé město uprostřed Tasmánie – VIDEO
Publikováno: 22.11.2016
Jestli jsem měl v tasmánském Hobartu pocit, že tam chcípl pes, v Launcestonu to bylo na první pohled ještě horší. Ale vzápětí jsem zjistil, že ospalé městečko se spoustou neobvyklých zákoutí má něco do sebe. Roztomilé domečky, cihlové továrny a kostely, pivovar, řeka s pelikány a velký městský park s japonskými makaky. A vinařská oblast Tamar Valley téměř za rohem.

Austrálie, Tasmánie – na druhý konec planety I.
Publikováno: 13.11.2015
Vítejte u nového seriálu. Tentokrát se vydáme do dalekých končin. Jak se u nás s oblibou říká – k protinožcům. Ostrov Tasmánie se totiž nachází jižně od jihovýchodního pobřeží kontinentální Austrálie.

Austrálie, Tasmánie – na druhý konec planety II.
Publikováno: 20.11.2015
Minule jsme se poprvé podívali do Tasmánie a nahlédli do jejího hlavního města. Dnes budeme v našem výletu na druhém konci planety pokračovat.

Austrálie, Tasmánie – na druhý konec planety III.
Publikováno: 27.11.2015
V dnešním díle se rozloučíme s Hobartem a poté se vydáme do okolí tasmánského hlavního města.

Austrálie, Tasmánie – na druhý konec planety IV
Publikováno: 4.12.2015
Z Hobartu jsme se přesunuli k malému městečku Port Arthur a poté se vydali na Huonskou stezku, po které dnes budeme pokračovat.


Souvisejicí videa

Austrálie: 12 apoštolů a Great Ocean Road
Výlet k pískovcovým útvarům 12 apoštolů patří k těm nejznámějším z Melbourne. Představte si obrov...

Austrálie, Melbourne – život mimo centrum
V centru Melbourne žije minimum lidí, většina sem jezdí jen za prací a kulturou. V dnešním videu ...

Austrálie, Melbourne – opravdu nejlepší město na světě?
Melbourne se dlouhodobě umísťuje na první příčce žebříčku nejlepšího města pro život na světě – r...

Austrálie, Tasmánie: Launceston – ospalé městečko
V tasmánském hlavním městě – Hobartu – budete mít pocit, že tu chcípl pes, tady to na první pohle...

Austrálie, Tasmánie: Hobart – poklidné hlavní město
Není hlavní město jako hlavní město… Třeba v tom tasmánském v 9 hodin večer sotva potkáte člověka...

Austrálie, Tasmánie – ostrov plný překvapení
Tasmánie je ostrov na jihu Austrálie o téměř stejné velikosti jako Česká republika a o překvapení...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.6.2019
Poznejte krásy a zajímavosti Malých Karpat. Využít můžete turistický autobus Malokarpatský expres, který jede každou sobotu, neděli a během státních svátků na trase Bratislava–Budmerice přes Svatý Jur, Pezinok, Modru, Zochovu chatu a Červený Kameň.

15.6.2019
Letošní sezonu se mohou turisté vydat do 16 míst chráněné přírody s nově vydaným návštěvnickým pasem. Odměnu získá každý, kdo navštíví nejméně 5 z návštěvnických středisek národních parků či Domů přírody chráněných krajinných oblastí.
14.6.2019
Slovensko bude od 20. do 23. června hostit další významnou světovou akci. Vůbec poprvé v historii Bratislavy zde bude probíhat mistrovství světa v karate.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 16. 6. 2019
svátek:Zbyněk