www.infoglobe.cz » Austrálie, Tasmánie – na druhý konec planety IV

Austrálie, Tasmánie – na druhý konec planety IV

Publikováno: 4.12.2015
Z Hobartu jsme se přesunuli k malému městečku Port Arthur a poté se vydali na Huonskou stezku, po které dnes budeme pokračovat.

Konkrétně se spolu podíváme na ostrov Bruny. Tento poměrně malý ostrov (jeho rozloha je pouhých 362 km2, ale na délku má přes sto kilometrů, takže nepočítejte s tím, že si jej zvládnete prohlédnout za den či dva) obývá nějakých šest set obyvatel. Původně zde samozřejmě bydleli domorodí Tasmánci, které během 19. století začali nahrazovat Evropané.

ostrov Bruny

Ve dvacátých letech 20. století se ostrov stal známým pro své pláže, skvělé lokality na surfování, přírodní rezervace a několik historických památek. Turismus je dnes tím, co živí ekonomiku tohoto malého ostrova. Východnímu pobřeží dominují vysoké útesy, severu naopak krásné pláže u Dennes Pointu a Killory. Na jihu ostrova nevynechejte dnes již nefungující, ale zato okouzlující maják na Cape Bruny.

ostrov Bruny

Maják byl postaven v roce 1838 poté, co se kolem mysu potopilo několik lodí. Služba na majáku byla drsná. Široko daleko nikdo nežil a spojení s okolním světem bylo minimální (teprve na začátku 20. století byl maják vybaven telefonem). Práce kolem udržováníostrov Bruny světla v noci vlastně musela být nepřetržitá (a byla špatně placená). Obsluha musela vědět, jak správně míchat oleje, aby bylo dosaženo co nejlepšího světla.

Nové technologie a elektrifikace znamenaly také změny v provozování majáku, který se čím dál více automatizoval, obsluha již nebyla potřeba a v srpnu 1996 světlo majáku zasvítilo naposledy.

Na ostrově Bruny si skutečně odpočinete. Místní cestovky zde nabízejí například třídenní výlet, který se nese v duchu jídla, vína a nádherných přírodních scenerií, včetně nakouknutí do divoké přírody. Jiný je speciálně zaměřen výhradně na jídlo – navštívíte například místní sýrárnu Bruny Island Cheese Co., která byla založena teprve v roce 2001. Její majitel (Nick Haddow) si dává na svých sýrech, které vyrábí jak z kravského, tak z kozího mléka, extrémně záležet. Sám totiž procestoval sýrařské velmoci jako Španělsko, Francii, Itálii nebo Velkou Británii, kde načerpal dovednosti zdejších mistrů. Sám pak vytváří sýry, které by byly pro Tasmánii typické. Inu, abyste se o pravdivosti jeho slov mohli přesvědčit, nezbývá nic jiného než ochutnat.

ostrov Bruny

Sýrů se však můžeme nabažit i u nás. Více netradičním jídlem jsou pro nás ústřice, pro které se můžeme vydat například na ústřicovou farmu v severní části ostrova. Tam si je můžeme každý den (mezi 10.00 až 17.00) nakoupit čerstvé a chutné.

GPS: 43°12'14.6"S 147°23'10.7"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: FSII, JJ Harrison, JJ Harrison (2), Reinhard Dietrich, JJ Harrison (3)Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Austrálie: Vánoční ostrov
Publikováno: 2.4.2012
Tropická kolonie s pozoruhodnými jeskyněmi je jedním z šesti zámořských teritorií Austrálie.

Austrálie, Tasmánie: Hobart – poklidné hlavní město – VIDEO
Publikováno: 15.11.2016
Je 9 hodin večer a na ulici sotva potkáte člověka. Přitom jste uprostřed největšího města v Tasmánii, kde bydlí téměř čtvrt milionu lidí. Důvod je prostý – město je natolik rozlehlé, že v centru večer téměř nikdo nezůstává. Ve dne to tu naopak žije, i když v poklidném tempu přístavního města, kde není za čím se hnát. Krom turismu totiž město asi žádné světlé zítřky nečekají.

Austrálie, Tasmánie – země, kde překvapení čeká za každou zatáčkou – VIDEO
Publikováno: 8.11.2016
Myslel jsem si, že divnější a rozmanitější země než Skotsko a Island už jen tak nenajdu. Mýlil jsem se. Tasmánie – ostrov na jihu Austrálie o téměř stejné velikosti jako Česká republika – překvapuje snad na každém kroku. Chvíli se tváří jako již zmíněné Skotsko, chvíli jako Portugalsko, chvíli jako Nový Zéland a do toho tu pobíhají všemožná zvířátka, která znáte z dokumentů o přírodě.

Austrálie, Tasmánie – na druhý konec planety V
Publikováno: 11.12.2015
Opustili jsme ostrov Bruny a naším dalším cílem na ostrově inspirace, jak se Tasmánii také přezdívá, bude město Launceston.

Austrálie, Tasmánie: Launceston – ospalé město uprostřed Tasmánie – VIDEO
Publikováno: 22.11.2016
Jestli jsem měl v tasmánském Hobartu pocit, že tam chcípl pes, v Launcestonu to bylo na první pohled ještě horší. Ale vzápětí jsem zjistil, že ospalé městečko se spoustou neobvyklých zákoutí má něco do sebe. Roztomilé domečky, cihlové továrny a kostely, pivovar, řeka s pelikány a velký městský park s japonskými makaky. A vinařská oblast Tamar Valley téměř za rohem.

Austrálie, Perth: Nejizolovanější město světa
Publikováno: 1.3.2013
Dnes se vypravíme na druhý konec Země – do Austrálie. Poznáme tak jedno z jejích nejvýznamnějších měst.

Austrálie, Tasmánie – na druhý konec planety I.
Publikováno: 13.11.2015
Vítejte u nového seriálu. Tentokrát se vydáme do dalekých končin. Jak se u nás s oblibou říká – k protinožcům. Ostrov Tasmánie se totiž nachází jižně od jihovýchodního pobřeží kontinentální Austrálie.

Šalamounovy ostrovy – nejen známé bojiště
Publikováno: 1.1.2016
Dnes navštívíme vskutku exotickou destinaci. Vydáme se do vod jihozápadního Pacifiku, konkrétně do Šalamounova moře, kde leží Šalamounovy ostrovy. Souostroví o rozloze 28 tisíc kilometrů čtverečních obývá pouhý půlmilion obyvatel.

Austrálie, Tasmánie – na druhý konec planety II.
Publikováno: 20.11.2015
Minule jsme se poprvé podívali do Tasmánie a nahlédli do jejího hlavního města. Dnes budeme v našem výletu na druhém konci planety pokračovat.

Austrálie, Tasmánie – na druhý konec planety III.
Publikováno: 27.11.2015
V dnešním díle se rozloučíme s Hobartem a poté se vydáme do okolí tasmánského hlavního města.


Souvisejicí fotogalerie

Austrálie - Great Ocean Road
Australská Great Ocean Road patří k nejkrásnější cestě vedoucí podél moře na světě. Cílem pro sur...

Austrálie, Melbourne
Po Sydney je Melbourne druhé největší město Austrálie, žijí v něm bezmála čtyři miliony lidí. Mez...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.8.2019
V horní části podtatranské obce Ždiar můžete navštívit novou letní expozici zachycující svět unikátních živočichů.

24.8.2019
Pro potřeby nejen Pražanů vzniklo další místo pro oddych a vycházky přírodou. Na území Prahy v Horních Počernicích bylo revitalizováno nehostinné území V Ladech (včetně vodních ploch) a vznikl nový lesopark.
23.8.2019
Do konce srpna s od pondělí do pátku v 10 hodin konají bezplatné prohlídky historického centra Trnavy. Sraz zájemců je vždy před Turistickým informačním centrem.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 25. 8. 2019
svátek:Radim
dnes:
neděle 25.8.
24 °C
zítra:
pondělí 26.8.
24 °C