www.infoglobe.cz » Austrálie, Melbourne – svobodný život mimo centrum – VIDEO

Austrálie, Melbourne – svobodný život mimo centrum – VIDEO

Publikováno: 6.12.2016
Melbourne je prý už pátým rokem nejlepším místem pro život. V minulém díle jsem vás vzal do jeho moderního a docela rušného centra. Jenže v centru žije jen minimum lidí – většina z nich tam jezdí jen za prací a za kulturou. Pojďme se nyní podívat, jak to vypadá ve čtvrtích, kde se reálně bydlí a žije.

Nasedněte na jednu z mnoha tramvají, otevřete noviny a udělejte si pohodlí. Chvíli to totiž potrvá – Melbourne je jedno z největších měst světa, co se rozlohy týče. Jakmile opustíte centrum, zřídka potkáte budovu vyšší než 2 patra. Spousta malých domečků se zdobeným sloupovím, zahrádky, poklidné ulice a bezstarostný život – tak by se většina čtvrtí města dala shrnout.

Melbourne    Melbourne

Většina místních se shoduje, že nejlépe se žije ve třech čtvrtích na severu – Brunswick, Fitzroy a Northcote. A samozřejmě u pláže na jihu v St. Kilda. Začněme na severu.

Ve čtvrti Fitzroy to žije snad ještě víc než v centru. Spousta kaváren, restaurací, barů a malých obchůdků se vším, na co si jen vzpomenete. Ulice tu navíc fungují jako jedna obrovská galerie. Stovky úžasných graffiti přes celý dům, vtipně zdobená průčelí, sochy, mozaikové lavičky a zdobené výlohy. I sami lidé se tak trochu vystavují, tady se nikdo nebojí projevit. Babička s křiklavě modrou hlavou? Žádný problém. Hned za ní jde typický „hipízák“ jako z filmu Miloše Formana a vede se za ruku s bláznivě potetovanou Japonkou. A k tomu spousta lidí všech národností oblečených podle nejnovějších módních trendů. Nebo prostě podle sebe. Hlavně ne průměrně.

Fitzroy   Fitzroy

Čtvrť Brunswick se proslavila hlavně díky svým kavárnám a jídlu. Život tu plyne mnohem klidněji, i lidí je méně. Většinu podniků najdete na Sydney Street, v ostatních ulicích se v první řadě bydlí. Tady si oproti celkem „surové” postindustriální čtvrti Fitzroy můžete užívat krásných domečků a spousty zeleně. Co domek, to originál. Zkuste na chvíli odložit mapu a prostě jen tak bloudit. Mě to bavilo mnoho hodin.

Brunswick

Brunswick   Brunsiwck

Jestliže se ve čtvrti Brunswick většina života soustřeďuje kolem hlavních ulic, pak v Northcote se vše děje na jediné – High Street. Sem se chodí nakupovat, jíst, na kávu, na sklenku vína či pár piv, do kina, do divadla… Vůbec nemáte pocit, že jste v druhém největším městě Austrálie, působí to tu skoro jako v malém městečku kdesi na venkově. A to je právě to krásné. Navíc je odsud snad nejlepší výhled na vzdálené siluety mrakodrapů v centru Melbourne.

Northcote   Northcote

Ale pojeďme na slíbenou pláž, protože bez ní by Melbourne nebyl Melbourne. Abychom si trochu ušetřili čas, nasedneme na severu na vlak, který nás do centra odveze za nějakých 15 minut – tedy dvakrát rychleji než tramvaj. Vystoupíme na Flinders Street, odkud do přímořské čtvrti St. Kilda jezdí nejvíc tramvají.

St. Kilda

St. Kilda   St. Kilda

Co psát o pláži? Snad jen, že je dlouhá, čistá a v létě plná lidí. Spousta místních sem přijede běhat, sportovat nebo na piknik s přáteli. Pokud se zrovna nechcete slunit ani koupat v moři, sedněte si se sklenkou vína do některého z barů podél a užívejte si spolu s Melbourňany jejich život plný úsměvů a pohody. Věřte mi, že nebudete chtít odjet.

GPS: (Brunswick) 37°46'03.0"S 144°57'48.1"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: KetsaDiskuze u článku (1)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Austrálie, Tasmánie: Hobart – poklidné hlavní město – VIDEO
Publikováno: 15.11.2016
Je 9 hodin večer a na ulici sotva potkáte člověka. Přitom jste uprostřed největšího města v Tasmánii, kde bydlí téměř čtvrt milionu lidí. Důvod je prostý – město je natolik rozlehlé, že v centru večer téměř nikdo nezůstává. Ve dne to tu naopak žije, i když v poklidném tempu přístavního města, kde není za čím se hnát. Krom turismu totiž město asi žádné světlé zítřky nečekají.

Austrálie: 12 apoštolů a Great Ocean Road – VIDEO
Publikováno: 8.5.2018
Jeden z nejznámějších výletů z Melbourne je cesta po Great Ocean Road po pobřeží směrem na východ. Asi 275 km od Melbourne najdete jedno z ikonických míst celé Austrálie – pískovcové útvary zvané 12 apoštolů.

Austrálie, Melbourne – Opravdu nejlepší město na světě? – VIDEO
Publikováno: 29.11.2016
Pokud bych měl své cestovatelské řemeslo pověsit na hřebík a vybrat si místo, kde se usadit, vyberu si australský Melbourne. Proč? Je to totiž město stavěné a rozvíjené pro lidi. Ne pro budovy, ne pro průmysl, ne pro developery, dokonce ani ne pro turisty. Pro obyčejné lidi, kteří v něm žijí. Také se dlouhodobě umísťuje na první příčce žebříčku nejlepšího města pro život na světě. Ale nebojte – i jako návštěvníci si ho můžete naplno užít a odjet s nezapomenutelnými zážitky. Ukážu vám jak.

Austrálie, Tasmánie – země, kde překvapení čeká za každou zatáčkou – VIDEO
Publikováno: 8.11.2016
Myslel jsem si, že divnější a rozmanitější země než Skotsko a Island už jen tak nenajdu. Mýlil jsem se. Tasmánie – ostrov na jihu Austrálie o téměř stejné velikosti jako Česká republika – překvapuje snad na každém kroku. Chvíli se tváří jako již zmíněné Skotsko, chvíli jako Portugalsko, chvíli jako Nový Zéland a do toho tu pobíhají všemožná zvířátka, která znáte z dokumentů o přírodě.

Austrálie, Tasmánie: Launceston – ospalé město uprostřed Tasmánie – VIDEO
Publikováno: 22.11.2016
Jestli jsem měl v tasmánském Hobartu pocit, že tam chcípl pes, v Launcestonu to bylo na první pohled ještě horší. Ale vzápětí jsem zjistil, že ospalé městečko se spoustou neobvyklých zákoutí má něco do sebe. Roztomilé domečky, cihlové továrny a kostely, pivovar, řeka s pelikány a velký městský park s japonskými makaky. A vinařská oblast Tamar Valley téměř za rohem.

Austrálie, Tasmánie – na druhý konec planety I.
Publikováno: 13.11.2015
Vítejte u nového seriálu. Tentokrát se vydáme do dalekých končin. Jak se u nás s oblibou říká – k protinožcům. Ostrov Tasmánie se totiž nachází jižně od jihovýchodního pobřeží kontinentální Austrálie.

Austrálie, Tasmánie – na druhý konec planety II.
Publikováno: 20.11.2015
Minule jsme se poprvé podívali do Tasmánie a nahlédli do jejího hlavního města. Dnes budeme v našem výletu na druhém konci planety pokračovat.

Austrálie, Tasmánie – na druhý konec planety III.
Publikováno: 27.11.2015
V dnešním díle se rozloučíme s Hobartem a poté se vydáme do okolí tasmánského hlavního města.


Souvisejicí fotogalerie

Austrálie, Melbourne
Po Sydney je Melbourne druhé největší město Austrálie, žijí v něm bezmála čtyři miliony lidí. Mez...


Souvisejicí videa

Austrálie: 12 apoštolů a Great Ocean Road
Výlet k pískovcovým útvarům 12 apoštolů patří k těm nejznámějším z Melbourne. Představte si obrov...

Austrálie, Melbourne – život mimo centrum
V centru Melbourne žije minimum lidí, většina sem jezdí jen za prací a kulturou. V dnešním videu ...

Austrálie, Melbourne – opravdu nejlepší město na světě?
Melbourne se dlouhodobě umísťuje na první příčce žebříčku nejlepšího města pro život na světě – r...

Austrálie, Tasmánie: Hobart – poklidné hlavní město
Není hlavní město jako hlavní město… Třeba v tom tasmánském v 9 hodin večer sotva potkáte člověka...

Austrálie, Tasmánie – ostrov plný překvapení
Tasmánie je ostrov na jihu Austrálie o téměř stejné velikosti jako Česká republika a o překvapení...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.6.2019
Muzeum východních Čech prošlo od loňského května důkladnou opravou. K obnově se přidaly také dvě sedmimetrové sochy z průčelí Eliščina nábřeží a kašna. Pro veřejnost bude muzeum otevřeno na podzim.
17.6.2019
Nenechte si ujít kouzelný festival s kvalitní hudbou a doprovodným programem, který se uskuteční první srpnový víkend na louce za městem.

16.6.2019
Poznejte krásy a zajímavosti Malých Karpat. Využít můžete turistický autobus Malokarpatský expres, který jede každou sobotu, neděli a během státních svátků na trase Bratislava–Budmerice přes Svatý Jur, Pezinok, Modru, Zochovu chatu a Červený Kameň.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 18. 6. 2019
svátek:Milan