www.infoglobe.cz » Britská Kolumbie: Port Hardy - království velryb-VIDEO

Britská Kolumbie: Port Hardy - království velryb-VIDEO

Publikováno: 21.12.2010
Městečko Port Hardy na Vancouver Island v Britské Kolumbii není ani tak pěkné ani zajímavé. Ale milovníci přírody a jejího pozorování by si ho přesto měli vepsat do paměti. Nabízí totiž nejen vstup do Cape Scott Provincial parku, ale také zážitek, který vám jen tak nějaké jiné místo na zemi neposkytne - velrybářskou výpravu v malém a ryze neturistickém stylu.

 

Malé, ale o to lepší

Pokud se v Britské Kolumbii a speciálně na Vancouver Island rozhodnete vypravit se za velrybami, připravte se na to, že cesta to bude krásná, ale z paluby velké lodi velryby přes hlavy svých spolucestujících často jen stěží uvidíte. Ale Port Hardy, nacházející se na nejsevernější části ostrova, kam se lze dostat autem, má pro vás opravdovou lahůdku. Pokuste se do něj jen přijet sami a ne v rámci velké cestovní výpravy. Pokud budete mít štěstí, vyplujete na moře v malém člunu a s mnohem větší nadějí na to, že si velrybí tanec skutečně užijete.

Kapky slibující krásu

Pracovník Cape Scott Water Taxi vás totiž za malý příplatek vezme na svou loď klidně i samotné a vyjede s vámi na moře, kde žijí jeho miláčci - tuleni a keporkaci. On sám za nimi osobně jezdí několikrát denně a přesto se jich nedokáže nabažit. Až se kolem vaší lodi některé z těchto zvířat prosmýkne anebo si dokonce odfrkne svým nosem tak, že kapky slané mořské vody přistanou až na vašem obličeji, pochopíte nádheru celé té situace.

Cape Scott Water Taxia plujeme...Keporkak se blíží

Bezprostřední blízkost

Ale nepředbíhejme. Po nástupu do lodi vás čeká zhruba 20 - 30 minutové brázdění vod, během něhož váš kapitán zuřivě konverzuje vysílačkou s lidmi všude kolem - to proto, aby poznal, kde se zrovna keporkaci nacházejí. Okamžitě po získání informací vás zaveze na místo. Když se nebojíte, přiblíží se s lodí co nejblíže těmto majestátným tvorům, kteří si zdaleka nedělají z lodičky této velikosti ještě větší hlavu. Ostatně - dostatečně obří už jim narostla, tak proč se ještě stresovat? Bezprostřední blízkost velryby je něco, na co člověk nikdy nezapomene. A to i v případě, kdy nenajdete odvahu, nenavléknete na sebe neopren a neponoříte se do vln oceánu.

Tajemství velrybího zpěvu

Nejlepší je přijít do této oblasti v době, kdy se keporkaci páří. Jedná se, jak známo, o takzvané zpívající velryby, které při této své činnosti vydávají libé zvuky. Jejich písně jsou slyšitelné pouhým lidským uchem na poměrně velkou vzdálenost, a tak je snadné se do velrybího skotačení opravdu ponořit. Nehledě na to, že jim společnost dělá často veliké stádo tuleňů. Ne, že by se tolik snažili zapojit se do námluv, ale kde je keporkak, je i jídlo. A tak je dobré ho následovat.

šrámy z bitvyKeporkaci nehrbi hrbetnejkrasnejsi ocas

Velmi zdatný sportovec

Keporkak je navíc 20-ti tunový živočich, který se dokáže ve chvíli, kdy mu o něco jde - třeba o to ukázat se před samičkou v celé své kráse a hlavně fyzické síle - vynořit téměř celý z vody a zase do ní ladně zaplout. I ta nejváženější primabalerína by mu v tu chvíli jeho eleganci záviděla. Zkuste si představit, že jste asi tak stokrát větší a snažíte se tančit a vyskakovat do vzduchu a to pozor - bez odrazu? Nejde to, že ne? Jen tak pochopíte nádheru, kterou vám toto velrybí představení poskytuje.

Jistota kapitána

Váš kapitán je navíc velice dobrým průvodcem. Vypráví o velrybách jako o svých známých a z každého jejich šplouchnutí ocasem se raduje stejně hlasitě a upřímně jako vy sami. A když se loďka příliš houpe a vy ztrácíte vedle obřího těla zmítajícího se jen pár metrů od vás pocit jistoty, muž u kormidla se otočí a s klidem řekne: „Dnes mi žena udělala skvělou večeři. Nehodlám se kvůli nějakému kytovci nevrátit.“

mavani pro objektiv

Říkám vám rovnou - je dobré nechat si o podobných věcech vyprávět. Ale zažít je na vlastní kůži je něco, co už vám nikdo nemůže vzít.

Text/foto/video: Zuzana DastychováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kanadská horská divočina
Publikováno: 30.8.2010
Národní park Jasper je největším parkem Skalistých hor v kanadské provincii Alberta. V parku, jehož rozloha činí necelých 11000 km², se nachází mnoho ledovců, jezer, vodopádů a hor.

Britská Kolumbie: rezervace Khutzeymateen-VIDEO
Publikováno: 20.10.2010
Svého času se říkalo, že v Kanadě žije na jednom kilometru čtverečním stejně lidí jako medvědů. Ano, hádáte správně, dnes už to zas taková pravda není. Existují tam ale ještě místa, kde je mnohem více grizzlích krasavců, než jejich dvojnohých obdivovatelů. A jedním z těch míst je rezervace Khutzeymateen, nedaleko města Prince Ruppert, ležícího blízko hranic s Aljaškou.

Kanada: Trajektem podél Britské Kolumbie - VIDEO
Publikováno: 4.2.2011
Plavba trajektem už asi není pro našince takovou vzácností, jak tomu bylo možná ještě před pár lety. Málokdo tedy asi nasedne na tento dopravní prostředek jen proto, aby si to pouze užil. Jsou ale místa na světě, ke kterým se vyplatí přistupovat přesně tímto způsobem – jakkoli to může znít zastarale a zpátečnicky.


Souvisejicí videa

Britská Kolumbie: Khutzeymateen
Pojďte se s námi podívat do kanadské rezervace, kde žijí medvědi... Video: Zuzana Dastychová &n...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

28.1.2020
Národní galerie Praha oslaví výročí 224 let od svého založení volným vstupem. Ve dnech 1. a 2. února se do sbírkových expozic dostanete zcela zdarma. Akci provází bohatý doprovodný program.
27.1.2020
Druhou únorovou sobotu (8. 2.) ožije obec Valaská jedinečným 3. ročníkem slovenského poháru v krňačkových závodech.
26.1.2020
Nenechte si ujít 8. ročník tradiční masopustní zabijačky v sobotu 1. února od 10 hodin v centru královského města Kežmarok.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 28. 1. 2020
svátek:Otýlie
dnes:
úterý 28.1.
4 °C
zítra:
středa 29.1.
2 °C