www.infoglobe.cz » Britská Kolumbie: Port Hardy - království velryb-VIDEO

Britská Kolumbie: Port Hardy - království velryb-VIDEO

Publikováno: 21.12.2010
Městečko Port Hardy na Vancouver Island v Britské Kolumbii není ani tak pěkné ani zajímavé. Ale milovníci přírody a jejího pozorování by si ho přesto měli vepsat do paměti. Nabízí totiž nejen vstup do Cape Scott Provincial parku, ale také zážitek, který vám jen tak nějaké jiné místo na zemi neposkytne - velrybářskou výpravu v malém a ryze neturistickém stylu.

 

Malé, ale o to lepší

Pokud se v Britské Kolumbii a speciálně na Vancouver Island rozhodnete vypravit se za velrybami, připravte se na to, že cesta to bude krásná, ale z paluby velké lodi velryby přes hlavy svých spolucestujících často jen stěží uvidíte. Ale Port Hardy, nacházející se na nejsevernější části ostrova, kam se lze dostat autem, má pro vás opravdovou lahůdku. Pokuste se do něj jen přijet sami a ne v rámci velké cestovní výpravy. Pokud budete mít štěstí, vyplujete na moře v malém člunu a s mnohem větší nadějí na to, že si velrybí tanec skutečně užijete.

Kapky slibující krásu

Pracovník Cape Scott Water Taxi vás totiž za malý příplatek vezme na svou loď klidně i samotné a vyjede s vámi na moře, kde žijí jeho miláčci - tuleni a keporkaci. On sám za nimi osobně jezdí několikrát denně a přesto se jich nedokáže nabažit. Až se kolem vaší lodi některé z těchto zvířat prosmýkne anebo si dokonce odfrkne svým nosem tak, že kapky slané mořské vody přistanou až na vašem obličeji, pochopíte nádheru celé té situace.

Cape Scott Water Taxia plujeme...Keporkak se blíží

Bezprostřední blízkost

Ale nepředbíhejme. Po nástupu do lodi vás čeká zhruba 20 - 30 minutové brázdění vod, během něhož váš kapitán zuřivě konverzuje vysílačkou s lidmi všude kolem - to proto, aby poznal, kde se zrovna keporkaci nacházejí. Okamžitě po získání informací vás zaveze na místo. Když se nebojíte, přiblíží se s lodí co nejblíže těmto majestátným tvorům, kteří si zdaleka nedělají z lodičky této velikosti ještě větší hlavu. Ostatně - dostatečně obří už jim narostla, tak proč se ještě stresovat? Bezprostřední blízkost velryby je něco, na co člověk nikdy nezapomene. A to i v případě, kdy nenajdete odvahu, nenavléknete na sebe neopren a neponoříte se do vln oceánu.

Tajemství velrybího zpěvu

Nejlepší je přijít do této oblasti v době, kdy se keporkaci páří. Jedná se, jak známo, o takzvané zpívající velryby, které při této své činnosti vydávají libé zvuky. Jejich písně jsou slyšitelné pouhým lidským uchem na poměrně velkou vzdálenost, a tak je snadné se do velrybího skotačení opravdu ponořit. Nehledě na to, že jim společnost dělá často veliké stádo tuleňů. Ne, že by se tolik snažili zapojit se do námluv, ale kde je keporkak, je i jídlo. A tak je dobré ho následovat.

šrámy z bitvyKeporkaci nehrbi hrbetnejkrasnejsi ocas

Velmi zdatný sportovec

Keporkak je navíc 20-ti tunový živočich, který se dokáže ve chvíli, kdy mu o něco jde - třeba o to ukázat se před samičkou v celé své kráse a hlavně fyzické síle - vynořit téměř celý z vody a zase do ní ladně zaplout. I ta nejváženější primabalerína by mu v tu chvíli jeho eleganci záviděla. Zkuste si představit, že jste asi tak stokrát větší a snažíte se tančit a vyskakovat do vzduchu a to pozor - bez odrazu? Nejde to, že ne? Jen tak pochopíte nádheru, kterou vám toto velrybí představení poskytuje.

Jistota kapitána

Váš kapitán je navíc velice dobrým průvodcem. Vypráví o velrybách jako o svých známých a z každého jejich šplouchnutí ocasem se raduje stejně hlasitě a upřímně jako vy sami. A když se loďka příliš houpe a vy ztrácíte vedle obřího těla zmítajícího se jen pár metrů od vás pocit jistoty, muž u kormidla se otočí a s klidem řekne: „Dnes mi žena udělala skvělou večeři. Nehodlám se kvůli nějakému kytovci nevrátit.“

mavani pro objektiv

Říkám vám rovnou - je dobré nechat si o podobných věcech vyprávět. Ale zažít je na vlastní kůži je něco, co už vám nikdo nemůže vzít.

Text/foto/video: Zuzana DastychováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kanadská horská divočina
Publikováno: 30.8.2010
Národní park Jasper je největším parkem Skalistých hor v kanadské provincii Alberta. V parku, jehož rozloha činí necelých 11000 km², se nachází mnoho ledovců, jezer, vodopádů a hor.

Britská Kolumbie: rezervace Khutzeymateen-VIDEO
Publikováno: 20.10.2010
Svého času se říkalo, že v Kanadě žije na jednom kilometru čtverečním stejně lidí jako medvědů. Ano, hádáte správně, dnes už to zas taková pravda není. Existují tam ale ještě místa, kde je mnohem více grizzlích krasavců, než jejich dvojnohých obdivovatelů. A jedním z těch míst je rezervace Khutzeymateen, nedaleko města Prince Ruppert, ležícího blízko hranic s Aljaškou.

Kanada: Trajektem podél Britské Kolumbie - VIDEO
Publikováno: 4.2.2011
Plavba trajektem už asi není pro našince takovou vzácností, jak tomu bylo možná ještě před pár lety. Málokdo tedy asi nasedne na tento dopravní prostředek jen proto, aby si to pouze užil. Jsou ale místa na světě, ke kterým se vyplatí přistupovat přesně tímto způsobem – jakkoli to může znít zastarale a zpátečnicky.


Souvisejicí videa

Britská Kolumbie: Khutzeymateen
Pojďte se s námi podívat do kanadské rezervace, kde žijí medvědi... Video: Zuzana Dastychová &n...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

20.7.2019
Dřevěný kostel svatého Mikuláše z počátku 17. století, jehož oprava trvala téměř tři roky, mohou lidé navštívit v Hradci Králové v Jiráskových sadech až do konce září.
19.7.2019
Všichni milovníci turistiky se i letos mohou těšit na v pořadí již osmnáctý Národní výstup na Sitno, který se uskuteční v neděli 21. července.

18.7.2019
Letošní třetí ročník Dnů lidové architektury ve Středočeském kraji, jehož hlavním centrem se staly Skalní domy Regionálního muzea Mělník a centrum obce Lhotka, se uskuteční od 20. do 28. července. Slavnostní zahájení v obci Lhotka u Mělníka bude v sobotu 20. července od 11 hodin.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – LAOS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 20. 7. 2019
svátek:Ilja
dnes:
sobota 20.7.
30 °C
zítra:
neděle 21.7.
27 °C