www.infoglobe.cz » ČR: Z nejzápadnějšího k nejvýchodnějšímu bodu Česka 1.

ČR: Z nejzápadnějšího k nejvýchodnějšímu bodu Česka 1.

Publikováno: 22.6.2013
Protože rádi hledáme zajímavé turistické výlety, rozhodli jsme se tentokrát vydat se s nejzápadnějšího cípu Česka na ten nejvýchodnější.

Oba dva body mají něco společného: jsou schované a dokonale maskované uprostřed nedotčené přírody, vede k nim drobná cestička, cesta k nim prochází poměrně členitou krajinou a vždy si každý myslí, že jsou úplně někde jinde.

Proč jinde?

Za ten nejzápadnější bylo a je často mylně považováno Trojstátí Čech, Bavorska a Saska. Přitom jen o několik setin západněji leží pravý nejzápadnější bod, ale ten je od Trojstátí vzdálen cca 10 km. (Orientační přibližné souřadnice pro porovnání: Trojstátí - 50°19'N, 12°6'E; nejzápadnější bod - 50°15'N, 12°5'E).

Za ten nejvýchodnější je často mylně považováno Trojmezí na Hrčavě. Stejně jako na západě leží nejvýchodnější bod o pár setin východněji než samotné Trojmezí. (Orientační přibližné souřadnice pro porovnání: Trojmezí - 49°31'2.231"N, 18°51'3.849"E; nejvýchodnější bod - 49°33'2.016"N, 18°51'33.068"E)

nejzápadnější bod ČR    nejzápadnější bod ČR

NEJZÁPADNĚJŠÍ MÍSTO ČR – ZANIKLÁ VESNICE ÚJEZD.

Dostat se sem dá třemi způsoby. Vyrazit lze z nejzápadnější obce Krásná po cyklostezce č. 2058 (bývalé hraniční pásmo) nebo zelené turistické značce přes Štítary, z osady Pastviny po cyklostezce č. 2058 nebo z Německa po místní cyklostezce. Po několika kilometrech (cca 4 km) se dostanete k větrným elektrárnám, které vás upozorní, že jste na místě. Samotný nejzápadnější bod byl donedávna velmi těžko k nalezení, nyní k němu nově vede zelená turistická značka a cesta, která je už snadno prostupná. Pro snadnější orientaci se otočte zády k větrným elektrárnám (stojíte na Mlýnském vrchu), budete tak koukat do údolí, do Německa. Pokud do údolí sejdete, narazíte na potok a státní hranici, to už jste tu dobře.

Na zdejších polích se dříve rozkládala vesnička Újezd (Mähring), po které zde zbylo několik zdí, náhrobků, mlýnských náhonů. Město Aš se snaží o rekultivaci místa, a tak tu najdete několik informačních panelů, které připomínají historii vesnice a život v ní. Zásadní informační panel je u tzv. Mostu Evropy. Pod dřevěným mostkem teče Újezdský potok. Vydejte se po české straně podél potoka proti proudu. Ani ne po jednom kilometru dorazíte k samotnému nejzápadnějšímu bodu. Cesta je zajímavá, místy neprostupná. Nejzápadnější bod se nachází u dvou malebných rybníčků na soutoku Újezdského potoka a potůčku vytékajícího z těchto rybníků. Na každé straně potoka jsou historické hraniční kameny s označením DB (Deutschland Bayern), C (Česká republika) s č. 9 z roku 1844. Nově tu přibyla lavička a také informační panel.

Uvedený výlet hodnotíme jako jeden z nejzajímavějších a doporučujeme jej všem dobrodruhům. Obě dvě místa se nacházejí uprostřed čisté a pusté přírody, malebné a členité krajiny. To vše doplňuje hezký pocit klidu a pohody.

Text/fotografie: PhDr. Josef LevýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Cestování prostřednictvím televize a rozhlasu
Publikováno: 22.3.2020
V současnosti, kdy musíme oželet cestování do zahraničí, ale i po domácích turistických atrakcích, si můžeme najít čas na zhlédnutí cestovatelského průvodce v televizi nebo poslech v rozhlase.

ČR, Hranice: město s příznačným názvem v nejzápadnějším koutu Česka
Publikováno: 13.4.2013
"Karlovarský kraj – pevná hráz socialismu a míru". Uvedené heslo dávných časů zcela přesně vystihuje postavení města Hranice v rámci Česka. Právě zde vstupovala dříve do Československa železná opona, právě toto město bylo na „konci“ světa.

ČR, Lužické hory: výlet k vrcholům
Publikováno: 2.12.2013
Nejvyšší vrcholky Lužických hor sice nedosahují ani 800 m n. m., přesto dokáží uchvátit svou čistou přírodou a otevřenými výhledy do severočeské a saské krajiny. Malá rozloha pohoří navíc zvídavému turistovi umožňuje projít maximum zajímavých míst během jediného dne.

ČR: Z nejzápadnějšího k nejvýchodnějšímu bodu Česka 2.
Publikováno: 6.7.2013
Protože rádi hledáme zajímavé turistické výlety, rozhodli jsme se tentokrát vydat se s nejzápadnějšího cípu Česka na ten nejvýchodnější. Oba dva body mají něco společného: jsou schované a dokonale maskované uprostřed nedotčené přírody, vede k nim drobná cestička, cesta k nim prochází poměrně členitou krajinou a vždy si každý myslí, že jsou úplně někde jinde.

ČR: Ašsko – přírodní skvost Česka s tajemnou historií
Publikováno: 11.2.2013
Hledáte dobrý tip na výlet? Jste milovníci nedotčené přírody a krajiny? Cestujete rádi na kolech? Máte rádi u turistiky klid, pohodu a zajímavé trasy? Obdivujete historické mezníky českých dějin? Vydejte se do nejzápadnějších končin Česka, které mají opravdu co nabídnout.

ČR: Trojmezí Česka - nezapomenutelný cestovatelský zážitek
Publikováno: 8.6.2013
Dlouho jsme hledali zajímavý turistický výlet, zajímavou turistickou trasu. Protože se staráme o Trojstátí Čech, Bavorska a Saska, napadlo nás podniknout výpravu na všechna trojmezí Česka. Zážitek stál za to, doporučujeme všem. Je to výlet přírodou s jedinečným záměrem splnit si velký cíl. Na místa jsme se dopravili autem, ale vždy jsme alespoň několik kilometrů museli dojít k cíli pěšky.

ČR, Trojstátí Čech, Bavorska a Saska: Místo s tajemnou historií a nedotčenou přírodou
Publikováno: 25.2.2013
Hledáte klidné, tajuplné a turisticky lákavé místo v přírodě? Toužíte poznat zajímavé a stále ještě skoro neznámé končiny? Navštivte atraktivní naučnou stezku v nejzápadnějších končinách Česka, stezku „Na cestě k Trojstátí“.

ČR, Lužní potok - Národní přírodní památka 1.
Publikováno: 20.4.2013
Nedaleko města Hranice a kolem samotného Trojstátí Čech, Bavorska a Saska se rozprostírá maloplošně chráněné území, které ukrývá vzácné druhy rostlin i živočichů. Vývoj chráněných druhů zapříčinila paradoxně železná opona a nepřístupnost míst v hraničním pásmu.

ČR, Lužní potok - Národní přírodní památka 2.
Publikováno: 27.4.2013
Nedaleko města Hranice a kolem samotného Trojstátí Čech, Bavorska a Saska se rozprostírá maloplošně chráněné území, které ukrývá vzácné druhy rostlin i živočichů. Vývoj chráněných druhů zapříčinila paradoxně železná opona a nepřístupnost míst v hraničním pásmu. Celá lokalita zabírá pouze malou plochu, ale může se chlubit unikáty jako národní park.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 18. 8. 2022
svátek:Helena
dnes:
čtvrtek 18.8.
22 °C
zítra:
pátek 19.8.
20 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X