www.infoglobe.cz » Francie, Burgundsko – Dijon

Francie, Burgundsko – Dijon

Publikováno: 23.12.2016
Musée des Beaux-Arts neboli Muzeum výtvarného umění je naším dalším cílem v krásném Dijonu. Minule jsme skončili v paláci Palais des Ducs a nepůjdeme od něj příliš daleko, protože ono muzeum se nachází v jeho východním křídle. Jedná se o jedno z nejstarších a vůbec nejvýznamnějších muzeí umění ve Francii. Je domovem rozsáhlých sbírek, které začínají starověkým Egyptem a končí současností. Za poměrně nízké vstupné (6 euro) se tak můžete těšit na umělecké hody, které jinde jen tak nespatříte.

Muzeum života v Burgundsku (Musée de la Vie Bourguignonne) je dalším místem, které je téměř povinností. Nachází se v areálu bývalého kláštera. Jak jméno muzea naznačuje, jeho hlavním účelem je návštěvníkům přiblížit každodenní život v Dijonu v období 18. až 20. století. Jsou zde vystaveny exponáty jako oblečení venkovanů a měšťanů, nábytek nebo předměty každodenní potřeby. Pokud ovládáte francouzštinu, jistě oceníte i knihovnu, která se specializuje na témata spojená s každodenním životem v Burgundsku v 19. století.

Muzeum života v Burgundsku

Návštěvy zajímavých muzeí v Dijonu zakončíme v Musée Magnin, které sídlí v Lantinu, hotelu postaveném v 17. století. V muzeu spatříte malby (přes 650 kusů) a designové kousky francouzských umělců. Místní sbírka je mimochodem soukromou sbírkou manželů Jeanne a Maurice Magninových.

Musée Magnin

Dalším cílem našich procházek po Dijonu je Chartreuse de Champmol. Jedná se o kartuziánský klášter, který najdete na západním okraji města. Původně zde bylo pohřebiště vévodů z Valois a dnes zde sídlí psychiatrická klinika. 

V areálu je i jedna z nejznámějších atrakcí Dijonu – Mojžíšova studna (Puits de Moïse). Hexagonální studna je zdobená dekorativními sloupy, na kterých jsou sochy andělů a šesti starozákonních proroků (Mojžíš, Izajáš, Daniel, Zachariáš, Jeremiáš a David).

kartuziánský klášter Chartreuse de Champmol

Hôtel de Vogüé je honosným sídlem, které si nechal postavit člen burgundského parlamentu Etienne Bouhier v roce 1614. Tato stavba je jednou z nejcennějších historických budov, jaké můžete v Dijonu vidět. Je příkladem klasického renesančního stylu s malebným nádvořím, okázalou zahradou a majestátním vchodem. Pro celou budovu je charakteristická bohatá dekorace a došková střecha se vzory, jak je v Burgundsku typické.

Hôtel de Vogüé   Hôtel de Vogüé

A jako poslední místo, kam bychom vás rádi zavedli, jsme vybrali Jardin des Sciences de l'Arquebuse. Jedná se o muzeum, planetárium a botanickou zahradu v jednom. V pavilonu Pavillon de l'Arquebuse můžete spatřit mnoho exponátů z oblasti zoologie, geologie nebo mineralogie. Pavillon du Raines je vyčleněn pro dočasné výstavy na populární témata jako například ochrana přírody. V planetáriu se dozvíte něco o astronomii a v botanické zahradě poznáte typickou burgundskou flóru.

GPS: 47°19'10.0"N 5°02'17.0"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Christophe.Finot, Christophe.Finot 2, Christophe.Finot 3François de Dijon, René-Gabriel Ojéda, I,NargileDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Francie, Burgundsko – Cluny, Vézelay, Dijon
Publikováno: 16.12.2016
Naše cestování po historických regionech, místech a městech Francie dnes pokračuje směrem na východ země – do Burgundska.

Francie, Gaskoňsko – ráj pro požitkáře
Publikováno: 30.12.2016
Gaskoňsko je dalším z historických regionů Francie, do kterého se na našich toulkách vydáme. Najdete ho na jihozápadě země a sousedí se Španělskem. Klasickým obrázkem tohoto regionu jsou vlnitá pole, slunečnice, prázdné silnice a klid.

Francie, Paříž – na skok ve velkoměstě I.
Publikováno: 12.7.2015
Chtěla jsem vyrazit někam na výlet, a tak jsem sedla k internetu a zkoumala své možnosti. Po chvilce hledání je rozhodnuto. Vítězí Paříž! Výlet to bude sice krátký, ale nabitý zajímavým programem.

Francie, Paříž – na skok ve velkoměstě II.
Publikováno: 19.7.2015
Po Lucemburských zahradách pokračujeme ke světoznámé univerzitě Sorbonna, o jejíž rozvoj se postaral sám kardinál Richelieu. Financoval její rekonstrukci a změnil dříve obyčejné koleje pro chudé studenty teologie na významné centrum vzdělanosti.

Francie, Paříž – na skok ve velkoměstě III.
Publikováno: 26.7.2015
Nedělní program je velice lákavý. Po snídani opouštíme hotel, odvážíme část turistů do Paříže k individuálnímu programu a směřujeme do Giverny. Městečko, kde žil a pracoval Claude Monet, vás okouzlí. Obzvlášť, když dorazíte ve slunečný den.


Souvisejicí fotogalerie

Francie, Nancy – perla Lotrinska
Prostřednictvím následujících fotografií vás zavedeme do francouzského města Nancy, které nabízí ...

Francie – jen střípky z této krásné země
Francie (oficiálně Francouzská republika) je stát, jehož většina území se nachází v západní Evrop...

Francie: Paříž – město inspirace
Kamkoliv se v metropoli Francie vydáte, narazíte na historii v podobě úchvatných památek. Šarmem ...

Francie: Paříž – perla na Seině
Paříž, hlavní město Francie, se rozprostírá po obou březích řeky Seiny a patří k nejkrásnějším a&...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

13.12.2019
Přijďte podpořit originální slovenskou tvorbu a pobavit se na Vánoční koncert talentovaného mladého hudebníka Adama Ďurici a přivítejte rok 2020 skutečně honosně. Obě sváteční akce se budou konat v Grand Hotelu Bellevue**** v Horním Smokovci.
12.12.2019
Město Kuřim vás zve na speciální komentovanou prohlídku štoly, která byla vybudována vedením Zbrojovky na přelomu let 1944 a 1945 a nově pro veřejnost zpřístupněna v roce 2018. Prohlídka se uskuteční 14. prosince od 14, 15 a 16 hodin. Kvůli omezenému prostoru může s průvodcem na prohlídku 12 lidí.
11.12.2019
V letošním roce se do úklidu zapojilo celkem 157 163 dobrovolníků, kteří během 3 895 akcí uklidili 2 613 tun odpadu, uvedli u příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků organizátoři akce Ukliďme svět, ukliďme Česko.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 13. 12. 2019
svátek:Lucie
dnes:
pátek 13.12.
0 °C
zítra:
sobota 14.12.
5 °C