www.infoglobe.cz » Gruzie – z Mestie do Ushguli

Gruzie – z Mestie do Ushguli

Publikováno: 27.10.2018
Z Mestie do Ushguli vede pouze jedna jediná cesta. Dá se tam dostat vlastním vozem, taxíkem, mašrutkou (což je místní hromadná doprava), ale dá se i stopem. Cesta tedy vede směr Ughviri pass. Počítejte však s nezpevněným terénem. Jakmile jsme projeli Ughviri pass, serpentinami jsme sjížděli do první vesnice. Člověka až z těch podmínek, ve kterých lidé žijí, přechází zrak.

Všude je bahno a smrad, takže nezastavujeme a jedeme dál. V dáli už se opět tyčí strážní věž. Stojí tu úplně sama a překvapivě je u ní dost lidí. Najednou vidíme, že si z ní místní udělali atrakci. Nazvali ji Tower of love a za malý poplatek můžete vlézt dovnitř a vyfotit se.

Tower of love

chýše v Ushguli   divoká stavba s divokou přírodou

O Ushguli se často hovoří jako o nejvýše trvale osídlené vesnici v Evropě, leží v historickém regionu Svanetie u severozápadních hranic Gruzie. Celá oblast je obklopena pohořím Kavkaz a nachází se zde nejvyšší kavkazský vrchol Šchara, který má 5 193 m, a neméně známý dvojvrchol Ušba s 4 710 m. Některé budovy v této obci jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO.

rozpadlé domy v Ushguli   jak se žije v Ushguli

Jakmile jsme přijeli do Ushguli, úplně jsme oněměli. Pohled na věže, divokou řeku a na ty hory je úžasný. Auto jsme zaparkovali na prvním možném místě a vyrazili jsme na obhlídku města. Zarazila mě však spousta PET lahví v řece, sem ještě třídění odpadu nedorazilo. Když jsme se dostatečně nabažili místních staveb, vyrazili jsme do údolí podél říčky vytékající z hor pod ledovec Šchary. Tahle procházka je velice příjemná a je na půl dne.

vesnice se silnicí k ledovci

pohled do údolí z Ushguli   divoká řeka u Ushguli

Cesta je nenáročná a strašně fajn. Před vámi jsou hory, okolo vás protéká říčka, potkáváte krávy, které se pasou úplně všude. Cestou se k nám dokonce připojil i pes tulák. Asi po necelých 8 km začínáme malinko stoupat. Přeskakujeme přes kameny, prodíráme se přes různé keře, až nakonec dorazíme k místu, kde se před námi odhalí celý ledovec.

Zagaro Pass   hory

Opět jsme plni zážitků. A musím říct, že mě tato oblast naprosto okouzlila. Je to skvělé místo pro všechny typy turistů. Každému ho doporučuji. Najdete zde spousty treků s krásnými výhledy a tajuplnou krajinou, kterou lze projet i na koni.

GPS: 42°55'03.3"N 43°00'58.6"E

 

Text a foto: Kateřina JanovskáDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Gruzie – město Mestia a výpravy do okolí
Publikováno: 20.10.2018
Mestia je krásné horské městečko ležící 128 km severovýchodně od krajského města Zugdidi. Patří k nejmalebnějším částem země a ne nadarmo bývá nazývané gruzínským Švýcarskem. S alpskou zemí má hodně společného. Nejen krásnou krajinu zelených pastvin pod zaledněnými horami, ale také množství turistů.

Gruzie: ze Zagaro Pass do Kutaisi – poslední část výpravy
Publikováno: 3.11.2018
Když jsme se ráno probudili, nad Zagaro Pass krásně svítilo sluníčko. Cesta pryč však nebyla kvůli sněhu průjezdná, a tak jsme čekali a čekali…

Gruzie – z města do hor aneb cesta plná zastávek
Publikováno: 13.10.2018
Dnešní zastávkou a takovým malým zpestřením na cestě bude Balda Canyon. Nachází se necelých 12 km od města Martvili. Najít ho je však celkem náročné. Když jsme chtěli přebrodit řeku, přišel za námi místní pán. Dorozumívali jsme se těžko, ale povedlo se. Řeku prý nepřebrodíme, protože tam jsou ostré a velké kameny, ale že za 200 metrů je vodopád.

Gruzie, Kutaisi – krásná příroda a spousta památek
Publikováno: 6.10.2018
Gruzie je stát ležící na rozhraní jihovýchodní Evropy a jihozápadní Asie. Při východním okraji Gruziie se nachází Černé moře. Jejími sousedy jsou na severu a severovýchodě Rusko, na jihu Turecko a Arménie a na jihovýchodě Ázerbájdžán.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.6.2019
Filmový svátek strávený v prostředí lázeňského města, kde soutěží filmy z celého světa v několika kategoriích, to je Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Letošní 54. ročník potrvá od 28. června do 6. července. Filmy hodnotí nejen porota, ale i diváci. Hlavní cenou festivalu je Křišťálový glóbus.
24.6.2019
Všichni milovníci bruslení se mohou opět těšit na letní inline akci, která se koná každý pátek večer během letních prázdnin od roku 2004. Organizované přejezdy Bratislavou na kolečkových bruslích (a kolech) jsou vhodné pro všechny generace.
23.6.2019
Od 4. do 7. července se uskuteční největší a nejstarší folklorní festival na Slovensku – Východná 2019, kde se po 65. představí více než tisíc účinkujících. Těšit se můžete na domácí folklorní soubory, dětské folklorní soubory, pěvecké skupiny, lidové hudby a sólisty, špičkové zahraniční soubory, jakož i na vítěze celostátních soutěžních přehlídek.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 25. 6. 2019
svátek:Ivan