www.infoglobe.cz » Írán, Teherán – brána ke Střednímu východu – VIDEO

Írán, Teherán – brána ke Střednímu východu – VIDEO

Publikováno: 2.2.2016
Írán je pro většinu cestovatelů stále velká neznámá. Bohužel. Většina těch, co tam byli, se přitom shoduje, že jde o nejpohostinnější zemi na světě. A také naprosto bezpečnou. Pojďme se nyní podívat do současného hlavního města, které vás do sebe doslova vcucne a nebude chtít pustit.

Majestátní Milad Tower, netradiční Azadi Tower, Golestan Palace, Masoudieh Palace, íránské Národní muzeum a rozsáhlý starý bazar (bazaar) v centru jsou jen ta nejslavnější místa, která můžete v Teheránu vidět. Metropole toho jako hlavní město Íránu a již několik stovek let centrum bohatství a vzdělanosti nabízí mnohem víc.

Teherán

Pravděpodobně přiletíte na mezinárodní letiště Imam Khomeini Airport asi 50 km od centra města. Do samotného Teheránu vás odsud odvezou ochotní taxikáři – nesnažte se smlouvat cenu, je pevně daná a k ničemu to nepovede. Prohlídku města můžete začít právě na zmíněné Milad Tower, šesté nejvyšší věži světa a zároveň 17. nejvyšší budově. Získáte odsud překrásný výhled na celou obrovskou metropolitní oblast Teheránu i hory, které ho obklopují. Můžete se buď usadit do tamní restaurace, nebo si jen užívat pohled na město z vyhlídkové plošiny.

výhled na město

Obrázek o perské kultuře si můžete udělat na některém z bazarů – zastřešených obrovských tržištích, kde můžete koupit téměř cokoliv. Ten nejznámější a pravděpodobně nejstarší i největší – Grand Bazaar – najdete u stanic metra Khayyam, Molavi nebo Panzdah Khordad. Klidně v něm můžete strávit několik hodin a pořád vás bude překvapovat. Koření, čaj, koberce, barevné perské oblečení, porcelán, hliněné hrnce, jídlo… Už jenom ti velbloudi chybí. Když už vás trh úplně vyčerpá, užijte si chvilku klidu v nedalekém Shahr parku a následně vyrazte do slavného Golestan Palace – bývalého královského sídla dynastie Quajar, která z Teheránu udělala hlavní město Persie.

Teherán - bazar   Teherán - bazar

V Teheránu najdete i několik velmi zajímavých muzeí, mimo jiné íránské Národní muzeum, kde se dozvíte spoustu zajímavostí z historie regionu a celé perské říše. Za návštěvu stojí například i Muzeum koberců (The Carpet Museum of Iran), kterými se Persie tolik proslavila (zjistíte zde, i jak vznikla legenda o létajících kobercích), nebo sbírka íránských korunovačních klenotů v Národní bance, která se považuje za největší sbírku klenotů na světě. Teheránské Muzeum moderního umění pak nabídne originály velikánů jako Van Gogh, Andy Warhol nebo Pablo Picasso, ale zároveň umožní i zajímavé porovnání s umělci Středního východu.

Teherán   s taxikáři žádnou slevu neusmlouváte

Teherán   Teherán – metro

Vynechat byste neměli ani návštěvu Azadi Tower, která vznikla na počest výročí 2 500 let od založení perské říše v roce 1971. Uvnitř se nachází muzeum, které připomíná nejslavnější éry říše. Zajímavá je také audiovizuální expozice, v jejíž původní verzi ze 70. let „mají prsty” čeští filmaři. V podzemí pak najdete malé krámky místních řemeslníků a umělců, kteří vás rádi vezmou dovnitř a ukážou vám svou práci. Nebojte, nikdo vás nebude nutit si cokoliv kupovat – v Íránu si všichni obrovsky váží už jen toho, že se mohou potkat s cizincem.

Azadi Tower   Azadi Tower

V Teheránu můžete klidně strávit několik týdnů a stále bude co objevovat. A to nemluvě o okolních horách… Určitě využijte pohostinnosti a ochoty místních a nechte si ukázat místa, kam byste jako běžní návštěvníci nikdy nezabloudili. A nebojte – Teherán je jedno z nejbezpečnějších velkoměst světa. Obrázek, který nám o Íránu servírují média, je bohužel naprosto zkreslený americkou propagandou. 

GPS: (letiště) 35°41'25.3"N 51°18'30.9"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: Dexter BritainDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Írán: Teherán – největší město západní Asie II.
Publikováno: 6.3.2015
V minulém díle jsme nakoukli poprvé do Íránu a dnes budeme v našich toulkách pokračovat. Tentokrát se vydáme přímo do hlavního města země – Teheránu.

Írán, Isfahán – jedinečná chlouba Peršanů – VIDEO
Publikováno: 26.1.2016
Viděl jsem toho už hodně. Obří sochy Buddhů na Srí Lance, nádherné chrámy v Thajsku a Laosu, majestátní středověké katedrály po celé Evropě… Ale Írán mi vyrazil dech. Začněme naši pouť ve středu země, v bývalém hlavním městě Persie.

Írán, Tochal – majestátní hora nad Teheránem – VIDEO
Publikováno: 9.2.2016
V minulém díle z Íránu jsme nezmínili jedno místo, kam určitě stojí za to se vypravit. Přímo nad městem se totiž zvedá vysoký horský masiv Alborz a jeho nejoblíbenější vrchol Tochal. Právě sem často místní směřují za rekreací a odpočinkem od velkoměsta.

ČR a SR: Festival Expediční kamera 2016
Publikováno: 18.2.2016
Filmový festival o cestování a sportech v přírodě probíhá na různých místech České a Slovenské republiky, a to od 18. února až do 5. dubna.

Írán: Jazd – místo se zachovalou perskou kulturou I.
Publikováno: 27.2.2015
Po výletě do Pákistánu v minulém týdnu, se dnes podíváme do sousedního státu, do Íránu.

Írán, Teherán – největší město západní Asie III.
Publikováno: 13.3.2015
V minulém díle našeho putování Íránem jsme se krátce podívali do jeho hlavního města Teheránu a dnes v tomto výletě budeme dále pokračovat.

Írán, Kašan – město slavných rezidencí IV.
Publikováno: 20.3.2015
V dnešním díle putování po Íránu se vydáme mimo hranice Teheránu, abychom se podívali do dalšího slavného města v této zemi, Kašanu.

Írán, Isfahán – vzpomínka na mocnou Persii V.
Publikováno: 27.3.2015
Z Kašanu se dnes přesuneme přibližně dvě stě kilometrů jižně do naší poslední zastávky v Íránu, do Isfahánu.


Souvisejicí fotogalerie

Írán – vzhůru do dávné Persie
Ač je Írán považován za nebezpečnou zemi, do které se moc turistů neodváží, je cestovateli s „dob...


Souvisejicí videa

Írán, Tochal – majestátní hora nad Teheránem
Víte, kam jezdí obyvatelé Teheránu a okolí relaxovat, lyžovat nebo jen tak si dát odpolední vodní...

Írán, Teherán – brána ke Střednímu východu
Většina cestovatelů vám řekne, že Írán je jednou z nejpohostinnějších zemí světa a že vaše případ...

Írán, Isfahán – jedinečná chlouba Peršanů
Dnes se podíváme do Isfahánu – bývalého hlavního města Persie. Leží na křižovatce významných obch...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

20.1.2021
Časopis Krásy Slovenska, který je věnován přírodním unikátům a kulturním zajímavostem Slovenska, turistice, cestovnímu ruchu, horolezectví, jeskyňářství, ochraně přírody a tradicím, se v tomto roce „dožívá“ jubilejních 100 let.

18.1.2021
Křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček, které znají celé generace, se vyrábějí v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné stříbro v podobě hvězdiček, zvonků či postaviček, které jsou světovým unikátem a technologii výroby zná jen hrstka lidí, se dočkalo zápisu do UNESCO.

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 20. 1. 2021
svátek:Ilona
dnes:
středa 20.1.
5 °C
zítra:
čtvrtek 21.1.
5 °C