www.infoglobe.cz » Irsko – NP Connemara a malý tip, kam vyrazit za Whiskey

Irsko – NP Connemara a malý tip, kam vyrazit za Whiskey

Publikováno: 27.4.2017
Národní park Connemara v západní části Irska (hrabství Galway) je jedním z velice oblíbených návštěvních míst, a to hlavně díky své krásné přírodě plné jezer, ostrůvků, bažin, hor či plání. Ač je tento park turistům dobře známý, pro veřejnost byl otevřen teprve roku 1980. Na své si zde přijdou i milovníci památek, v parku se nachází např. překrásné opatství Kylemore nebo středověký klášter Ross Errilly Friary. Ale ani fanoušci filmů nebudou ochuzeni – ve vesničce Cong se natáčel slavný „The Quiet Man“ (Tichý muž) s Johnem Waynem a Maureen O'Harovou.

My jsme se rozhodli výlet do národního parku Connemara trochu zkombinovat. Zakoupili jsme jednodenní autobusový zájezd s průvodcem z města Galway, ale protože jsme si chtěli park trochu více projít, v půli cesty jsme se nechali vysadit v Killary Fjord v Leenane (agentura tuto možnost dokonce přímo nabízí) a noc jsme strávili pod stanem. Druhý den jsme pak pokračovali zase na trase vyhlídkového autobusu. S Iry se dá domluvit prakticky na čemkoliv, dokonce i v běžné meziměstské dopravě lze zakoupit lístek do finální stanice, ale při cestě si ještě někam na pár hodin odskočit a pak jen využít další spoj. Nebojte se zajímat a zeptat, ušetříte.

Connemara   Connemara

Autobusový zájezd byl opravdu veselou záležitostí. Řidič a zároveň i průvodce, který měl vždy u sebe plyšovou ovci, si svou práci vysloveně užíval. Krátce se zastavovalo na nádherných vyhlídkových místech, odkud si snad každý odvezl úžasné fotografie. Větší rozchod jsme dostali až právě v opatství Kylemore. Toto opatství bylo založeno roku 1920 na základech původního hradu Kylemore (z doby okolo 1870). Vypadá, jako kdyby ho do krajiny někdo vmaloval. Dokud se k opatství nepřiblížíte, tak snad ani nelze uvěřit, že tam opravdu fyzicky je. Navštívit zde můžete i neméně známé zahrady Victorian Walled Gardens.

Kilemore Abbey

K fjordu a tedy našemu výstupnímu místu jsme dorazili okolo druhé hodiny odpolední. Počasí nám přálo, a tak jsme se konečně vydali na průzkum na vlastní pěst. Zde jsme cestou potkávali nesčetněkrát více ovcí než lidí, což byla opravdu příjemná změna. Všude okolo nás se rozkládala nádherná irská příroda, převážně hory lemující fjord s temně modrou vodou, kde občas propluje menší výletní loďka. Problém nastal až při hledání vhodného místa na spaní. V Irsku je skvělé to, že stanovat můžete volně kdekoliv, ale nesmí to být soukromý pozemek. Bohužel najít ke spaní vhodné místo, kde není soukromý pozemek, dá občas opravdu zabrat, takže doporučuji určitě s sebou dobrou karimatku. My jsme nakonec s vypětím sil místo našli.

Killary Fjord v Leenane   Killary Fjord v Leenane

Autobus na nás druhý den nezapomněl, a tak jsme pokračovali na dvě další známá místa. Prvním z nich byla již výše zmíněná stylová vesnička Cong, kde krom filmových atrakcí lze navštívit i romantické opatství (Cong Abbey). Kousek za vesnicí se pak nachází ruiny typického irského středověkého kláštera Ross Errilly Friary. Vstup je zdarma a řidič vám navíc rád prohlídku okomentuje.

Ross Errilly Friary

Z Galway jsme cestovali následující den zpět do Dublinu (jezdí tam přímé a poměrně rychlé autobusové spoje), kde i naše irské putování zvolna končilo, ale pořád nám ještě zbývala jedna irská „povinnost“ – navštívit destilérku Whiskey. Prakticky na půli cesty mezi Galway a Dublinem leží dokonce dvě destilérky – velice známá Tullamore a poté Kilbeggan. My jsme se rozhodli navštívit Kilbeggan (Kilbeggan Distillery), a to jednoduše z důvodu, že Tullamore Dew je v Čechách poměrně dost známou značkou. Využili jsme komentované prohlídky s ochutnávkou a tento zážitek na opravdu stylovém místě doporučuji všem.

destilérka Kilbeggan   destilérka Kilbeggan

GPS: 53°32'18.2"N 9°53'12.2"W

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Irsko – Cork s výletem do Kinsale
Publikováno: 5.1.2017
Druhé největší a jedno z nejstarších irských měst Cork se rozkládá na obou březích řeky Lee – téměř na jihu státu. Je snadno dostupné z centra Dublinu autobusovou dopravou, má však i vlastní letiště. My jsme se rozhodli strávit zde dvě noci a jeden den využít pro prohlídku Kinsale – barevného malého městečka, které je oblíbenou turistickou destinací.

Irsko – tipy na výlet mimo centrum Dublinu a v okolí
Publikováno: 4.5.2017
Poté co jsme v Irsku strávili téměř tři týdny, nás čekalo finálních pár dní opět v místě, kde naše putování začalo – v hlavním městě Dublinu. Protože jsme již všechny zásadní památky navštívili a v pivovaru Guinness absolvovali skvělou prohlídku, nastala otázka, co může Dublin a blízké okolí nabídnout dál.

Irsko – Moherské útesy a výlet na Aranské ostrovy
Publikováno: 20.4.2017
Moherské útesy neboli Cliffs of Moher patří k hlavním turistickým místům, které snad každý cestovatel při návštěvě Irska prostě musí vidět. Leží v západní části země, ale pomocí autobusové dopravy je poměrně jednoduché dostat se na útesy prakticky z jakéhokoliv místa v Irsku.

Irsko: Poloostrov Dingle aneb cesta k nejzápadnějšímu cípu Evropy I.
Publikováno: 23.6.2014
V březnu roku 2013 jsem se rozhodl využít čas jarních prázdnin k tomu, abych navštívil svou kamarádku v Irsku, a tak jsem po jedné noci u úžasného couchsurfera (bezplatné ubytování) nasedl v Dublinu na vlak a vystoupil v Tralee – vstupní bráně do hrabství Kerry, kde kamarádka Katarina bydlí.

Irsko - Poloostrov Dingle aneb cesta k nejzápadnějšímu cípu Evropy II.
Publikováno: 30.6.2014
Druhý den jsme dojeli zpět do městečka Dingle – Káťa šla něco zařizovat a já na menší procházku. V tuto roční dobu tam o turistu nezavadíte, mohl jsem si tak plně užívat autentickou atmosféru rybářského centra. Malé domky mají krásně barevné fasády a hlavně okolí přístavu působí úplně jako z pohádky.

Irsko: Poloostrov Dingle aneb cesta k nejzápadnějšímu cípu Evropy III.
Publikováno: 7.7.2014
Můj třetí a zároveň poslední den na poloostrově musela Káťa odjet něco zařídit do Tralee a slíbila mi, že mě vezme na Conor Pass – nejvýše položený horský průsmyk v Irsku. Po cestě z nádraží tudy totiž nebylo možné projet, protože cesta byla zavátá sněhem, a my jsme tak museli jet druhou cestou přes Annascaul. Z městečka Dingle se cesta začíná prudce zvedat do hor a krajina se prudce mění.

Irsko: Hora Brandon - její světci, učenci a schizofrenici
Publikováno: 28.4.2014
Západní pobřeží Irska je proslulé svou drsnou krásou. Území vystavené síle Atlantického oceánu, tvarované vlnami a větry, bylo ve středověku považováno za konec nejen křesťanského světa, ale světa jako takového. Mys Slea Head na poloostrově Dingle je skutečně nejzápadnějším výběžkem Evropy.


Souvisejicí fotogalerie

Irsko – země nedotčená moderní civilizací
Irsko je jednou z mála evropských zemí, která není příliš dotčena moderní civilizací. Příčinou to...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.10.2019
V sobotu 19. října ožijí Pezinské vinohrady pod Starou horou lahodnými víny, piknikovými lahůdkami i uchu lahodící hudbou v obklopení pestrých barev podzimu.
13.10.2019
Známý cestovatelský portál i letos vytvořil celosvětový žebříček těch nejoblíbenějších leteckých společností, který vám přinášíme v následujících řádcích.
12.10.2019
Ještě letos začne Olomoucký kraj s rekonstrukcí červeného kostela v Olomouci, který stojí na třídě Svobody mezi Tylovou a Bezručovou ulicí. V roce 1957 byl odsvěcen a nyní se změní na místo pro koncerty, přednášky, výstavy a kavárnu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - IRSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 14. 10. 2019
svátek:Agáta
dnes:
pondělí 14.10.
19 °C
zítra:
úterý 15.10.
18 °C