www.infoglobe.cz » Itálie: Grazzano Visconti II – procházka středověkými uličkami

Itálie: Grazzano Visconti II – procházka středověkými uličkami

Publikováno: 31.10.2018
Už jste někdy toužili vrátit se v čase, například do dob „temného“ středověku? Tak pojďte s námi a nahlédněte za brány pitoreskního městečka ukrytého mezi poli italského regionu Emilia-Romagna. Možná jste o městečku s názvem Grazzano Visconti nikdy neslyšeli, ale právě zde můžete nahlédnout do dob středověku a přesvědčit se, zda byl skutečně tak temný, jak o něm píší dějiny.

Naše následující zastávka v regionu Emilia-Romagna je jen pár kilometrů jižně od Piacenzy – v městečku Grazzano Visconti.

studna Grazzano Visconti

Země kolem je tvořena poli a farmami – typický obraz tohoto regionu. Jakmile projdete městskou bránou, jako byste prošli strojem času. Najednou se ocitnete o několik století zpět. Obklopují nás zdi středověkých terakotových staveb, zpěv ptáků a příliv klidné atmosféry. Sluneční paprsky pomalu klesajícího slunce pronikají mezi listy stromů. Už na první pohled zde nic nepůsobí jako temný středověk. Současnost však připomínají jen turisté v moderním oblečení s technickými vymoženostmi dnešní doby.

řemeslný obchod, Grazzano Visconti

V každém domku se máte chuť zastavit. Nacházejí se zde obchůdky, ve kterých se prodávají umělecké a řemeslné výrobky od kovářů, keramiků, sklářů, řezbářů a dalších umělců a řemeslníků. Ale tato originální krása má i svou cenu. Kromě těchto jedinečných obchůdků zde naleznete i ty běžné, například papírnictví či kadeřnictví.

Nezapomíná se zde ani na odpočinek u výborného jídla, vždyť se nacházíme v Itálii, takže příjemné restaurace nesmí chybět. Vše je zde krásné jako v pohádce či romantickém filmu. Okna, lavičky, studny, dokonce tu mají i „bar pro psy“.

kostel Panny Marie, Grazzano Visconti

Od fontánky v centru městečka přecházíme k malému a útulnému gotickému kostelíku zasvěcenému Panně Marii. Zaujme vás terakotová fasáda s mramorovým obloukovým portálem a dřevěnými vyřezávanými dveřmi. Všechny tyto dekorace od světských (sloupy s korintskými hlavicemi) po svaté (postavy evangelistů, Panna Marie s dítětem), jsou dílem Giuseppe Viscontiho, který městu vdechl současnou podobu. Celý chrám dotváří gotická věž se dvěma zvony.

Zde se cesta rozdvojuje, jedna vede do parku a hradu, kam si už musíte zaplatit vstupné, druhá pokračuje ulicí mezi domky. Když tudy budete procházet, nepřehlédněte uprostřed zeleného porostu ukrytou malou kamennou sošku. Je to socha ducha Alois. Podle legendy byla tato žena nevěsta kapitána milice, která spáchala sebevraždu ze žárlivosti po zradě svého manžela a od té doby se její duch potuluje po zámku a jeho okolí. Je patronem milenců, údajně táhne turisty za nohy a vpustí pouze ty, co jsou jí sympatičtí. Soška je plná mincí, které jsou na ní přilepené žvýkačkami, aby si turisté naklonili její přízeň a dala jim klid, zavěšují na ni náramky nebo květiny.

socha Alois, Grazzano Visconti

Přešli jsme až na další náměstíčko s mramorovo-kamennou studnou s erbem Viscontiů. Studna je zakryta kovovou klecí z tepaného železa a zdobená hady zvanými Biscione (symbol Viscontiů). Turisté do studny pro štěstí vhazují mince.

Celému náměstí dominuje stavba paláce s věží, který dal postavit také Giuseppe Visconti. Hodiny na věži nám svou melodií připomínají aktuální čas.

Chiesa Parrocchiale dei Santi Cosma e Damiano, Grazzano Visconti

Přes můstek lemovaný sochami přecházíme do méně rušné části města. Na jedné straně je zelený park a na druhé domovní zástavba. Přes bránu oděnou do šatu listů, po kterých běhají malé ještěrky, se dostáváme k dalšímu kostelu Chiesa Parrocchiale dei Santi Cosma e Damiano. Farní kostel zasvěcený sv. Kosmovi a Damiánovi přešel ze své románské podoby na dnešní začátkem 20. století. Kostel má zvonici se třemi zvony a ve stísněném prostoru na levé straně chrámu jsou dva detaily fresky připsané Giottově škole. V blízkosti kostela je fara, klášter i hřbitov.

palác Grazzano Visconti

Přilehlá slepá ulička vás dovede k dalším domům a za zelení velkého zámeckého parku (150 000 m²) se ukrývá cihlovo-kamenný hrad. Vstup do hradu čtvercového půdorysu se čtyřmi věžemi na rozích (dvě jsou válcové a dvě čtvercové) vedl přes padací most a obklopovala ho vodní přehrada. Jedna ze stěn komplexu je zakončena cimbuřím. Vnitřní nádvoří obklopují arkády.

Grazzano Visconti

Pokud se vrátíme do zámeckého parku, můžeme v jeho nejtajnějších zákoutích objevit romantickou středověkou zahradu, bludiště, divadlo či soukromou kapli zasvěcenou sv. Anně. Malá cestička nás dovedla za jeden z domů, kde je vidět, jak se středověk rázem mění na 21. století. Středověká okna jsou překryta rákosovými roletami, klimatizace je připevněna na zeď z cihliček, vyprané prádlo se suší na dvoře, kde je zaparkované i auto. Civilizace se jednoduše nedá utajit. Vracíme se tedy do reality, což dokazuje i benzinová pumpa u brány, kterou vycházíme z městečka.

GPS: 44°56'02.3"N 9°40'26.2"E

 

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie: Marmolada – královna Dolomit – VIDEO
Publikováno: 25.5.2022
I když Dolomity nejsou nejvyšší, mnoho lidí se shodne, že jde o nejkrásnější část italských Alp. Pro mě určitě. Pokud tuto oblast v kteroukoliv roční dobu navštívíte, určitě nevynechejte jejich nejvyšší horu, Marmoladu.

Itálie: Benátky - když vás Jadran omrzí I.
Publikováno: 28.10.2013
Svého času jsem provázela naše turisty po Benátkách a patřilo se, pokud možno i názorně, seznámit je s význačnými umělci a jejich díly, kteří v tomto městě nebo okolí žili a tvořili. Basilika dei Frari - velkolepý chrám nacházející se poblíž mostu Rialto, nabízel hned několik typů.

Itálie: Benátské ostrovy – Burano
Publikováno: 10.10.2011
K nejnavštěvovanějším ostrovům v Benátském zálivu patří malebný ostrůvek Burano. Přestože se nepyšní takovými historickými pamětihodnostmi jako samotné Benátky, turisty tam láká zejména pestrobarevný kolorit poklidného městečka a také výrobky místní krajkářské tradice.

Itálie: Grazzano Visconti I – historie jednoho nevšedního místa
Publikováno: 24.10.2018
Itálie nabízí mnoho architektonických skvostů, které vás provedou do různých období historie – od antiky až po současnost. Slyšeli jste už o městečku, které vypadá celé jako ze středověku?

Itálie: Cremona – oddechněte si a ochutnejte speciality města
Publikováno: 3.10.2018
Cremona je místem, které omámí všechny vaše smysly. Viděli i dotkli jsme se nádherných architektonických skvostů, zaposlouchali se do nenahraditelných zvuků houslí, a tak nadešel čas podráždit i naše chuťové buňky. Ve městě totiž necítite jen vůni dřeva a barev z houslařských dílen, ale šiří se také ze stánků nabízejících místní speciality.

Itálie: Cremona – město houslí
Publikováno: 26.9.2018
Kdo miluje hudbu, určitě toto město zná. Dnes se vydáme za slavnou houslařskou minulostí Cremony. Navštívíme několik památníků a představíme si některé osobnosti v čele se slavným básníkem Vergiliem, který zde studoval.

Itálie: Lago di Garda - Arco - Belvedere
Publikováno: 20.7.2013
Lago di Garda je velmi oblíbeným místem aktivní dovolené. Oblast okolo tohoto největšího italského jezera je proslulá pro své prostředí, cyklotrasy, lezecké oblasti, via ferrata a jezero jako takové je rájem windsurfařů.

Itálie: Piacenza I – historické budovy a paláce
Publikováno: 5.9.2018
Ačkoli je město obchodním a industriálním centrem, sídlem plynárenských a ropných rafinerií a 2. světová válka zasáhla do jeho srdce, stále nabízí řadu krásných historických památek. V následujících řádcích nakoukneme do jeho centra a budeme se kochat místními architektonickými skvosty.

Itálie: Piacenza II – úchvatné sakrální stavby
Publikováno: 12.9.2018
V následujících řádcích nahlédneme do některých významných chrámů Piacenzy, které poskytnou prostor na tiché rozjímání, pohled na krásná umělecká díla i útočiště před horkými slunečními paprsky. Historické paláce zároveň reprezentují bohatství a slávu města, jakož i jeho výjimečného ducha.

Itálie: ostrov Capri – synonymum luxusu
Publikováno: 12.1.2013
Tato přírodní rezervace s prvotřídními službami pro náročné, místo pro zastoupení světových věhlasných firem s množstvím obchodů, leží jen několik kilometrů od přístavního města Neapol. Na malém území žije poměrně dost obyvatel, které živí právě čilý turistický ruch.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Kouzelná města a městečka II
Když se řekne Itálie, každý si představí módu, umění, hudbu, nádherné památky, výjimečnou gastron...

Itálie: Kouzelná města i městečka
Když se řekne Itálie, každý si představí módu, umění, hudbu, nádherné památky, výjimečnou gastron...

Itálie: Starověká kráska – Řím
Pojďte se s námi podívat do srdce Itálie a vychutnejte si všechny známé stavby. Nezapomenutelná a...

Itálie: Pompeje
Vítejte v Pompejích, ve městě, ktěré bylo chloubou římské říše a zaniklo živelnou katastrofou... ...

Itálie: Maják v Bibione
Málokdo z návštěvníků jadranského letoviska Bibione na Benátské riviéře viděl zblízka maják Al Fa...

Itálie: Benátky – rozhled ze zvonice
Campanilla (zvonice) naproti chrámu svatého Marka patří ke stavbám, vytvářejí typickou benátskou ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 12. 8. 2022
svátek:Klára
dnes:
pátek 12.8.
14 °C
zítra:
sobota 13.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X