www.infoglobe.cz » Itálie: Piacenza II – úchvatné sakrální stavby

Itálie: Piacenza II – úchvatné sakrální stavby

Publikováno: 12.9.2018
V následujících řádcích nahlédneme do některých významných chrámů Piacenzy, které poskytnou prostor na tiché rozjímání, pohled na krásná umělecká díla i útočiště před horkými slunečními paprsky. Historické paláce zároveň reprezentují bohatství a slávu města, jakož i jeho výjimečného ducha.

Za zvuku heligonky, vedle sochy Giana Domenica Romagnosi (právník a filozof, zabýval se vztahem elektřiny a magnetismu), se z hlavního náměstí Piazza Cavalli blížíme k portálu románsko-gotického kostela San Francesco (12. století). Fasádu z hnědých cihliček se třemi věžičkami obohacuje velká růžice a nad portálem luneta s vyobrazením stigmat sv. Františka (15. století).

kostel sv. Františka (Piacenza)

Po vstupu do chrámu zvuk heligonky nahrazuje chvalozpěv věřících za doprovodu varhan. Právě se koná nedělní mše. V tichosti procházíme hlavní lodí a dvěma uličkami, které dělí zděné pilíře podporující vysoké gotické oblouky. Zamířili jsme k bočnímu oltáři kaple Neposkvrněného početí Panny Marie, který je osvětlen světlem pronikajícím z kupole. Krásná malířská výzdoba této kupole se odráží v zrcadle umístěném na zemi. Nemusíte ani zvedat hlavu. Kromě modliteb zažil chrám i jeden historický mezník. Právě zde byla vyhlášena anexe Piacenzy k Sardinskému království (1848).

kostel sv. Františka (Piacenza)  kostel sv. Františka (Piacenza) – interiér

Pomalu slábne zvuk heligonky a my se vzdalujeme ulicí Via XX. Settembre na Piazza Duomo zakončené lombardsko-románskou katedrálou Duomo di Piacenza (1122–1233). Katedrála Santa Maria Assunata a Santa Justina s fasádou z veronského růžového mramoru a kamene je jedním z nejcennějších příkladů románské katedrály v severní Itálii. Vedou do ní tři brány, levý portál se nazývá brána ráje, vynášeli jí mrtvé na nedaleký hřbitov. Všechny tři portály jsou zdobeny románskými sochami, které představují náboženské příběhy. Nádherné sochařské práce kolem portálů zobrazují například i sochu Telamóna, představujícího moudrost a filozofii.

Duomo (Piacenza)

Vstoupili jsme do 85 m dlouhé a 32 m vysoké lodi chrámu. Dvacet pět pilířů ji dělí na dvě uličky. Za povšimnutí stojí lombardsko-románské fresky v kupoli (14.–16. století), nebo ty středověké v apsidě a v příčné lodi. Původní katedrálu zasvěcenou patronce města – sv. Justině – zničilo zemětřesení (1117). V současnosti jsou její ostatky uloženy v kryptě katedrály, kterou tvoří 108 románských sloupů. Součástí katedrály je i muzeum, které prezentuje liturgické předměty a roucha z chrámů místní diecéze. Po chvilce obdivování sakrálních krás nás světlo pronikající velkou růžicí pomalu vyvedlo zpět na náměstí.

Duomo (Piacenza)   Duomo (Piacenza)

V ulicích města vládne nedělní klid, pár lidí posedává na letní terase u kávy a na tuto atmosféru dohlíží socha Panny Marie uprostřed náměstí. My se postupně přesouváme uličkou Via Chiapponi k románské bazilice Sant'Antonino, které dominuje osmiboká věž. Známá je díky basreliéfům na hlavních dveřích (12. století). Chrám dal postavit první biskup města, sv. Viktor. Interiér zaujme uměleckými díly i ostatky biskupa a světce v urnách pod oltářem.

Santa Maria della Pace (Piacenza)

Podle tradice byl sv. Antonín římský legionář, který konvertoval na křesťanství a byl umučen 4. 7. 303 ve městě Travo (nedaleko Piacenzy). Jeho pozůstatky objevil koncem 4. století druhý biskup Piacenzy – Savino. Pozůstatky z podzemí, kde byl později postaven kostel Santa Maria in Cortina, byly převezeny do viktoriánského kostela. Ten byl následně po tomto světci pojmenován, stal se i patronem města.

V Piacenze se drží dva svátky na jeho počest. Vždy 4. července si připomínají jeho mučednickou smrt a 13. listopadu objevení relikvií. Toto místo je významné i z historické stránky, protože právě zde se setkali delegáti při jednání o míru v Kostnici (1183).

San Fermo (Piacenza)

Když se vzdálíme z centra města na náměstí Piazzale delle Croce, objevíme kostel Santa Maria in Campagna (1522–1528). Stojí na místě svatyně Santa Maria di Campagnola, kde se uctívala zázračná dřevěná socha – Madonna della Campagnola (14. století). Chrám je mistrovským dílem renesančního architekta Alessia Tramella zvaného Il Pordenone. Výjimečné kvality je i cyklus fresek v kupoli a kaplích. V zadní části oltáře je pamětní deska připomínající Isabellu Farnese († 1718) a jejího bratra Františka, který chtěl, aby jeho srdce bylo u sestry († 1727). Na tomto místě papež Urban II. během synody v roce 1095 vyhlásil záměr uskutečnit první křižáckou výpravu do Svaté země.

Na opačném konci města – na Via Alberoni – stojí bazilika San Savino, pojmenovaná po druhém biskupovi města. Začala se stavět v roce 903 a nejprve byla zasvěcena sv. apoštolům. Kostel kompletně zničila invaze barbarů a spolu s přilehlým klášterem byl v 11. století přestavěn. Presbytář a krypta ukrývají mozaiky zobrazující znamení zvěrokruhu a měsíce (12. století). Interiér v lombardsko-gotickém slohu zdobí sloupy se zajímavou výzdobou hlavic. Oltář je z černého mramoru a bronzové urny s ostatky svatého Savina.

kostel sv. Františka (Piacenza) – detail

S pohledem do přilehlých uliček objevíte další a další kostelíky. V Piacenze je jich opravdu mnoho, některé jsou velkolepé, některé nenápadné a mnohé z nich už změnily svou původní sakrální funkci. Ale i když neslouží k náboženským účelům a odehrávají se zde kulturní akce, zachovaly si svou typickou architekturu a výzdobu. Takový osud měl například i kostel Santa Maria della Pace (16. století) s freskami od Luciana Ricchettiho, který v současnosti slouží jako auditorium.

Piacenza je městečko, ve kterém si každý milovník umění a historie bude připadat jako v ráji. A pokud jste také milovníky zmrzliny, určitě ochutnejte tu pravou z Piacenzy – je vynikající.

GPS: 45°03'06.5"N 9°41'37.9"E

 

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie: Ochutnávka se značkou města Parma
Publikováno: 21.4.2019
Pokud zavítáte do regionu Emilia-Romagna či oblasti kolem města Parma, určitě neodoláte pokušení, které na vás v podobě známých delikates číhá. Zakousněte se spolu s námi do lahodných produktů. Okouzleni krásami Parmy jsme zamířili na jeden z mnoha statků, který nabízí zážitek nejen pro oči, ale hlavně pro chuťové a čichové smysly.

Itálie: Cremona – památky historického centra
Publikováno: 19.9.2018
Když se ocitnete v italském regionu Lombardie, určitě zavítáte do Milána, ale tento region ukrývá i další místa a městečka, která stojí za návštěvu. My jsme se vydali do města s nejvyšší středověkou věží v Itálii. Pojďte i vy s námi do historického centra malebné Cremony.

Itálie: Cremona – město houslí
Publikováno: 26.9.2018
Kdo miluje hudbu, určitě toto město zná. Dnes se vydáme za slavnou houslařskou minulostí Cremony. Navštívíme několik památníků a představíme si některé osobnosti v čele se slavným básníkem Vergiliem, který zde studoval.

Itálie: Cremona – oddechněte si a ochutnejte speciality města
Publikováno: 3.10.2018
Cremona je místem, které omámí všechny vaše smysly. Viděli i dotkli jsme se nádherných architektonických skvostů, zaposlouchali se do nenahraditelných zvuků houslí, a tak nadešel čas podráždit i naše chuťové buňky. Ve městě totiž necítite jen vůni dřeva a barev z houslařských dílen, ale šiří se také ze stánků nabízejících místní speciality.

Itálie: Grazzano Visconti I – historie jednoho nevšedního místa
Publikováno: 24.10.2018
Itálie nabízí mnoho architektonických skvostů, které vás provedou do různých období historie – od antiky až po současnost. Slyšeli jste už o městečku, které vypadá celé jako ze středověku?

Itálie: Grazzano Visconti II – procházka středověkými uličkami
Publikováno: 31.10.2018
Už jste někdy toužili vrátit se v čase, například do dob „temného“ středověku? Tak pojďte s námi a nahlédněte za brány pitoreskního městečka ukrytého mezi poli italského regionu Emilia-Romagna. Možná jste o městečku s názvem Grazzano Visconti nikdy neslyšeli, ale právě zde můžete nahlédnout do dob středověku a přesvědčit se, zda byl skutečně tak temný, jak o něm píší dějiny.

Itálie: Salsomaggiore Terme I – od malé vesničky až po lázeňské město
Publikováno: 11.11.2018
Při cestování lze spojit příjemné s ještě příjemnějším, proto vás dnes zavedeme do lázní. Mezi množstvím italských lázeňských městeček, kde si můžete zregenerovat svou duši i tělo, jsme si vybrali Salsomaggiore Terme, nacházející se na úpatí Apenin v oblasti Emilia-Romagna.

Itálie: Salsomaggiore Terme III – symbol města Terme Berzieri
Publikováno: 25.11.2018
Krásné přírodní prostředí, blahodárné účinky termálních pramenů, pulzující večerní život v ulicích a krása stylu liberty a art deco uplatněna v architektuře – to je lázeňské městečko Salsomaggiore Terme. Dnes poznávání tohoto městečka ukončíme, a to pohledem na jeho symbol – lázeňský dům Terme Berzieri.

Itálie: Modena II – srdce města
Publikováno: 30.1.2019
Modena je dnes známé průmyslové centrum Itálie, ale to jí nijak neubírá na kráse. Toto historické město – sídlo biskupa, univerzity, výroby balzamikového octa a vína – láká všechny návštěvníky. My se vydáme přímo na náměstí s katedrálou, které je od roku 1997 zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO.

Itálie, Parma II – světské památky v historickém centru
Publikováno: 7.4.2019
Téměř každé italské město se pyšní nejednou architektonicky zajímavou památkou. Výjimkou není ani Parma. Ve městě můžete na každém rohu objevit soukromý palác patřící některé ze zdejších zámožných rodin. Avšak my se dnes vydáme za nejnavštěvovanějšími památkami světské architektury v srdci města.

Itálie, Parma III – umělecké skvosty v historickém centru
Publikováno: 14.4.2019
Itálie je země, kde můžeme obdivovat mnoho kostelů z různých období. Samotná Parma jich má přes šedesát. Město nabízí návštěvníkům architektonický i gurmánský zážitek, který se dozajista neobejde bez návštěvy nějakého kostela. Sakrální stavby totiž lákají nejen na svou duchovní atmosféru, ale i umění. Pojďte s námi navštívit pár z nich a dozvědět se, jaké umělecké skvosty pod svými klenbami ukrývají.

Itálie: Piacenza I – historické budovy a paláce
Publikováno: 5.9.2018
Ačkoli je město obchodním a industriálním centrem, sídlem plynárenských a ropných rafinerií a 2. světová válka zasáhla do jeho srdce, stále nabízí řadu krásných historických památek. V následujících řádcích nakoukneme do jeho centra a budeme se kochat místními architektonickými skvosty.

Itálie, Florencie – San Lorenzo
Publikováno: 27.7.2018
Bazilika San Lorenzo ve Florencii je jedním z nejvýznačnějších děl západní architektury. Patří k ní také Nová zákristie, Stará zákristie, Knížecí kaple a Medicejská knihovna. Kromě architektonické důležitosti tyto stavby také schraňují význačné umělecké poklady.

Itálie, Milán – centrum módy a designu
Publikováno: 25.6.2021
Město módy a designu, financí, sportu a čilého nočního života. Právě to do Milána láká mnohé. A když se sem už jednou dostanete, i když váš prvotní cíl byly památky, nemůžete vynechat ani tuto jeho stránku, která z něj dělá nejbohatší město země.

Itálie, Milán – po stopách Verdiho: místo posledního odpočinku
Publikováno: 6.6.2018
Milán je druhé největší město Itálie a je známé jako město módy, sportu, umění a obchodu. My sem přicházíme, abychom doplnili a zároveň završili skládačku života jednoho z nejslavnějších hudebních skladatelů – Giuseppe Verdiho.

Itálie, Milán – Duomo
Publikováno: 18.7.2018
Milán je také město s církevní historií, o čemž svědčí množství světců, kteří zde působili během svého života. Ale jeho největší chloubou je nepochybně centrum s katedrálou. Il Duomo di Milano najdete na všech vyobrazeních města, proto při návštěvě Milána nesmíte tento architektonický skvost vynechat. V následujících řádcích se projdeme nejen jejím interiérem, ale navštívíme i střechu.

Itálie, Milán –  Leonardo da Vinci a Poslední večeře
Publikováno: 4.7.2018
Itálie nabízí svým návštěvníkům umělecké skvosty světoznámých výtvarných umělců. Milán je spojen s jedním z nejznámějších renesančních malířů, jehož dílo jen tak jednoduše nepřevezou do některé ze světových galerií. Jedná se o slavnou Poslední večeři Leonadra da Vinci.

Itálie, Milán – významný i méně známý
Publikováno: 20.6.2018
Milán patří mezi města, kde můžete strávit několik dní a stále objevujete něco nového. Město se od dob Keltů rozvinulo na moderní ekonomické centrum Itálie. Ve spleti uliček přeplněných auty občas natrefíte na něco zajímavého z historie, což sice nepatří mezi top lákadla Milána, ale když jsme už tady, proč se na chvilku nezastavit.

Itálie, Milán – Parco Sempione a Castello Sforzesco
Publikováno: 11.7.2018
Nejen rušné módní ulice velkoměsta, ale i prostor k odpočinku v chládku městských parků nabídne svým návštěvníkům Milán. Z množství parků určitě nevynechejte alespoň ten přímo v centru města. A to nejen proto, že se zde nachází hrad Castello Sforzesco.

Itálie, Livorno – jako v Benátkách
Publikováno: 11.5.2018
Na pobřeží severozápadní Itálie (přibližně 90 kilometrů západně od Florencie) se rozkládá město Livorno. Domov 160 tis. lidí je opravdu zajímavým místem, kam se vydat na dovolenou.

Itálie, Palermo I. - Lesk a bída sicilské metropole
Publikováno: 10.8.2012
Itálie je oblíbenou prázdninovou destinací a její jih, Sicílie, je fascinující směsí kultur, která si zaslouží být spoznána.

Itálie, Le Roncole – po stopách Verdiho
Publikováno: 16.5.2018
V Itálii můžete obdivovat mnoho turistických zajímavostí z oblasti módy, přírody, gastronomie a umění. Tato země je neodmyslitelně spojena i s hudbou. Dnes navštívíme malou vesnici Le Roncole, kde světlo světa poprvé spatřil jeden ze světově nejznámějších hudebních skladatelů – Giuseppe Verdi.

Itálie, Milán – po stopách Verdiho: chrám hudby La Scala
Publikováno: 13.6.2018
Když navštívíte Itálii, musíte ochutnat něco z místní vynikající kuchyně. Ale k této zemi patří i umění. Italové žijí hudbou a návštěva Apeninského poloostrova se neobešla bez hudebního vystoupení. A co je víc než světoznámý operní dům La Scala?

Itálie, Busseto a Sant'Agata – po stopách Verdiho
Publikováno: 30.5.2018
Z Busseta jsme zcela neodešli, přesunuli jsme se jen z jeho centra na okraj a do tří kilometrů vzdálené usedlosti v Sant'Agata, abychom doplnili chybějící kousky skládačky Verdiho života.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Kouzelná města a městečka II
Když se řekne Itálie, každý si představí módu, umění, hudbu, nádherné památky, výjimečnou gastron...

Itálie: Kouzelná města i městečka
Když se řekne Itálie, každý si představí módu, umění, hudbu, nádherné památky, výjimečnou gastron...

Itálie: Starověká kráska – Řím
Pojďte se s námi podívat do srdce Itálie a vychutnejte si všechny známé stavby. Nezapomenutelná a...

Itálie: Benátky – město na vodě
Hlavní město severoitalského regionu Benátsko nabízí turistům během celého roku nezapomenutelné z...

Itálie: Pompeje
Vítejte v Pompejích, ve městě, ktěré bylo chloubou římské říše a zaniklo živelnou katastrofou... ...

Itálie: Maják v Bibione
Málokdo z návštěvníků jadranského letoviska Bibione na Benátské riviéře viděl zblízka maják Al Fa...

Itálie: Benátky – rozhled ze zvonice
Campanilla (zvonice) naproti chrámu svatého Marka patří ke stavbám, vytvářejí typickou benátskou ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
3.8.2022
Díky nové 360° technologii vzniká unikátní příběh Hronu. Pomocí virtuálního letu můžete obdivovat slovenské regiony po toku řeky Hron od jeho pramene až po jeho ústí.  
2.8.2022
Léto je v plném proudu a my vás zveme na zajímavý gastrofestival Kmínové (Rascové) chutě Vysočiny, který bude probíhat 6. srpna od 10-té na zámku Žďár nad Sázavou.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 8. 8. 2022
svátek:Soběslav
dnes:
pondělí 8.8.
13 °C
zítra:
úterý 9.8.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X