www.infoglobe.cz » Itálie: Val di Fiemme a středisko Latemar - VIDEO

Itálie: Val di Fiemme a středisko Latemar - VIDEO

Publikováno: 14.4.2015
Právem jedna z nejoblíbenějších oblastí italských Dolomit a v posledních letech také doslova magnet pro české lyžaře. Val di Fiemme je totiž naprosto ideálním místem k pohodové dovolené téměř v jakoukoliv část roku, a to i pro ty Čechy, kteří si nejsou příliš jistí cizími jazyky.

Na mnoha místech se totiž domluvíte česky a oblast je rok od roku pro Čechy přátelštější. Pojďme se nyní společně podívat, proč tomu tak je!

Do Itálie se spíše než k moři jezdí čím dál tím více za památkami a do hor. Dolomity jsou totiž jednou z nejkrásnějších částí celého alpského masivu a právem jsou zapsané na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO.

Val di FiemmeVal di FiemmeVal di Fiemme

Val di Fiemme

Další velkou výhodou jsou oproti jiným částem Alp přívětivé ceny a také perfektní dopravní dostupnost. Je sice pravda, že to do Itálie máme o něco dál než do Rakouska, ale díky dálnici přes Rozvadov, Mnichov, Innsbruck a Brennerský průsmyk cesta velice rychle uteče. Konkrétně do Val di Fiemme pak stačí od dálnice v Bolzanu překonat jen prudké stoupání pomocí série serpentin. I díky tomu oblast patří k jedněm z nejdostupnějších z celých Dolomit.

Val di Fiemme

Přirozeným centrem údolí je městečko Cavalese, které mnoho návštěvníků údolí využívá jako základnu k cestám po okolí. Jen několik stovek metrů od centra navíc začíná kabinková lanovka do střediska Alpe Cermis, které se rozkládá na protějším svahu. „Dřív jsme skrz Cavalese jen projížděli při cestách do vzdálenějšího konce údolí. Před třemi lety jsme se v něm ale po cestě domů na pár hodin zastavili a od té doby si na procházku po městečku každý rok vyhrazujeme jedno celé odpoledne,” říká jeden z lyžařů, kteří do Val di Fiemme jezdí už déle než 6 let. „Lidé jsou zde až neuvěřitelně přátelští, vaří tu vynikající jídlo a odpolední posezení s kávou, sklenkou vína a tiramisu je balzám pro tělo i duši,” dodává.

Val di Fiemme Val di Fiemme Val di Fiemme Val di Fiemme

Val di Fiemme

Středisko Alpe Cermis patří k těm středně velkým a nabízí dostatek možností pro všechny lyžaře - od začátečníků po ty nejzkušenější. Nejvíce pyšní jsou zde však na sedm a půl kilometru dlouhou černou sjezdovku, kde se každoročně jezdí závody Světového poháru. Překonává převýšení 1 400 metrů.

Celé údolí nabízí i vynikající možnosti pro běžkaře, běhá se zde mimo jiné i slavný maraton Marcialonga a také sem jezdí trénovat čeští závodníci. Běžkařské tratě jsou samozřejmě, stejně tak jako všechny sjezdovky, naprosto perfektně udržované. I zde si každý může vybrat obtížnost přesně podle svých potřeb a možností.

Val di Fiemme

Mnoho lidí zapomíná, že Alpy jsou krásné v každém ročním období. Obzvlášť v létě si zde na své přijdou všichni milovníci turistiky, cyklistiky, lezení po skalách a samozřejmě slunce, kterého je zde celoročně dostatek. „Dřív jsem si vždy Dolomity představovala jen jako lyžařský ráj, pak jsme sem ale jednou přijeli s celou rodinou v létě a vůbec se nám nechtělo odjíždět. Manžel s nejstarším synem lezli po horách a já jsem s šestiletými dvojčaty zůstávala v údolí, kde jsme mohli chodit na krátké procházky. Když jsme si chtěli užít výhled z některého z vrcholů, jednoduše jsme nahoru vyjeli lanovkou,” vypráví maminka Petra z Prahy, kterou jsem potkal v jedné z kaváren v Cavalese. „Další rok jsme si už přivezli i kola a někdy jezdili všichni společně, někdy jsme se rozdělili.”

Val di Fiemme

Val di Fiemme vévodí 2 842 metrů vysoký masiv Latemar, který nabízí nejen možnosti nádherných horských treků, ale také jedno z největších a nejmodernějších lyžařských středisek v regionu Trentina i celých Dolomitech. Spojením oblastí Predazzo, Pampeago a Obereggen vznikla možnost postupně si projezdit 50 kilometrů sjezdovek, z nichž některé patří k mým nejoblíbenějším vůbec.

Val di Fiemme

Středisko sice patří k jedněm z nejprudších, pro začínající lyžaře však nabízí několik širokých modrých sjezdovek na planině přímo pod masivem Latemaru. Velmi příjemným bonusem jsou téměř vždy poloprázdné sjezdovky a minimální fronty na lanovky. Výhodou je i dostatek severních svahů ve větší výšce, a tím pádem možnost kvalitního lyžování i za nepříliš příznivých sněhových podmínek.

Latemar svým věhlasem zastínila střediska jako Kronplatz, Alta Badia, Sella Ronda nebo Arabba. Ale právě díky velmi kapacitním vlekům a menším návalům lyžařů si v Latemaru většinou zalyžujete výrazně lépe.

Val di Fiemme

Pokud nevyžadujete možnost výběru velkého množství sjezdovek a raději si chcete odpočinout, určitě se vám bude líbit v menším milém středisku Alpe di Lusia. Můžete se také vydat do malého střediska Passo Rolle, odkud již není daleko ani do San Martino di Castrozza, se kterým Passo Rolle sdílí stejný skipas.

Jestli vás láká italská pohoda, výborné jídlo a krásná příroda, určitě do Val di Fiemme vyražte. Teď na jaře doslova celé údolí kvete a s velkou pravděpodobností v něm bude o hodně tepleji než u nás ve střední Evropě. Údolí v Dolomitech jsou totiž ovlivňována teplým prouděním od moře, díky čemuž se zde mohou pěstovat vinné hrozny a mnoho dalších druhů ovoce.

Val di Fiemme

Máme pro vás na jaro jeden velmi zajímavý tip. 31. 5. se totiž ve Val di Fiemme koná Den bez aut, což je úžasná příležitost, jak si celé údolí naprosto bezpečně projet na kolech. Více se dočtete na oficiálním webu oblasti na:

http://www.visitfiemme.it/en/italian-style-and-events/events/top-events/fiemme+without+cars_e93453

Text/foto/video: Matouš Vinš

Hudba: Lame Drivers, Silence Is SexyDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Evropa, Itálie: Nejdelší sjezdovky Evropy II.
Publikováno: 3.3.2013
Navštívíme některá z míst, která si svou popularitu získala vyladěným mixem širokých možností zimního vyžití spolu nekonečnou nabídkou kvalitních sjezdovek, bílých stop i adrenalinových lokalit pro nadšence všeho typu. V hledáčku jsou protentokrát vůbec nejdelší alpské sjezdovky, na které se nyní vracíme již v druhém pokračování.

Itálie, Arco – bouldery pod východní stranou hory Colodri
Publikováno: 31.8.2015
Arco je mezi lezci italským rájem, jelikož se zde nachází přes 20 lezeckých oblastí různých obtížností a délek. Na své si zde přijdou i bouldeři a milovníci zajištěných cest (ferat). Městečko samo o sobě je příjemným místem k návštěvě pro své malebné historické centrum plné restaurací, ale také lezeckých obchodů. Dominantou Arca je hrad, který městečko z výšky střeží.

Itálie, Dolomity – jak jsem propadla jejich kouzlu I.
Publikováno: 13.9.2015
V loňském roce jsem se seznámila s fajn lidmi, kteří cestují nejen po České republice, ale i po celém světě. Tentokrát se chystali do Dolomit a mě vzali s sebou...

Itálie, Dolomity – jak jsem propadla jejich kouzlu II.
Publikováno: 20.9.2015
Máme tu druhý den naší výpravy do Dolomit a čeká nás průsmyk Passo Pordoi (2 239 m n. m.) a ty zdatnější i zdolání vrcholu Piz Boe (3 115 m n. m.). Počasí nám opět přeje, takže hurá na lanovku směr vrchol Sass Pordoi (2 950 m n. m.).

Itálie, Dolomity – jak jsem propadla jejich kouzlu III.
Publikováno: 27.9.2015
Kvůli špatnému počasí se vydáváme do muzea horolezce Reinholda Messnera – Firmian, které bylo otevřeno r. 2006 na hradě Sigmundskron. Musím uznat, že prostory hradu jsou pro téma historie horolezectví velice vhodné.

Rakousko, Korutany – Nassfeld: ideální lyžovačka pro všechny
Publikováno: 18.2.2015
Opět je tu zima. Roční období, které mnozí proklínají, a to nejen kvůli mínusovým teplotám či nadílce sněhu, ale také pro kratší den, který v některých lidech vyvolává depresi. Mně však mínusové teploty ani kupy sněhu, podobně jako mnoho dalších milovníků zimních sportů, nestraší, spíše naopak.

Rakousko, Korutany – lyžovačka v obci Kötschach-Mauthen
Publikováno: 4.2.2015
Na přelomu roku se nám podařilo na pár dní zavítat do malebné horské obce Kötschach-Mauthen, která se nachází ve spolkové zemi Korutany v okrese Hermagor. Čím si nás tato krásná obec získala a co všechno dokáže nabídnout svým návštěvníkům, i o tom si popovídáme v dnešním článku!

Rakousko, Korutany - Petzen: aktivní dovolená v zimě i v létě
Publikováno: 13.4.2014
Letošní zima byla velmi skromná na sníh, a tak měli milovníci zimních sportů více práce s vyhledáním míst, které by jim poskytly vhodné podmínky pro aktivní zimní dovolenou.


Souvisejicí fotogalerie

Rakousko, Korutany – Nassfeld: skvělá lyžovačka
Vše, co si milovník zimních sportů může přát a ještě mnohem více, najdete v jednom z mnoha alpský...

Rakousko, Korutany – obec Kötschach-Mauthen
Zablouděte spolu s námi alespoň na chvilku prostřednictvím fotogalerie do malebné horské obce Köt...


Souvisejicí videa

 
Itálie: Val di Fiemme a středisko Latemar
Val di Fiemme je jednou z nejoblíbenějších a zároveň nejdostupnějších oblastí v celých italských ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Podzimní atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakce:
Vstupenka na ONLINE cestovatelskou besedu od Cestovatelská kina (jen pro SR)

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.9.2021
Světový den cestovního ruchu se každoročně slaví 27. září a jeho cílem je zvyšovat povědomí v rámci mezinárodního společenství o významu cestovního ruchu, jeho sociálních, kulturních, environmentálních i ekonomických hodnotách a přínosu k dosažení cílů udržitelného rozvoje.
22.9.2021
V sobotu 9. října 2021 se ve vícero městech, městských částech a obcích bratislavské župy uskuteční tradiční Jablkové hodování. Tento svátek všech milovníků zdravého ovoce přinese ochutnávky i dobrou zábavu.
21.9.2021
Oblíbený festival vědy – Evropská noc výzkumníků se letos uskuteční 24. září 2021, ale kvůli neutichající pandemii bude jeho hlavní program v interaktivním online studiu. Festival bude doplněný o aktivity na školách a další doprovodné akce nebo soutěže.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v Rakousku:

Rakousko

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Vídeň

Salzburg: Jeviště světa

Národní park Vysoké Taury a město Kaprun

Parndorf – nákupní městečko

Baden u Vídně – lázeňské město

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 27. 9. 2021
svátek:Jonáš
dnes:
pondělí 27.9.
20 °C
zítra:
úterý 28.9.
19 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X