www.infoglobe.cz » Kambodža, Angkor Wat: džunglí na kole

Kambodža, Angkor Wat: džunglí na kole

Publikováno: 18.6.2016
Při návštěvě Kambodže je téměř nemyslitelné vynechat ze seznamu cílů Angkor Wat, proslulý chrám, který se stal symbolem země a je vyobrazen i na státní vlajce.

Angkor Wat je jedním z mnoha chrámů postavených v bývalém hlavním městě Angkor Thom. Své dnešní jméno získal v 16. století a v překladu znamená „městský chrám“. Leží necelých šest kilometrů od města Siem Reap – a právě odtud jsme se do slavného chrámu chtěli vypravit. Tu největší atrakci jsme si však nechali až nakonec a nejprve jsme vyrazili na druhou stranu – do menšího chrámu Phnom Krom. Ve městě se dají sehnat speciální kola za pár korun na den, takže nejste omezeni hromadnou dopravou a sháněním tuk-tuků. Navíc půjčením takzvaných bílých kol přispíváte na dobročinné účely.

Phnom Krom

Phnom Krom leží asi dvanáct kilometrů jižně od města Siem Reap na jednom z kopců nad jezerem Tonlé Sap. Hinduistický chrám byl postaven na konci 9. století a je zasvěcen Šivovi, Višnuovi a Brahmovi. Dnes z něj mnoho nezbylo, ale je proslavený díky své výhodné poloze a mnoho turistů sem jezdí pozorovat západ slunce nad jezerem.

Phnom Krom

Západ slunce jsme chtěli vidět i my. Ale už cestou jsme potkali řadu zajímavých věcí. Projížděli jsme na kolech podél řeky a pozorovali děti a zvířata hrající si v domcích na kůlech. Domky buď stály přímo ve vodě, nebo mezi jejich kůly spala domácí zvířata. Potkali jsme i jeden menší buddhistický chrám, který působil na první pohled opuštěně, ale brzy jsme zjistili, že nás sleduje mnoho zvědavých očí. Z tichého místa šel téměř strach – když jsme si prohlédli samotný chrám, vyhnuli se mnichovi s motorovou pilou, obrovskému pašíkovi a rozčílenému psovi, došli jsme kolem stúp – pomníků zemřelých mnichů – až na skryté místo, kde zřejmě probíhají smuteční obřady.

vesnička na řece   mnich s motorovou pilou

Času ale nebylo nazbyt, a tak jsme rychle nasedli na kola a pokračovali do chrámu Phnom Krom. Když jsme stoupali po schodech, začínalo se už smrákat. Když už jsme byli téměř u cíle, zastavil nás hlídač – zapomněli jsme si zjistit, že i do tohoto chrámu je potřeba vstupenka do Angkoru, která platí na všechny zdejší chrámy. Nakonec se ale zazubil a za pár dolarů nás nahoru pustil.

Když jsme se vyšplhali na samotný vrcholek kopce, sluníčko se právě sklánělo nad obzorem a vypadalo, že se chce v jezeře vykoupat. Jeho zlaté paprsky se rozlily po hladině a my navíc měli štěstí – nikde nebylo ani živáčka.

jezero Tonlé Sap

Mlčky jsme obdivovali ruiny chrámu, zlatou hladinu jezera barvící se do ruda a už jsme se nemohli dočkat, až si prohlédneme i další chrámy, včetně nejslavnějšího Angkor Watu. Noční cesta na kole (kdepak by tam byly pouliční lampy) byla posledním veselým dobrodružstvím náročného dne.

GPS: (Phnom Krom) 13°17'10.9"N 103°48'50.8"E

 

Text a foto: Hana BašováDiskuze u článku (2)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kambodža, Phnompenh - Perla Asie
Publikováno: 15.3.2013
Kambodža, součást bývalé francouzské koloniální říše, je zemí, v níž se nachází mnoho zajímavých památek. Dnes se podíváme do jejího hlavního města.

Kambodža, Koh Rong Sanloem – nedotčený ostrovní ráj
Publikováno: 24.1.2019
Přemýšlíte, kam se ještě utéct ohřát? Máte rádi místa, která nejsou zkažená masovou turistikou? Nebo snad toužíte poznat exotickou krajinu? Koh Rong Sanloem je tím pravým rájem. Koh Rong Samloem by mohl být srovnáván s ostrovy Thajska před třiceti lety, kdy jich ještě mnoho nebylo objeveno turisty. Klidný ostrov bez silnic a automobilů.

Kambodža, Sihanoukville: odpočinek
Publikováno: 9.7.2016
Po Siem Reapu jsme se projížděli několik dní na kole a ačkoliv jsme si to odmítali přiznat, trochu jsme najeté kilometry začínali cítit v nohou. Blížila se také doba našeho odjezdu z Kambodži, a tak jsme se rozhodli pár dní trochu odpočívat. Vydali jsme se do přímořského městečka Sihanoukville.

Kambodža, Angkor Thom: ranní Angkor Wat
Publikováno: 2.7.2016
Když nám po čtvrté hodině ranní zazvonil budík, chvíli trvalo, než jsme si po předchozím náročném dni uvědomili, kde že to vlastně jsme. Siem Reap, městečko, které se těší obrovské návštěvnosti díky chrámovému komplexu Angkor Wat a dalším chrámům, ještě spalo, když jsme nasedali na vypůjčená kola a vyráželi už téměř popaměti k našemu dalšímu dobrodružství.

Kambodža, Angkor Thom: noční džunglí na kole
Publikováno: 25.6.2016
Do celého komplexu Angkor Watu si můžete zakoupit vstupenky s různou dobou platnosti – my se s B. rozhodli pro třídenní, protože jsme si chtěli užít návštěvu jednotlivých chrámů v poklidu. První dva dny jsme strávili prohlížením okolních chrámů a samotný Angkor Wat jsme si „šetřili“ na závěrečný den.

Kambodža, Phnompenh: Vražedná pole
Publikováno: 11.6.2016
Vražedná pole, známější možná pod anglickým označením „Killing Fields“ (Choeung Ek), jsou dalším místem, které je už navždy spojeno s obdobím krutovlády Rudých Khmerů – v čele s generálem Pol Potem v letech 1975–1979.

Kambodža, Phnompenh: smutná kapitola dějin
Publikováno: 4.6.2016
V hlavním městě byl naší první navštívenou památkou královský palác. Přivítal nás blýskavými střechami, stříbrnou podlahou a davy veselých turistů z Kambodži i ze zahraničí. Náš další výlet ale už ve znamení radosti nebyl – čekalo na nás Muzeum genocidy a Vražedná pole nedaleko za městem.

Kambodža, Phonompenh: popovídáme si s králem česky?
Publikováno: 28.5.2016
Hlavní město Kambodže leží na soutoku tří řek – Tonlé Sap, Bassac a Mekong. Má pouze přes milion obyvatel a nenajdeme tady téměř žádné vyšší stavby, takže nepůsobí dojmem velkoměsta.

Kambodža: spousta nových zážitků
Publikováno: 21.5.2016
Zatímco v Číně jsme se s B. bez problémů domluvili oba a ve Vietnamu se role průvodce ujal on, když jsme se rozhodli vypravit ještě do Kambodži, zjistili jsme, že pro nás bude nejexotičtější navštívenou zemí – zkrátka proto, že neumíme kambodžštinu.


Souvisejicí fotogalerie

Kambodža – vítejte v zemi chrámů
Cestování je v posledních měsících dost komplikované, do některých destinací skoro nemožné, a tak...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 14. 8. 2022
svátek:Alan
dnes:
neděle 14.8.
17 °C
zítra:
pondělí 15.8.
18 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X