www.infoglobe.cz » Lichtenštejnsko - nejen daňový ráj III.

Lichtenštejnsko - nejen daňový ráj III.

Publikováno: 21.7.2010
Třetí díl o evropském ministátě je zaměřen na dějiny země a její kulturu.

Dějiny

LichtenštejnskoPodle legendy svatý Lukáš kolem roku 300 obrátil na křesťanství obyvatele této oblasti, která byla pod nadvládou Římanů. Později, v roce 536, sem vtrhli Frankové. Za dob Karla Velikého byl z postu správce země odvolán biskup a na jeho místo začali být jmenováni světští panovníci. Oblast byla pod nadvládou Karlovců do roku 911, do doby než se germánská říše rozpadla na větší a menší vévodství. V hranicích Švábského vévodství na území současného Lichtenštejnska se nacházela feudální panství Schellenberg a Vaduz, která se poté stala Lichtenštejnskosoučástí Svaté říše římské.

V roce 1507 císař Maxmilián poskytl Vaduzu zvláštní práva a privilegia včetně suverenity a výběru daní. Tato práva byla předána rakouské rodině Lichtenštejnů. V roce 1699 bylo panství Shellenberg prodáno lichtenštejnskému knížeti a v roce 1712 rovněž panství Vaduz. Roku 1719 byla obě území spojena do jednoho knížectví, s tímto datem je spojován také vznik státu Lichtenštejnsko. V letech 1815–1866 bylo Lichtenštejnsko součástí Německého spolku, v roce 1860 se Lichtenštejnové stali dědičnými členy horní komory rakouského parlamentu a v roku 1866 za Johanna II. Lichtenštejna (1840–1929) knížectví získalo nezávislost. V rakousko-pruské válce 1866 bylo Lichtenštejnsko spojencem Rakouska, ale později, v letech 1876–1918, udržovalo těsné vztahy s Rakousko-Uherskem.

Po první světové válce Lichtenštejnsko zrušilo dohodu s Rakouskem a přeorientovalo se na Švýcarsko; v roce 1921 byla podepsána dohoda o obchodu a poštovních službách, v roce 1924 uzavřená celní unie. Od té doby je v Lichtenštejnsku v oběhu švýcarská měna (švýcarský frank), vlastní měnu Lichtenštejnsko nemá. Od roku 1919 Švýcarsko zastupuje diplomatické a konzulární zájmy Lichtenštejnska v zahraničí.  V roce 1990 Lichtenštejnsko vstoupilo do OSN, a v roce 1991 se stalo členem Evropské asociacie volného obchodu. Lichtenštejnsko

Veřejný a politický život je vymezen ústavou přijatou v roce 1921 s dalšími úpravami. Ve státě jsou aktivní tři strany – LichtenštejnskoPokroková občanská strana (FPB), Vlastenecká unie (VU) a Svobodná listina (FL). Ve volbách v roce 2005 zvítězila FPB (12 mandátů), VU získala 10 mandátů. V souladu s ústavou je vláda zformována ze zástupců vítězné strany.

Ekonomická prosperita je podmíněna významem Lichtenštejnska jako finančního a obchodního mezinárodního centra. V této souvislosti ho často obviňují z praní špinavých peněz a nezákonných finančních operací. Po skandálech, ve kterých byli zapleteni zástupci z vlivných politických a obchodních kruhů, vláda v roce 2000 zavedla nová přísná opatření proti praní špinavých peněz.

 

Tradiční kultura Lichtenštejnsko

Tradiční kultura obyvatel knížectví je blízká rakouské a švýcarské. Mají stejný typ osad a obydlí. Mužský národní kroj se skládá z bílé košile, červené vesty, šedivých nebo žlutých kalhot se šlemi, bílých pletených podkolenek a střevíců s přezkami, šle a pásek jsou zdobené barevnou výšivkou. Na hlavě se pak nosí kožená čepice nebo klobouk s velkými okraji. Ženy nosí krajkové blůzy a sukně se zástěrami. 

LichtenštejnskoZvláštní národní atmosféru vytváří malé kavárny, kde servírují tradiční jídlo. Během svátků nebo po večerech se zde scházejí muži a mluví o politice, sportu a životu. Jsou to svérázné kluby, které turisti navštěvují jen zřídka, přičemž jsou velice zajímavé. Návštěvníci sedí za kulatými nepokrytými stoly, nad kterými nízko visí lampy s velkými staromódními stínidly. 

Obyvatelé Lichtenštejnska jsou velkými milovníky hudby a folkloru. V létě tančí na tyrolské melodie a jódlují. Tradičními slavnostmi Lichtenštejnskojsou slavnosti pastevců a vinařů. V den začátku sklizně hroznů se v kostelech rozeznívají zvony a vesničané přicházejí na své vinice v národních krojích.

Tento stát fakticky nemá žádné hranice. Když u švýcarského města Bux přejdete přes řeku Rýn, hned se ocitnete v Lichtenštejnsku. Lichtenštejnsko nemá ani pohraniční stráž, ani armádu. Nenaleznete zde velká města, ale přesto jsou zde turisticky atraktivní místa.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: eliseo carlos martín…, 360x180.ch, Kozalik Attila, MAL10587, 尼尔伯甲, Bernd Lang KN, paul.ion, AlpensoftDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Andorra - horský stát I.
Publikováno: 2.7.2011
Andorra patří vedle Monaka, Lichtenštejnska, Vatikánu a San Marina k nejmenším státům Evropy. V našem seriálu do něj nahlédneme.

Lichtenštejnsko, Vaduz – hlavní město knížectví
Publikováno: 17.10.2018
Tentokrát navštívíme malou evropskou zemi, jejíž bezprostředními sousedy jsou Rakousko a Švýcarsko. Pokud si myslíte, že se jedná o Lichtenštejnsko, domníváte se správně. Toto knížectví se rozprostírá v Rýnském údolí, v obklopení majestátních Alp.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.8.2019
Druhý ročník multižánrového festivalu Skaly se bude konat v magickém prostředí pod Slunečními skálami nedaleko Rajeckých Teplic u Žiliny, a to od 30. srpna do 1. září.

25.8.2019
V horní části podtatranské obce Ždiar můžete navštívit novou letní expozici zachycující svět unikátních živočichů.

24.8.2019
Pro potřeby nejen Pražanů vzniklo další místo pro oddych a vycházky přírodou. Na území Prahy v Horních Počernicích bylo revitalizováno nehostinné území V Ladech (včetně vodních ploch) a vznikl nový lesopark.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 26. 8. 2019
svátek:Luděk
dnes:
pondělí 26.8.
24 °C
zítra:
úterý 27.8.
24 °C