www.infoglobe.cz » Lichtenštejnsko, Vaduz – hlavní město knížectví

Lichtenštejnsko, Vaduz – hlavní město knížectví

Publikováno: 17.10.2018
Tentokrát navštívíme malou evropskou zemi, jejíž bezprostředními sousedy jsou Rakousko a Švýcarsko. Pokud si myslíte, že se jedná o Lichtenštejnsko, domníváte se správně. Toto knížectví se rozprostírá v Rýnském údolí, v obklopení majestátních Alp.

Čtvrtá nejmenší země Evropy nabízí nádhernou přírodu, malebná města, skvělou silniční i vlakovou infrastrukturu a bohaté kulturní vyžití. Ministát je z politického hlediska dědičnou konstituční monarchií, v jejímž čele stojí kníže Hans Adam II. Lichtenštejnský. Vztahy s našimi zeměmi (Slovensko, Česko) byly donedávna napjaté, a to z důvodu Benešových dekretů. Postupně se však normalizují a vytvářejí podmínky pro spolupráci. Úředním jazykem je němčina, ekonomika je úzce propojena se sousedním Švýcarskem (platí se zde švýcarskými franky), stát je členem Evropského sdružení volného obchodu (alternativa EU) a součástí Schengenu. Země si zachovává nízké daně, neutralitu a bankovní tajemství, proto je dlouhodobě považována za ráj pro finančníky.

Vaduz, Lichtenštejnsko

Dnes zamíříme do hlavního města Vaduz, které leží na pravém břehu jedné z nejdelších řek západní Evropy – Rýna. Město s více než 5 000 obyvateli je sídlem knížectví, ale i mnoha zahraničních firem. Zajímavostí je, že počet firem převyšuje počet obyvatel země. Z pohledu historie se městečko poprvé vzpomíná v roce 1150. V roce 1342 se stává sídlem stejnojmenného hrabství, v r. 1499 Vaduz dobývají Švýcaři, od 18. století se dostává do rukou Lichtenštejnů a v roce 1719 je povýšeno na hlavní město. Avšak samotná knížecí rodina zde sídlí až od roku 1938, protože do té doby žila ve Vídni či na Moravě.

Vaduz, Lichtenštejnsko

Město nabízí typickou regionální architekturu údolních míst. Dominantou je zámek (knížecí sídlo) postavený na skále a hrdě dohlížející na město pod ním. Bohužel není veřejnosti přístupný, protože stále slouží k oficiálním státním návštěvám. V okolí hradu naleznete vyhlídkové plošiny nabízející pohled na město, vinice, Alpy – jednoduše na úchvatnou krajinu.

Vaduz, Lichtenštejnsko

Pod hradem se nachází rušná hlavní ulice (Städtle), která je plná obchodů, bank, unikátních muzeí (Zemské muzeum, Zemská knihovna, Muzeum umění, Ski muzeum) a najdete zde i architektonicky zajímavou budovu radnice či parlamentu. Pozoruhodná je i třípatrová budova s ​​vlajkou na vrchu, která je sídlem všech státních institucí. V hlavním městě má své zastoupení i římskokatolický arcibiskup.

Vaduz, Lichtenštejnsko

Vaduz, Lichtenštejnsko   Vaduz, Lichtenštejnsko

Za návštěvu určitě stojí obrazová galerie, kde se nachází jedna z největších sbírek světoznámých malířů na světě. Najdete zde díla od Rembrandta, Rubense, van Dycka, Leonarda da Vinci atd. Vidět musíte nádhernou katedrálu svatého Florina, ale i místní poštovní úřad spojený s muzeem, kde je zachycena historie nejen lichtenštejnské filatelie.

Vaduz, Lichtenštejnsko

Pokud by vás městské radovánky nudily, vydejte se do některého z blízkých lyžařských středisek nebo po stopách naučných stezek. Vysoká životní úroveň tohoto ministátu je znát jak z čistoty města, tak i spokojeností místních. Přesvědčit se o tom ale musíte už sami.

GPS: 47°08'22.6"N 9°31'24.2"E

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Mária Ondrejková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Lichtenštejnsko - nejen daňový ráj I.
Publikováno: 14.7.2010
Lichtenštejnsko je jedním z evropských ministátů, který láká nejen turisty, ale i firmy díky svým výhodným podmínkám pro podnikatele. V našem novém seriálu se o zemi dozvíte více.

Lichtenštejnsko – nejen daňový ráj II.
Publikováno: 17.7.2010
Druhý díl o jednom z evropských ministátů a státu s jednou z nejvyšších žívotních úrovní na světě.

Lichtenštejnsko - nejen daňový ráj III.
Publikováno: 21.7.2010
Třetí díl o evropském ministátě je zaměřen na dějiny země a její kulturu.

Lichtenštejnsko – nejen daňový ráj IV.
Publikováno: 24.7.2010
Čtvrtý a poslední díl o malebné evropské zemi.

ČR: Zámek Lednice – unikátní projekt rodu Lichtenštejnů – VIDEO
Publikováno: 28.6.2016
Jen málo míst se svou krásou může vyrovnat Praze. Lednicko-valtický areál – hlavně zámek Lednice a jeho zahrady – k nim určitě patří. Své místo na seznamu světového dědictví UNESCO si více než zaslouží. Rod Lichtenštejnů zde v průběhu času realizoval skutečně unikátní projekt, který ve světě téměř nemá obdoby. Pojďte se s námi podívat alespoň na malou část toho, co vás v Lednici čeká.

Evropa, Švýcarsko: Nejdelší sjezdovky I.
Publikováno: 24.2.2013
Podívejme se na místa, která rozhodně stojí za to navštívit s lyžemi, snowboardem či jinou zimní výbavou. Jaké vůbec nejdelší svahy nabízejí evropská střediska? Téma našeho dalšího putování po zajímavých místech.

Švýcarsko - atraktivní země pro zimní dovolenou
Publikováno: 23.11.2012
Tak jí tu máme, paní zimu. Teploty kolem bodu mrazu a sníh i v nižších polohách, na silnicích kalamity – to jsou každoroční známé jevy. Pokud jste až doposud ještě nepřemýšleli kam letošní zimu vyrazíte na hory, tak po dnešku možná otevřete internet a budete hledat zajímavé lyžařské pobyty v Alpách.

Švýcarsko – výlet do Schwyzských Alp
Publikováno: 14.1.2018
Dnes se vydáme na krásný rodinný výlet, kde zažijeme fantastickou pěší turistiku. Navštívíme totiž úžasné horské středisko Stoos, které se vypíná nad Lucernským jezerem.

Švýcarsko, Engelberg: Mt. Titlis a život pod ním - VIDEO
Publikováno: 29.1.2013
Engelberg, v překladu Andělský vrch, je útulné horské městečko ležící v samém středu Švýcarska, v kantonu Obwalden. Kantonů neboli regionů s vlastní samosprávou, je v zemi Helvétského kříže ještě dalších 25.

Švýcarsko, Lucern – čtyři krátké, leč zajímavé zastávky
Publikováno: 9.9.2016
Po Ženevě zavítáme do dalšího zajímavého švýcarského města – Lucernu. Najdete jej ve středu Švýcarska v kantonu stejného jména (v celém kantonu žije podobný počet obyvatel jako v Brně). Jaké jsou jedny z nejzajímavějších míst v tomto malebném městě ležícím na Lucernském jezeře?

Švýcarsko, Luzern: město s mnoha nej… - VIDEO
Publikováno: 12.2.2013
Hlavní město stejnojmenného kantonu Luzern, bylo už ve středověku nazýváno městem mostů. Ani dnes tomu není jinak, naštěstí. Všechno zůstalo při starém. A tak první co vás při procházce městem napadne je, že na nedostatek mostů si místní obyvatelé stěžovat nemohou. Ale dost možná vás napadne i to, že krásnější město jste ještě neviděli.

Švýcarsko, Winterthur – návštěva Technoramy a zámku Hegi
Publikováno: 26.11.2017
Pár kilometrů jihozápadně od Curychu (cca 30 km) se nachází počtem obyvatel šesté největší město Švýcarska – Winterthur. V současnosti je město považováno za centrum služeb a špičkových technologií. Tento přívlastek nás zaujal natolik, že jsme se tam vydali.

Švýcarsko, Ženeva – hlavní město míru I
Publikováno: 26.8.2016
Při našem cestování po celém světě dnes zůstaneme v Evropě. Naším konkrétním cílem bude Ženeva, jíž se přezdívá hlavní město míru. Ženeva je druhým největším městem Švýcarska (po Curychu). Je známá jako domov mnoha mezinárodních organizací (WHO, CERN, OSN atd.) a mezi její ikonické dominanty patří Palác národů (Palais des Nations), o kterém si povíme ve druhém díle.


Souvisejicí fotogalerie

Švýcarsko – krajina hor, památek a nevšední přírody
Zveme vás na malý výlet po Švýcarsku. Navštívíme zámek Hegi, který je považován za typický příkla...

Švýcarsko: Curych – helvétský klenot
Největší švýcarské město Curych nabízí mnoho nádherných míst. Jedním z nich je místní zoologická ...

Švýcarsko: Cestou na horu Jungfrau
Krásná krajina a dech tající vrcholky hor nás provází cestou na nejvýše položenou železniční stan...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.9.2019
Už 20. a 21. září se uskuteční Kubínský jarmark spolu s Městskými dny, těšit se můžete na bohatý společenský program.
15.9.2019
Podzim je ve znamení jarmarků, a proto si určitě nenechte ujít v pořadí již 39. ročník tradičního Žitnoostrovského jarmarku, který začíná 19. září a potrvá od čtvrtka do neděle.
14.9.2019
Z bývalé haly slévárny v Kopřivnici vznikne po rekonstrukci moderní Technické muzeum Tatra. První návštěvníky by mělo nové muzeum přivítat za necelé dva roky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 16. 9. 2019
svátek:Ludmila
dnes:
pondělí 16.9.
18 °C
zítra:
úterý 17.9.
16 °C