www.infoglobe.cz » Nová Kaledonie – tropický ráj na druhém konci světa

Nová Kaledonie – tropický ráj na druhém konci světa

Publikováno: 31.12.2018
Máte rádi exotiku? Láká vás představa dovolené v tropickém ráji s palmami, bílým pískem na plážích a překrásnými korály? Chcete navštívit vzdálené místo, kam mnoho Čechů nezavítá? Pak je pro vás Nová Kaledonie správná volba.

Možná teď otevíráte atlas a hledáte, kde vlastně ta Nová Kaledonie leží. Nasměruji vás – hledejte v Tichomoří, v oblasti jižního Pacifiku, na východ od Austrálie a na severozápad od Nového Zélandu. Najdete tam několik ostrovů jako např. Ile des Pins, Loyauté (které tvoří ostrovy Ouvéa, Lifou a Maré) či Chesterfieldovy ostrovy – těch je jedenáct a jsou neobydlené.

Nová Kaledonie

Přestože se toto souostroví nachází na druhé straně světa, v podstatě nevystrčíte paty z Evropy. Kaledonie je totiž francouzské zámořské teritorium. Patří tedy pod správu Francie, ale má svou vlastní měnu – pacifický frank, který se označuje jako CFP nebo XPF. Úředním jazykem je francouzština a opravdu doporučuji se vybavit alespoň jejími základy – mimo turistické oblasti totiž s angličtinou nepochodíte.

turisté si mohou užít plavbu plachetnicí

Jedním z hlavních důvodů, proč Kaledonie rozhodně stojí za návštěvu, je korálová bariéra, která souostroví lemuje. Její délka je 1 500 km a laguna, která je ohraničena tímto útesem, je největší na světě. V roce 2008 byla pod názvem Laguny Nové Kaledonie zapsána na seznam UNESCO. Korálový útes u Nové Kaledonie je po Velkém bariérovém útesu u Austrálie druhý největší na světě.

laguna okolo ostrova Amedée

Novou Kaledonii objevil v roce 1774 anglický mořeplavec James Cook. Na rozkaz císaře Napoleona III. anektovala francouzská armáda Kaledonii v roce 1853 a území začala Francie využívat jako trestaneckou kolonii. Tehdy to však nebyl tropický ráj jako dnes – oblast byla tropicky vlhká, plná komárů a nepřístupného terénu.

tato kola slouží pro převoz katamaránů z pláže do moře   dřevěné sochy jsou typickou ukázkou kanackého umění

Kaledonii se přezdívá Ostrov věčného jara, protože je zde poměrně stálé klima. Nejlepší počasí je zde zhruba od října do konce února, kdy se teploty pohybují kolem 28 stupňů. V lednu však už začíná období dešťů a cyklónů. Od prosince do půlky února je zde hlavní sezona, kdy i děti mají hlavní školní prázdniny a ceny jsou v tomto období trochu vyšší než obvykle.

nejlepší místo pro šnorchlování najdete na Ile des Pins   plachetnice na ostrově Ile des Pins

A že je na Kaledonii dost draho i mimo sezonu, to je známá věc. Pro Francouze je to jednou tak drahé než u nich doma. Spousta potravin se totiž musí na ostrov dovážet a zdejší životní úroveň je vysoká. Možná proto sem jezdí na dovolenou převážně Japonci a o Čechy tu skoro nezavadíte.

západ slunce nad Nouméou

V následujících několika dílech spolu objevíme krásy Kaledonie. Provedu vás po hlavním městě Nouméi, lodí si vyjedeme na ostrov Amedée, který je zapsán na seznamu UNESCO, a nenecháme si ujít ani to nejkrásnější, co prý Kaledonie nabízí – ostrov Ile des Pins. Země Kanaků na nás čeká, pojďme ji spolu prozkoumat.

GPS: (mezinárodní letiště) 22°00'53.6"S 166°12'51.1"E

 

Text a foto: Michal HejlDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Nová Kaledonie, Nouméa – město, kde byste chtěli žít
Publikováno: 7.1.2019
Hlavní město souostroví Nová Kaledonie, Nouméa (čti Numea), leží na hlavním ostrově Grande Terre. Je to pobřežní město a život zde plyne v poklidném plážovém duchu. O bydlení v hlavním městě je velký zájem, proto se Nouméa neustále roztahuje a zvětšuje.

Nová Kaledonie, Amédée – pláže, potápění a tahitský tanec
Publikováno: 14.1.2019
Protože je Nová Kaledonie souostrovím, rozhodně stojí za to navštívit více ze zdejších ostrovů. V tomto článku vás zavedu na ostrov Amédée, který leží pouhých 24 kilometrů od Nouméi a že to není jen tak ledajaký ostrov, o tom svědčí fakt, že byl v roce 2009 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Nová Kaledonie, Ile des Pins – místo, kde jste nejblíže k ráji
Publikováno: 21.1.2019
V tomto díle opustíme hlavní ostrov souostroví Nová Kaledonie a z letiště Magenta, které se nachází v centru Nouméi, si zaletíme na třídenní výlet na ostrov Ile des Pins. A že to bude stát za to, napovídá už titulek tohoto článku. Zdejší obyvatelé, kteří se nazývají Kunié, o svém domově s hrdostí prohlašují, že je to ostrov nejblíže k ráji. A hned po příletu je mi jasné, že pro toto tvrzení mají velice pádné důkazy.

Nová Kaledonie, Ile des Pins – tohle musíte vyzkoušet
Publikováno: 28.1.2019
V minulém díle jsme se prošli po plážích tohoto kouzelného ostrova a řekli si něco o jeho obyvatelích. Protože toho ale Ile des Pins nabízí mnohem víc, byla by škoda znát jen pláže. Prozradím vám několik míst, kam se určitě musíte vydat.

SVĚT: Je na čase vybrat si dovolenou!
Publikováno: 3.2.2019
Cesta letadlem se týká pouze byznysmenů a těch, kteří se někam daleko stěhují. Tak to už dávno neplatí. Letadlo je stále častějším prostředkem, který nás přepraví za odpočinkem. A je jedno, jestli je cílem naší cesty poměrně blízké Chorvatsko, nebo třeba Singapur. A co cesta za klokany?

Turisty neprozkoumané země
Publikováno: 9.11.2020
Cestování se po současné pandemii určitě změní. Země, které byly dosud turisty opomíjené, se stanou ideálními destinacemi pro bezpečnou a klidnou dovolenou. Kanadský informační systém o cestujících ETA sestavil žebříček ze 170 zemí, které jsou z pohledu množství návštěvníků i hustoty obyvatelstva ty nejvhodnější.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.1.2021
Křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček, které znají celé generace, se vyrábějí v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné stříbro v podobě hvězdiček, zvonků či postaviček, které jsou světovým unikátem a technologii výroby zná jen hrstka lidí, se dočkalo zápisu do UNESCO.

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
13.1.2021
Agentura Henley & Partners i letos sestavila žebříček nejsilnějších pasů světa na základě počtu zemí, které může navštívit držitel pasu bez nutnosti vyřizování povolení a placení víz. V roce 2021 bude nejspíš nutné prokázaní vakcinace.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 1. 2021
svátek:Doubravka
dnes:
úterý 19.1.
1 °C
zítra:
středa 20.1.
5 °C