www.infoglobe.cz » Portugalsko, Guimarães – od středověku až po modernu

Portugalsko, Guimarães – od středověku až po modernu

Publikováno: 5.4.2018
Tomuto portugalskému městu se přezdívá „místo narození portugalského národa“ nebo také „kolébka Portugalska“. Věří se, že se zde narodil první portugalský král. V blízkosti se odehrála bitva, která měla rozhodující význam pro vznik země. Pro každého portugalského vlastence tedy musí být povinností Guimarães navštívit, ale má město co říci i českému návštěvníkovi?

Nebudu nikoho napínat a hned řeknu, že ano. Napoví, že město Guimarães je od roku 2001 zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO, neboť jde o „výjimečně dobře zachovalý a autentický příklad proměny středověkého sídla v moderní město“. A přesně to okouzlilo i mě. Památky dávného středověku, mohutné hradby, gotické lomené oblouky dohromady s barevnými kachličkovanými fasádami domů a portugalským art nouveau vyvářejí dojem města jako z pohádky nebo z jiného světa.

Guimarães

Jako brána do tohoto světa fantazie působí památník bitvy na Rio Salado ze 14. století. Jakýsi gotický altánek uprostřed náměstí je stavbou, na kterou jen tak někde nenarazíte. Je obklopený barevnými židlemi a stoly přilehlých restaurací, což působí trochu zvláštně, nepatřičně a zároveň magicky. Náměstí Largo da Oliveira je jedním z míst, která byste ve městě neměli minout. Svůj název dostalo podle starého olivovníku a kromě památníku tu najdete nádherný kostel Igreja de Nossa Senhora da Oliveira.

náměstí Largo da Oliveira   náměstí Largo da Oliveira

kostel Igreja de Nossa Senhora da Oliveira – interiér

Další zásadní středověkou památkou je zdejší hrad. Postaven byl již v 10. století, ale od té doby uběhlo hodně vody a hrad prošel řadou změn. Na konci 15. století ztratil svoji obrannou funkci a čas ho notně ohlodal. Zajímavostí je, že jde o první portugalský hrad, který je zvěčněn na fotografiích, a také byl mezi prvními zařazen roku 1881 mezi národní památky. Devatenácté století mělo místa opředená hrdinnými příběhy dávného středověku rádo, a pokud měla co dočinění s hrdinnými kapitolami národa, mělo je ještě radši.

hrad   hrad

I když devatenácté století středověk romanticky milovalo, zároveň zbavovalo města středověkých přežitků a přebytků. Byly zde nové požadavky na hygienu, symetrii, vzdušnost a vůbec estetičnost. Bouraly se hradby a budovaly se široké bulváry, stejně jako jiná evropská města, ani Guimarães neunikl radikální přestavbě. Staré ale nebylo smeteno z povrchu zemského a naopak s novým vytvořilo krásnou symbiózu.

Guimarães

Kromě svého historického a kulturního významu je město zajímavé ještě každoročními slavnostmi Nicolinas. Jde vlastně o našeho Mikuláše, i když úplně jinak. Oslavy datující se již do roku 1691 začínají 29. listopadu a končí 7. prosince. Skládají se z různých částí, nejznámější jsou průvody studentů procházejících městem a hrajících na bubny. A i když jsme v době naší návštěvy neměli o existenci podobných oslav ani páru, na bubny jsme naráželi všude. Pokud vás tedy zajímají lidové tradice a kultura, vydejte se prozkoumat Guimarães během pozdního podzimu. Koupat v moři se sice nebudete, ale oproti Čechám je zdejší klima pořád vcelku příjemné. Samozřejmě ale i jaro je tu nádherné.

GPS: 41°26'46.9"N 8°17'30.6"W

 

Text a foto: Kateřina HolečkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Portugalsko – Tomar a poklady řádu templářů
Publikováno: 22.3.2018
Rytířský řád templářů je do dnešních dob obestřen řadou tajemství. Více či méně uvěřitelných záhad je kolem něj mnoho a knih bylo napsáno snad ještě více. Ať už jde o historické detektivky, nebo literaturu faktu. Jen málokdy se ale s templáři setkáme tváří v tvář. Samozřejmě nemyslím tvář z masa a kostí, jelikož řád byl roku 1312 papežskou bulou zrušen, ale tvář uměleckou – jejich památky.

Portugalsko, Carvoeiro – skrytý poklad pobřeží Algarve – VIDEO
Publikováno: 11.2.2020
Nedaleko města Portimão na jižním pobřeží Portugalska leží stranou pozornosti malé městečko Carvoeiro. Přitom nabízí nádherné scenerie a malé pláže chráněné majestátními útesy, kde si i v největší sezoně užijete trochu klidu a soukromí.

Portugalsko: Maják Cabo de São Vicente – VIDEO
Publikováno: 10.3.2020
Nedaleko pevnosti Sagres stojí směrem na západ ještě jeden maják. Jeho současná podoba pochází z roku 1908 a jeho optické zařízení patří mezi 10 největších na světě. K majáku se dostanete kolem nádherných útesů v pravděpodobně nejscéničtější oblasti Portugalska.

Portugalsko: Lagos – město pohádkových pláží i nádherných útesů – VIDEO
Publikováno: 17.3.2020
Region Algarve už jsme v našem seriálu představili hodně detailně. Zakončíme ho městem Lagos, které patří k turisticky nejoblíbenějším a slouží jako perfektní základna pro poznávání. Díky surfařům si navíc udrželo velice pohodovou atmosféru.

Portugalsko, Porto – (nejen) vinařské centrum – VIDEO
Publikováno: 23.8.2016
Portské víno zná asi každý. Možná si ve spojení s Portem vybavíte i vysoký ocelový most s majestátním obloukem přes řeku Douro nebo dřevěné lodičky se sudy vína, které tento drahocenný nápoj do města přivážely z vinic ve vnitrozemí. Porto je ale velmi rozmanité město s bohatou historií, kulturou, gastronomií i nedalekými plážemi na pobřeží Atlantiku a každoročně právem láká více a více návštěvníků.

Portugalsko – nejzápadnější výspa evropského kontinentu – VIDEO
Publikováno: 26.7.2016
Víno, káva, útesy a vlny. Nejzápadnější země kontinentální Evropy patří mezi ty, kde si na své přijde snad úplně každý. Také se řadí mezi 20 nejnavštěvovanějších zemí světa. Nabízí jak nádherné pláže, a to včetně těch nejlepších surfařských z celé Evropy, tak krásnou přírodu ve vnitrozemí, bohatou kulturu i rušná pulzující města. Pojďme se společně podívat do Portugalska.


Souvisejicí fotogalerie

Portugalsko – dovolená u moře i chození po památkách
Portské víno, surfaři, Christiano Ronaldo, jedny z nejkrásnějších pláží, noční život a krásná arc...

Portugalsko: Lisabon
Procházka hlavním městem Portugalska. Foto: Jakub Štantejský a Maxim Kucer


Souvisejicí videa

Portugalsko: maják Cabo de São Vicente
Současná podoba majáku pochází z roku 1908 a jeho optické zařízení patří mezi 10 největších na sv...

Portugalsko: Pevnost, maják a obří vlny v Sagres
Na nejzápadnějším cípu jižního Portugalska najdeme národní park, který chrání nejzachovalejší čás...

Portugalsko, Faro – vstupní brána regionu Algarve
Do Fara se dostanete vlakem z Lisabonu, ale také dálkovými autobusy z jihu Španělska. Divoké part...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.10.2020
Pandemie koronaviru, která zasáhla celou Evropu, se nevyhnula ani organizaci Evropské noci vědců. V důsledku toho se poprvé od svého vzniku místo posledního zářijového pátku festival vědy v celé Evropě uskuteční 27. listopadu a ve změněném formátu.
23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 27. 10. 2020
svátek:Šarlota, Zoe
dnes:
úterý 27.10.
7 °C
zítra:
středa 28.10.
9 °C