www.infoglobe.cz » Srí Lanka II.: Kandy - rušná křižovatka a posvátné místo Buddhistů - VIDEO

Srí Lanka II.: Kandy - rušná křižovatka a posvátné místo Buddhistů - VIDEO

Publikováno: 20.1.2015
Chaos, ruch, nekonečné davy lidí, a do toho pár zmatených turistů. Všude se něco nabízí, prodává, smlouvá se o nejlepší ceny. A jako bohatého cizince vás tu všude chtějí oškubat. Snažím se co nejrychleji prodrat centrem a dostat se k jezeru, které tu nechal vybudovat poslední král Srí Lanky vedle svého paláce. Doufám, že tam bude alespoň trochu klid...

Kandy je druhé největší město Srí Lanky a až do dobytí Brity v roce 1815 se zde nacházela poslední bašta místních králů. Rušné centrum města leží v údolí, obytné čtvrti se ale táhnou po okolních kopcích a život zde už svou atmosférou připomíná spíše malá městečka v horách. K návštěvě zde láká hlavně nejposvátnější místo celého ostrova - chrám Buddhova zubu, a bývalý královský palác, ve městě v okolí ale najdete i mnoho dalších zajímavých míst od chrámů a stúp až po muzeum čaje a sloní park Pinnawela.

KandyKandyKandy

Kandy

Po obou stranách již zmíněného jezera vede silnice, takže z klidného odpočinku asi nic nebude, pořád je to ale lepší než nekonečné davy v centru. Každou chvíli se mi někdo snaží nabídnout svůj hotel, tuk-tuk (místní tříkolový taxík), nebo alespoň masáž. U nejzažšího cípu jezera alespoň na chvíli usedám na lavičku a nabírám síly. Po chvíli ale přichází velký šedý mrak a já se proto raději přesouvám blíž k centru, abych se v případě deště měl kam schovat. Po cestě potkávám nebojácné opice a ochutnávám své první místní mango (v předraženém "turistickém" balení).

Kandy

KandyKandyKandy

Přicházím k chrámu a chvíli přemýšlím, zdali platit drahý vstup a mačkat se uvnitř s davem turistů, nebo si ho jen v klidu obejít zvenčí. Nakonec vítězí druhá varianta s tím, že příležitostí k návštěvě buddhistických chrámů bude ještě dost. Nad chrámem přímo na okraji džungle potkávám dva posvátné slony s červenou tečkou "na čele" a vím, že tihle mi určitě neublíží. O kus dále si pak konečně v úplném klidu sedám na zídku přímo nad chrámem a asi hodinu zde využívám k práci, kterou musím dodělat.

Kandy  Kandy  Kandy

Zpátky mezi všemi davy. A rovnou na obrovském tržišti (kam jsem se dostal vlastně náhodou, tak nějak jsem tam najednou prostě byl...). Prodávají zde hlavně obrovské množství ovoce a zeleniny, ryby, rýži, koření a na některých místech i oblečení. Od jednoho milého pána nakupuji plnou tašku manga, tentokrát už se mi daří usmlouvat relativně normální cenu (asi 8 korun za kus). Několik trhovců se mi snaží vnutit koření a čaj a celkem těžko se mi je přesvědčuje, že je s sebou vážně nechci celý měsíc tahat v batohu.

Kandy

Původně jsem se chtěl najíst spolu s místními, z toho všeho ruchu kolem už mi ale řádně hučí v hlavě, a tak vstupuji do jedné z turistických restaurací na hlavní třídě. Dávám si výbornou zeleninovou polévku s máslovou plackou a čerstvý ananasový džus. První teplé jídlo od té doby, co jsem před několika dny přiletěl (úmyslně jsem jedl jen čerstvé ovoce).

Kandy

Aby se neřeklo, jdu se podívat alespoň do jednoho menšího chrámu, který je po cestě k hostelu. Do buddhistických chrámů se nesmí v botech a konkrétně v tomto se platí 200 rupií vstup (necelých 40 Kč). Uvnitř se zrovna opravuje výmalba, a mám tak to štěstí, že mohu pozorovat místní mistry malíře při práci. Maličkými štětečky malují složité ornamenty na stropě a já obdivuji jejich neuvěřitelnou preciznost.

Kandy  Kandy  Kandy

Kandy

Po návštěvě chrámu se ještě nechávám tuk-tukem vyvézt k obrovské bílé soše Buddhy na kopci hned vedle mého hostelu, odkud je nádherný výhled na celé město, kupuji si jeden "king cocounut" - nedozrálý kokos, který má uvnitř vynikající osvěžující džus, a ještě před soumrakem se vracím do hostelu. Potkávám tam jednoho příjemně upovídaného staršího Angličana, a také Irku, která zrovna cestuje kolem světa.

Kandy

Při cestě na Srí Lanku by asi byla škoda Kandy vynechat, k delšímu pobytu ale město určitě nedoporučuji. Je tu totiž až příliš mnoho turistů a na Srí Lance existují stovky mnohem krásnějších míst. Nejvhodnější je proto se zde zastavit na cestě mezi Colombem a horami.   

Text/foto/video: Matouš Vinš 

 

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Srí Lanka I.: výprava za teplem, čajem, kořením a úžasnou kulturou - VIDEO
Publikováno: 13.1.2015
Jedna z nejoblíbenějších exotických destinací, jejíž popularita raketově roste. Z tropických destinací nabízí nejlevnější letenky a možnost cesty se zastávkou v Dubaji a na Maledivách. I zdejší ceny se drží ve velice příznivé hladině, a co víc, spolu s malými ostrovními státy jde asi o nejbezpečnější zemi z celých tropů. Přistáváme na Srí Lance, tropickém ráji, odkud nebudete chtít odjet!

Srí Lanka III.: Kandy - vlakem skrz celé hory až do Badully - VIDEO
Publikováno: 27.1.2015
Cestování vlakem v horách mezi čajovými plantážemi - pro mě jeden z nejlepších zážitků na Srí Lance. Po krátké zastávce v Kandy jsem nasedl na jen asi 20 minut zpožděný modrý vlak a vydal se do městečka Ella v jižní části zdejších hor. Cesta sice trvá přes 6 hodin a průměrnou rychlost vlaku odhaduji na max. 15 km/h, ale stojí za to. Železnice postupně stoupá až do 1900 metrů nad mořem a po obou stranách se otevírají dechberoucí výhledy do hlubokých údolí a na okolní vrcholy.

Srí Lanka V.: Ella - nejlepší základna k výletům do hor - VIDEO
Publikováno: 10.2.2015
Ospalé městečko v jižní části srílanských hor působí doslova jako magnet na turisty. Nabízí totiž nejen ideální pozici k výletům do okolí, ale i milou domáckou atmosféru, spoustu rodinných penzionů s vynikajícím jídlem, a v neposlední řadě také ideální klima. Když jsem vystupoval z vlaku, který mě dovezl z Kandy, plánoval jsem tu zůstat jednu noc, nakonec jsem ale zůstal skoro týden.

Srí Lanka VI.: Galle - pozůstatek největší slávy holandských kolonií - VIDEO
Publikováno: 17.2.2015
Připadám si, jako bych se přenesl do Evropy několik set let zpět. Jen ty kokosové palmy, opice a třicet stupňů mi tu moc nehrají. Jo, a tou dobou asi také v Evropě nebylo tolik lidí s tmavou pletí. Celá pevnost Galle působí trochu jako obrovský skanzen, stará portugalská a holandská koloniální architektura je tu totiž téměř dokonale zachovaná.

Srí Lanka VII.: Mirissa a Matara - VIDEO
Publikováno: 24.2.2015
Konečně zase moře! Po mnohahodinové vyčerpávající cestě autobusem z hor jsem vystoupil v městečku Mirissa a hned jsem zamířil na krásnou pláž, jejíž několik částí se táhne v délce asi dva kilometry. Po cestě jsem si ještě koupil "king coconut" (mladý kokos, který má uvnitř velice osvěžující vodu) a pak už se jen ve stínu palmy zotavoval z cesty.

Srí Lanka VIII.: Slavnost Poya a buddhistické chrámy - VIDEO
Publikováno: 3.3.2015
Poslední den na srílanském venkově mi vyšel zrovna na slavnost posledního úplňku roku. Rozhodl jsem se oslavu alespoň částečně zažít s místními. Byl jsem v úplně neturistické oblasti, a tak jsem si mohl najmout tuk-tuk na celý den za krásnou cenu a spolu s moc milým řidičem jsem vyrazil do prvního velkého chrámu. Uvítaly mě stovky lidí v bílém, tisíce vonných tyčinek a nespočet květin...

Srí Lanka IV.: Midigama a Ahangama - oáza klidu a pohody - VIDEO
Publikováno: 3.2.2015
Vystupuji z autobusu v maličké surfařské vesničce Midigama, hned vedle mě začíná nádherná liduprázdná pláž a jen kousek od ní se zvedají moc pěkné vlny. Cítím, že jsem vystoupil v ráji. Ubytovávám se v milém rodinném penzionku přímo u moře, dostávám kokos na uvítanou, majitelka smlouvá o ceně sama se sebou (navržených 250 Kč/noc se jí zdá moc, takže mi do toho alespoň zahrne večeři), na zahradě na mě čeká houpací síť a hned za plotem soukromá plážička s korálovým pískem. Je mi jasné, že tady zůstanu o něco déle než plánované dvě noci. Tohle totiž JE ráj.

Srí Lanka: Kolombo – koloniální pevnost
Publikováno: 19.7.2013
Na Srí Lance žije přes dvacet milionů lidí z toho 750 tisíc obyvatel žije v jeho největším městě, Kolombu. Město, které je na severovýchodě ohraničenou řekou Kelani, leží na západním pobřeží Srí Lanky. Jako mnoho dnešních států v Africe, Asii a Jižní Americe také Srí Lanka má koloniální zkušenosti, konkrétně s portugalskou, holandskou a nakonec i britskou nadvládu.


Souvisejicí fotogalerie

Srí Lanka - tropický ráj
Srí Lanka se nachází na ostrově Cejlon, který leží několik desítek kilometrů jižně od Indie. Je t...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

6.8.2020
Letošní ročník přehlídky letecké techniky a akrobacie se uskuteční na chebském letišti na konci prázdnin 22.–23. srpna. Hvězdou na nebi bude letoun L-39 Albatros, účast po oba víkendové dny potvrdily i vzdušné síly Armády České republiky.
5.8.2020
Spišské muzeum vás zve strávit léto na Spišském hradě. Připraven je pro vás bohatý program, který tvoří koncerty, divadelní představení, šerm i noční prohlídky.
3.8.2020
Karlovy Vary budou hostit 25. ročník karlovarského folklorního festivalu letos v září, o prodlouženém víkendu 3.–6. vystoupí folklorní soubory na různých scénách v regionu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 6. 8. 2020
svátek:Oldřiška
dnes:
čtvrtek 6.8.
27 °C
zítra:
pátek 7.8.
29 °C