www.infoglobe.cz » Srí Lanka III.: Kandy - vlakem skrz celé hory až do Badully - VIDEO

Srí Lanka III.: Kandy - vlakem skrz celé hory až do Badully - VIDEO

Publikováno: 27.1.2015
Cestování vlakem v horách mezi čajovými plantážemi - pro mě jeden z nejlepších zážitků na Srí Lance. Po krátké zastávce v Kandy jsem nasedl na jen asi 20 minut zpožděný modrý vlak a vydal se do městečka Ella v jižní části zdejších hor. Cesta sice trvá přes 6 hodin a průměrnou rychlost vlaku odhaduji na max. 15 km/h, ale stojí za to. Železnice postupně stoupá až do 1900 metrů nad mořem a po obou stranách se otevírají dechberoucí výhledy do hlubokých údolí a na okolní vrcholy.

 

První půl hodinu se za okny střídají jen rýžová políčka, banánovníky a nekonečné vesnice. Lidé nám mávají, a my máváme jim. Až do stanice Nawalapitiliya je vlak hodně slušně plný, proto jsem rád, že jsem zaplatil (oproti normální ceně dost přestřelenou částku) za "turistickou" rezervaci. Při tak dlouhé cestě je přecijen relativně příjemné sedět - a to jinak po ostrově jezdím zásadně přecpanou třetí třídou.

zeleznici z Kandy do Badully

zeleznici z Kandy do Badullyzeleznici z Kandy do Badullyzeleznici z Kandy do Badully

A je to tady, vlak začíná prudce stoupat, železnice se kroutí po úbočí hor a lokomotivy na obou stranách zabírají na plný výkon. Okolo nás se objevují první čajové plantáže, ubývá vesnic, a přibývá mlhy a deště. Přejíždíme nespočet mostů, projíždíme několik tunelů a občas zastavíme v malé staničce, kde vystoupí či nastoupí pár místních.

zeleznici z Kandy do Badully

Ve stanici Hatton opouští vlak asi polovina turistů - půjdou odsud na slavnou horu Adam`s Peak, a pak se pravděpodobně přesunou do bývalého anglického provinčního města Niwara Eliya. Já ale pokračuji dál a vlak stále stoupá vzhůru. Začíná se notně ochlazovat, oproti 30 stupňům v Kandy je tu odhadem tak 15, a do toho 100% vlhkost vzduchu. Vybaluji proto z batohu mikinu a dlouhé kalhoty, protože vlak stále jede s otevřenými dveřmi i mnoha okny.

zeleznici z Kandy do Badully

zeleznici z Kandy do Badullyzeleznici z Kandy do Badullyzeleznici z Kandy do Badully

Vjíždíme na náhorní planinu Horton`s Plain, kde to vypadá trochu jako ve Skotsku. Střídají se tu vřesoviště s vysokohorským mlžným pralesem a nejsou tu téměř žádné vesnice. Na konci planiny vlak začíná pomalu klesat, i když už ne tak prudce, jako opačným směrem. Za další zhruba hodinu a půl již za tmy přijíždíme do Elly, kde už je naštěstí opět relativně teplo, a navíc neprší.

zeleznici z Kandy do Badully

Dva dni na to se pak ze své základny v Elle jedu podívat do zhruba hodinu a půl vzdálené konečné stanice Badulla, abych měl návštěvu této nádherné železnice kompletní. Tentokrát jedu opravdu starým červeným vlakem, který táhne 50 let stará německá dieselová lokomotiva. Kus za Ellou přejíždíme přes krásný vysoký kamenný viadukt, projíždíme kolem, několika vodopádů, a ve stanici Demodara projíždíme slavnou smyčkou. Přímo pod staniční budovou tu vede asi o 10 výškových metrů níže tunel. Krajina pomalu ztrácí vysokohorský ráz a v konečné stanici jsme v podstatě opět téměř v nížině.

zeleznici z Kandy do Badully

zeleznici z Kandy do Badullyzeleznici z Kandy do Badullyzeleznici z Kandy do Badully

Do Elly se večer vracím dlouhým nočním vlakem, který po asi 12 hodinách cesty dorazí do hlavního města. Veze kupodivu jen jeden lehátkový vůz, zato ale hned dva jídelní. Před odjezdem ze stanice si strojvůdci z lokomotiv na začátku a na konci dávají signál dlouhým zahoukáním, které se nese opravdu hodně daleko a po chvíli se ještě údolím ozvěnou vrací zpět. Obě mašiny pak zabírají na plný výkon a vypouští obrovský oblak dýmu. Myslím, že parní lokomotivy tu byly o dost ekologičtější...

zeleznici z Kandy do Badully

zeleznici z Kandy do Badullyzeleznici z Kandy do Badullyzeleznici z Kandy do Badully

Celá cesta horskou železnicí je sama o sobě nezapomenutelným zážitkem, navíc se tak dostanete na jedny z nejnádhernějších míst na Srí Lance. Nezapomeňte si raději rezervovat místo, občas tu vlaky jezdí skutečně hodně plné. A nestresujte se, pokud bude vlak mít pár desítek minut zpoždění - tady je to naprosto normální.

zeleznici z Kandy do Badully

Text/foto/video: Matouš Vinš

Hudba: ColdnoiseDiskuze u článku (2)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Srí Lanka VIII.: Slavnost Poya a buddhistické chrámy - VIDEO
Publikováno: 3.3.2015
Poslední den na srílanském venkově mi vyšel zrovna na slavnost posledního úplňku roku. Rozhodl jsem se oslavu alespoň částečně zažít s místními. Byl jsem v úplně neturistické oblasti, a tak jsem si mohl najmout tuk-tuk na celý den za krásnou cenu a spolu s moc milým řidičem jsem vyrazil do prvního velkého chrámu. Uvítaly mě stovky lidí v bílém, tisíce vonných tyčinek a nespočet květin...

Srí Lanka VII.: Mirissa a Matara - VIDEO
Publikováno: 24.2.2015
Konečně zase moře! Po mnohahodinové vyčerpávající cestě autobusem z hor jsem vystoupil v městečku Mirissa a hned jsem zamířil na krásnou pláž, jejíž několik částí se táhne v délce asi dva kilometry. Po cestě jsem si ještě koupil "king coconut" (mladý kokos, který má uvnitř velice osvěžující vodu) a pak už se jen ve stínu palmy zotavoval z cesty.

Srí Lanka VI.: Galle - pozůstatek největší slávy holandských kolonií - VIDEO
Publikováno: 17.2.2015
Připadám si, jako bych se přenesl do Evropy několik set let zpět. Jen ty kokosové palmy, opice a třicet stupňů mi tu moc nehrají. Jo, a tou dobou asi také v Evropě nebylo tolik lidí s tmavou pletí. Celá pevnost Galle působí trochu jako obrovský skanzen, stará portugalská a holandská koloniální architektura je tu totiž téměř dokonale zachovaná.

Srí Lanka V.: Ella - nejlepší základna k výletům do hor - VIDEO
Publikováno: 10.2.2015
Ospalé městečko v jižní části srílanských hor působí doslova jako magnet na turisty. Nabízí totiž nejen ideální pozici k výletům do okolí, ale i milou domáckou atmosféru, spoustu rodinných penzionů s vynikajícím jídlem, a v neposlední řadě také ideální klima. Když jsem vystupoval z vlaku, který mě dovezl z Kandy, plánoval jsem tu zůstat jednu noc, nakonec jsem ale zůstal skoro týden.

Srí Lanka IV.: Midigama a Ahangama - oáza klidu a pohody - VIDEO
Publikováno: 3.2.2015
Vystupuji z autobusu v maličké surfařské vesničce Midigama, hned vedle mě začíná nádherná liduprázdná pláž a jen kousek od ní se zvedají moc pěkné vlny. Cítím, že jsem vystoupil v ráji. Ubytovávám se v milém rodinném penzionku přímo u moře, dostávám kokos na uvítanou, majitelka smlouvá o ceně sama se sebou (navržených 250 Kč/noc se jí zdá moc, takže mi do toho alespoň zahrne večeři), na zahradě na mě čeká houpací síť a hned za plotem soukromá plážička s korálovým pískem. Je mi jasné, že tady zůstanu o něco déle než plánované dvě noci. Tohle totiž JE ráj.

Srí Lanka II.: Kandy - rušná křižovatka a posvátné místo Buddhistů - VIDEO
Publikováno: 20.1.2015
Chaos, ruch, nekonečné davy lidí, a do toho pár zmatených turistů. Všude se něco nabízí, prodává, smlouvá se o nejlepší ceny. A jako bohatého cizince vás tu všude chtějí oškubat. Snažím se co nejrychleji prodrat centrem a dostat se k jezeru, které tu nechal vybudovat poslední král Srí Lanky vedle svého paláce. Doufám, že tam bude alespoň trochu klid...

Srí Lanka I.: výprava za teplem, čajem, kořením a úžasnou kulturou - VIDEO
Publikováno: 13.1.2015
Jedna z nejoblíbenějších exotických destinací, jejíž popularita raketově roste. Z tropických destinací nabízí nejlevnější letenky a možnost cesty se zastávkou v Dubaji a na Maledivách. I zdejší ceny se drží ve velice příznivé hladině, a co víc, spolu s malými ostrovními státy jde asi o nejbezpečnější zemi z celých tropů. Přistáváme na Srí Lance, tropickém ráji, odkud nebudete chtít odjet!

Srí Lanka: Kolombo – koloniální pevnost
Publikováno: 19.7.2013
Na Srí Lance žije přes dvacet milionů lidí z toho 750 tisíc obyvatel žije v jeho největším městě, Kolombu. Město, které je na severovýchodě ohraničenou řekou Kelani, leží na západním pobřeží Srí Lanky. Jako mnoho dnešních států v Africe, Asii a Jižní Americe také Srí Lanka má koloniální zkušenosti, konkrétně s portugalskou, holandskou a nakonec i britskou nadvládu.

Bratislava: Foto prezentace Srí Lanka
Publikováno: 20.1.2013
Chtěli byste ochutnat pravý Srí Lanský čaj v příjemných prostorách a zároveň shlédnout fotografie ze Srí Lanky? V tom případě pro Vás máme tip na podvečerní poznávání historie a přírody této nevšední krajiny prostřednictvím fotografií a doprovodného slova.


Souvisejicí fotogalerie

Srí Lanka - tropický ráj
Srí Lanka se nachází na ostrově Cejlon, který leží několik desítek kilometrů jižně od Indie. Je t...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2020
Veškerý oficiální program Chodských slavností s výjimkou poutní mše bude letos virtuální. Z budovy Městského kulturního centra – Pivovaru Domažlice budou ve dnech 15.–16. srpna vysílány premiéry předtočených pořadů a medailonů chodských souborů a dva živé přenosy.
8.8.2020
Státní hrad a zámek si letos připomíná kulaté výročí osmi set let od své první písemné zmínky. K této příležitosti uspořádal zámek netradiční prohlídky v denních i nočních hodinách, obohatil je o unikátní exponáty a pro veřejnost otevřel kostel sv. Jakuba s černínskou hrobkou. Bonusem je cenově zvýhodněná slosovatelná výroční vstupenka.
7.8.2020
V těchto dnech byla veřejnosti představena nová bezplatná mobilní aplikace Horské záchranné služby (dále jen HZS), která kromě přivolání pomoci prostřednictvím jednoho tlačítka přináší hned několik dalších novinek.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 11. 8. 2020
svátek:Zuzana
dnes:
úterý 11.8.
29 °C
zítra:
středa 12.8.
29 °C