www.infoglobe.cz » Tádžikistán, Chudžand – brána do Ferganského údolí

Tádžikistán, Chudžand – brána do Ferganského údolí

Publikováno: 6.11.2015
Tádžikistán patří k zemím Střední Asie, které jsme doposud nenavštívili. Sousedy této 8milionové země jsou Uzbekistán, Kyrgyzstán, Čína a Afghánistán. Teritorium současného Tádžikistánu pamatuje nejedno velké impérium – od říše Alexandra Velikého přes Čingischánovo Mongolsko až po zatím poslední – Sovětský svaz.

Dokážete si proto asi představit, že dovolená v Tádžikistánu může být hodně zajímavá, a to nejen kvůli historii země, ale i přírodě. Polovina tádžického území se nachází v nadmořské výšce nad 3 000 metrů. Vůbec nejvyšší horou v zemi je Qullai Ismoili Somoni se 7 495 metry (jednu dobu se jmenovala Stalinův štít, později Komunistický štít).

Chudžand

Náš cíl je ale jinde, několik set kilometrů severním směrem. V duchu našeho cestování po středoasijských městech se dnes stavíme v druhém největším městě v zemi – Chudžandu. Najdete ho v úrodném Ferganském údolí. Není zrovna bohaté na památky, ale i tak si den dva vašeho času určitě zaslouží.  

Chudžand, v éře Sovětského svazu bizarně pojmenovaný jako Leninabad, je velmi starým tádžickým městem, jehož dějiny sahají daleko do doby před naším letopočtem. Bylo to jedno z měst, které bylo například dobyto zmíněným Alexandrem Velikým. Výhoda Chudžandu spočívala vždy v jeho geografické poloze, protože se nacházel na křižovatce důležitých obchodních tepen, což z něj udělalo v rámci regionu významné kulturní, vojenské a obchodní centrum.

Chudžand – divadlo

Centrem života ve městě je samozřejmě bazar Panchshanbe, jeden z největších ve Střední Asii, který určitě navštivte. Milí prodavači vám dají ochutnat své produkty a můžete si zde koupit všelijaké středoasijské pochoutky včetně lahodného ovoce, na které u nás ani zdaleka nemáte šanci narazit. Chudžand je poměrně levné město. Najíte se zde v řádech desítek korun a stejně levná je například i jízda taxíkem.

bazar Panchshanbe

Chudžand je a patrně dlouho bude poznamenán sovětskou architekturou (zmíněný bazar není výjimkou). Můžete tu navštívit několik zajímavých památek. Začněme chudžandskou pevností. Byla postavena v šestém až pátém století př. n. l. a tvořila páteř městského opevnění. Původně byla obklopena valem ze zeminy, který tvořil její vnější obranný perimetr. Pevnost byla značně poškozena v době, kdy do této oblasti podnikali nájezdy Mongolové, kterým se obyvatelé Chudžandu hrdinně bránili. Dnes ji můžete vidět v renovované podobě a sídlí zde historické muzeum. Nedávno kolem pevnosti dokonce přibyl příjemný park.

mešita Masjidi Jami

Jinou památkou, kterou byste neměli při návštěvě Chudžandu minout, je mešita Masjidi Jami. Vznikla na začátku 16. století a v současnosti prochází rekonstrukcí.

GPS: 40°17'34.3"N 69°37'06.8"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org, Wikimedia Commons: Shavkat Kholmatov, Neu holland,

Shukhrat Sadiev, Shukhrat Sadiev (2), Shukhrat Sadiev (3)

 Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Uzbekistán, Taškent – v sovětském stylu
Publikováno: 16.10.2015
Dnes pokračujeme v našich cestách po městech Střední Asie. Je to obrovský region, který zahrnuje Kazachstán, Uzbekistán, Turkmenistán, Kyrgyzstán, Tádžikistán a Afghánistán – dohromady tedy něco kolem 4 milionů kilometrů čtverečních.

Uzbekistán, Samarkand – zapomenutá metropole starověku
Publikováno: 2.10.2015
My Evropané jsme zvyklí posuzovat svět podle sebe. Naši tzv. západní civilizaci bereme jako měřítko, protože ji považujeme za vrchol lidského vývoje.

Uzbekistán, Buchara – zastávka na Hedvábné stezce
Publikováno: 9.10.2015
Minule jsme vám naznačili, že se následující týdny budeme věnovat průzkumu Střední Asie. Podívali jsme se do jedné z hlavních zastávek dávné Hedvábné stezky – Samarkandu. Dnes se zastavíme ve městě Buchara, které by samotné mohlo být jedním velkým muzeem pod širým nebem.

Kazachstán, Astana – stepní velkoměsto
Publikováno: 30.10.2015
Možná si z minulého článku pamatujete něco o Almaty, kdysi hlavním městě Kazachstánu, které je největším městem země. Právě Astana Almaty nahradila.

Kazachstán, Almaty – zahradní město
Publikováno: 23.10.2015
Po několika dílech o Střední Asii, které jsme strávili v Uzbekistánu, se dnes přesuneme do sousedního Kazachstánu, největšího vnitrozemského státu světa.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

20.1.2020
Pokud chcete zažít dotek s blízkými i vzdálenými zeměmi, jedinečnou atmosféru cestovatelského dobrodružství či závan volnosti, navštivte mezinárodní veletrh cestovního ruchu ITF SLOVAKIATOUR, který se uskuteční od 23. do 26. ledna na výstavišti Incheba.

19.1.2020
Jeden z nejznámějších cestovatelských průvodců světa sestavil doporučující žebříček deseti měst, která byste měli v roce 2020 určitě navštívit.
18.1.2020
XXIV. ročník závodu psích spřežení po hřebenech Orlických hor se koná ve dnech 21.–25. ledna. Je určen nejen musherům a jejich psům, ale také návštěvníkům. Hned v úvodu si musíme připomenout, že tento závod na dlouhou trať je závislý na počasí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 20. 1. 2020
svátek:Ilona
dnes:
pondělí 20.1.
1 °C
zítra:
úterý 21.1.
-2 °C