www.infoglobe.cz » Tanzanie: Divoká zvířata na dosah I – začínáme

Tanzanie: Divoká zvířata na dosah I – začínáme

Publikováno: 1.10.2016
Dnes se společně vydáme hodně daleko. Vyrazíme do míst, kde jsem měla zatím první možnost plnit si své sny o fotografování divokých koček. Letět do Afriky jsem chtěla již dávno a z možných destinací byla Tanzanie celkem jasnou první volbou. Na safari jsem vyrazila se svou dcerou. Jako vždy jsem se připravila předem, nastudovala alespoň základní informace o zemi, flóře a především fauně, která mě lákala nejvíc.

Kam tedy budeme cestovat? Na východní pobřeží Afriky – na pevninskou část Tanzanie (původně nezávislý stát Tanganika). Zajímavostí je, že určitou dobu měla Tanzanie dvě hlavní města – Dar Es Salam a Dodomu, kam se postupně přesouvala vláda a důležité instituce. Nyní je hlavním městem Dodoma. Největším lákadlem jsou bezesporu národní parky. Mezi ty nejznámější patří Ngorongoro, Serengeti, Tarangire, Lake Manyara nebo také Selous, i když ten je trošku odlišný.

masajské ženy

Letíme přes Turecko na letiště Kilimanjaro v Tanzanii. Jsme ubytované ve velice příjemném prostředí národního parku Arusha – Meru View Lodge. Pěkný pokoj, terasa, rozkvetlá zahrada, jen jediné jsme nečekaly – je tady pěkná zima. Tedy na „africké poměry“. Bylo polojasno a teploty možná tak 15–19 °C. Opravdu nic moc. Nějak mi nedošlo, že nadmořská výška tohoto parku je 1 387 m, takže jen o něco méně než naše Sněžka.

safari vůz

Po snídani přijíždí náš průvodce – bezvadný mužský, který perfektně zná prostředí, což se nám dost vyplatí. Little John (tak mu říkají) nás odváží do prvního národního parku Tarangire, který tu patří k těm nejmenším. Nejznámější je asi díky velkému stádu slonů, které čítá až 300 jedinců. Také si zde můžete blíže prohlédnout asi nejzajímavější stromy oblasti – starověké baobaby.

starověký baobab

Slon africký je úžasné majestátní zvíře. Dříve sloni obývali téměř celý kontinent – s výjimkou některých částí Sahary – a žilo jich zde mnoho milionů. K vybíjení slonů začalo docházet již za dob Hannibala, který s nimi překonal Alpy, a tento trend stále pokračoval. Nejhorším obdobím byla léta, kdy vznikla obrovská poptávka po slonovině. Od čtyřicátých let dvacátého století klesl počet slonů z 5–10 milionů na 1 300 000. Roku 1989 byl obchod se slonovinou sice zakázán, ale počty jedinců stále klesají, nyní na celém kontinentu žije okolo 450 000 kusů.

NP Serengeti – krajina

Vjíždíme do parku a první záběry na sebe nedají dlouho čekat. Menší stádo slonů nám jde naproti. O slonech jsem si něco nastudovala a dozvěděla se, že to jsou společenská zvířata, která žijí v rodinných komunitách. Jejich šéfem bývá nejstarší slonice. Dospělý samec od věku cca 12–14 let však ve stádu již není. Nejdříve se připojí k nějaké mládežnické skupině a poté zůstává zcela sám. Dospělý jedinec v podstatě nemá žádné přirozené nepřátele, jinak je tomu u slůňat. Ta ohrožují lvi, hyeny a krokodýli. Sloni se dožívají zhruba 65 let a umírají v podstatě hlady. Jednak ochabuje jejich „ruka“ (chobot), takže zručnost při podávání potravy je menší, ale především si slon obrousí jediné masivní stoličky a dále není schopen přijímat potravu.

slon africký

Vraťme se ale společně na první safari. Jak to vlastně v národních parcích funguje? Otvírací doba je mezi šestou ranní a šestou večerní. Noční safari je velmi speciální, tento zážitek ale nenabízejí všude. Po vjezdu do parku je možno v terénních vozidlech zvednout střechu a pozorovat okolní krajinu, natáčet a fotografovat. Pokud máte šikovného řidiče, objeví i to, co jiní minou. Poté vůz zastaví a vy se můžete kochat pohledy na zástupce velké pětky, různobarevné ptáky a i jiné příslušníky africké fauny. Vždy musíte zůstat ve voze. Je to zvláštní, chvílemi nabudete dojmu, že vás zvířata respektují a že by se snad dala i pohladit. Opravdu to nezkoušejte. To velké plechové monstrum už nějak vzali na vědomí a vědí, že „okousat se nedá“. Auta tedy respektují, a pokud nenastane nic výjimečného, ani na ně neútočí. Jakmile však vůz opustíte, stáváte se součástí potravního řetězce, budete považováni za vetřelce, který tam nemá co dělat, zvíře vás tak klidně může napadnout.

libora měnivá   safari

V národním parku po vás nesmějí zůstat žádné odpadky. Jídlo si můžete sníst výhradně v místech k tomu určených, kde jsou stolečky, židle a nechybí ani toalety.

GPS: (letiště Kilimanjaro) 3°25'43.5"S 37°04'16.0"E

 

Text a foto: Magdaléna RadostováDiskuze u článku (2)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Tanzanie: Divoká zvířata na dosah II – hurá na safari
Publikováno: 8.10.2016
Všechno již víme z minulého dílu, takže můžeme vyrazit. Krátce po vjezdu do parku jsme se mohli těšit z výhledů na skupinky slonů. Velmi často mezi dospělými jedinci vykouklo nějaké to slůně. Vůz projížděl po prašných silnicích velmi pomalu, občas přibrzdil, nebyl tedy problém s fotografováním. Zde bych zmínila jednu úžasnou novinku – přímo v autě jsou klasické zásuvky, takže můžete své foťáky, mobily atd. dobíjet za jízdy. Když jedete na klasické safari, tak ve voze obvykle bývá okolo šesti lidí, musíte se v nabíjení vystřídat, ale my jsme s dcerou jezdily jen ve dvou, to byla velká výhoda.

Tanzanie: Divoká zvířata na dosah III – národní park i masajská vesnice
Publikováno: 15.10.2016
Do NP Ngorongoro vyrážíme už kolem sedmé hodiny ranní. Ještě se vyfotíme s ochránci našeho kempu (zástupci kmene Masajů) a už nás vítá náš řidič – usměvavý Little John. Krajina je poškozena velkými přívaly dešťů, které zde ustaly krátce před naším příjezdem. Jsme na cestě asi hodinu, když konečně přijíždíme k vstupní bráně do národního parku. Nechybí zde ani návštěvnické centrum, kde se dozvíte mnoho důležitého o parku a jeho obyvatelích. Potěší vás snímky ptactva s popisky, podrobné informace o fauně i flóře, prostě vše, co vás může zajímat.

Tanzanie: Divoká zvířata na dosah IV – jezero hrochů a další dobrodružství na safari
Publikováno: 22.10.2016
Možná vás překvapí, že hroši patří k nejnebezpečnějším zvířatům v Africe. Mnoho místních obyvatel má v rodinné historii úmrtí způsobené hrochem. Mohutný tvor nemá téměř žádný pigment, a proto musí celé dny trávit ve vodě, kde se pro jistotu omývá ocasem, aby ani na chvíli kůže nezůstala suchá. Přes svou zavalitou a na první pohled nemotornou postavu jsou dost rychlí (až 30 km/hod). Pokud dostihnou člověka, dokážou ho svou obrovskou tlamou přepůlit.

Tanzanie: Divoká zvířata na dosah V – pěší safari a návštěva Mount Meru
Publikováno: 29.10.2016
Projíždíme hustým lesem, když náhle moje dcera vykřikne stop, zastavte prosím. Ukazuje do roští před námi a poté, co se víc soustředím, už ho také vidím – levhart skvrnitý! Fantastický úlovek, ihned fotím. Kočka je dobře ukrytá mezi stromy, přesto ji krátce můžeme pozorovat. V tuto chvíli netušíme, jak velké štěstí jsme měli. Brzy nato přijíždíme do centra parku a hned se chlubíme naším zážitkem. Nikdo nám nevěří, dokonce jeden ranger prozradí, že zde pracuje už 8 let a nikdy ho nespatřil. Nezbývá než ukázat i důkaz ve foťáku.

Tanzanie, Zanzibar: Nungwi – příjezd do ráje
Publikováno: 23.11.2019
O Zanzibaru jsem se dozvěděla náhodou od kolegy z práce. Vyprávěl mi o plážích s pískem tak bílým, jaký za svůj život ještě neviděl. Což mě zaujalo natolik, že jsem se rozhodla sem vyrazit. Přesvědčím i vás?

Tanzanie, Zanzibar: Stone Town – bývalé překladiště otroků
Publikováno: 30.11.2019
Pokud navštívíte Zanzibar, nevynechejte jeho hlavní město Stone Town (Kamenné město) s jeho bohatou historií. Bylo také zapsáno na seznam UNESCO.

Tanzanie, Zanzibar: Prison Island – želvy obrovské a farma s kořením
Publikováno: 7.12.2019
Dalším naším výletem je návštěva Prison Island neboli ostrova Changuu. Vydáváme se sem malou loďkou z hlavního města. Název Prison Island můžeme přeložit jako ostrov vězení, což je poněkud zavádějící. Věznice zde nikdy v minulosti nebyla. Ostrov sloužil pouze jako dočasný pobyt pro neposlušné otroky.


Souvisejicí fotogalerie

Tanzanie: Africké safari
Divoká zvířata, pláně, spaní ve stanu a neuvěřitelné zážitky… to je africké safari. Naše autorka ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 10. 2020
svátek:Nina
dnes:
sobota 24.10.
13 °C
zítra:
neděle 25.10.
11 °C