www.infoglobe.cz » USA, Kalifornie: Fresno – místní kultura

USA, Kalifornie: Fresno – místní kultura

Publikováno: 24.1.2020
Fresno dnes navštívíme ještě jednou. Řekneme vám, kam zajít za kulturou, protože ve Spojených státech snad není město, které by bylo kultuře více nakloněno. Koneckonců tu žije více jak sto národností, což z něj činí po největších metropolích jako New York patrně etnicky nejdiverzifikovanější město v USA.

Fresno navíc hostí více kulturních událostí než mnoho větších měst. Patří mezi ně třeba nejpopulárnější a největší festivaly blues ve Spojených státech.

Fresno

Začneme v Muzeu umění, které bylo založeno ve 40. letech 20. století. V 60. letech narostlo na významu a začaly se tu konat různé výstavy, přednášky, workshopy nebo výuka pro děti i dospělé. Přes své skromné začátky se postupně rozvinulo a stalo se jednou z nejuznávanějších institucí svého druhu na kontinentu. Sbírky, jež zahrnují okolo 3 600 děl, se soustřeďují na současné umění, modernu, mexické a mexicko-americké umění a předkolumbijské sochařství.

Art Museum

V muzeu se samozřejmě konají také různé doprovodné výstavy. Co vás čeká letos? Například sbírka 70 olejomaleb, které zaplní skoro celé muzeum. Jde o díla nejdůležitějších kalifornských umělců první poloviny 20. století, jako jsou např. Maynard Dixon, Elmer Bischoff a Edgar Payne.

Druhou zajímavou výstavou bude A Family Dynamic, která se zaměřuje na dílo jedné rodiny, a to manželů Richarda Amenda a Susan Stinsmuehlen-Amendové a jejich syna Wyatta Amenda. Výstava se snaží dát co největší prostor každému z umělců a zároveň poukazovat na jejich synergie a vzájemný vliv jeden na druhého, přičemž každý vynikal v něčem jiném. Susan Stinsmuehlen-Amendová se zaměřovala na práci se sklem. Richard Amend se věnuje především malbě a kresbě. Dokáže uchvátit svojí černobílou kresbou lidí a pustých krajin. Jejich syn Wyatt pak vyniká v keramice.

 Warnors Theatre

Pokud si budete chtít více užít místního života, pak nesmíte minout Tower District v čele s Tower Theater, jenž překypuje podniky různého druhu. Od míst, kde naživo vystupují umělci přes divadla, pekárny, cukrárny, galerie a další. Navíc se právě v této čtvrti konají různé kulturní události včetně filmových a uměleckých festivalů, vinobraní, gurmánských nebo automobilových festivalů.

Tower Theater

Jednou z nejikoničtějších budov kulturního života města se od konce 20. let 20. století stalo kino/divadlo Warnors Theatre. To bylo zpočátku místem konání vaudevillů. Termín označuje zábavní divadelní programy zahrnující zpěv a tanec, v podstatě se jednalo o jakéhosi předchůdce varieté a muzikálu. Pak se tu promítaly němé filmy a postupem času se kino stalo populárním dějištěm například věčně vyprodaných představení z newyorské Broadwaye nebo stand-up komediálních vystoupení.

GPS: 36°46'17.2"N 119°46'28.4"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org, Wikimedia Commons: Bobak Haeri, Melissa Wiese, Gemini2525, Gemini 2525 (2), Richard Harrison, David PrasadDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

USA, Kalifornie: Santa Rosa – u Snoopyho
Publikováno: 14.2.2020
Necelých sto kilometrů severně od proslulého a populárního San Francisca leží město o 150 tisících obyvatelích, které je známé regionem North Bay a vinařskými oblastmi Napa a Sonoma.

USA, Kalifornie: Redding – do města i do přírody
Publikováno: 7.2.2020
V Kalifornii ještě zůstaneme, jen se přesuneme na severovýchod, kde bude naším cílem město Redding. Nachází se u neaktivních sopek Lassen Peak a Mount Shasta. Středem Reddingu se táhne řeka Sacramento, vedle které vede stezka Sacramento River Trail, vděčný námět pohlednic.

Kalifornie, Eureka – okouzlující přímořské město
Publikováno: 31.1.2020
Eureka je největším pobřežním městem 50milionové Kalifornie na sever od San Francisca. Viktoriánská architektura, kterou doplňují různé umělecké instalace, je nezapomenutelná.

USA, Kalifornie: Fresno – návštěva města
Publikováno: 17.1.2020
Jméno města zní zajímavě, zvědavost nám nedovolila nedopídit se toho, co znamená. Název nemá původ ani v angličtině, ani v jazyce původních indiánských kmenů Yokutů a Miwoků, jak je napříč celou Amerikou časté, nýbrž ve španělštině. Fresno znamená jasan, protože jasan je nejčastější strom lemující místí řeku San Joaquin, která ústí v zálivu Suisun.

USA, Kalifornie: Fresno – zajímavosti v okolí
Publikováno: 10.1.2020
Dneska si vyrazíme do slunné Kalifornie a zamíříme do San Joaquin Valley, které se nachází v centrální oblasti tohoto státu.

USA, Kalifornie: Údolí smrti – pouštní krajina I
Publikováno: 9.1.2017
Národní park Údolí smrti (Death Valley) nese název po stejnojmenném údolí, které se rozprostírá v parku. Své jméno dostalo až během zlaté horečky (Golden rush) v polovině 19. století, protože právě přes toto údolí vedla cesta, kterou se za zlatem chodilo. Zlatokopové trpěli hladem a žízní, museli zabít své voly a opéct je na zapálených povozech, aby vůbec přežili. Na základě jejich děsivých zkušeností začali údolí říkat Údolí smrti.

USA, Kalifornie: Údolí smrti – pouštní krajina II
Publikováno: 16.1.2017
Velké sucho, pouštní krajina a vysoké teploty – nacházíme se v národním parku Údolí smrti. Nejlepší je vždy začít v turistickém centru, abyste získali potřebné informace o parku, mapy, dobré rady a také si tu koupili nezbytnou vodu. V parku je více turistických center.

USA, Kalifornie: Riverside – jednohubka na výletě po Kalifornii
Publikováno: 20.9.2019
Naším dnešním turistickým cílem je město Riverside, které leží přibližně sto kilometrů východním směrem od megalopole Los Angeles. V porovnání působí se svými 300 tisíci obyvateli spíše jako malé předměstí. Pokud však chcete vyzkoušet něco jiného než tradiční přelidněné turistické destinace, je skvělým výletním cílem.

USA, Kalifornie: národní park Sequoia – domov masivních stromů
Publikováno: 23.1.2017
Kalifornie je stát na jihozápadním pobřeží USA. Je cílem mnoha zámořských turistů, ale i lidí pocházejících z ostatních států USA. Nabízí divoké pobřeží Tichého oceánu, zajímavá města i vesnice a neskutečné skvosty, které zde vytvořila příroda. Nejvyšší horou je Mt. Whitney (4421 m n. m.). Je nejvyšší horou pohoří Sierra Nevada, které střeží Kalifornii z její jižní části, ale také nejvyšší horou celých kontinentálních Spojených Států Amerických. Některá území jsou chráněna národními parky a přírodními rezervacemi.

USA, Kalifornie – čtvrť Old Sacramento aneb návrat do 19. století
Publikováno: 11.3.2016
Pokračujeme ve výletě po hlavním městě Kalifornie – Sacramentu. Opustíme čínskou čtvrť a vydáme se do historického jádra tohoto půlmilionového města.

USA, Kalifornie – Anaheim a Disneyland
Publikováno: 25.3.2016
Kalifornie je domovem mnoha nových nápadů a inovací. Věděli jste, že právě tady (konkrétně v San Bernardinu) byla otevřena vůbec první restaurace McDonald's na světě?

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.2.2020
Muzeum východních Čech vás zve na výstavu unikátního souboru gotického a raně renesančního umění zdejšího regionu od 13. do 16. století. Expozice Uprostřed Koruny české skýtá přes 400 uměleckých děl a bude k vidění do 28. června 2020.
21.2.2020
Zveme vás na akci pro celé rodiny, která se uskuteční již tuto sobotu (22. 2.) v Banské Štiavnici. Dětský festival Zimomravenie přinese celodenní kulturně-zábavný program.
20.2.2020
Kroměřížské Hanácké náměstí ožije v sobotu 22. února od 9 hodin masopustním jarmarkem. Čeká vás domácí zabijačka, speciality a muzika. Program s volným vstupem pokračuje do 17 hodin a koná se za každého počasí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – UKRAJINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 22. 2. 2020
svátek:Petr
dnes:
sobota 22.2.
11 °C
zítra:
neděle 23.2.
6 °C