www.infoglobe.cz » ČR, Jeseníky – dvoudenní přechod

ČR, Jeseníky – dvoudenní přechod

Publikováno: 7.5.2020
Stále více slunečných dní, ale i pořád trvající bezpečnostní opatření ohledně situace s Covid-19, která nám brání vycestovat za hranice, mají za následek zvyšující se zájem o výlety v krásné české přírodě. To však způsobuje i extrémní nárůst počtu lidí na nejznámějších turistických místech a cestách. Kam tedy vyrazit a vymanit se z davu? Vydejte se s námi do Jeseníků. Na trase dlouhé 60 kilometrů si odpočinete od městských parků, užijete si čerstvý vzduch bez roušky a větší koncentraci turistů potkáte prakticky pouze v okolí Králického Sněžníku.

Skvělým místem, kde začít, je parkoviště Pod Klepáčem u obce Dolní Morava. Odsud se poměrně prudkým, ale krátkým kopcem vydejte na první pohraniční vrchol Klepáč, který se nachází ve výšce 1 144 m n. m. Klepáč stojí v bodě rozvodí tří evropských moří – Severního, Baltského a Černého. Od roku 2009 zde stojí 28 metrů vysoká dřevěná rozhledna, kterou vystavěli Poláci a slouží také jako hlídková věž proti požárům, jimiž tyto hory čas od času trpí.

výhled u parkoviště Pod Klepáčem

na vrcholu Klepáče   na vrcholu Klepáče

Z Klepáče pokračujte přibližně 10 kilometrů přesně po trase vedoucí podél česko-polské hranice na Vlaštovčí kameny. Ty se nacházejí na svahu Králického Sněžníku, kousek před dosažením jeho vrcholu. Vlaštovčí kameny jsou zajímavé skalní útvary tvořené převážně rulou.

Pak již vystoupáte posledních pár set metrů na vrchol hory Králický Sněžník. Nachází se ve výšce 1 424 m n. m., a je tak nejvyšším vrcholem pohoří Králický Sněžník (Hornomoravská hornatina). Jak jeho název ukrývá, připravte se, že vyjma letních měsíců se zde poměrně dlouho drží sníh. Nepokrývá sice souvisle celou horu, nicméně na turistické trase se s ním rozhodně setkáte, určitě proto nepodceňte podmínky a nazujte kvalitní horskou obuv. Na vrcholu se nachází hromada kamenů, což jsou pozůstatky dřívější rozhledny a chaty. O kus dále pak leží trojmezní kámen a při cestě směrem z vrcholu žulová socha slůněte.

na vrcholu hory Králický Sněžník

na vrcholu hory Králický Sněžník   na vrcholu hory Králický Sněžník

Od Králického Sněžníku začíná již delší pochod – sestup ke Stříbrnické ve výšce 1 250 m n. m., přechod vrcholu Hraniční hory (968 m n. m.) až do Kladského sedla (815 m n. m.). Trasa stále kopíruje hranici s Polskem a odklání se až za vrcholem Chlupenkovec (980 m n. m.). Zde se opět začíná mírně stoupat. Cesta kolem vrchu Palaš (1027 m n. m.) zavede každého turistu až k přístřešku Císařská lovecká bouda pod Trnovou horou (1060 m n. m.), který je ideálním místem pro venkovní přespání, navíc se nachází jen kousek za polovinou této dvoudenní trasy. Naleznete zde velké dřevěné lavice, stoly a krb.

socha slůněte pod Králickým Sněžníkem   na vrcholu Smrku

Ráno vyrazte rovnou na vrchol hory Smrk, jež leží ve výšce 1 127 metrů nad mořem a je nejvyšším bodem Rychlebských hor. Výhledy do okolí zde sice zrovna neočekávejte, ale v okolí Smrku se nachází zajímavá rašeliniště. Odsud se cestou opět kopírující hranici vydejte přes vrchy Kovadlina (989 m n. m.), Břidličný (945 m n. m.) a Pomezný (921 m n. m.) na horu Špičák (957 m n. m.). Odsud pak již po zbytek cesty není žádné značné stoupání, vrcholy jsou nahrazeny krásnými pláněmi a zelenými loukami a pomalu se objevuje zase civilizace při průchodu vesnicí Nové Vilémovice.

zřícenina hradu Rychleby   zřícenina hradu Rychleby

Na samém závěru cesty se pak vydejte ještě na zříceninu hradu Rychleby, která se nachází přibližně 4 kilometry od Vilémovic. Původní hrad zde byl vybudován nejspíše loupežníky na přelomu 13. a 14. století. Kousek od zříceniny se nachází skalní vyhlídka Čertovy kazatelny, odkud je pěkný výhled do Račího údolí, ve kterém dnes také končíme.

vyhlídka Čertovy kazatelny

GPS: Králický Sněžník 50°12'25.7"N 16°50'50.5"E

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Jeseníky: Rejvíz – nejvýše položené rašeliniště na Moravě – VIDEO
Publikováno: 4.9.2018
Vyrážíte na výlet do Jeseníků? Určitě se zastavte v národní přírodní rezervaci Rejvíz nedaleko města Jeseník. Čeká vás unikátní rašeliniště, mokřady i stejnojmenná osada, kde se můžete občerstvit.

ČR, Jeseník – světové lázně vodního doktora Priessnitze
Publikováno: 15.11.2020
Dnes vás pozveme na procházku po světoznámých lázních, situovaných na severozápadním okraji města Jeseník v Olomouckém kraji. Bývalá osada, do roku 1947 nazývaná Gräfenberg, v současnosti pojmenována Lázně Jeseník, byla založena tzv. vodním doktorem Vinzenzem Priessnitzem a už od 19. století se těší oblibě mezi domácími i zahraničními návštěvníky.

ČR, Olomouc – město světových unikátů I
Publikováno: 15.2.2017
V následujících řádcích navštívíme středomoravské město Olomouc, které se ve světě proslavilo nejen syrečky či památkami, ale i květinovou výstavou nebo bohatou historií.

ČR, Olomouc – město světových unikátů II
Publikováno: 22.2.2017
Minulý týden jsme začali poznávací procházku po Olomouci a ve stručnosti jsme si řekli o její historii. Naším výchozím bodem bylo Horní náměstí, jehož dominantou je sloup Nejsvětější Trojice, ale i budova radnice s věží.

ČR, Olomouc – město světových unikátů III
Publikováno: 1.3.2017
Po návštěvě Dolního náměstí a obhlídce Žerotínova náměstí jsme pokračovali spletí uliček a dostali jsme se znovu na Horní náměstí, v jehož těsné blízkosti se nachází unikátní kostel sv. Mořice.

ČR, Olomouc – město světových unikátů IV
Publikováno: 8.3.2017
Od náměstí Republiky jsme se vydali ke katedrále svatého Václava, která se nachází na Václavském náměstí a je sídlem olomoucké římskokatolické arcidiecéze. Tato velkolepá románsko-gotická stavba s prvky baroka a bohatou sochařskou výzdobou je skvostem tohoto města.

ČR, Bouzov – hrad z pohádek
Publikováno: 16.4.2020
Jste žena a jako malá jste chtěla být princeznou? Nebo muž, který chtěl byt rytířem na bílém koni? Já osobně jsem to tak celé dětství měla. Chtěla jsem být princezna se zlatou korunkou, v krásných růžových šatech. A o zámku, ve kterém bych žila, jsem měla také jasnou představu. Měl několik věžiček a okenice byly červeno-bílé. Vůbec mi tehdy nevadilo, že to není zámek, ale nádherný hrad. Hrad Bouzov…


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Jeseník – procházka světovými lázněmi
Zveme vás na procházku po světoznámých lázních na severozápadním okraji města Jeseník v Olomoucké...

ČR, Olomouc a Svatý Kopeček
Moravská metropole Olomouc nabízí všem cestovatelům skutečné dobrodružství. Vydejte se poznávat p...


Souvisejicí videa

ČR, Jeseníky: Rejvíz – nejvýše položené rašeliniště na Moravě
Dnes se spolu s námi podíváte do Jeseníků, konkrétně do národní přírodní rezervace Rejvíz. Prochá...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Dárkový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Dárkový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

4.12.2020
Už 6. prosince k vám přijde Mikuláš v podobě dětského festivalu, který vám přinese on-line koncerty a vystoupení Spievankova, Fíha Tralala, Smejka a Tanculienky, Paci Pac, Dúhalky i Tárajka a Popletajka nebo Majka Spirita.
2.12.2020
Nově vydaná fotopublikace představuje kouzlo Turčianské kotliny a jejího nezaměnitelného okolí. Úchvatné záběry zachycují krásu tohoto kousku ráje, ve kterém se v minulosti přelévaly vlny prehistorického moře.
30.11.2020
Horská střediska Jasná a Vysoké Tatry odstartovala nedávno předprodej jedno- a vícedenních skipasů na zimní sezonu 2020/21. Také začal předprodej skipasů do horských středisek u nás (Špindlerův Mlýn), v Polsku (Szczyrk) a sezonní nabídka se rozšířila i na 6 zajímavých středisek v Rakousku a Itálii.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - OMÁN, JORDÁNSKO, PALESTINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 4. 12. 2020
svátek:Barbora
dnes:
pátek 4.12.
0 °C
zítra:
sobota 5.12.
4 °C