www.infoglobe.cz » ČR, Olomouc – město světových unikátů IV

ČR, Olomouc – město světových unikátů IV

Publikováno: 8.3.2017
Od náměstí Republiky jsme se vydali ke katedrále svatého Václava, která se nachází na Václavském náměstí a je sídlem olomoucké římskokatolické arcidiecéze. Tato velkolepá románsko-gotická stavba s prvky baroka a bohatou sochařskou výzdobou je skvostem tohoto města.

Nejenže je zařazena mezi národní kulturní památky, ale je i místem významných dějinných událostí. Ta nejznámější pochází z roku 1306, kdy došlo k zavraždění českého krále Václava III. ve Zdíkově paláci. Tento poslední panovník z rodu Přemyslovců byl následně pohřben v kryptě kostela, avšak o pár let později byly jeho ostatky převezeny na příkaz sestry královny Elišky do Zbraslavského kláštera, odkud se spolu s ostatky jeho otce Václava II. během husitských válek ztratily.

katedrála sv. Václava

katedrála sv. Václava   katedrála sv. Václava a kostel sv. Anny

Zajímavá událost proběhla i v roce 1469, kdy zde byl částí české a moravské šlechty vyhlášen Matyáš Korvín za českého krále. K roku 1803 se zase váže požár způsobený zásahem blesku, při kterém shořely všechny tři věže v průčelí katedrály. Naštěstí všechny napáchané škody byly v průběhu času odstraněny a po posledních rekonstrukcích přibyly dokonce i nové zvony či zvonkohra.

katedrála sv. Václava

katedrála sv. Václava (interiér)   katedrála sv. Václava (interiér)

Tato původně románská bazilika z r. 1107 se může v současnosti pochlubit druhou nejvyšší kostelní věží v České republice (100,65 m), jakož i největším zvonem na Moravě. V jejím nitru objevíte loretánskou kapli, kapli sv. Jana Křtitele, sv. Stanislava, chórovou kapli sv. Cyrila a Metoděje, několik náhrobních kamenů, gotickou sakristii, fresky a v neposlední řadě kryptu. V kryptě jsou pohřbeni biskupové a arcibiskupové, dokonce i srdce rakouského arcivévody Rudolfa Jana Habsburského. Prostor katedrály se využívá nejen k slavení mší svatých, ale i k tematickým výstavám.

katedrála sv. Václava (interiér)   areál olomouckého hradu

Katedrála je součástí olomouckého hradu, který se řadí mezi nejvýznamnější hradní areály v Česku. Kromě již výše zmíněné katedrály a Zdíkova paláce ho tvoří církevní rezidence, domy, fara, několik kaplí a děkanství, kde v současnosti sídlí Arcidiecézní muzeum. Muzeum představuje rozsáhlou sbírku církevních předmětů. Součástí expozic je románská věž s kaplí sv. Barbory. Za zmínku a samozřejmě i návštěvu (pouze během sv. mší) stojí i kostel sv. Anny, který slouží jako volební místo olomouckých církevních hodnostářů. Samozřejmě to ani zdaleka není vše, co hrad nabízí, proto si určitě naplánujte dostatek času na jeho návštěvu.

Arcidiecézní muzeum

Olomouc má řadu zajímavých památek, ale na jejich poznávání byste potřebovali celé týdny. Při našem odchodu z města jsme si ještě prohlédli přes 55 metrů vysoký novogotický Červený kostel, který nás zaujal tím, že neslouží veřejnosti, ale knihovně. Zdejší Vědecká knihovna ho totiž využívá jako sklad knih. 

Červený kostel

Neméně zajímavý byl pro nás pravoslavný kostel svatého Gorazda, který je postaven ve stylu byzantské architektury a v roce 1987 byl místem svatořečení Gorazda II., biskupa pravoslavné církve v bývalém Československu.
Olomouc - Kostel svatého Gorazda
Olomouc je však i městem květů, protože se zde každoročně koná největší a nejstarší výstava těchto něžných stvoření. Výstava Flóra Olomouc probíhá ve třech etapách (jaro, léto, podzim) a nabízí neuvěřitelnou prohlídku barev, vůní a tvarů květů, okrasných dřevin a dalších zástupců rostlinné říše. Samotné výstaviště s přilehlým okolím zase celoročně nabízí procházku po Smetanových, Čechových a Bezručových sadech, návštěvu sbírkových skleníků, rozária nebo botanické zahrady.

Město je skvostem a lákadlem pro každého cestovatele, který hledá spojení krásných staveb, historie, přírody, gastronomie i duchovna. Olomouc vás vskutku okouzlí a budete se do ní rádi vracet. Tak neváhejte a přesvědčte se o tom sami.
 
GPS: 49°35'51.6"N 17°15'43.1"E
Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Karlova Studánka – horské lázně pod Pradědem – VIDEO
Publikováno: 9.7.2019
V srdci hlubokých lesů Hrubého Jeseníku navštivte malebnou lázeňskou obec s krásnou architekturou i okolní přírodou a poklidnou atmosférou. Najdete zde i vodopád, geologickou expozici či 600 metrů dlouhou sjezdovku.

ČR, Jeseníky: Rejvíz – nejvýše položené rašeliniště na Moravě – VIDEO
Publikováno: 4.9.2018
Vyrážíte na výlet do Jeseníků? Určitě se zastavte v národní přírodní rezervaci Rejvíz nedaleko města Jeseník. Čeká vás unikátní rašeliniště, mokřady i stejnojmenná osada, kde se můžete občerstvit.

Olomouc: obnova baziliky na Svatém Kopečku
Publikováno: 25.9.2018
V areálu Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce začaly dlouho plánované stavební a restaurátorské práce, které potrvají do konce příštího roku. Areál zůstává pro veřejnost otevřen, v bazilice jsou zachovány i bohoslužby.

ČR, Jeseník – Priessnitzovy léčebné lázně – VIDEO
Publikováno: 25.6.2019
Na okraji města Jeseník můžete navštívit další z unikátních míst naší krásné země. Lékař Vincenz Priessnitz tu v roce 1822 založil první vodoléčebný ústav na světě. Dodnes zde fungují oblíbené lázně, obklopené nádhernou horskou přírodou.

Olomouc: Olomoucké barokní slavnosti
Publikováno: 29.6.2017
Letošní Olomoucké barokní slavnosti se budou konat 6.–30. července. Každý večer od půl sedmé se v Uměleckém centru UP v jezuitském konviktu uskuteční představení působivých barokních oper v nádherných kostýmech s dobovými kulisami.

ČR, Olomouc – město světových unikátů I
Publikováno: 15.2.2017
V následujících řádcích navštívíme středomoravské město Olomouc, které se ve světě proslavilo nejen syrečky či památkami, ale i květinovou výstavou nebo bohatou historií.

ČR, Olomouc – město světových unikátů II
Publikováno: 22.2.2017
Minulý týden jsme začali poznávací procházku po Olomouci a ve stručnosti jsme si řekli o její historii. Naším výchozím bodem bylo Horní náměstí, jehož dominantou je sloup Nejsvětější Trojice, ale i budova radnice s věží.

ČR, Olomouc – město světových unikátů III
Publikováno: 1.3.2017
Po návštěvě Dolního náměstí a obhlídce Žerotínova náměstí jsme pokračovali spletí uliček a dostali jsme se znovu na Horní náměstí, v jehož těsné blízkosti se nachází unikátní kostel sv. Mořice.

ČR, Hranice – město, které je škoda nenavštívit
Publikováno: 20.11.2016
Geomorfologický celek Moravská brána se může pochlubit krásnými přírodními zákoutími, ale i zajímavými městy, mezi které dozajista Hranice patří. Toto 23 kilometrů od Přerova vzdálené město je již od pravěku křižovatkou silnic, kde se snoubí historie s modernou.

ČR, Přerov – město opevněné historií
Publikováno: 30.10.2016
Dnes se budeme toulat po Moravě, přesněji po Olomouckém kraji, kde navštívíme město Přerov. Toto jen něco přes 20 kilometrů od Olomouce vzdálené město je důležitou dopravní křižovatkou a zároveň zajímavým výletním tipem pro cestovatele.

ČR, Teplice nad Bečvou – Hranická propast
Publikováno: 14.12.2016
Poté co jsme minulý týden začali procházku po lázeňském areálu obce Teplice nad Bečvou (na levém břehu Bečvy), se dnes přesuneme na pravý břeh, abychom po krátkém turistickém výstupu mohli naplno obdivovat nejhlubší propast na světě.

ČR, Teplice nad Bečvou – lázně obdařené přírodním bohatstvím
Publikováno: 7.12.2016
Před nedávnem jsme objevovali krásu města Hranice. Po několikahodinové procházce jsme v našich toulkách pokračovali dál. Ani jsme se nenadáli a už jsme opět parkovali u obce Teplice nad Bečvou, která je jednou z nejvýznamnějších přírodních i lázeňských oblastí v České republice.

ČR, Teplice nad Bečvou – Zbrašovské aragonitové jeskyně
Publikováno: 19.2.2017
Při naší poslední návštěvě Teplic nad Bečvou jsme obdivovali krásy lázeňského městečka, vychutnávali si blahodárné účinky zdejší léčivé vody a zároveň absolvovali turistickou vycházku k nejhlubší zatopené propasti na světě – Hranické propasti. Ale vynechali jsme návštěvu ještě jednoho evropského unikátu, který je vyhlášen za národní přírodní památku.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Olomouc a Svatý Kopeček
Moravská metropole Olomouc nabízí všem cestovatelům skutečné dobrodružství. Vydejte se poznávat p...

ČR, Bystřice pod Hostýnem a Svatý Hostýn
Nechte se pozvat k návštěvě Bystřice pod Hostýnem, která nabízí širokou paletu zážitků. Ať už zač...

ČR, Holešov a Rymice – dva rozdílné světy
Město Holešov se nachází na západním okraji Hostýnských vrchů a nabízí návštěvníkům procházku po ...

ČR, Přerov – centrum střední Moravy
Dnes se vydáme do ulic Přerova, kterým teče řeka Bečva. Toto 40tisícové město je důležitou doprav...

ČR, Teplice nad Bečvou – lázně a světová propast
Málokterá obec se může pochlubit tolika přírodními unikáty jako Teplice nad Bečvou. Díky výjimečn...

ČR, Hranice – křižovatka cest
V dnešní fotogalerii se vydáme na procházku po městě Hranice, které se nachází v okrese Přerov. N...

ČR: Ostrava – Moravská a Slezská
K dominantám města patří vyhlídková věž Nové radnice, odkud máte celé město pěkně na dlani. V pří...

ČR, Moravský kras – vápencová nádhera
Zavítejte prostřednictvím naší fotogalerie do Moravského krasu, který patří mezi nejvýznamnější k...


Souvisejicí videa

ČR, Jeseník – Priessnitzovy léčebné lázně
Na okraji města Jeseník lékař Vincenz Priessnitz v r. 1822 založil první vodoléčebný ústav na svě...

ČR, Jeseníky: Rejvíz – nejvýše položené rašeliniště na Moravě
Dnes se spolu s námi podíváte do Jeseníků, konkrétně do národní přírodní rezervace Rejvíz. Prochá...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.7.2019
Nově otevřená rozhledna s názvem Boží vyhlídka v Krušných horách na Karlovarsku, na jejímž vrcholu je umístěn zvon, stojí ve výšce 1099 metrů n. m. Přístupná je celý den z červené turistické značky.
15.7.2019
Od 18. do 21. července se v duchu tradice výročních trhů uskuteční jedna z nejstarších akcí na Slovensku – Spišský trh.
14.7.2019
V sobotu 20. července se uskuteční jubilejní 25. mistrovství Pohorelé a světa v sekání, a to v 10 hodin.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – LAOS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 16. 7. 2019
svátek:Luboš