www.infoglobe.cz » ČR, Přerov – město opevněné historií

ČR, Přerov – město opevněné historií

Publikováno: 30.10.2016
Dnes se budeme toulat po Moravě, přesněji po Olomouckém kraji, kde navštívíme město Přerov. Toto jen něco přes 20 kilometrů od Olomouce vzdálené město je důležitou dopravní křižovatkou a zároveň zajímavým výletním tipem pro cestovatele.

Město Přerov, které protíná řeka Bečva, nabízí běžnému turistovi zrekonstruovaný zámek, nádherné hradby s baštami, barevné renesanční domy i upravené parky, jakož i další zelené plochy. Ale skutečnou tvář města můžete poodhalit, až když se vydáte do jeho ulic, sednete si do cukrárny a nerušeně začnete pozorovat místní pulzující život. Řekneme vám, že je poměrně rychlý.

pohled na město od Bečvy

Ve městě natrefíte na obchody, které jste považovali za již v dnešní době neexistující, i na paradoxy v podobě parkovišť a silnic, které trochu zakrývají či spíše ubírají z krásy města.

Horní náměstí (renesanční zámek)

Každopádně doporučujeme návštěvu městské památkové zóny na Horním náměstí, které dominuje již zmíněný renesanční zámek, který je vůbec prvním místem na světě, kde bylo zřízeno muzeum J. A. Komenského. Proto pokud se vydáte na poznávání expozic, dozvíte se nejen o tomto učiteli národů, ale ocitnete se i ve školních třídách z různých období. Doporučujeme také absolvování výstupu na zámeckou věž, která vám poskytne pohled na krásné zvony i panoráma města. Nevynechejte ani Korvínský dům, ve kterém údajně bydlel i král Matyáš Korvín.

Horní náměstí (renesanční zámek)

Horní náměstí (renesanční domy a památník)   Horní náměstí (renesanční domy a lípy)

Samotný zámek i s Horním náměstím je situován na návrší (travertinový kopec). Ze strany řeky Bečvy ho lemuje mohutné opevnění, které dodnes ožívá během kulturních akcí. Unikátní spojení mezi hradbami a náměstím zajišťuje „výpadní ulička, která je skrytá mezi renesančními domy. Sejdete hradby a ocitnete se na nábřeží, kde si všimněte Rybářské aleje, která vyrostla na ochranné hrázi a již přes 100 let patří mezi neodmyslitelné prvky města. Kousek dál stojí most Miroslava Tyrše – zakladatele Sokola, který zdobí velká socha zubra (symbol města). Jako zajímavost uvádíme, že od roku 1872 ve městě sídlí i stejnojmenný pivovar.

Horní náměstí (renesanční domy)

Horní náměstí (renesanční domy)   „výpadní“ ulička

Samozřejmě i další místa či stavby, jako je například náměstí T. G. Masaryka s kašnou, Městský dům nebo kostel sv. Vavřince s kaplí určitě stojí za návštěvu.

Městský dům (vlevo) a kostel sv. Vavřince

O celkový vzhled města, které bylo osídleno již od pravěku, ale založeno v roce 1131, se postarali králové, slavné rody Pernštejnů či Žerotínů. Přerov je významným sídlem průmyslových podniků a je také hospodářským, kulturním i administrativním centrem celého regionu.

náměstí T. G. Masaryka   náměstí T. G. Masaryka

Turismus v Přerově je obohacen i o zajímavé naučné trasy – City Walk. Jedná se o česko-polský projekt, který navádí návštěvníky k procházce městem a informuje je o historii, památkách či zajímavých místech. Neméně působivá je i naučná stezka „Předmostím až do pravěku“, která dokumentuje bohaté archeologické nálezy paleolitického člověka a také tzv. mamutí faunu. Za návštěvu stojí i stezky „Přerovským luhem“ nebo „Po stopách války z roku 1866 na Přerovsku“. Město je přátelské i k cyklistům, jelikož se zde nachází několik cyklostezek, z nichž musíme vyzvednout napojení na velkou Cyklostezku Bečva, dosahující celkové délky 141 kilometrů.

městské hradby

Toto 40tisícové město nabízí návštěvníkovi vše, co potřebuje. Od památek přes malebná místa až po nevšední obchůdky a příjemné kavárny. Proto jeho návštěvu na výletě po Moravě určitě nevynechejte.

 „výpadní“ ulička

GPS: 49°27'20.4"N 17°27'05.6"E

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad. Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Olomouc – město světových unikátů IV
Publikováno: 8.3.2017
Od náměstí Republiky jsme se vydali ke katedrále svatého Václava, která se nachází na Václavském náměstí a je sídlem olomoucké římskokatolické arcidiecéze. Tato velkolepá románsko-gotická stavba s prvky baroka a bohatou sochařskou výzdobou je skvostem tohoto města.

ČR, Teplice nad Bečvou – Zbrašovské aragonitové jeskyně
Publikováno: 19.2.2017
Při naší poslední návštěvě Teplic nad Bečvou jsme obdivovali krásy lázeňského městečka, vychutnávali si blahodárné účinky zdejší léčivé vody a zároveň absolvovali turistickou vycházku k nejhlubší zatopené propasti na světě – Hranické propasti. Ale vynechali jsme návštěvu ještě jednoho evropského unikátu, který je vyhlášen za národní přírodní památku.

ČR, Olomouc – město světových unikátů II
Publikováno: 22.2.2017
Minulý týden jsme začali poznávací procházku po Olomouci a ve stručnosti jsme si řekli o její historii. Naším výchozím bodem bylo Horní náměstí, jehož dominantou je sloup Nejsvětější Trojice, ale i budova radnice s věží.

ČR, Olomouc – město světových unikátů I
Publikováno: 15.2.2017
V následujících řádcích navštívíme středomoravské město Olomouc, které se ve světě proslavilo nejen syrečky či památkami, ale i květinovou výstavou nebo bohatou historií.

ČR, Svatý Kopeček – místo víry a oddechu
Publikováno: 12.2.2017
Poutní místa mají jakousi nepopsatelnou atmosféru, která láká tisíce z nás k jejich návštěvě. Nedávno jsme se pokochali krásami Svatého Hostýna, který nám učaroval. Možná i proto jsme se krátce nato rozhodli vidět další významné poutní místo v Česku – Svatý Kopeček.

ČR, Bystřice pod Hostýnem – město ohýbaného nábytku
Publikováno: 5.2.2017
Po návštěvě poutního místa Svatý Hostýn jsme nemohli vynechat ani tři kilometry vzálené město Bystřice pod Hostýnem, které je proslulé výrobou ohýbaného nábytku. Samozřejmě nábytek není zdaleka vše, co toto městečko nabízí.

ČR, Rymice – obec s nádechem minulosti
Publikováno: 1.2.2017
Přibližně 11 kilometrů od Holešova se nachází obec Rymice, která láká turisty na pamětihodnosti lidové architektury.

ČR, Holešov – historie, osobnosti a památky
Publikováno: 29.1.2017
Na západním okraji Hostýnských vrchů v okrese Kroměříž se rozprostírá městečko Holešov, které je známé hlavně díky raně baroknímu zámku s velkolepým francouzským parkem a poměrně bohatou židovskou historií.

ČR, Teplice nad Bečvou – lázně obdařené přírodním bohatstvím
Publikováno: 7.12.2016
Před nedávnem jsme objevovali krásu města Hranice. Po několikahodinové procházce jsme v našich toulkách pokračovali dál. Ani jsme se nenadáli a už jsme opět parkovali u obce Teplice nad Bečvou, která je jednou z nejvýznamnějších přírodních i lázeňských oblastí v České republice.

ČR, Hranice – město, které je škoda nenavštívit
Publikováno: 20.11.2016
Geomorfologický celek Moravská brána se může pochlubit krásnými přírodními zákoutími, ale i zajímavými městy, mezi které dozajista Hranice patří. Toto 23 kilometrů od Přerova vzdálené město je již od pravěku křižovatkou silnic, kde se snoubí historie s modernou.

ČR: Úsov - město u významného hradu
Publikováno: 1.7.2011
V Olomouckém kraji leží město, které kdysi bylo významné pro svůj přilehlý hrad.

Bouzov
Publikováno: 20.6.2008
Tento respekt budící hrad byl založen na počátku 14. století založen jistým Buzem z Buzova, což potvrzuje i listina z roku 1317. Po pouhých třiceti dvou letech hrad přešel do majetku bohatých pánů z Vildenberka.

Šumperk
Publikováno: 14.9.2007
Město Šumperk se nachází v údolí řeky Desné v nadmořské výšce 335 m. Od severu je chráněno masívem jesenických hřebenů. Historie města Šumperk sahá až do 13. století a souvisela také s těžbou drahých kovů (zlato, stříbro, železná ruda).

Olomouc
Publikováno: 9.8.2007
Město Olomouc patří mezi významná městská centra České republiky. Má nespočet architektonických památek.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Olomouc a Svatý Kopeček
Moravská metropole Olomouc nabízí všem cestovatelům skutečné dobrodružství. Vydejte se poznávat p...

ČR, Bystřice pod Hostýnem a Svatý Hostýn
Nechte se pozvat k návštěvě Bystřice pod Hostýnem, která nabízí širokou paletu zážitků. Ať už zač...

ČR, Holešov a Rymice – dva rozdílné světy
Město Holešov se nachází na západním okraji Hostýnských vrchů a nabízí návštěvníkům procházku po ...

ČR, Přerov – centrum střední Moravy
Dnes se vydáme do ulic Přerova, kterým teče řeka Bečva. Toto 40tisícové město je důležitou doprav...

ČR, Teplice nad Bečvou – lázně a světová propast
Málokterá obec se může pochlubit tolika přírodními unikáty jako Teplice nad Bečvou. Díky výjimečn...

ČR, Hranice – křižovatka cest
V dnešní fotogalerii se vydáme na procházku po městě Hranice, které se nachází v okrese Přerov. N...

ČR: Jeskyně Na Pomezí
Jeskyně Na Pomezí byly objeveny v roce 1949, nedaleko města Jeseník. Při dlouholetém zkoumání byl...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.11.2019
Od roku 2013, kdy se Česká republika zapojila do mezinárodního projektu European Theatre Night, je každoročně třetí listopadovou sobotu veřejnosti prezentováno divadlo v netradiční formě. Noci divadel, která proběhne v předvečer 30. výročí sametové revoluce, tedy 16. listopadu, se zúčastní stovka divadel.
13.11.2019
Ústředí lidové umělecké výroby (ÚĽUV) v Tatranské Lomnici otevřelo novou výstavu Betlémy. Návštěvníkům představí historii betlémů prostřednictvím vybraných děl ze sbírkového fondu.
12.11.2019
Oslavy svátku svatého Martina jsou spojovány s příchodem zimy a dnes také s hody, na kterých nesmí chybět svatomartinská pečená husa a mladé víno. Oslavy se konají na mnoha místech republiky, v Klimkovicích například v sobotu 16. listopadu začínají v 11.11 před zámkem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 14. 11. 2019
svátek:Sáva
dnes:
čtvrtek 14.11.
4 °C
zítra:
pátek 15.11.
8 °C