www.infoglobe.cz » ČR, Přerov – město opevněné historií

ČR, Přerov – město opevněné historií

Publikováno: 30.10.2016
Dnes se budeme toulat po Moravě, přesněji po Olomouckém kraji, kde navštívíme město Přerov. Toto jen něco přes 20 kilometrů od Olomouce vzdálené město je důležitou dopravní křižovatkou a zároveň zajímavým výletním tipem pro cestovatele.

Město Přerov, které protíná řeka Bečva, nabízí běžnému turistovi zrekonstruovaný zámek, nádherné hradby s baštami, barevné renesanční domy i upravené parky, jakož i další zelené plochy. Ale skutečnou tvář města můžete poodhalit, až když se vydáte do jeho ulic, sednete si do cukrárny a nerušeně začnete pozorovat místní pulzující život. Řekneme vám, že je poměrně rychlý.

pohled na město od Bečvy

Ve městě natrefíte na obchody, které jste považovali za již v dnešní době neexistující, i na paradoxy v podobě parkovišť a silnic, které trochu zakrývají či spíše ubírají z krásy města.

Horní náměstí (renesanční zámek)

Každopádně doporučujeme návštěvu městské památkové zóny na Horním náměstí, které dominuje již zmíněný renesanční zámek, který je vůbec prvním místem na světě, kde bylo zřízeno muzeum J. A. Komenského. Proto pokud se vydáte na poznávání expozic, dozvíte se nejen o tomto učiteli národů, ale ocitnete se i ve školních třídách z různých období. Doporučujeme také absolvování výstupu na zámeckou věž, která vám poskytne pohled na krásné zvony i panoráma města. Nevynechejte ani Korvínský dům, ve kterém údajně bydlel i král Matyáš Korvín.

Horní náměstí (renesanční zámek)

Horní náměstí (renesanční domy a památník)   Horní náměstí (renesanční domy a lípy)

Samotný zámek i s Horním náměstím je situován na návrší (travertinový kopec). Ze strany řeky Bečvy ho lemuje mohutné opevnění, které dodnes ožívá během kulturních akcí. Unikátní spojení mezi hradbami a náměstím zajišťuje „výpadní ulička, která je skrytá mezi renesančními domy. Sejdete hradby a ocitnete se na nábřeží, kde si všimněte Rybářské aleje, která vyrostla na ochranné hrázi a již přes 100 let patří mezi neodmyslitelné prvky města. Kousek dál stojí most Miroslava Tyrše – zakladatele Sokola, který zdobí velká socha zubra (symbol města). Jako zajímavost uvádíme, že od roku 1872 ve městě sídlí i stejnojmenný pivovar.

Horní náměstí (renesanční domy)

Horní náměstí (renesanční domy)   „výpadní“ ulička

Samozřejmě i další místa či stavby, jako je například náměstí T. G. Masaryka s kašnou, Městský dům nebo kostel sv. Vavřince s kaplí určitě stojí za návštěvu.

Městský dům (vlevo) a kostel sv. Vavřince

O celkový vzhled města, které bylo osídleno již od pravěku, ale založeno v roce 1131, se postarali králové, slavné rody Pernštejnů či Žerotínů. Přerov je významným sídlem průmyslových podniků a je také hospodářským, kulturním i administrativním centrem celého regionu.

náměstí T. G. Masaryka   náměstí T. G. Masaryka

Turismus v Přerově je obohacen i o zajímavé naučné trasy – City Walk. Jedná se o česko-polský projekt, který navádí návštěvníky k procházce městem a informuje je o historii, památkách či zajímavých místech. Neméně působivá je i naučná stezka „Předmostím až do pravěku“, která dokumentuje bohaté archeologické nálezy paleolitického člověka a také tzv. mamutí faunu. Za návštěvu stojí i stezky „Přerovským luhem“ nebo „Po stopách války z roku 1866 na Přerovsku“. Město je přátelské i k cyklistům, jelikož se zde nachází několik cyklostezek, z nichž musíme vyzvednout napojení na velkou Cyklostezku Bečva, dosahující celkové délky 141 kilometrů.

městské hradby

Toto 40tisícové město nabízí návštěvníkovi vše, co potřebuje. Od památek přes malebná místa až po nevšední obchůdky a příjemné kavárny. Proto jeho návštěvu na výletě po Moravě určitě nevynechejte.

 „výpadní“ ulička

GPS: 49°27'20.4"N 17°27'05.6"E

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad. Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Odry: nově otevřený Flascharův důl
Publikováno: 22.7.2020
V Nízkém Jeseníku poblíž Veselého kopce se nově otevřelo dvoupatrové důlní dílo Flascharův důl. Moravskoslezský kraj tak získal další turistický cíl, který je součástí projektu Technotrasy, jež sdružuje desítky technických atraktivit.

ČR, Olomouc – město světových unikátů II
Publikováno: 22.2.2017
Minulý týden jsme začali poznávací procházku po Olomouci a ve stručnosti jsme si řekli o její historii. Naším výchozím bodem bylo Horní náměstí, jehož dominantou je sloup Nejsvětější Trojice, ale i budova radnice s věží.

ČR, Teplice nad Bečvou – Zbrašovské aragonitové jeskyně
Publikováno: 19.2.2017
Při naší poslední návštěvě Teplic nad Bečvou jsme obdivovali krásy lázeňského městečka, vychutnávali si blahodárné účinky zdejší léčivé vody a zároveň absolvovali turistickou vycházku k nejhlubší zatopené propasti na světě – Hranické propasti. Ale vynechali jsme návštěvu ještě jednoho evropského unikátu, který je vyhlášen za národní přírodní památku.

ČR, Olomouc – město světových unikátů IV
Publikováno: 8.3.2017
Od náměstí Republiky jsme se vydali ke katedrále svatého Václava, která se nachází na Václavském náměstí a je sídlem olomoucké římskokatolické arcidiecéze. Tato velkolepá románsko-gotická stavba s prvky baroka a bohatou sochařskou výzdobou je skvostem tohoto města.

ČR, Olomouc – město světových unikátů I
Publikováno: 15.2.2017
V následujících řádcích navštívíme středomoravské město Olomouc, které se ve světě proslavilo nejen syrečky či památkami, ale i květinovou výstavou nebo bohatou historií.

ČR, Svatý Kopeček – místo víry a oddechu
Publikováno: 12.2.2017
Poutní místa mají jakousi nepopsatelnou atmosféru, která láká tisíce z nás k jejich návštěvě. Nedávno jsme se pokochali krásami Svatého Hostýna, který nám učaroval. Možná i proto jsme se krátce nato rozhodli vidět další významné poutní místo v Česku – Svatý Kopeček.

ČR: Úsov - město u významného hradu
Publikováno: 1.7.2011
V Olomouckém kraji leží město, které kdysi bylo významné pro svůj přilehlý hrad.

ČR, Hranice – město, které je škoda nenavštívit
Publikováno: 20.11.2016
Geomorfologický celek Moravská brána se může pochlubit krásnými přírodními zákoutími, ale i zajímavými městy, mezi které dozajista Hranice patří. Toto 23 kilometrů od Přerova vzdálené město je již od pravěku křižovatkou silnic, kde se snoubí historie s modernou.

ČR, Teplice nad Bečvou – lázně obdařené přírodním bohatstvím
Publikováno: 7.12.2016
Před nedávnem jsme objevovali krásu města Hranice. Po několikahodinové procházce jsme v našich toulkách pokračovali dál. Ani jsme se nenadáli a už jsme opět parkovali u obce Teplice nad Bečvou, která je jednou z nejvýznamnějších přírodních i lázeňských oblastí v České republice.

ČR, Holešov – historie, osobnosti a památky
Publikováno: 29.1.2017
Na západním okraji Hostýnských vrchů v okrese Kroměříž se rozprostírá městečko Holešov, které je známé hlavně díky raně baroknímu zámku s velkolepým francouzským parkem a poměrně bohatou židovskou historií.

ČR, Rymice – obec s nádechem minulosti
Publikováno: 1.2.2017
Přibližně 11 kilometrů od Holešova se nachází obec Rymice, která láká turisty na pamětihodnosti lidové architektury.

ČR, Bystřice pod Hostýnem – město ohýbaného nábytku
Publikováno: 5.2.2017
Po návštěvě poutního místa Svatý Hostýn jsme nemohli vynechat ani tři kilometry vzálené město Bystřice pod Hostýnem, které je proslulé výrobou ohýbaného nábytku. Samozřejmě nábytek není zdaleka vše, co toto městečko nabízí.

Bouzov
Publikováno: 20.6.2008
Tento respekt budící hrad byl založen na počátku 14. století založen jistým Buzem z Buzova, což potvrzuje i listina z roku 1317. Po pouhých třiceti dvou letech hrad přešel do majetku bohatých pánů z Vildenberka.

Šumperk
Publikováno: 14.9.2007
Město Šumperk se nachází v údolí řeky Desné v nadmořské výšce 335 m. Od severu je chráněno masívem jesenických hřebenů. Historie města Šumperk sahá až do 13. století a souvisela také s těžbou drahých kovů (zlato, stříbro, železná ruda).

Olomouc
Publikováno: 9.8.2007
Město Olomouc patří mezi významná městská centra České republiky. Má nespočet architektonických památek.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Olomouc a Svatý Kopeček
Moravská metropole Olomouc nabízí všem cestovatelům skutečné dobrodružství. Vydejte se poznávat p...

ČR, Bystřice pod Hostýnem a Svatý Hostýn
Nechte se pozvat k návštěvě Bystřice pod Hostýnem, která nabízí širokou paletu zážitků. Ať už zač...

ČR, Holešov a Rymice – dva rozdílné světy
Město Holešov se nachází na západním okraji Hostýnských vrchů a nabízí návštěvníkům procházku po ...

ČR, Přerov – centrum střední Moravy
Dnes se vydáme do ulic Přerova, kterým teče řeka Bečva. Toto 40tisícové město je důležitou doprav...

ČR, Teplice nad Bečvou – lázně a světová propast
Málokterá obec se může pochlubit tolika přírodními unikáty jako Teplice nad Bečvou. Díky výjimečn...

ČR, Hranice – křižovatka cest
V dnešní fotogalerii se vydáme na procházku po městě Hranice, které se nachází v okrese Přerov. N...

ČR: Jeskyně Na Pomezí
Jeskyně Na Pomezí byly objeveny v roce 1949, nedaleko města Jeseník. Při dlouholetém zkoumání byl...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.9.2020
Světový den cestovního ruchu se každoročně slaví 27. září a jeho cílem je zvyšovat povědomí o významu cestovního ruchu, jeho sociálních, kulturních, ekologických i ekonomických hodnotách a přínosu k dosažení cílů udržitelného rozvoje.
21.9.2020
Mezinárodní den architektury nabídne na tři stovky akcí v různých městech v Čechách a také na Slovensku. V týdnu od 1. do 7. října vás zve na místa veřejnosti běžně nepřístupná. Hlavní téma letošního ročníku je UDRŽITELNOST a podtéma Sociální aspekt.
18.9.2020
Během víkendu 26. a 27. září se uskuteční akce, kterou děti doslova milují – Drakiáda na zámku Schloss Hof.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NEPÁL:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 23. 9. 2020
svátek:Berta
dnes:
středa 23.9.
20 °C
zítra:
čtvrtek 24.9.
21 °C