www.infoglobe.cz » ČR, Velké Karlovice – Valašský horský ráj

ČR, Velké Karlovice – Valašský horský ráj

Publikováno: 6.1.2021
Velké Karlovice jsou obcí s pozoruhodnými přírodními krásami, památkami, stavbami původní srubové architektury a s rozsáhlou nabídkou služeb pro turisty. Dnes tuto malebnou vesničku s přibližně 2400 obyvateli navštívíme.

Velké Karlovice jsou opravdu velké, z jednoho konce na druhý je to až 12 kilometrů. Typickým rysem obce je osídlení soustředěné kolem Vsetínské Bečvy a zabíhající i do bočních údolí. K vesničce patří také samoty rozeseté po úbočích.

Velké Karlovice – chalupy, (c) wikipedia.org - Ben Skála, Benfoto

Velké Karlovice velmi výstižně popsal v roce 1881 i český spisovatel Svatopluk Čech. „Vidím dlouhé údolí, utvořené řetězem různotvarých hor oddělených od sebe tichými údolími, oddělené od sebe tichými údolíčky a pokrytými různobarevnými pruhy rolí, zelenými pastvinami a hlavně krásnými temnými lesy.“

Velké Karlovice – okolí, (c) archív CCRVM

Dnešní Velké Karlovice nemají typické centrum, ale hned několik dílčích náměstíček. To první leží na začátku údolí Pluskovec. Kdysi dávno, v polovině 18. století, kdy se místní rozhodovali, na které místo postaví nový kostel, začalo sněžit. Na tom by nebylo nic divného, kdyby nebyl srpen. A nasněžilo právě na dolní konec údolí Pluskovec. Místní tento jev přijali jako znamení shůry a postavili sem kostel Panny Marie Sněžné. Je to kostel ojedinělý, a to díky celodřevěné konstrukci, půdorysu ve tvaru rovnoramenného kříže. Při stavbě, která byla dokončena v roce 1754, nebyl použit jediný hřebík.

Karlovské muzeum, (c) wikipedia.org - Ben Skála, Benfoto

Nedaleko kostela se nachází turistické informační centrum, Karlovské muzeum i železniční stanice Velké Karlovice – zastávka (vlaky sem jezdí ze Vsetína a jsou připraveny k přepravě jízdních kol). Dále se v údolí nacházejí lyžařské svahy v létě využívané jako bike aréna, vyhledávané hotely, penziony, chalupy, restaurace, zařízení pro relaxaci a sport.

železniční stanice Velké Karlovice – zastávka, (c) wikipedia.org - Ben Skála, Benfoto

Najdete zde také areál s dřevěnými sochami u kaple sv. Huberta nebo trasu Elingerka, nazvanou podle hlavní postavy televizního seriálu Doktor Martin, který zde měl svou filmovou ordinaci.

Karlovské jazero, (c) wikipedia.org - Carodejnictvionline

Další centrum Velkých Karlovic je na počátku údolí Miloňov. Údolím vede cyklostezka na hřeben Vsetínských Beskyd i k 24 metrů vysoké rozhledně Miloňová, ze které si Velké Karlovice snadno prohlédnete z výšky. Kratší výstupová trasa na rozhlednu vede z Léskového, které leží na východním konci Velkých Karlovic.

Velké Karlovice – lyžovačka, (c) archív CCRVM

Z pohledu turistů je centrem Velkých Karlovic právě Léskové, protože se zde nachází největší koncentrace ubytovacích zařízení, několik restaurací, a dokonce malý pivovar. Vede odtud cesta nejen na již zmíněnou rozhlednu Miloňová, ale také k pralesu Razula, což je jedna z nejstarších rezervací v Česku. Některé stromy tu mají více než 300 let. Jsou zde vyznačeny místní vycházkové okruhy pro pěší, začíná zde již zmíněná cyklostezka Bečva, v zimě se to tu hemží lyžaři, v létě cyklisty a pěšími turisty. Pro děti je zde několik hřišť, Kulíškova naučná stezka, milovníci focení ocení fotostezku s návodem, jak fotit krásné snímky, pro gurmány se nabízí možnost odhalení tajemství pečení valašských frgálů.

Velké Karlovice – kostel, (c) archív CCRVM

Každý rok na podzim je tato část Velkých Karlovic místem konání proslulého Karlovského gastrofestivalu. Velké Karlovice jsou také známé velkým množstvím drobných církevních staveb. Napočítáte tu osmadvacet kapliček, křížů a zvonic. Jejich polohu i doporučené trasy k nim poskytne turistické informační centrum.

Zvonice Soláň, (c) archív CCRVM

Na závěr jsme si nechali Valašský Olymp, horu malířů a umělců Soláň. Leží na hřebenu Vsetínských Beskyd. Příroda v okolí okouzlila nejednoho umělce a v současnosti je zdejším neformálním centrem Zvonice Soláň s turistickým informačním centrem a galerií. 

GPS: 49°21'39.3"N 18°17'01.9"E

 

Zdroj a foto: archiv CCRVM (www.vychodni-morava.cz), (c) wikipedia.org - Ben Skála, Benfoto  (3x), Carodejnictvionline

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Teplice nad Bečvou – Hranická propast
Publikováno: 14.12.2016
Poté co jsme minulý týden začali procházku po lázeňském areálu obce Teplice nad Bečvou (na levém břehu Bečvy), se dnes přesuneme na pravý břeh, abychom po krátkém turistickém výstupu mohli naplno obdivovat nejhlubší propast na světě.

ČR, Teplice nad Bečvou – lázně obdařené přírodním bohatstvím
Publikováno: 7.12.2016
Před nedávnem jsme objevovali krásu města Hranice. Po několikahodinové procházce jsme v našich toulkách pokračovali dál. Ani jsme se nenadáli a už jsme opět parkovali u obce Teplice nad Bečvou, která je jednou z nejvýznamnějších přírodních i lázeňských oblastí v České republice.

ČR, Teplice nad Bečvou – Zbrašovské aragonitové jeskyně
Publikováno: 19.2.2017
Při naší poslední návštěvě Teplic nad Bečvou jsme obdivovali krásy lázeňského městečka, vychutnávali si blahodárné účinky zdejší léčivé vody a zároveň absolvovali turistickou vycházku k nejhlubší zatopené propasti na světě – Hranické propasti. Ale vynechali jsme návštěvu ještě jednoho evropského unikátu, který je vyhlášen za národní přírodní památku.

ČR, Hranice – město, které je škoda nenavštívit
Publikováno: 20.11.2016
Geomorfologický celek Moravská brána se může pochlubit krásnými přírodními zákoutími, ale i zajímavými městy, mezi které dozajista Hranice patří. Toto 23 kilometrů od Přerova vzdálené město je již od pravěku křižovatkou silnic, kde se snoubí historie s modernou.

ČR, Valašské Klobouky: městečko mnoha podob – VIDEO
Publikováno: 31.3.2015
Jihovýchodně od města Zlín se nachází obec Valašské Klobouky, kterou protéká říčka Klobučka (Brumovka) a obklopuje ji pohoří Bílých Karpat a Vizovických vrchů. Doslechli jsme se, že obec nabízí vícero zajímavých zážitků, a tak jsme se rozhodli pro její návštěvu.

ČR: Valašské Meziříčí - klidná moravská síla - VIDEO
Publikováno: 21.6.2011
Dvě řeky protékají Valašským Meziříčím, významným moravským městem, a obě se jmenují Bečva - Vsetínská a Rožnovská. A obě se ještě ve ValMezu nebo Valašských Benátkách, jak se Valašskému Meziřící přezdívá, spojí v jednu jedinou – Bečvu. ValMez má tedy vlastně řeky tři.

ČR, Luhačovice – krásné lázně a zajímavé okolí I
Publikováno: 9.8.2017
Lázně Luhačovice jsou krásné, malebné a léčivé v každém ročním období. Vždy zas a znova okouzlují návštěvníky rozmanitou architekturou, krásným okolím a všudypřítomnou zelení.

ČR, Luhačovice – krásné lázně a zajímavé okolí II
Publikováno: 16.8.2017
Po minulém představení Luhačovic a jejich světoznámých lázní se dnes vydáme za krásnými přírodními, kulturními i historickými památkami v okolí. Pohybovat se budeme po oblasti svérázného Valašska, pohostinného Slovácka a úrodné Hané.

ČR, Přerov – město opevněné historií
Publikováno: 30.10.2016
Dnes se budeme toulat po Moravě, přesněji po Olomouckém kraji, kde navštívíme město Přerov. Toto jen něco přes 20 kilometrů od Olomouce vzdálené město je důležitou dopravní křižovatkou a zároveň zajímavým výletním tipem pro cestovatele.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása I
Publikováno: 15.3.2017
Dnes se vydáme do města nádherných uliček, náměstí, sakrálních staveb, úžasných zahrad a UNESCO památek. Budeme se toulat po jednom z nejkrásnějších historických měst České republiky, které se díky mimořádným dějinám, kultuře a vzdělanosti nazývá i Hanácké Athény. Asi už pomalu tušíte, že řeč bude o městě Kroměříž.

ČR, Zlín – unikátní zoologická zahrada
Publikováno: 26.7.2017
Dnes vás zavedeme na jedno úžasné místo, které se nachází přibližně 10 kilometrů od centra Zlína. Místo, které v roce 1930 založil nepsaný král obuvi Tomáš Baťa. Asi už tušíte, že řeč bude o zlínské zoologické zahradě, kterou místní nazývají i zoo Lešná.

Zlín - boty a velcí sportovní talenti
Publikováno: 13.4.2010
Když se řekne Zlín, každému se nejspíš vybaví silný příběh klanu podnikatelů Baťových. Ten z útrob města dýchá dál. Odráží se na zdech letitých továren, ve jménech ulic, nebo v názvu místní university.

ČR, Otrokovice – průmyslové město na rozmezí tří regionů
Publikováno: 2.8.2017
Po minulé návštěvě zlínské zoologické zahrady dnes navštívíme druhé největší město v okrese Zlín, které leží na soutoku řek Moravy a Dřevnice.

ČR, Svatý Hostýn – poutní místo
Publikováno: 25.1.2017
Tentokrát se vydáme k nejvýše položenému mariánskému poutnímu místu na Moravě, které již celá staletí přitahuje poutníky nejen z blízkého okolí, ale i dalekých krajů. Tím místem je Svatý Hostýn.

ČR, Bystřice pod Hostýnem – město ohýbaného nábytku
Publikováno: 5.2.2017
Po návštěvě poutního místa Svatý Hostýn jsme nemohli vynechat ani tři kilometry vzálené město Bystřice pod Hostýnem, které je proslulé výrobou ohýbaného nábytku. Samozřejmě nábytek není zdaleka vše, co toto městečko nabízí.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Zlín – nejhezčí zoo na Moravě
Navštivte prostřednictvím následujících fotografií snad nejkrásnější zoologickou zahradu na Morav...

ČR, Kroměříž – český klenot
Prostřednictvím naší fotogalerie vás zavedeme do města úžasných zahrad a historických památek, kd...

ČR, Přerov – centrum střední Moravy
Dnes se vydáme do ulic Přerova, kterým teče řeka Bečva. Toto 40tisícové město je důležitou doprav...

ČR, Teplice nad Bečvou – lázně a světová propast
Málokterá obec se může pochlubit tolika přírodními unikáty jako Teplice nad Bečvou. Díky výjimečn...

ČR, Hranice – křižovatka cest
V dnešní fotogalerii se vydáme na procházku po městě Hranice, které se nachází v okrese Přerov. N...

ČR: Valašské Klobouky a rozhledna na Královci
Jihovýchodně od Zlína se nachází obec Valašské Klobouky, kterou obklopuje pohoří Bílých Karpat a ...

ČR, Luhačovice – kouzelné lázně
V jihovýchodní části České republiky se nachází malé lázeňské městečko Luhačovice. Je situováno v...

ČR, Lázně Luhačovice – oddech pro tělo i duši
Lázně Luhačovice jsou nejen tradiční lázeňské a relaxační městečko, které nabízí širokou škálu sl...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
13.1.2021
Agentura Henley & Partners i letos sestavila žebříček nejsilnějších pasů světa na základě počtu zemí, které může navštívit držitel pasu bez nutnosti vyřizování povolení a placení víz. V roce 2021 bude nejspíš nutné prokázaní vakcinace.
11.1.2021
Světoznámé vydavatelství turistických průvodců – Lonely Planet – představilo druhé vydání těch nejzajímavějších míst na naší planetě, která bychom měli určitě navštívit.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 17. 1. 2021
svátek:Drahoslav
dnes:
neděle 17.1.
-6 °C
zítra:
pondělí 18.1.
1 °C