www.infoglobe.cz » ČR, Teplice nad Bečvou – Zbrašovské aragonitové jeskyně

ČR, Teplice nad Bečvou – Zbrašovské aragonitové jeskyně

Publikováno: 19.2.2017
Při naší poslední návštěvě Teplic nad Bečvou jsme obdivovali krásy lázeňského městečka, vychutnávali si blahodárné účinky zdejší léčivé vody a zároveň absolvovali turistickou vycházku k nejhlubší zatopené propasti na světě – Hranické propasti. Ale vynechali jsme návštěvu ještě jednoho evropského unikátu, který je vyhlášen za národní přírodní památku.

Tím unikátem jsou Zbrašovské aragonitové jeskyně, ležící v malebném údolí řeky Bečvy, přesněji na jejím levém břehu v nadmořské výšce 247 až 312 metrů. Dosud prozkoumané podzemí ukrývá sedm jeskyní, ale veřejnosti je přístupná jen největší z nich. Přístup k ní vede z provozní budovy, kde si zakoupíte vstupenky.

provozní budova

Těšit se můžete na vskutku jedinečnou výzdobu, kterou nikde jinde nenajdete, jelikož její původ vzniku se váže na teplou uhličitou kyselku, která spolu s působením atmosférických srážek po celá tisíciletí formovala okolní hydrotermální kras. Z geologického hlediska se jeskyně nacházejí na rozhraní dvou geomorfologických celků – Českého masivu a Západních Karpat. Pozoruhodný je i výskyt plynu – oxidu uhličitého, který se v níže položených částech jeskyně uvolňuje z podzemních jezírek kyselky. Protože je těžší než vzduch, udržuje se nad jejich hladinou a neohrožuje tak zdraví návštěvníků. Jeho viditelnou formu je možné pozorovat i v korytě řeky Bečvy.

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Zbrašovské aragonitové jeskyně   Zbrašovské aragonitové jeskyně

Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou nejteplejšími jeskyněmi v České republice a průměrná roční teplota se zde pohybuje okolo 14,5 ˚C. Během 375 metrů dlouhé prohlídkové trasy budete mít možnost pozorovat více forem hydrotermální výzdoby v podobě minerálu aragonit, raftové (gejzírové) stalagmity, stalaktity, sintrové povlaky, ale i moderní měřicí přístroje na zjišťování koncentrace oxidu uhličitého v prostoru. Průvodce vám dokonce v jisté části předvede jeho přítomnost, a to zapálením svíčky, kterou postupně bude spouštět do nižších částí jeskyně.

finanční sbírka

pamětní tabule   měřicí přístroj

Objevení jeskyně se váže k roku 1912, kdy během poměrně tuhé zimy byla pracovníky místního kamenolomu zvaného Na Baránce zpozorována puklina, ze které stoupala pára. Bratři Josef a Čeněk Chromí, kteří již v té době zkoumali krasové jevy v okolí, se zavázali k rozšíření této pukliny a komínem hlubokým 42 metrů sestoupili přímo do největšího jeskynního prostoru (nynější Jurikův dóm). Postupně s dalšími nadšenci prozkoumali dosud utajený jeskynní systém, který v roce 1926 zpřístupnili široké veřejnosti. Jeskyni v roce 1997 zasáhla povodeň, která kromě zatopení Mramorové síně zdůraznila hladinu minerálních jezírek, což vedlo k výronu plynu do vyšších poloh jeskyně. Tuto událost dokumentuje i mramorová tabule, na kterou vás průvodce během prohlídky určitě upozorní. Od roku 2003 jsou jeskyně vyhlášeny za národní přírodní památku a díky rozsáhlé rekonstrukci v letech 2002 až 2005 byla zmodernizována prohlídková trasa, elektroinstalace a také proběhlo navrácení původní podoby několika částem jeskynního systému.

Zbrašovské aragonitové jeskyně   připomínka povodně

Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou přístupné celoročně (kromě ledna) avšak v zimních měsících je provozní režim upravený, proto se o možnostech prohlídky předem informujte. Kromě přírodní krásy zde můžete vidět i umělecké exponáty, neboť od roku 1981 se zde pravidelně konají výstavy současného výtvarného umění. Takové využití jeskynních prostor je z celoevropského hlediska ojedinělé. Prohlídka jeskyně trvá přibližně 45 minut.

umění

umění   umění

Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou jedny ze 14 zpřístupněných jeskyní v Česku, ale jako jediné jsou hydrotermálního původu s jezírky kyselky.

východ z jeskyně   východ z jeskyně

GPS: 49°31'54.3"N 17°44'45.1"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Monika Babická, caves.cz

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Přírodní krásy země příběhů II
Publikováno: 29.5.2019
Minulý týden jsme vás zavedli k lomu Velká Amerika, ke krasové propasti Macocha nebo ke skalnímu městečku Toulovcovy maštale. Dnes budeme v poznávání přírodních míst Česka pokračovat. Naší další zastávkou bude přírodní sopečná rarita Soos.

ČR, Olomouc – město světových unikátů IV
Publikováno: 8.3.2017
Od náměstí Republiky jsme se vydali ke katedrále svatého Václava, která se nachází na Václavském náměstí a je sídlem olomoucké římskokatolické arcidiecéze. Tato velkolepá románsko-gotická stavba s prvky baroka a bohatou sochařskou výzdobou je skvostem tohoto města.

ČR, Olomouc – město světových unikátů III
Publikováno: 1.3.2017
Po návštěvě Dolního náměstí a obhlídce Žerotínova náměstí jsme pokračovali spletí uliček a dostali jsme se znovu na Horní náměstí, v jehož těsné blízkosti se nachází unikátní kostel sv. Mořice.

ČR, Olomouc – město světových unikátů II
Publikováno: 22.2.2017
Minulý týden jsme začali poznávací procházku po Olomouci a ve stručnosti jsme si řekli o její historii. Naším výchozím bodem bylo Horní náměstí, jehož dominantou je sloup Nejsvětější Trojice, ale i budova radnice s věží.

ČR, Olomouc – město světových unikátů I
Publikováno: 15.2.2017
V následujících řádcích navštívíme středomoravské město Olomouc, které se ve světě proslavilo nejen syrečky či památkami, ale i květinovou výstavou nebo bohatou historií.

ČR, Teplice nad Bečvou – Hranická propast
Publikováno: 14.12.2016
Poté co jsme minulý týden začali procházku po lázeňském areálu obce Teplice nad Bečvou (na levém břehu Bečvy), se dnes přesuneme na pravý břeh, abychom po krátkém turistickém výstupu mohli naplno obdivovat nejhlubší propast na světě.

ČR, Teplice nad Bečvou – lázně obdařené přírodním bohatstvím
Publikováno: 7.12.2016
Před nedávnem jsme objevovali krásu města Hranice. Po několikahodinové procházce jsme v našich toulkách pokračovali dál. Ani jsme se nenadáli a už jsme opět parkovali u obce Teplice nad Bečvou, která je jednou z nejvýznamnějších přírodních i lázeňských oblastí v České republice.

ČR, Hranice – město, které je škoda nenavštívit
Publikováno: 20.11.2016
Geomorfologický celek Moravská brána se může pochlubit krásnými přírodními zákoutími, ale i zajímavými městy, mezi které dozajista Hranice patří. Toto 23 kilometrů od Přerova vzdálené město je již od pravěku křižovatkou silnic, kde se snoubí historie s modernou.

ČR, Přerov – město opevněné historií
Publikováno: 30.10.2016
Dnes se budeme toulat po Moravě, přesněji po Olomouckém kraji, kde navštívíme město Přerov. Toto jen něco přes 20 kilometrů od Olomouce vzdálené město je důležitou dopravní křižovatkou a zároveň zajímavým výletním tipem pro cestovatele.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Olomouc a Svatý Kopeček
Moravská metropole Olomouc nabízí všem cestovatelům skutečné dobrodružství. Vydejte se poznávat p...

ČR, Bystřice pod Hostýnem a Svatý Hostýn
Nechte se pozvat k návštěvě Bystřice pod Hostýnem, která nabízí širokou paletu zážitků. Ať už zač...

ČR, Holešov a Rymice – dva rozdílné světy
Město Holešov se nachází na západním okraji Hostýnských vrchů a nabízí návštěvníkům procházku po ...

ČR, Přerov – centrum střední Moravy
Dnes se vydáme do ulic Přerova, kterým teče řeka Bečva. Toto 40tisícové město je důležitou doprav...

ČR, Teplice nad Bečvou – lázně a světová propast
Málokterá obec se může pochlubit tolika přírodními unikáty jako Teplice nad Bečvou. Díky výjimečn...

ČR, Hranice – křižovatka cest
V dnešní fotogalerii se vydáme na procházku po městě Hranice, které se nachází v okrese Přerov. N...

ČR: Ostrava – Moravská a Slezská
K dominantám města patří vyhlídková věž Nové radnice, odkud máte celé město pěkně na dlani. V pří...

ČR, Moravský kras – vápencová nádhera
Zavítejte prostřednictvím naší fotogalerie do Moravského krasu, který patří mezi nejvýznamnější k...

ČR: Znojmo - poklad jižní Moravy
Historické město Znojmo na vysokém břehu nad údolím řeky Dyje patří k nejpozoruhodnějším památkám...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.11.2019
Celoslovenský informační portál v rámci 11. ročníku soutěže o nejkrásnější město a obec Slovenska zveřejnil v těchto dnech výsledky.
14.11.2019
Od roku 2013, kdy se Česká republika zapojila do mezinárodního projektu European Theatre Night, je každoročně třetí listopadovou sobotu veřejnosti prezentováno divadlo v netradiční formě. Noci divadel, která proběhne v předvečer 30. výročí sametové revoluce, tedy 16. listopadu, se zúčastní stovka divadel.
13.11.2019
Ústředí lidové umělecké výroby (ÚĽUV) v Tatranské Lomnici otevřelo novou výstavu Betlémy. Návštěvníkům představí historii betlémů prostřednictvím vybraných děl ze sbírkového fondu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 15. 11. 2019
svátek:Leopold
dnes:
pátek 15.11.
8 °C
zítra:
sobota 16.11.
5 °C