www.infoglobe.cz » ČR, Olomouc – město světových unikátů I

ČR, Olomouc – město světových unikátů I

Publikováno: 15.2.2017
V následujících řádcích navštívíme středomoravské město Olomouc, které se ve světě proslavilo nejen syrečky či památkami, ale i květinovou výstavou nebo bohatou historií.

Kde byste měli začít, je velmi těžké říct, protože nádherných míst je v Olomouci mnoho. Pokud se nebudete zlobit, pozveme vás po našich stopách. Začali jsme na snad turisticky nejvyhledávanějším Horním náměstí, které kromě velkorysého prostoru nabízí k vidění hned několik unikátních památek.

Horní náměstí

První z nich je olomoucký sloup Nejsvětější Trojice, který patří mezi největší seskupení barokních soch v rámci jednoho díla ve střední Evropě. Výstavba tohoto 32metrového monumentu trvala 37 let. Původně byl pískovcový sloup bílý, a to díky nátěru olovnatou bělobou. Kromě 18 soch světců, 12 reliéfů apoštolů, sousoší Nanebevzetí Panny Marie a dalších postav je jeho součástí i malá kaple. Díky svým rozměrům, náročnosti provedení i rozmanitosti byl v roce 2000 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

sloup Nejsvětější Trojice

Další dominantou náměstí je olomoucká radnice, která dodnes slouží svému původnímu určení. Je sídlem městské samosprávy, také je zde zřízeno informační centrum, obřadní síň a navštívit můžete i galerii, menší muzejní expozici či restauraci. Budova je čtyřkřídlá s vnitřním dvorem uprostřed. Mezi zajímavé architektonické prvky se řadí gotická kaple sv. Jeronýma a schodiště s renesanční lodžií. Součástí radnice je i 75 metrů vysoká vyhlídková věž, jejíž střechu tvoří jedna středová a čtyři postranní věžičky. Věž je přístupná veřejnosti a nabízí úžasný pohled na město a okolí.

olomoucká radnice

Největším turistickým lákadlem je ale olomoucký orloj, který je součástí severní stěny radnice. Jeho počátky sahají do 15. století, ale současná podoba v duchu socialistického realismu pochází z roku 1955 a jejím autorem je Karel Svolinský. Vzhled orloje se několikrát měnil, během druhé světové války byl poškozen granátem, později obnoven do původní podoby, až nakonec opět přebudován do nynějšího stavu. Jeho nejstarší částí je heliocentrický ciferník z roku 1898, kterým se řadí mezi světové unikáty.

olomoucký orloj, radnice a vyhlídková věž

 olomoucký orloj   olomoucký orloj

Musíme zmínit i barokní kašny, které se na Horním náměstí nacházejí. Herkulovu kašnu zdobí bájný hrdina a o kousek dál Caesarovu slavný římský císař. Druhá zmiňovaná kašna patří k nejznámějším a umělecky nejnáročnějším v celé Olomouci. V roce 2002 přibyla ještě novodobá Arionova kašna, která je inspirovaná antickou mytologií.

Arionova kašna

Herkulova kašna   Horní náměstí

Ještě než se vydáme poznávat další pěkná zákoutí města, zmíníme i trošku z historie. Olomouc je městem, které je obklopeno úrodnou krajinou Hané, protéká jím řeka Morava a do současnosti zde žije přibližně sto tisíc obyvatel. Spolu s Brnem tvořily od nepaměti významné společenské, politické a vzdělanostní centra Moravy. Své sídlo zde má arcibiskupství, Moravská filharmonie i druhá nejstarší univerzita v Česku – Univerzita Palackého.

Olomouc

První osídlení oblasti sahá do dob mladého paleolitu. Svou stopu zde zanechali i legendární Římané a od 6. století je zaznamenán příchod Slovanů. Původně zemědělská osada postupem času nabývala na významu, čehož důkazem bylo vybudování opevněného slovanského hradiště, později velkomoravského a v 10. století se hovoří již o olomouckém hradišti. Ve stejném století se stává Olomouc vojensko-správním centrem slavného rodu Přemyslovců. Zanedlouho zde nachází sídlo biskupství (1063), o pár let později je postaven olomoucký hrad a v roce 1306 se stává místem vraždy krále Václava III., čímž definitivně vymírá královská větev Přemyslovců.

Horní náměstí

V roce 1314 získává Olomouc privilegium prvního města na Moravě, o dalších sto let později už může razit vlastní mince, v letech 1642 až 1650 je okupována švédskou armádou, o století později pruskou a stává se součástí habsburské monarchie. V roce 1767 navštívil Olomouc W. A. ​​Mozart, který zde zkomponoval 6. symfonii F-dur. Rok 1841 přináší železniční propojení města s Vídní a 4 roky nato s Prahou. Do světové historie se zapsal i rok 1905, kdy primář očního oddělení olomoucké nemocnice – doktor Eduard Konrád Zirm uskutečnil první transplantaci oční rohovky na světě. 

sloup Nejsvětější Trojice

Novodobá historie se pojí s rozšiřováním města o další obce, prohlášením centra za památkovou rezervaci (druhá největší v ČR), s návštěvou dnes již svatého Jana Pavla II., který zde svatořečil blahoslavenou Zdislavu a Jana Sarkandera, nebo s katastrofální povodní z roku 1997, jejíž rozsah byl nejničivější v historii.

Olomouc je jedním z nejvýznamnějších královských měst v České republice a zveme vás sem i za týden.

GPS: 49°35'38.2"N 17°15'03.2"E

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Karlova Studánka – horské lázně pod Pradědem – VIDEO
Publikováno: 9.7.2019
V srdci hlubokých lesů Hrubého Jeseníku navštivte malebnou lázeňskou obec s krásnou architekturou i okolní přírodou a poklidnou atmosférou. Najdete zde i vodopád, geologickou expozici či 600 metrů dlouhou sjezdovku.

ČR, Jeseníky: Rejvíz – nejvýše položené rašeliniště na Moravě – VIDEO
Publikováno: 4.9.2018
Vyrážíte na výlet do Jeseníků? Určitě se zastavte v národní přírodní rezervaci Rejvíz nedaleko města Jeseník. Čeká vás unikátní rašeliniště, mokřady i stejnojmenná osada, kde se můžete občerstvit.

Olomouc: obnova baziliky na Svatém Kopečku
Publikováno: 25.9.2018
V areálu Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce začaly dlouho plánované stavební a restaurátorské práce, které potrvají do konce příštího roku. Areál zůstává pro veřejnost otevřen, v bazilice jsou zachovány i bohoslužby.

ČR, Přírodní krásy země příběhů II
Publikováno: 29.5.2019
Minulý týden jsme vás zavedli k lomu Velká Amerika, ke krasové propasti Macocha nebo ke skalnímu městečku Toulovcovy maštale. Dnes budeme v poznávání přírodních míst Česka pokračovat. Naší další zastávkou bude přírodní sopečná rarita Soos.

ČR, Jeseník – Priessnitzovy léčebné lázně – VIDEO
Publikováno: 25.6.2019
Na okraji města Jeseník můžete navštívit další z unikátních míst naší krásné země. Lékař Vincenz Priessnitz tu v roce 1822 založil první vodoléčebný ústav na světě. Dodnes zde fungují oblíbené lázně, obklopené nádhernou horskou přírodou.

ČR, Svatý Kopeček – místo víry a oddechu
Publikováno: 12.2.2017
Poutní místa mají jakousi nepopsatelnou atmosféru, která láká tisíce z nás k jejich návštěvě. Nedávno jsme se pokochali krásami Svatého Hostýna, který nám učaroval. Možná i proto jsme se krátce nato rozhodli vidět další významné poutní místo v Česku – Svatý Kopeček.

ČR, Olomouc – město světových unikátů III
Publikováno: 1.3.2017
Po návštěvě Dolního náměstí a obhlídce Žerotínova náměstí jsme pokračovali spletí uliček a dostali jsme se znovu na Horní náměstí, v jehož těsné blízkosti se nachází unikátní kostel sv. Mořice.

ČR, Olomouc – město světových unikátů IV
Publikováno: 8.3.2017
Od náměstí Republiky jsme se vydali ke katedrále svatého Václava, která se nachází na Václavském náměstí a je sídlem olomoucké římskokatolické arcidiecéze. Tato velkolepá románsko-gotická stavba s prvky baroka a bohatou sochařskou výzdobou je skvostem tohoto města.

Olomouc: Olomoucké barokní slavnosti
Publikováno: 29.6.2017
Letošní Olomoucké barokní slavnosti se budou konat 6.–30. července. Každý večer od půl sedmé se v Uměleckém centru UP v jezuitském konviktu uskuteční představení působivých barokních oper v nádherných kostýmech s dobovými kulisami.

ČR, Olomouc – město světových unikátů II
Publikováno: 22.2.2017
Minulý týden jsme začali poznávací procházku po Olomouci a ve stručnosti jsme si řekli o její historii. Naším výchozím bodem bylo Horní náměstí, jehož dominantou je sloup Nejsvětější Trojice, ale i budova radnice s věží.

ČR, Teplice nad Bečvou – Zbrašovské aragonitové jeskyně
Publikováno: 19.2.2017
Při naší poslední návštěvě Teplic nad Bečvou jsme obdivovali krásy lázeňského městečka, vychutnávali si blahodárné účinky zdejší léčivé vody a zároveň absolvovali turistickou vycházku k nejhlubší zatopené propasti na světě – Hranické propasti. Ale vynechali jsme návštěvu ještě jednoho evropského unikátu, který je vyhlášen za národní přírodní památku.

ČR, Svatý Hostýn – poutní místo
Publikováno: 25.1.2017
Tentokrát se vydáme k nejvýše položenému mariánskému poutnímu místu na Moravě, které již celá staletí přitahuje poutníky nejen z blízkého okolí, ale i dalekých krajů. Tím místem je Svatý Hostýn.

ČR, Teplice nad Bečvou – Hranická propast
Publikováno: 14.12.2016
Poté co jsme minulý týden začali procházku po lázeňském areálu obce Teplice nad Bečvou (na levém břehu Bečvy), se dnes přesuneme na pravý břeh, abychom po krátkém turistickém výstupu mohli naplno obdivovat nejhlubší propast na světě.

ČR, Teplice nad Bečvou – lázně obdařené přírodním bohatstvím
Publikováno: 7.12.2016
Před nedávnem jsme objevovali krásu města Hranice. Po několikahodinové procházce jsme v našich toulkách pokračovali dál. Ani jsme se nenadáli a už jsme opět parkovali u obce Teplice nad Bečvou, která je jednou z nejvýznamnějších přírodních i lázeňských oblastí v České republice.

ČR, Hranice – město, které je škoda nenavštívit
Publikováno: 20.11.2016
Geomorfologický celek Moravská brána se může pochlubit krásnými přírodními zákoutími, ale i zajímavými městy, mezi které dozajista Hranice patří. Toto 23 kilometrů od Přerova vzdálené město je již od pravěku křižovatkou silnic, kde se snoubí historie s modernou.

ČR, Přerov – město opevněné historií
Publikováno: 30.10.2016
Dnes se budeme toulat po Moravě, přesněji po Olomouckém kraji, kde navštívíme město Přerov. Toto jen něco přes 20 kilometrů od Olomouce vzdálené město je důležitou dopravní křižovatkou a zároveň zajímavým výletním tipem pro cestovatele.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Olomouc a Svatý Kopeček
Moravská metropole Olomouc nabízí všem cestovatelům skutečné dobrodružství. Vydejte se poznávat p...

ČR, Bystřice pod Hostýnem a Svatý Hostýn
Nechte se pozvat k návštěvě Bystřice pod Hostýnem, která nabízí širokou paletu zážitků. Ať už zač...

ČR, Holešov a Rymice – dva rozdílné světy
Město Holešov se nachází na západním okraji Hostýnských vrchů a nabízí návštěvníkům procházku po ...

ČR, Přerov – centrum střední Moravy
Dnes se vydáme do ulic Přerova, kterým teče řeka Bečva. Toto 40tisícové město je důležitou doprav...

ČR, Teplice nad Bečvou – lázně a světová propast
Málokterá obec se může pochlubit tolika přírodními unikáty jako Teplice nad Bečvou. Díky výjimečn...

ČR, Hranice – křižovatka cest
V dnešní fotogalerii se vydáme na procházku po městě Hranice, které se nachází v okrese Přerov. N...

ČR: Jeskyně Na Pomezí
Jeskyně Na Pomezí byly objeveny v roce 1949, nedaleko města Jeseník. Při dlouholetém zkoumání byl...


Souvisejicí videa

ČR, Jeseník – Priessnitzovy léčebné lázně
Na okraji města Jeseník lékař Vincenz Priessnitz v r. 1822 založil první vodoléčebný ústav na svě...

ČR, Jeseníky: Rejvíz – nejvýše položené rašeliniště na Moravě
Dnes se spolu s námi podíváte do Jeseníků, konkrétně do národní přírodní rezervace Rejvíz. Prochá...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.7.2019
Originální mezinárodní folklorní festival Jánošíkovy dny se letos uskuteční od 31. července do 4. srpna v rodišti slovenského národního hrdiny Juraje Jánošíka – v Terchové.
23.7.2019
Výbor světového dědictví na svém zasedání v ázerbájdžánské metropoli Baku rozhodl o zařazení Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří a Národního hřebčína Kladruby nad Labem na seznam památek světové hodnoty.
22.7.2019
Do 1. září 2019 máte možnost využít k cestování tradiční vláček Hanička (motorový vůz 810), který jezdí na trati ze Spišského Podhradí do Spišských Vlachů.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – LAOS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 24. 7. 2019
svátek:Kristýna
dnes:
středa 24.7.
33 °C
zítra:
čtvrtek 25.7.
33 °C