www.infoglobe.cz » ČR, Svatý Hostýn – poutní místo

ČR, Svatý Hostýn – poutní místo

Publikováno: 25.1.2017
Tentokrát se vydáme k nejvýše položenému mariánskému poutnímu místu na Moravě, které již celá staletí přitahuje poutníky nejen z blízkého okolí, ale i dalekých krajů. Tím místem je Svatý Hostýn.

Necelé tři kilometry od městečka Bystřice pod Hostýnem se v Hostýnských vrších, přesněji na vrchu Hostýn, rozprostírá významné poutní místo, které je díky bazilice Nanebevzetí Panny Marie dominantou okolí. Cesta je dobře značená, takže určitě nezabloudíte – ať už vyrazíte autem, nebo pěšky.

bazilika Nanebevzetí Panny Marie

Již od nepaměti bylo toto místo vyhledáváno – asi i kvůli své poloze, jelikož se nachází v blízkosti geomorfologického celku Moravská brána, kudy vedla slavná Jantarová stezka. Několik archeologických výzkumů prokázalo přítomnost pravěkého hradiště a více kultur včetně lužické, Keltů či Slovanů.

Svatý Hostýn

bazilika Nanebevzetí Panny Marie a Sarkandrova kaple   kamenné schodiště

Samotnému poutnictví předcházel vpád Tatarů v roce 1241, kdy se prý místní obyvatelé ukrývali na vrchu Hostýn. Podle pověsti tu místní trpěli nedostatkem vody, tak se začali modlit k Panně Marii. Najednou vytryskl pramen vody a přišla mohutná bouře, která dobyvatelská vojska donutila k ústupu. Ať už je legenda pravdivá, nebo ne, faktem zůstává, že v roce 1544 zde byla vybudována kaple a v roce 1567 je zaznamenána první pouť.

bazilika Nanebevzetí Panny Marie

stánky se suvenýry   bazilika Nanebevzetí Panny Marie

Při příchodu na Svatý Hostýn vás ohromí dvě věci. První bude monumentální architektura a druhou mystická atmosféra, kterou toto místo vyzařuje. Snad první vaší zastávkou bude velkolepá a již z dálky dobře viditelná bazilika Nanebevzetí Panny Marie, která se pyšní titulem bazilika minor. Nachází se v nižší části vrchu Hostýn a cesta k ní vede po mnoha kamenných schodech, které lemují stánky se suvenýry. Postupnou chůzí na vrchol máte pocit, že stoupáte k nebi, což bylo asi záměrem. Po dosažení cíle budete stát před pozdně barokním až klasicistním kostelem, který byl do nynější podoby dokončen v roce 1748. Nad hlavním vstupem (a nejen tam) budete moci pozorovat podobiznu Hostýnské madony. Zajímavostí je, že její nejvelkolepější vyobrazení (nad hlavním vchodem) zabírá plochu bezmála 26 m2 a sestává z 260 tisíc mozaikových sklíček dovezených z Itálie.

bazilika Nanebevzetí Panny Marie

Kostel sloužil svému účelu až do doby josefínských reforem (1784), kdy byl odsvěcen a zrušen. Této události předcházel ještě požár v roce 1769 (kostel byl zasažen bleskem). Nicméně následky této katastrofy byly poměrně rychle odstraněny. Po reformním období kostel postupně chátral. Až v 19. století začala jeho obnova a byl znovu vysvěcen.

kamenná rozhledna na vrchu Hostýn

 výhled z kamenné rozhledny na vrchu Hostýn   kamenná rozhledna na vrchu Hostýn a větrná elektrárna

S obnoveným chrámem přibyly i další stavby – hostinec, velká ubytovna, jezuitský klášter nebo hned u chrámu stojící Sarkandrova kaple. V roce 1898 zde přibyla i 15 metrů vysoká kamenná rozhledna, jejíž základní kámen byl položen na vyšší části vrcholu Hostýn v době návštěvy císaře Františka Josefa I. – jako připomínka 50. výročí jeho nástupu na trůn. Z rozhledny se naskýtá úchvatný pohled na městečko Bystřice pod Hostýnem a rovinu Hané, její součástí je i kaple. Chybičkou na kráse je jen přítomnost větrné turbíny hned u rozhledny, která narušuje toto malebné místo nejen po estetické, ale i akustické stránce. Výše zmíněné kamenné schodiště bylo vybudováno v roce 1909 a spojuje baziliku s Vodní kaplí, pod kterou se nacházejí vývěry pramenů pro poutníky.

Vodní kaple a prameny

Vodní kaple   Vodní kaple

Najdete zde i několik křížových cest. Ta nejstarší je postavena od roku 1900 a vede od tzv. Sarkandrovky až k rozhledně. Tvoří ji tři jednoduché kaple a osm zastavení v podobě kamenných podstavců s obrazovým reliéfem a křížem. Zbývající zastavení jsou opět v podobě kaplí různých stavebních slohů. Od roku 1903 do 1933 zde byla vybudována i další křížová cesta, jejímž autorem je známý architekt Dušan Jurkovič. Jednotlivá zastavení jsou v duchu valašské lidové architektury a jsou rozmístěna severovýchodně od baziliky. Posledním zastavením je rotunda v areálu hřbitova. Zajímavá je i Cesta světla, která připomíná Ježíšovo zmrtvýchvstání a tvoří ji základní kameny z různých kamenolomů a hornin. Cesta světla je zde od roku 2010.

křížová cesta od Dušana Jurkoviče

 křížová cesta od Dušana Jurkoviče a hřbitov   Cesta světla

Nachází se zde i mnoho dalších sakrálních památek a nádherných míst. Klidně zde můžete strávit celý den a stále budete mít co objevovat. Nicméně Svatý Hostýn není jen o památkách, ale hlavně o duchovnu

stará křížová cesta

GPS: 49°22'36.4"N 17°41'59.4"E

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Zlín - boty a velcí sportovní talenti
Publikováno: 13.4.2010
Když se řekne Zlín, každému se nejspíš vybaví silný příběh klanu podnikatelů Baťových. Ten z útrob města dýchá dál. Odráží se na zdech letitých továren, ve jménech ulic, nebo v názvu místní university.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása II
Publikováno: 22.3.2017
Dnes nás čeká první procházka Kroměříží – nahlédneme do těch nejúchvatnějších architektonických skvostů a pokocháme se velkolepými náměstími i malebnými uličkami.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása III
Publikováno: 29.3.2017
Minulý týden jsme se díky toulkám Kroměříží dostali až k Arcibiskupskému zámku, který se nachází na Sněmovním náměstí. Dnes budeme v objevování krás tohoto města pokračovat, ale ještě před vstupem do zámku se vydáme k Mlýnské bráně, která je součástí starého hradebního opevnění.

ČR: Kroměříž – podmanivá krása IV
Publikováno: 5.4.2017
Minulý týden jsme naše povídání o Kroměříži skončili na prahu Podzámecké zahrady, která je zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO a je místním přírodním skvostem.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása V
Publikováno: 12.4.2017
Naší závěrečnou zastávkou v Kroměříži bude Květná zahrada – skutečný skvost zahradní architektury ve světovém měřítku.

ČR, Luhačovice – krásné lázně a zajímavé okolí II
Publikováno: 16.8.2017
Po minulém představení Luhačovic a jejich světoznámých lázní se dnes vydáme za krásnými přírodními, kulturními i historickými památkami v okolí. Pohybovat se budeme po oblasti svérázného Valašska, pohostinného Slovácka a úrodné Hané.

ČR, SR – po stopách Dušana Samuela Jurkoviče
Publikováno: 25.7.2018
Letos si připomínáme 150. výročí narození nejvýznamnějšího slovenského architekta Dušana Samuela Jurkoviče. V dnešním článku ho připomeneme prostřednictvím návštěv unikátních staveb a prozradíme vám i něco o jeho životě.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása I
Publikováno: 15.3.2017
Dnes se vydáme do města nádherných uliček, náměstí, sakrálních staveb, úžasných zahrad a UNESCO památek. Budeme se toulat po jednom z nejkrásnějších historických měst České republiky, které se díky mimořádným dějinám, kultuře a vzdělanosti nazývá i Hanácké Athény. Asi už pomalu tušíte, že řeč bude o městě Kroměříž.

ČR: Valašské Meziříčí - klidná moravská síla - VIDEO
Publikováno: 21.6.2011
Dvě řeky protékají Valašským Meziříčím, významným moravským městem, a obě se jmenují Bečva - Vsetínská a Rožnovská. A obě se ještě ve ValMezu nebo Valašských Benátkách, jak se Valašskému Meziřící přezdívá, spojí v jednu jedinou – Bečvu. ValMez má tedy vlastně řeky tři.

ČR, Holešov – historie, osobnosti a památky
Publikováno: 29.1.2017
Na západním okraji Hostýnských vrchů v okrese Kroměříž se rozprostírá městečko Holešov, které je známé hlavně díky raně baroknímu zámku s velkolepým francouzským parkem a poměrně bohatou židovskou historií.

ČR, Bystřice pod Hostýnem – město ohýbaného nábytku
Publikováno: 5.2.2017
Po návštěvě poutního místa Svatý Hostýn jsme nemohli vynechat ani tři kilometry vzálené město Bystřice pod Hostýnem, které je proslulé výrobou ohýbaného nábytku. Samozřejmě nábytek není zdaleka vše, co toto městečko nabízí.

ČR, Svatý Kopeček – místo víry a oddechu
Publikováno: 12.2.2017
Poutní místa mají jakousi nepopsatelnou atmosféru, která láká tisíce z nás k jejich návštěvě. Nedávno jsme se pokochali krásami Svatého Hostýna, který nám učaroval. Možná i proto jsme se krátce nato rozhodli vidět další významné poutní místo v Česku – Svatý Kopeček.

ČR, Olomouc – město světových unikátů I
Publikováno: 15.2.2017
V následujících řádcích navštívíme středomoravské město Olomouc, které se ve světě proslavilo nejen syrečky či památkami, ale i květinovou výstavou nebo bohatou historií.

ČR, Olomouc – město světových unikátů II
Publikováno: 22.2.2017
Minulý týden jsme začali poznávací procházku po Olomouci a ve stručnosti jsme si řekli o její historii. Naším výchozím bodem bylo Horní náměstí, jehož dominantou je sloup Nejsvětější Trojice, ale i budova radnice s věží.

ČR, Olomouc – město světových unikátů III
Publikováno: 1.3.2017
Po návštěvě Dolního náměstí a obhlídce Žerotínova náměstí jsme pokračovali spletí uliček a dostali jsme se znovu na Horní náměstí, v jehož těsné blízkosti se nachází unikátní kostel sv. Mořice.

ČR, Valašské Klobouky: městečko mnoha podob – VIDEO
Publikováno: 31.3.2015
Jihovýchodně od města Zlín se nachází obec Valašské Klobouky, kterou protéká říčka Klobučka (Brumovka) a obklopuje ji pohoří Bílých Karpat a Vizovických vrchů. Doslechli jsme se, že obec nabízí vícero zajímavých zážitků, a tak jsme se rozhodli pro její návštěvu.

ČR: Luhačovice - Valašsko pravé - lázeňské
Publikováno: 9.9.2011
Jestliže naše zastavení v několika lázeňských městech vypovídala spíše o tom, že lázeňství v Česku upadá, Luhačovice jsou v tomto ohledu výjimečné.

ČR: Tajemná místa se silnou energií
Publikováno: 8.11.2015
V České republice je mnoho míst a starodávných staveb, které na vás dýchnou tajuplnou až magickou atmosférou. O všech se vyprávějí legendy, ze kterých někdy až mrazí… Kdo by rád nenahlédnul pod roušku tajemství? V dnešním článku vám některá mystická místa přiblížíme.

ČR, Hrad Buchlov – zachovalá středověká nádhera
Publikováno: 12.3.2015
V dnešním článku se vydáme do středověku, konkrétně na hrad Buchlov, který se nachází na stejnojmenném kopci. Tento majestátný královský hrad je jen na skok od obce Buchlovice, v okrese Uherské Hradiště, známé hlavně díky baroknímu zámku Buchlovice s rozsáhlým parkem.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Olomouc a Svatý Kopeček
Moravská metropole Olomouc nabízí všem cestovatelům skutečné dobrodružství. Vydejte se poznávat p...

ČR, Bystřice pod Hostýnem a Svatý Hostýn
Nechte se pozvat k návštěvě Bystřice pod Hostýnem, která nabízí širokou paletu zážitků. Ať už zač...

ČR, Holešov a Rymice – dva rozdílné světy
Město Holešov se nachází na západním okraji Hostýnských vrchů a nabízí návštěvníkům procházku po ...

ČR: Ostrava – Moravská a Slezská
K dominantám města patří vyhlídková věž Nové radnice, odkud máte celé město pěkně na dlani. V pří...

ČR, Moravský kras – vápencová nádhera
Zavítejte prostřednictvím naší fotogalerie do Moravského krasu, který patří mezi nejvýznamnější k...

ČR: Znojmo - poklad jižní Moravy
Historické město Znojmo na vysokém břehu nad údolím řeky Dyje patří k nejpozoruhodnějším památkám...


Souvisejicí videa

ČR, Valašské Klobouky – městečko z nadhledu
Při našich toulkách Českou republikou jsme se zastavili také v malebném městečku Valašské Klobouk...

ČR: Valašské Meziříčí nebo také ValMez
Valašské Meziříčí, kterému se ale neřekne jinak než ValMez. Městu, které má dvě řeky a dva zámky ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Dárkový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Dárkový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

4.12.2020
Už 6. prosince k vám přijde Mikuláš v podobě dětského festivalu, který vám přinese on-line koncerty a vystoupení Spievankova, Fíha Tralala, Smejka a Tanculienky, Paci Pac, Dúhalky i Tárajka a Popletajka nebo Majka Spirita.
2.12.2020
Nově vydaná fotopublikace představuje kouzlo Turčianské kotliny a jejího nezaměnitelného okolí. Úchvatné záběry zachycují krásu tohoto kousku ráje, ve kterém se v minulosti přelévaly vlny prehistorického moře.
30.11.2020
Horská střediska Jasná a Vysoké Tatry odstartovala nedávno předprodej jedno- a vícedenních skipasů na zimní sezonu 2020/21. Také začal předprodej skipasů do horských středisek u nás (Špindlerův Mlýn), v Polsku (Szczyrk) a sezonní nabídka se rozšířila i na 6 zajímavých středisek v Rakousku a Itálii.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - OMÁN, JORDÁNSKO, PALESTINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 5. 12. 2020
svátek:Jitka
dnes:
sobota 5.12.
5 °C
zítra:
neděle 6.12.
9 °C