www.infoglobe.cz » ČR, Valašské Klobouky: městečko mnoha podob – VIDEO

ČR, Valašské Klobouky: městečko mnoha podob – VIDEO

Publikováno: 31.3.2015
Jihovýchodně od města Zlín se nachází obec Valašské Klobouky, kterou protéká říčka Klobučka (Brumovka) a obklopuje ji pohoří Bílých Karpat a Vizovických vrchů. Doslechli jsme se, že obec nabízí vícero zajímavých zážitků, a tak jsme se rozhodli pro její návštěvu.

Hned po příchodu nás okouzlilo krásné objetí přírody v podobě údolí řeky či okolních hor. Z průvodce jsme vyčetli, že v blízkosti obce se nachází hned několik významných přírodních území, kde lze nalézt například bělokarpatskou orchidej nebo jiné vzácné rostliny.
Valašské Klobouky a okolí

Trošku z historie

Vyrazili jsme do okolí, prošli jsme se obcí, jejíž název byl prý odvozen od klobouku, který brumovská vrchnost použila pro označení své oblíbené studánky stojící na území, kde později vznikla nynější obec. Ať je tomu jakkoliv, městečko je vskutku malebné. Z historie víme, že ve 14. a 15. století získalo několik privilegií, což znamenalo rozmach, který byl bohužel pozastaven rozsáhlým požárem v roce 1896, kdy ohni podlehla více než polovina města. Živlu za oběť padly dobové dřevěné domy, avšak některé se dochovaly dodnes. Nedaleko náměstí lze vidět tři dřevěnice, které jsou typickou ukázkou života v minulosti. Po roce 1960 bylo k obci Klobouky postupně připojených dalších sedm obcí, avšak počátkem devadesátých let došlo k opačnému procesu – k osamostatnění čtyř z nich.
Valašské Klobouky a okolí

Významné památky

K nejvýznamnějším památkám městečka patří kostel Povýšení svatého Kříže s cenným gotickým jádrem, renesanční věží a barokním interiérem. Dále jsme natrefili na Starou radnici, kde v současnosti sídlí muzeum a nechybí zde ani úchvatný mariánský sloup či renesanční pranýř. Valašské Klobouky se mohou pochlubit i stavbami od slavných architektů Bohuslava Fuchse nebo Huberta Gessnera. Z každoročně pořádaných akcí nám místní obyvatelé doporučili návštěvu v době konání Mikulášského jarmarku, který přiláká tisíce návštěvníků. Ale jelikož do Mikuláše je ještě daleko, vydali jsme se po prohlídce centra města do přírody.
Valašské Klobouky a okolí

Valašské Klobouky jsou známé hlavně zimními středisky, ale ani jarní či letní turistika zde nezaostává. Poloha obce je ideální pro turistické vycházky, například po hřebeni severních částí Bílých Karpat. My jsme si zvolili trasu naučné stezky Královec. Dohromady 7kilometrový úsek nás přivedl od železniční stanice přes viadukt, rybníky, prameny, ovocné sady až k rozhledně. K ní mimochodem vede i červeně značená turistická trasa.
Bílé Karpaty

Krásná dřevěná rozhledna

Dřevěná rozhledna na Královci (hovorově i na Finiši) nabízela výhled z 18 metrů, ale předcházel tomu výstup po 79 schodech. Řekneme vám, že jejich absolvování dalo zabrat a i výška byla pro některé z nás úctyhodná. Na vrcholu rozhledny jsme mohli vidět město Valašské Klobouky, Vizovické vrchy, chráněnou krajinnou oblast Bílé Karpaty, ale také krajinu Valašska nebo Javorníky. Celá konstrukce rozhledny je vysoká 21,5 metru a hrdě se tyčí na vrcholu Královec (655 m n. m.). Zajímavostí je, že velmi podobnou stavbu byste našli i na Slovensku na Tlusté hoře nad Dohňany.
rozhledna na Královci

rozhledna na Královcirozhledna na Královci

Městečko Valašské Klobouky je spjato i se Slovenskem, a to v podobě slovenského prozaika, básníka a publicisty Ladislava Mňačka, který se zde narodil a proslavil se například románem Smrt se jmenuje Engelchen. Kromě tohoto významného rodáka má město družbu i se slovenskou obcí Pruské. Proto jsme se ani moc nedivili, že jsme se tu cítili jako doma. Městečko nás okouzlilo a určitě se sem ještě někdy vrátíme.

Text: Oskár Mažgút

Foto: Jozef Dovičin

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Východní Morava – tento rok ještě přítažlivější I.
Publikováno: 25.5.2022
Turistická sezóna 2022 bude pro návštěvníky Východní Moravy mimořádně bohatá. Programová nabídka přitom neoplývá jen mnohými, časem prověřenými trumfy. Region opírající se o staletou lidovou kulturu, stále živou folklorní tradici a gastronomii, o početné přírodní nebo duchovní památky bude nyní díky novinkám turisticky ještě atraktivnější.

ČR, Zlín – unikátní zoologická zahrada
Publikováno: 26.7.2017
Dnes vás zavedeme na jedno úžasné místo, které se nachází přibližně 10 kilometrů od centra Zlína. Místo, které v roce 1930 založil nepsaný král obuvi Tomáš Baťa. Asi už tušíte, že řeč bude o zlínské zoologické zahradě, kterou místní nazývají i zoo Lešná.

ČR, Otrokovice – průmyslové město na rozmezí tří regionů
Publikováno: 2.8.2017
Po minulé návštěvě zlínské zoologické zahrady dnes navštívíme druhé největší město v okrese Zlín, které leží na soutoku řek Moravy a Dřevnice.

ČR, Luhačovice – krásné lázně a zajímavé okolí II
Publikováno: 16.8.2017
Po minulém představení Luhačovic a jejich světoznámých lázní se dnes vydáme za krásnými přírodními, kulturními i historickými památkami v okolí. Pohybovat se budeme po oblasti svérázného Valašska, pohostinného Slovácka a úrodné Hané.

ČR, Velké Karlovice – Valašský horský ráj
Publikováno: 6.1.2021
Velké Karlovice jsou obcí s pozoruhodnými přírodními krásami, památkami, stavbami původní srubové architektury a s rozsáhlou nabídkou služeb pro turisty. Dnes tuto malebnou vesničku s přibližně 2400 obyvateli navštívíme.

ČR, Baťův otisk na Moravě i ve světě I
Publikováno: 31.3.2021
Před 145 lety se narodil významný obuvník, podnikatel a vizionář Tomáš Baťa, který změnil tvář jednoho moravského města, trendy v celosvětovém obuvnictví i principy úspěšného managementu. Dnes se vydáme po jeho stopách.

ČR, Svatý Hostýn – poutní místo
Publikováno: 25.1.2017
Tentokrát se vydáme k nejvýše položenému mariánskému poutnímu místu na Moravě, které již celá staletí přitahuje poutníky nejen z blízkého okolí, ale i dalekých krajů. Tím místem je Svatý Hostýn.

ČR, Dolní Věstonice: pálavský klenot  - VIDEO
Publikováno: 4.2.2014
Horká a rozpálená Pálava není jen místem, kde se v dlouhých řadách pěstuje vinná réva se specifickou chutí a aroma, ale také místem rozsáhlých archeologických nalezišť. Ne náhodou vás tentokrát zavedeme do Věstonic.

Zlín - boty a velcí sportovní talenti
Publikováno: 13.4.2010
Když se řekne Zlín, každému se nejspíš vybaví silný příběh klanu podnikatelů Baťových. Ten z útrob města dýchá dál. Odráží se na zdech letitých továren, ve jménech ulic, nebo v názvu místní university.

ČR, Pavlov: kde vinaři drží pospolu - VIDEO
Publikováno: 28.1.2014
Pavlov jsme s kamerou navštívili v parném létě, abychom za krásného počasí zjistili, čím je tohle romantické zákoutí jižní Moravy zajímavé? Vinaři z téhle malé vesničky zvané Pavlov byli totiž prvními v regionu, kdo spojili své síly, aby proslavili víno z Pálavy široko daleko.

ČR, Mikulov – zámek: baroko s vůní vína - VIDEO
Publikováno: 13.5.2014
Nejen Mikulov, ale také jeho zámek, jež tvoří nejvýznamnější dominantu města, je pevně svázán s tradicí vinařství na Pálavě. Mikulovský zámek stojící na poměrně vysoké skále zvané Zámecký vrch se tyčí nad městem a je vidět snad ze všech jeho koutů, ale také ještě daleko za ním.

Hodonín
Publikováno: 23.1.2008
Na řece Moravě, asi 50 km jihovýchodně od Brna, leží město Hodonín. Ve městě, na hranici mezi Moravou a Slezskem, žije téměř 30 000 obyvatel. Město bylo založeno nejspíše v 11. století Břetislavem I. a na jeho dalším rozvoji ve 13. století se podílela manželka Přemysla Otakara I., královna Konstancie.

ČR: Luhačovice - Valašsko pravé - lázeňské
Publikováno: 9.9.2011
Jestliže naše zastavení v několika lázeňských městech vypovídala spíše o tom, že lázeňství v Česku upadá, Luhačovice jsou v tomto ohledu výjimečné.

ČR, Hrad Buchlov – zachovalá středověká nádhera
Publikováno: 12.3.2015
V dnešním článku se vydáme do středověku, konkrétně na hrad Buchlov, který se nachází na stejnojmenném kopci. Tento majestátný královský hrad je jen na skok od obce Buchlovice, v okrese Uherské Hradiště, známé hlavně díky baroknímu zámku Buchlovice s rozsáhlým parkem.

Javorníky: Horský hotel Portáš – romantika uprostřed hor
Publikováno: 15.6.2012
Poslední květnový víkend jsme se s manželem vydali do turisticky mimořádně atraktivní lokality ležící na hranici České a Slovenské republiky - do pohoří Javorníky. Našim útočištěm se na několik nocí stal útulný Horský hotel Portáš.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Lázně Luhačovice – oddech pro tělo i duši
Lázně Luhačovice jsou nejen tradiční lázeňské a relaxační městečko, které nabízí širokou škálu sl...

Javorníky: Horský hotel Portáš a malebné okolí
V obklopení překrásné přírody, na hranici České a Slovenské republiky, na hlavním hřebeni pohoří ...

Česká republika: Vizovice – muzeum s vůní švestek
Málokterý podnikatel si může dovolit otevřít v rámci svého provozu i muzeum pro veřejnost. Nepoch...

ČR: Luhačovice
Luhačovice - největší moravské lázně a čtvrté největší české lázně. Město, ve kterém žije bezmála...


Souvisejicí videa

ČR, Valašské Klobouky – městečko z nadhledu
Při našich toulkách Českou republikou jsme se zastavili také v malebném městečku Valašské Klobouk...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
3.8.2022
Díky nové 360° technologii vzniká unikátní příběh Hronu. Pomocí virtuálního letu můžete obdivovat slovenské regiony po toku řeky Hron od jeho pramene až po jeho ústí.  
2.8.2022
Léto je v plném proudu a my vás zveme na zajímavý gastrofestival Kmínové (Rascové) chutě Vysočiny, který bude probíhat 6. srpna od 10-té na zámku Žďár nad Sázavou.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 7. 8. 2022
svátek:Lada
dnes:
neděle 7.8.
13 °C
zítra:
pondělí 8.8.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X