ČR, Mikulov – zámek: baroko s vůní vína - VIDEO

Terasovitá zámecká zahrada
Barokní zámek Mikulov je prostě nepřehlédnutelný, jeho návštěvu snad všichni kdo do Mikulova zavítají, proto považují za samozřejmou. V sezoně je narvaný k prasknutí. Zámecká zahrada poskytující dokonalý výhled na město a okolí je přístupná volně. Proto právě sem zavítá největší počet návštěvníků.
Zámecká zahrada patří k největším zahradním areálům hradního typu v České republice. Její krásu a rozličnost jen umocňuje skalnatý terén, díky kterému mohla, či dokonce musela, být uspořádána do vkusných teras a terásek v různých výškových úrovních. Založena byla na přelomu 16. a 17. století a ke skvostům zahradní architektury patřila až do konce druhé světové války, kdy zámek i zahradu zničil obrovský požár. Při následné opravě zámku ale zahrada dlouhá léta sloužila jako skladiště stavebního materiálu, s pracemi na ní se začalo až v 80. letech minulého století zásluhou valtického rodáka Zdeňka Nováka. Po dlouhých úpravách byla otevřena veřejnosti teprve roku 2002, na Den muzeí. Dnes zámecká zahrada znovu slouží lidem, je místem setkávání, odpočinku, ale také nejrůznějších kulturních a společenských akcí.
Obří sud na daně
Kdo se ale chce ukrýt před horkým pálavským vzduchem, ten najde to pravé přímo na zámku, který ukrývá mnoho zajímavého. Když už hovoříme o Mikulovu a zámku, nelze pominout „Obří sud“, tedy zaručeně nejstarší z předmětů vinařské sbírky Regionálního muzea. Renesanční sud gigantických rozměrů si roku 1643 nechal vyrobit tehdejší majitel panství Maxmilián kníže z Dietrichsteina.
Jestli si snad někdo myslí, že si sud nechal vyrobit z pouhého rozmaru, ten se mýlí. Kníže měl jasný plán, jak s ním naložit – vybíral do něj daně od lidí, kterým pronajímal své vinice. Ti v jistých dobách platili v naturáliích v podobě vína nebo moštu, čili odevzdali každý desátý díl své úrody – tzv. desátek. Desátky měly různou podobu, na Moravě se prý platilo jedním vědrem, tj. asi 60 litrů vína. Sud pak sloužil i k reprezentativním účelům. V 16. a 17. století bylo dokonce moderní takový sud vlastnit. Ten mikulovský, do kterého se vejde 101 tisíc litrů vína, je osmý největší v Evropě, ale druhý nejstarší.
Sud je bezpochyby tou největší raritou, o vinařství a jeho tradici se ale na zámku v Mikulově dá vypátrat mnohé, a to prostřednictvím různých výstav. Tak třeba ta s názvem Tradiční vinařství na Moravě protáhne zájemce až do dob, kdy se s pěstováním vinné révy na Moravě začínalo, ukáže, jak se správně provádí vinařský řez a podrobně popíše i nástroj, se kterým se provádí – tedy vinařský nůž. Galerie vinařských lisů zase ukáže mechanismy staré i novější. Sbírka disponuje devíti celistvými exponáty a třemi torzy. Jiný úhel pohledu na totéž téma, tedy víno, nabízí výstava Víno napříč staletími, instalovaná do prostorů zámecké barokní konírny, románského sklepa, gotické kaple, renesančního labyrintu či barokního divadla.
Mikulov prostřednictvím krásných expozic
Koho zajímá zámecká klasika, tedy to, kdo zámek založil, jak vypadal, jak se strojil, s kým se sezdal či kde stoloval, i ten si samozřejmě na zámku v Mikulově přijde na své. Galerie Dietrichsteinů se podrobně věnuje rodu, který je s mikulovským zámkem nejvýznamněji spojen. Velkou zajímavostí je nedávno zrestaurovaný pohřební oděv Markéty Františky Lobkowiczové, rozené Dietrichsteinové. Jde o roucho z raného 17. století, dochované v Evropě jen velmi vzácně.
Římané a Germáni v kraji pod Pálavou je jedna z dalších skvělých expozic zámku Mikulov. Výstava převážně archeologických nálezů, umístěná do zámeckých sklepních prostor, byla roku 2008 oceněna jako nejlepší. Za vidění stojí také zámecká knihovna, která je jediným celkem, který se podařilo uchránit před požárem roku 1945 a až na drobné změny zůstala v původní podobě z 18. století.
Text/foto/video: Klára Svobodová
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

Rakousko: Nádherné hrady v pohraničí

ČR, Mikulov - město s vůní jihu - VIDEO

ČR, Pavlov: kde vinaři drží pospolu - VIDEO

ČR, Valtice: hlavní město vína – VIDEO

ČR, Valtice – zámek: odkaz rodu Lichtenštějnů - VIDEO

ČR: Jižní Morava – kraj slunce, vína a pohostinnosti

Kroměříž: Kamélie v čajové zahradě

ČR, Blansko: Dům přírody Moravského krasu

Mikulov: Mikulovské Pivobraní 2015

ČR, Valašské Klobouky: městečko mnoha podob – VIDEO

ČR, Milotice – barokní pohádka

ČR, Mikulov: jihomoravský ráj – VIDEO
Souvisejicí fotogalerie

ČR: Valašské Klobouky a rozhledna na Královci

ČR, Mikulov: Pálavský gulášfest 2012

Česká republika: Lednice III. – zámecký park

Česká republika: Lednice II. – zámecký skleník

Česká republika: Zámek Lednice I.
Souvisejicí videa

ČR, Valašské Klobouky – městečko z nadhledu

ČR, Mikulov – zámek: baroko s vůní vína

ČR, Mikulov: jihomoravský ráj

ČR, Valtice – zámek: odkaz rodu Lichtenštejnů

ČR, Valtice: hlavní město vína

ČR, Dolní Věstonice: pálavský klenot

ČR, Pavlov: kde vinaři drží pospolu

ČR: Podzim v Lednici
Lokace:

Česká republika
Partneři:
Průvodce:
Fotosoutěž:
Česká a slovenská zima
Aktuální stavy řek:
Aktuality:
Důležité informace:
Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).
Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:
TIPY NA VÝLETY V BHUTÁNU A BANGLADÉŠI:
Bhútán – pozvolna rozkrývaná tajemství
Bhútán – země hromových draků I..
Bhútán – země hromových draků II.
Bhútán – země hromových draků III.
Bhútán – země hromových draků IV.
Bangladéš, Dháka – pamětihodnosti
Bangladéš, Dháka – Růžový palác a jiná zajímavá místa
Bangladéš, Dháka – hlavní město rikši
Vše důležité, co byste o Bhutánu měli vědět, najdete zde a Bangladéši zde.