www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Mikulov – zámek: baroko s vůní vína - VIDEO

ČR, Mikulov – zámek: baroko s vůní vína - VIDEO

Publikováno: 13.5.2014
Nejen Mikulov, ale také jeho zámek, jež tvoří nejvýznamnější dominantu města, je pevně svázán s tradicí vinařství na Pálavě. Mikulovský zámek stojící na poměrně vysoké skále zvané Zámecký vrch se tyčí nad městem a je vidět snad ze všech jeho koutů, ale také ještě daleko za ním.

Terasovitá zámecká zahrada

Barokní zámek Mikulov je prostě nepřehlédnutelný, jeho návštěvu snad všichni kdo do Mikulova zavítají, proto považují za samozřejmou. V sezoně je narvaný k prasknutí. Zámecká zahrada poskytující dokonalý výhled na město a okolí je přístupná volně. Proto právě sem zavítá největší počet návštěvníků.

Zámecká zahrada patří k největším zahradním areálům hradního typu v České republice. Její krásu a rozličnost jen umocňuje skalnatý terén, díky kterému mohla, či dokonce musela, být uspořádána do vkusných teras a terásek v různých výškových úrovních. Založena byla na přelomu 16. a 17. století a ke skvostům zahradní architektury patřila až do konce druhé světové války, kdy zámek i zahradu zničil obrovský požár. Při následné opravě zámku ale zahrada dlouhá léta sloužila jako skladiště stavebního materiálu, s pracemi na ní se začalo až v 80. letech minulého století zásluhou valtického rodáka Zdeňka Nováka. Po dlouhých úpravách byla otevřena veřejnosti teprve roku 2002, na Den muzeí. Dnes zámecká zahrada znovu slouží lidem, je místem setkávání, odpočinku, ale také nejrůznějších kulturních a společenských akcí.

Mikulov - zámek

Obří sud na daně

Kdo se ale chce ukrýt před horkým pálavským vzduchem, ten najde to pravé přímo na zámku, který ukrývá mnoho zajímavého. Když už hovoříme o Mikulovu a zámku, nelze pominout „Obří sud“, tedy zaručeně nejstarší z předmětů vinařské sbírky Regionálního muzea. Renesanční sud gigantických rozměrů si roku 1643 nechal vyrobit tehdejší majitel panství Maxmilián kníže z Dietrichsteina.

Mikulov - zámek

Mikulov - zámekMikulov - zámekMikulov - zámek

Jestli si snad někdo myslí, že si sud nechal vyrobit z pouhého rozmaru, ten se mýlí. Kníže měl jasný plán, jak s ním naložit – vybíral do něj daně od lidí, kterým pronajímal své vinice. Ti v jistých dobách platili v naturáliích v podobě vína nebo moštu, čili odevzdali každý desátý díl své úrody – tzv. desátek. Desátky měly různou podobu, na Moravě se prý platilo jedním vědrem, tj. asi 60 litrů vína. Sud pak sloužil i k reprezentativním účelům. V 16. a 17. století bylo dokonce moderní takový sud vlastnit. Ten mikulovský, do kterého se vejde 101 tisíc litrů vína, je osmý největší v Evropě, ale druhý nejstarší.    

Mikulov - zámek

Sud je bezpochyby tou největší raritou, o vinařství a jeho tradici se ale na zámku v Mikulově dá vypátrat mnohé, a to prostřednictvím různých výstav. Tak třeba ta s názvem Tradiční vinařství na Moravě protáhne zájemce až do dob, kdy se s pěstováním vinné révy na Moravě začínalo, ukáže, jak se správně provádí vinařský řez a podrobně popíše i nástroj, se kterým se provádí – tedy vinařský nůž. Galerie vinařských lisů zase ukáže mechanismy staré i novější. Sbírka disponuje devíti celistvými exponáty a třemi torzy. Jiný úhel pohledu na totéž téma, tedy víno, nabízí výstava Víno napříč staletími, instalovaná do prostorů zámecké barokní konírny, románského sklepa, gotické kaple, renesančního labyrintu či barokního divadla.

Mikulov - zámekMikulov - zámekMikulov - zámek

Mikulov - zámek

Mikulov - zámekMikulov Mikulov - zámek

Mikulov prostřednictvím krásných expozic

Koho zajímá zámecká klasika, tedy to, kdo zámek založil, jak vypadal, jak se strojil, s kým se sezdal či kde stoloval, i ten si samozřejmě na zámku v Mikulově přijde na své. Galerie Dietrichsteinů se podrobně věnuje rodu, který je s mikulovským zámkem nejvýznamněji spojen. Velkou zajímavostí je nedávno zrestaurovaný pohřební oděv Markéty Františky Lobkowiczové, rozené Dietrichsteinové. Jde o roucho z raného 17. století, dochované v Evropě jen velmi vzácně.

Mikulov - zámek

Římané a Germáni v kraji pod Pálavou je jedna z dalších skvělých expozic zámku Mikulov. Výstava převážně archeologických nálezů, umístěná do zámeckých sklepních prostor, byla roku 2008 oceněna jako nejlepší. Za vidění stojí také zámecká knihovna, která je jediným celkem, který se podařilo uchránit před požárem roku 1945 a až na drobné změny zůstala v původní podobě z 18. století.

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rakousko: Nádherné hrady v pohraničí
Publikováno: 21.3.2019
Netrpěliví turisté už jistě vyhlížejí první sluníčko a nemohou se dočkat konce března, kdy konečně opět začne hradozámecká sezona. Už víte, kam letos vyrazíte? Přinášíme tři tipy na výlety do blízkého Rakouska, kde stojí u nás téměř neznámé a přitom úžasné hrady. Nechte se pozvat, bude to výlet snů!

ČR, Mikulov - město s vůní jihu - VIDEO
Publikováno: 4.11.2014
O Mikulově pořád někdo mluví, každou chvíli se o něm píše a i na fotkách vypadá nádherně. I tak jsem ale dlouho odolával první návštěvě.

ČR, Pavlov: kde vinaři drží pospolu - VIDEO
Publikováno: 28.1.2014
Pavlov jsme s kamerou navštívili v parném létě, abychom za krásného počasí zjistili, čím je tohle romantické zákoutí jižní Moravy zajímavé? Vinaři z téhle malé vesničky zvané Pavlov byli totiž prvními v regionu, kdo spojili své síly, aby proslavili víno z Pálavy široko daleko.

ČR, Valtice: hlavní město vína – VIDEO
Publikováno: 4.3.2014
Jestli někdo touží najít v Česku místo, které dokáže nadchnout hned z mnoha různých důvodů, ten ať se vypraví na Moravu, do Valtic.

ČR, Valtice – zámek: odkaz rodu Lichtenštějnů - VIDEO
Publikováno: 11.3.2014
Nelze projet Valtice a nestavit se na místním zámku – hned po vínu je valtický zámek hlavním turistickým lákadlem. Zámek Valtice je součástí Lednicko-valtického areálu, zapsaném na seznamu památek UNESCO roku 1996.

ČR: Jižní Morava – kraj slunce, vína a pohostinnosti
Publikováno: 9.6.2016
Když stvořitel rozdával, byl k Jihomoravanům opravdu štědrý. Aby mohli své zemi říkat „kraj vína“, nadělil jim největší dávku slunečního záření v celém Česku. A také teplé klima, svědčící nejen révě, ale i rekreaci – třeba u Vranovské či Brněnské přehrady nebo u jezer pod Pálavou. A co tu návštěvníky čeká? Památky Velkomoravské říše, hrady, zámky, církevní a technické památky nebo vojenská pohraniční opevnění a v neposlední řadě nevšední krásy krajiny. Ne náhodou je jižní Morava hned po Praze turisticky nejvyhledávanějším regionem naší vlasti.

Kroměříž: Kamélie v čajové zahradě
Publikováno: 27.2.2016
Květnou zahradu v Kroměříži zaplnily půvabné květy kamélií, které můžete obdivovat až do 28. března 2016.

ČR, Blansko: Dům přírody Moravského krasu
Publikováno: 30.9.2015
Jen před pár dny otevřeli v srdci Moravského krasu (v místě spojení Suchého a Pustého žlebu) u lokality zvané Skalní mlýn jedinečnou stálou interaktivní expozici – Dům přírody Moravského krasu, která vás provede historií a vývojem této oblasti vskutku netradičním způsobem.

Mikulov: Mikulovské Pivobraní 2015
Publikováno: 8.8.2015
Dnes se koná již 5. ročník Mikulovského Pivobraní, který nabídne svým návštěvníkům bohatý program.

ČR, Valašské Klobouky: městečko mnoha podob – VIDEO
Publikováno: 31.3.2015
Jihovýchodně od města Zlín se nachází obec Valašské Klobouky, kterou protéká říčka Klobučka (Brumovka) a obklopuje ji pohoří Bílých Karpat a Vizovických vrchů. Doslechli jsme se, že obec nabízí vícero zajímavých zážitků, a tak jsme se rozhodli pro její návštěvu.

ČR, Milotice – barokní pohádka
Publikováno: 18.3.2015
Výlet na hrad Buchlov nás natolik okouzlil, že i další volný víkend jsme se rozhodli strávit poznáváním českých hradů a zámků. Tentokrát jsme si za cíl zvolili pro nás bližší zámek Milotice nacházející se na okraji stejnojmenné obce.

ČR, Mikulov: jihomoravský ráj – VIDEO
Publikováno: 6.5.2014
Kdo má rád Moravu a její jižní část, ten musí milovat Mikulov – starobylé městečko s vůní vína, horkým pálavským vzduchem, kořeněné otevřeností místních lidí.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Valašské Klobouky a rozhledna na Královci
Jihovýchodně od Zlína se nachází obec Valašské Klobouky, kterou obklopuje pohoří Bílých Karpat a ...

ČR, Mikulov: Pálavský gulášfest 2012
V malebném Mikulově, dominantou kterého je krásný zámek na skále přímo v srdci města, se minulou ...

Česká republika: Lednice III. – zámecký park
Návštěvu zámku v Lednicích na jižní Moravě si vychutná i ten, koho příliš nezajímají historické i...

Česká republika: Lednice II. – zámecký skleník
Zámek v Lednicích nabízí návštěvníkovi několik tematických okruhů na prohlídku. Neméně přitažlivá...

Česká republika: Zámek Lednice I.
Zámek Lednice patří k nejkrásnějším na Moravě. Jeho areál spolu se sousedním zámkem ve Valticích ...


Souvisejicí videa

ČR, Valašské Klobouky – městečko z nadhledu
Při našich toulkách Českou republikou jsme se zastavili také v malebném městečku Valašské Klobouk...

ČR, Mikulov – zámek: baroko s vůní vína
Obrovským lákadlem města Mikulov je místní zámek stojící v těsné blízkosti historického jádra na ...

ČR, Mikulov: jihomoravský ráj
Mikulov je jihomoravské městečko, které svým návštěvníkům umí nabídnout mnoho zajímavého – víno, ...

ČR, Valtice – zámek: odkaz rodu Lichtenštejnů
Valtický zámek patří k největším turistickým atrakcím hlavního města vína. Bývalé sídlo rodu Lich...

ČR, Valtice: hlavní město vína
Valtice na jižní Moravě nabízí svým návštěvníkům mnohé – spoustu památek i dobré víno. Jsou součá...

ČR, Dolní Věstonice: pálavský klenot
Vítejte na Pálavě, v Dolních Věstonicích! Nejen vínem je tenhle kraj známý. V případě Věstonic, j...

ČR, Pavlov: kde vinaři drží pospolu
Malá jihomoravská vesnička, která významem daleko předčila svou velikost. Je známá rozsáhlými arc...

ČR: Podzim v Lednici
Lednice - bezmála dvou a půl tisícová obec známá hlavně lednickým zámkem, Minaretem - jediným v Č...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.1.2021
Letecký tým fotografů a pilotů ze skupiny Slovensko z nebe připravuje dosud největší letecké snímkování Slovenska. Snímky plánují bezplatně zpřístupnit i veřejnosti.

25.1.2021
Momentální situace stále neumožňuje volně cestovat, zažívat dobrodružství či poznávat různé kouty naší planety. A proto je ideálním řešením posadit se v pohodlí domova k počítači a prohlédnout si on-line cestovatelské besedy v podání úžasných přednášejících.
22.1.2021
Fotopublikace Slovenské hrady a zámky z nebe z autorského pera Milana Paprčky byla zpracována jako audiokniha pro seniory. Na konci minulého roku byla darovaná domovům důchodců ve formě DVD a v současnosti je již dostupná i široké veřejnosti.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 27. 1. 2021
svátek:Ingrid
dnes:
středa 27.1.
-2 °C
zítra:
čtvrtek 28.1.
2 °C