www.infoglobe.cz » ČR, Karlova Studánka – horské lázně pod Pradědem – VIDEO

ČR, Karlova Studánka – horské lázně pod Pradědem – VIDEO

Publikováno: 9.7.2019
V srdci hlubokých lesů Hrubého Jeseníku navštivte malebnou lázeňskou obec s krásnou architekturou i okolní přírodou a poklidnou atmosférou. Najdete zde i vodopád, geologickou expozici či 600 metrů dlouhou sjezdovku.

Historie zdejších léčivých pramenů sahá do 18. století, lázně založil Maxmilián II. František, syn Marie Terezie, v roce 1785. Z této doby pocházejí i tři nejstarší lázeňské domy – Odra, Praděd a Věžový dům. Název Karlova Studánka pak obec dostala po objevení nového pramene v roce 1802, který nesl jméno vnuka Marie Terezie Karla Ludvíka.

hudební hala a hotel Džbán

Lázně dnes slouží hlavně k léčbě onemocnění plic a dýchacích cest, k ozdravným účinkům napomáhá i horské klima a možnosti aktivně stráveného času. K procedurám krom pití minerální vody patří i vodoléčba a termoterapie.

Pitný pavilon   Pitný pavilon

Dnes v Karlově Studánce najdete celkem 8 pramenů. Všechny mají díky okolním rašeliništím vysoký obsah oxidu uhličitého. Stočit a ochutnat je můžete například v Pitném pavilonu či domě Libuše.

Největší atrakcí pro návštěvníky je krom dřevěných lázeňských domů umělý vodopád, postavený na říčce Bílá Opava. Začíná zde také naučná stezka, která proti proudu říčky vede kolem mnoha kaskád a přírodních vodopádů až k chatě Barborka pod Pradědem.

Dojít samozřejmě můžete až na vrchol Pradědu. Vyhlídková plošina jeho vysílače je nejvyšší bod České republiky, kam můžete dojít. Spatříte z ní mimo jiné Sněžku, Lysou horu či Radhošť, při dobré viditelnosti také Vysoké Tatry nebo Malou Fatru.

lázeňský park

lázeňský park   lázeňský park

Pokud se necítíte dostatečně fit na náročný výšlap na Praděd, hezkou procházku z Karlovy Studánky nabízí Rolandova cesta k vyhlídce Rolandův kámen. Na ní vás čeká pěkný výhled na okolní vrcholy Jeseníků a rozlehlé smrčiny.

V horní části obce navštivte také geologickou expozici kamenů z Jeseníků a krásně upravený lázeňský park, ještě o něco výš pak stojí dřevěná kaple sv. Huberta a bývalý lovecký zámeček Hubertov.

pošta a dům Opava

Po turistických trasách dojedete například i do Vrbna pod Pradědem či Malé Morávky. Ve všech případech na vás čeká krásná a divoká jesenická příroda. Okolí Karlovy Studánky nabízí i hustou síť cyklostezek. Připravte se ale na to, že se pravděpodobně pořádně zapotíte.

GPS: 50°04'25.1"N 17°18'13.7"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: KetsaDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Jeseník – Priessnitzovy léčebné lázně – VIDEO
Publikováno: 25.6.2019
Na okraji města Jeseník můžete navštívit další z unikátních míst naší krásné země. Lékař Vincenz Priessnitz tu v roce 1822 založil první vodoléčebný ústav na světě. Dodnes zde fungují oblíbené lázně, obklopené nádhernou horskou přírodou.

ČR, Jeseníky: Rejvíz – nejvýše položené rašeliniště na Moravě – VIDEO
Publikováno: 4.9.2018
Vyrážíte na výlet do Jeseníků? Určitě se zastavte v národní přírodní rezervaci Rejvíz nedaleko města Jeseník. Čeká vás unikátní rašeliniště, mokřady i stejnojmenná osada, kde se můžete občerstvit.

ČR, údolí Bílé Opavy – nejkrásnější naučná stezka Jeseníků – VIDEO
Publikováno: 2.7.2019
Pojďme se společně vypravit na 5 kilometrů dlouhou stezku z Karlovy Studánky proti proudu Bílé Opavy skrz jedinečnou přírodní rezervaci. Říčka se tu zařezává do hlubokého kaňonu a tvoří nespočet kaskád, peřejí i vodopádů.

ČR, Olomouc – město světových unikátů I
Publikováno: 15.2.2017
V následujících řádcích navštívíme středomoravské město Olomouc, které se ve světě proslavilo nejen syrečky či památkami, ale i květinovou výstavou nebo bohatou historií.

ČR, Olomouc – město světových unikátů II
Publikováno: 22.2.2017
Minulý týden jsme začali poznávací procházku po Olomouci a ve stručnosti jsme si řekli o její historii. Naším výchozím bodem bylo Horní náměstí, jehož dominantou je sloup Nejsvětější Trojice, ale i budova radnice s věží.

ČR, Olomouc – město světových unikátů III
Publikováno: 1.3.2017
Po návštěvě Dolního náměstí a obhlídce Žerotínova náměstí jsme pokračovali spletí uliček a dostali jsme se znovu na Horní náměstí, v jehož těsné blízkosti se nachází unikátní kostel sv. Mořice.

ČR, Olomouc – město světových unikátů IV
Publikováno: 8.3.2017
Od náměstí Republiky jsme se vydali ke katedrále svatého Václava, která se nachází na Václavském náměstí a je sídlem olomoucké římskokatolické arcidiecéze. Tato velkolepá románsko-gotická stavba s prvky baroka a bohatou sochařskou výzdobou je skvostem tohoto města.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Olomouc a Svatý Kopeček
Moravská metropole Olomouc nabízí všem cestovatelům skutečné dobrodružství. Vydejte se poznávat p...


Souvisejicí videa

ČR, Jeseník – Priessnitzovy léčebné lázně
Na okraji města Jeseník lékař Vincenz Priessnitz v r. 1822 založil první vodoléčebný ústav na svě...

ČR, Jeseníky: Rejvíz – nejvýše položené rašeliniště na Moravě
Dnes se spolu s námi podíváte do Jeseníků, konkrétně do národní přírodní rezervace Rejvíz. Prochá...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.7.2019
Zveme vás na nevšední festival vícehlasého chrámového a lidového zpěvu z různých oblastí Slovenska a východní Evropy, který se uskuteční o víkendu 20. a 21 července v Telgártu.

16.7.2019
Nově otevřená rozhledna s názvem Boží vyhlídka v Krušných horách na Karlovarsku, na jejímž vrcholu je umístěn zvon, stojí ve výšce 1099 metrů n. m. Přístupná je celý den z červené turistické značky.
15.7.2019
Od 18. do 21. července se v duchu tradice výročních trhů uskuteční jedna z nejstarších akcí na Slovensku – Spišský trh.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – LAOS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 17. 7. 2019
svátek:Martina