www.infoglobe.cz » Rakousko, Štýrsko: sjíždění řeky Salzy a soutěska Wasserlochklamm

Rakousko, Štýrsko: sjíždění řeky Salzy a soutěska Wasserlochklamm

Publikováno: 28.6.2017
Salza je horská řeka ve Štýrsku, která pramení pod horou Goller. Krása, peřeje a soutěska v dolní části toku ji řadí mezi nejoblíbenější a nejčastěji navštěvované řeky v Rakousku.

Je sjízdná skoro celý rok, jen během jarního tání se na ni nesmí. Její krásná barva protíná čistou přírodu. Na řece Salze je zákaz používání vlastních raftů, aby se předešlo případným zraněním. Pokud jste začátečník a chcete se tak vydat na úsek bez peřejí, nasedněte na loď pod přehradou Presceny Klause, kde je řeka širší. Nejvíce vodácky vytížená je však část mezi Wildalpenem a Weiberlaufem, kde se nachází velmi oblíbený úsek s peřejemi a příjemnou rychlostí toku pro zkušenější vodáky, kteří zde zdokonalují techniku. Peřeje jsou intenzivnější pod soutokem s řekou Lassinge. Nejkrásnější a zároveň nejtěžší úsek se nachází v dolním toku, kde se řeka začne zužovat a začne ji obklopovat hluboký kaňon. Vodáci z lodě vystupují až po soutoku s řekou Enží.

most, který vede ke vstupu do soutěsky   řeka Salza

Plujete-li po vodě, v určitém místě proplouváte kolem dřevěného skokánku do vody na levoboku a následně plujete pod dřevěným závěsným mostem. A kam ten most vede? Vede přímo k jedné z nejhezčích soutěsek v Rakousku. Ať už jste sjížděli řeku a vracíte se zpět do kempu, nebo jste pouze turista, který chce navštívit soutěsku, tak vstup je mezi vesnicemi Palfau a Wildalpen. Zhruba na půli cesty se nachází restaurace Wasserlochschenke a kasa k soutěsce, za kterou pak najdete dostatečně velké parkoviště. Vstup do soutěsky se platí u kasy u silnice a činí 5,50 €. Zde si můžete zakoupit suvenýry i si odskočit.

pokladna k soutěsce   restaurace Wasserlochschenke

Úzké kaňony, překrásné vodopády, výhledy do dáli na údolí Salzatal atd., to je soutěska Wasserlochklamm. Má vše, co každá správná turistická cesta potřebuje. Vstup do soutěsky je od parkoviště na druhé straně překrásné smaragdové řeky Salza, kterou přejdete po již zmíněném mostě Hängebrücke k turniketu. Chvíli půjdete podél řeky, ucítíte tak její dravost, až poté nastoupíte na chodníček podél skály a začnete strmě stoupat. Převýšení soutěsky je 325 metrů, na kterých vede stezka dlouhá skoro jeden kilometr. Odplatou za ostré stoupání a mnoho nastoupaných schodů vám budou překrásné vodopády, které jsou hlavním lákadlem. Vodopádů se zde nachází několik, nejvyšší z nich má 39 metrů a jeho voda se tříští o skály do šířky několika metrů, člověk se musí zastavit a obdivovat tu krásu. Cestou projdete také nad hlubokým kaňonem, který musí být součástí každé správné soutěsky. Po hodině stoupání jste na vrcholu, tedy na vyhlídce s výhledem na údolí Salzatal a řeku Salzu na jedné straně a přímo nad hlubokým kaňonem s pohledem na jeskyni Wasserloch. Wasserloch je jeskyně, z které všechna voda ze soutěsky vytéká. Zpátky můžete jít buď opět soutěskou dolů, nebo okolo lesem, obě cesty vás dovedou zpět k restauraci Wasserlochschenke a parkovišti. 

kaskády vodopádů   vodopád jako na dlanivrcholová vyhlídka

Musím říct, že Wasserlochklamm je opravdu nejhezčí soutěska v Rakousku, kterou jsem doposud viděla. V okolí se dále nachází zajištěná cesta na malé hoře Mendlingstein (883 m), která stojí přímo na křižovatce k Palfau. Jmenuje se Kaisergams Klettersteig a je hodnocená jako C/D. Dále můžete navštívit jeskyni Arzberghöhle (od soutěsky druhým směrem) nebo se jet s dětmi vykoupat do nedalekého Mooslandlu, kde najdete dětské vodní vyžití ve Freizeitparku Ferienland. 

GPS: 47°41'55.0"N 14°52'26.3"E

 

Text a foto: Martina BrožkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rakousko, Štýrsko – cyklistika, pikniky a skvělé akce
Publikováno: 24.4.2019
Po delší době se vrátíme do půvabné rakouské spolkové země Štýrsko, která je stále vyhledávanější turistickou destinací. Tentokrát se zaměříme na cykloturistiku, ale nevynecháme ani další zajímavé aktivity nebo akce, které dělají Štýrsko výjimečným.

Rakousko: Klid v hornatém národním parku Gesäuse
Publikováno: 8.3.2018
Dnes se podíváme do malého národního parku Gesäuse. Tento nejmladší národní park Rakouska se nachází na severu Štýrska. Cesta z Prahy trvá 4,5 hod. přes České Budějovice. Najdete v něm údolí, ve kterém teče poměrně divoká řeka Enže, podél které vede silnice i železnice.

Rakousko: Schladmingské Taury –  zážitkový výstup na horu Hochwildstelle
Publikováno: 30.7.2017
Schladmingské Taury jsou mezi turisty pojmem. Toto oblíbené alpské pohoří umožňuje absolvovat více i méně náročné túry – ať už dlouhé treky hlubokými údolími, přechody přes sedla, nebo túry zaměřené spíše na výstupy na vysoké štíty či hřebeny. Mimořádně atraktivní je i pyramidový masiv Hochwildstelle – druhý nejvyšší vrch Schladmingských Taur.

Rakousko, Štýrsko - Medvědí soutěska a hora Hochlantsch
Publikováno: 11.2.2015
Rakousko je alpská země oplývající nespočtem přírodních krás. Nemusí to být vždy jen proslulá lyžařská střediska nebo do výšek sahající zasněžené vrcholky monumentálních alpských štítů, které se vyplatí navštívit. Neméně zajímavé jsou i dvě obdivuhodné lokality nacházející se nedaleko města Graz v pohoří Grazer Bergland – Medvědí soutěska a hora Hochlantsch.

Rakousko: Štýrsko - Dovolenková oblast Murtal
Publikováno: 17.4.2013
Rekreační oblast Murtal se nachází západně od města Graz v regionu Štýrsko. Skrývá v sobě vrcholy Taur, Zirbitzkogelu, Seetalských a Seckauských Alp a také kopcovité zvlněné pohoří Nockberge.

Rakousko: Štýrsko – krajina zeleného srdce
Publikováno: 24.4.2013
Na návštěvě ve spolkové zemi Štýrsko zůstaneme i dnes. V předchozích článcích jsme představili rekreační region Murtal a Vysoké Štýrsko. Tentokrát se podíváme do největšího a zároveň hlavního města Štýrska - Grazu, a k tomu vám přibalíme pár dobrých cestovatelských tipů v okolí.

Rakousko: Štýrsko – Murtal, dovolená plná zážitků
Publikováno: 7.5.2014
Po roce opět zavítáme do dovolenkové oblasti Murtal, která se nachází západně od města Graz ve spolkové zemi Štýrsko. Tento region přivítá své návštěvníky množstvím zajímavých atrakcí a akcí, o kterých si řekneme více v následujících řádcích.

Rakousko: Štýrsko – příliš půvabu na krátký výlet
Publikováno: 14.5.2014
Po návštěvě z minulého týdne v dovolenkové oblasti Murtal vás dnes provedeme i dalšími regiony Štýrska, ve kterých najdete odpočinek i zážitky v jednom. Dáme vám tipy na akce, památky či atrakce, na které budete dlouho vzpomínat.

Rakousko: Štýrsko, krajina přírody a pohybu
Publikováno: 22.5.2016
Po delší přestávce se opět vydáme do spolkové země Štýrsko, která se nachází na jihovýchodě Rakouska. Teprve nedávno se zde otevřela nová (950 kilometrů dlouhá) turistická trasa, která vás provede od ledovce až k vinařským oblastem.

Rakousko: Vysoké Štýrsko – hornatá krajina plná dobrodružství
Publikováno: 8.1.2014
Dnes se vydáme do sousedního Rakouska, kde navštívíme hornatou krajinu Vysokého Štýrska. Představíme vám ji, jako oblast idylické přírody, sportovně-rekreačního vyžití a chybět nebude ani tip na zajímavé akce.

Rakousko: Vysoké Štýrsko – region zamilovaných
Publikováno: 10.4.2013
Vysoké Štýrsko se rozkládá od Štýrského Semmeringu k pohoří Hochschwab a dále až za Eisenerzské Alpy. Tato hornatá krajina již od nepaměti láká domácí Rakušany, ale i návštěvníky z okolních zemí k výletům po krásné, místy až nespoutané přírodě.


Souvisejicí fotogalerie

Rakousko: Štýrsko – putování přírodou III.
Po zimě přichází jaro. Příroda opět ožije a není lepšího nápadu, než si vyjít na procházku do hor...

Rakousko: Štýrsko – putování přírodou II.
Nejzelenější země Rakouska vás zve na návštěvu půvabných hor, lesů, vinic, ovocných sadů a mnoha ...

Rakousko: Štýrsko – cestování přírodou I.
Spolková země Štýrsko v sobě ukrývá jedinečný kontrast vysokých hor a pod nimi se rozprostírající...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.2.2020
Během 22. a 23. února se na zámku Schloss Hof můžete těšit na veselý masopustní program plný zábavy, her i napětí. Nejmenší návštěvníky nepochybně okouzlí malování na obličej, kreativní dílničky či pečení.
16.2.2020
Slovenské národní muzeum si připravilo několik zajímavých výstav či akcí, jejichž přehled vám dnes přinášíme.
15.2.2020
Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství otevřela přihlášky 28. ročníku celorepublikové soutěžní přehlídky toho nejlepšího, co se událo ve stavebnictví a architektuře. Přihlášky STAVBY ROKU 2020 jsou otevřené do 10. června 2020.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - UKRAJINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 17. 2. 2020
svátek:Miloslava
dnes:
pondělí 17.2.
9 °C
zítra:
úterý 18.2.
5 °C