www.infoglobe.cz » Rakousko: Schladmingské Taury –  zážitkový výstup na horu Hochwildstelle

Rakousko: Schladmingské Taury – zážitkový výstup na horu Hochwildstelle

Publikováno: 30.7.2017
Schladmingské Taury jsou mezi turisty pojmem. Toto oblíbené alpské pohoří umožňuje absolvovat více i méně náročné túry – ať už dlouhé treky hlubokými údolími, přechody přes sedla, nebo túry zaměřené spíše na výstupy na vysoké štíty či hřebeny. Mimořádně atraktivní je i pyramidový masiv Hochwildstelle – druhý nejvyšší vrch Schladmingských Taur.

Hochwildstelle – výzva pro každého skutečného horala

Schladmingské Taury (Schladminger Tauern) jsou podcelkem většího horstva – Nízkých Taur, které zařazujeme do Centrálních krystalických Alp. Rozprostírají se přibližně v centrální části Rakouska, zasahují na území rakouských spolkových zemí Štýrsko a Salcbursko a nejvyšším vrchem je Hochgolling (2 862 m n. m.). Důležitým výchozím bodem na severním okraji tohoto pohoří je město Schladming, známé hlavně jako středisko zimních sportů, jakož i vesnička Gröbming; na jihu je to především městečko Tamsweg. Cílem naší túry bude jeden z nejvýznamnějších vrchů tohoto pohoří, jehož zdolání je výzvou a zároveň i snem každého skutečného horala. Masivní, nehostinná a nedobytná skalnatá pyramida – asi takto můžeme charakterizovat Hochwildstelle (2 747 m n. m.), druhý nejvyšší vrch Schladmingských Taur.

na vrcholu hory Hochwildstelle (2 747 m n. m.)

Na vrchol přes trasu Südgrat

Hochwildstelle je nejlépe dostupný dvěma turistickými stezkami ze severu, první možností je trasa přes hřeben Südgrat. Z malé vesničky Pruggern se po dobře upravené lesní cestě vyvezeme autem do údolí Sattental až k malému parkovišti v lokalitě Keinreiteralm. Napojíme se na značenou turistickou stezku, projdeme údolím kolem usedlostí, vcházíme do lesa a stoupáme. Procházíme přes rozcestník nedaleko plesa Stierkarsee a přes otevřené široké údolí pokračujeme nahoru – přes skalní práh, kolem ples Goldlacken a přes strmé suťoviště směřujeme do sedla Trattenscharte (2 408 m n. m.). Z tohoto bodu vede stezka přes sedlo Wildlochscharte a po krátkém stoupání se ocitáme na ostrém, exponovaném a ocelovými kramlemi částečně jištěném skalnatém hřebeni Südgrat, přes který se dostaneme až na vrchol Hochwildstelle. Trasu doporučujeme jen fyzicky a technicky zdatným a zkušeným turistům, přechod tímto náročným úsekem totiž připomíná některé exponované pasáže hřebene Roháčů v Západních Tatrách.

údolí Sattental

pohled z turistické stezky do údolí Sattental   sedlo Trattenscharte a vrch Hohes Schareck (2 575 m n. m.)  

Výstup z údolí Seewigtal

Druhá možná trasa na vrchol Hochwildstelle vede ze sousedního údolí Seewigtal, do kterého se dostaneme autem z vesničky Aich. Značenou trasou kráčíme kolem jezera Bodensee, míjíme chatu Hans Wödl Hütte a jezero Hüttensee. Poměrně rychle začínáme nabírat výšku, stezka nás vede k plesu Obersee. Najednou máme pocit, že nekompromisní stoupání rozlehlým ledovcovým karem nemá konce, až nakonec dosahujeme hřebene v sedle Neualmscharte (2 347 m n. m.). Túra pokračuje značenou vysokohorskou stezkou po zajímavém, místy exponovaném hřebeni vrchu Kleine Wildstelle (2 577 m n. m.). V obtížnějších pasážích jsou ve skalách zabudované kramle. Závěrečné stoupání po strmém skalnatém hřebeni nás přivádí až k vrcholovému kříži hory Hochwildstelle. Některé úseky na hřebeni vyžadují koncentraci a jistou chůzi, přechod přes Kleine Wildstelle však není až tak náročný jako přechod přes hřeben Südgrat. I z tohoto důvodu můžeme doporučit výstup na vrchol spíše touto trasou.

pohled ze hřebene Kleine Wildstelle do údolí Seewigtal

Výstup na Hochwildstelle je vskutku neobyčejným, dobrodružným a silným zážitkem – a to i přes to, že se jedná o náročnou celodenní túru. Výhledy z vrcholu jsou nezapomenutelné, chytí za srdce každého horala. Pohled z výšky 2 747 metrů na okolní vysoké štíty Schladmigských Taur je skutečně velkolepý, působí fantasticky a obdivuhodně! Navíc je inspirací pro zdolání některého dalšího velikána tohoto majestátního pohoří.

na hřebenu Kleine Wildstelle (2 577 m n. m.)

GPS: (Pruggern) 47°25'25.8"N 13°52'32.0"E

Text a foto: Radoslav Biskupič

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rakousko: Seckauské Taury – v říši žulových velikánů
Publikováno: 23.10.2016
Rozsáhlé horské masivy a pohoří Východních Alp, táhnoucí se napříč územím Rakouska, jsou nevyčerpatelným zdrojem inspirace pro outdoorové vyžití a aktivity ve vysokohorském prostředí během každého ročního období. Seckauské Taury jsou krásným a okouzlujícím pohořím, které zaujme a udělá hluboký dojem na každého milovníka turistiky a krás přírody.

Rakousko, Štýrsko - Medvědí soutěska a hora Hochlantsch
Publikováno: 11.2.2015
Rakousko je alpská země oplývající nespočtem přírodních krás. Nemusí to být vždy jen proslulá lyžařská střediska nebo do výšek sahající zasněžené vrcholky monumentálních alpských štítů, které se vyplatí navštívit. Neméně zajímavé jsou i dvě obdivuhodné lokality nacházející se nedaleko města Graz v pohoří Grazer Bergland – Medvědí soutěska a hora Hochlantsch.

Rakousko, Graz: Schloßberg - ochránce Štýrského Hradce
Publikováno: 31.8.2012
Majestátní pevnost po staletí bránila město před nepřáteli a dnes je oblíbenou odpočinkovou destinací a hlavním turistickým cílem.

Rakousko, Štýrsko: Hora zážitků - Erzberg
Publikováno: 13.3.2013
Poslední zastávkou na našem putování přes tři státy byla hora Erzberg, ležící ve Štýrsku. Ta je známa jako jedno z nejbohatších evropských nalezišť železné rudy a patří k největším turistickým atrakcím celého regionu.

Rakousko, Štýrsko: sjíždění řeky Salzy a soutěska Wasserlochklamm
Publikováno: 28.6.2017
Salza je horská řeka ve Štýrsku, která pramení pod horou Goller. Krása, peřeje a soutěska v dolní části toku ji řadí mezi nejoblíbenější a nejčastěji navštěvované řeky v Rakousku.

Rakousko, Vysoké Štýrsko – tajný tip pro milovníky sněhu
Publikováno: 3.12.2015
Více než 50 lyžařských vleků a přes 120 kilometrů sjezdovek v 18 dokonale udržovaných lyžařských střediscích mezi Semmeringem, pohořím Hochschwab a Eisenerzskými Alpami nabízí region Vysoké Štýrsko.

Rakousko: Štýrsko - Dovolenková oblast Murtal
Publikováno: 17.4.2013
Rekreační oblast Murtal se nachází západně od města Graz v regionu Štýrsko. Skrývá v sobě vrcholy Taur, Zirbitzkogelu, Seetalských a Seckauských Alp a také kopcovité zvlněné pohoří Nockberge.

Rakousko: Štýrsko – krajina zeleného srdce
Publikováno: 24.4.2013
Na návštěvě ve spolkové zemi Štýrsko zůstaneme i dnes. V předchozích článcích jsme představili rekreační region Murtal a Vysoké Štýrsko. Tentokrát se podíváme do největšího a zároveň hlavního města Štýrska - Grazu, a k tomu vám přibalíme pár dobrých cestovatelských tipů v okolí.

Rakousko: Štýrsko – Murtal, dovolená plná zážitků
Publikováno: 7.5.2014
Po roce opět zavítáme do dovolenkové oblasti Murtal, která se nachází západně od města Graz ve spolkové zemi Štýrsko. Tento region přivítá své návštěvníky množstvím zajímavých atrakcí a akcí, o kterých si řekneme více v následujících řádcích.

Rakousko: Štýrsko – příliš půvabu na krátký výlet
Publikováno: 14.5.2014
Po návštěvě z minulého týdne v dovolenkové oblasti Murtal vás dnes provedeme i dalšími regiony Štýrska, ve kterých najdete odpočinek i zážitky v jednom. Dáme vám tipy na akce, památky či atrakce, na které budete dlouho vzpomínat.

Rakousko: Štýrsko, krajina přírody a pohybu
Publikováno: 22.5.2016
Po delší přestávce se opět vydáme do spolkové země Štýrsko, která se nachází na jihovýchodě Rakouska. Teprve nedávno se zde otevřela nová (950 kilometrů dlouhá) turistická trasa, která vás provede od ledovce až k vinařským oblastem.

Rakousko: Vysoké Štýrsko – hornatá krajina plná dobrodružství
Publikováno: 8.1.2014
Dnes se vydáme do sousedního Rakouska, kde navštívíme hornatou krajinu Vysokého Štýrska. Představíme vám ji, jako oblast idylické přírody, sportovně-rekreačního vyžití a chybět nebude ani tip na zajímavé akce.

Rakousko: Vysoké Štýrsko – region zamilovaných
Publikováno: 10.4.2013
Vysoké Štýrsko se rozkládá od Štýrského Semmeringu k pohoří Hochschwab a dále až za Eisenerzské Alpy. Tato hornatá krajina již od nepaměti láká domácí Rakušany, ale i návštěvníky z okolních zemí k výletům po krásné, místy až nespoutané přírodě.


Souvisejicí fotogalerie

Rakousko: Zima na štajerský způsob
Zimní dovolenkové dny s sebou přinášejí skvělou zábavu během lyžovačky, ale i adrenalinové zážitk...

Rakousko: Štýrsko – putování přírodou III.
Po zimě přichází jaro. Příroda opět ožije a není lepšího nápadu, než si vyjít na procházku do hor...

Rakousko: Vysoké Štýrsko – ráj dovolenkářů
Pojďte se společně s námi vydat do hornaté krajiny Vysokého Štýrska, která je rájem turistů. Idyl...

Rakousko: Štýrsko – putování přírodou II.
Nejzelenější země Rakouska vás zve na návštěvu půvabných hor, lesů, vinic, ovocných sadů a mnoha ...

Rakousko: Štýrsko – cestování přírodou I.
Spolková země Štýrsko v sobě ukrývá jedinečný kontrast vysokých hor a pod nimi se rozprostírající...

Rakousko: Graz – pohled do Štýrského Hradce I
V dnešní fotogalerii s námi zavítáte do Štýrského Hradce, druhého největšího rakouského města, je...


Souvisejicí videa

Rakousko: Hornatá země plná zeleně
Do Rakouska se v létě vydává většina turistů kvůli vysokohorské turistice. Celá země působí čistě...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.6.2021
V Českých Budějovicích je výstava soch pod širým nebem už tradicí. Ty se nacházejí v ulicích i v parcích, což znamená, že umění přichází za lidmi do jejich přirozeného prostředí, nemusíte za ním do galerií.
9.6.2021
Jednodušší cestování po Evropské unii umožní nová aplikace GreenPass, do které si naskenujete QR kódy potvrzující očkování, test či překonání onemocnění covid-19.
8.6.2021
Milovníci adrenalinu se dočkali. Ve Vysokých Tatrách vznikne nová zajištěná cesta v Příčném sedle, která tak nahradí původně plánovanou ferratu od vodopádu Skok na Přední Solisko v Mlynickém údolí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 13. 6. 2021
svátek:Antonín
dnes:
neděle 13.6.
16 °C
zítra:
pondělí 14.6.
24 °C